про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
25 травня 2010 року Справа № 2а-1493/10/0370
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Ковальчук В.Д., вивчивши подання відділу державної виконавчої служби Старовижівського районного управління юстиції про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України ОСОБА_1,
Відділ державної виконавчої служби Старовижівського районного управління юстиції звернувся з поданням про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України ОСОБА_1 щодо виконання ним своїх фінансових зобов'язань.
Подання не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, в зв'язку з чим слід відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 109 КАС України.
Відповідно до частини 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Статус Державної виконавчої служби, її функції та правові основи діяльності визначено Законами України «Про державну виконавчу службу» та «Про виконавче провадження».
Проте, ні вказаними Законами, ні іншими законами України, зокрема Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», не встановлено право органів державної виконавчої служби на пред'явлення адміністративних позовів чи звернення з поданням до фізичних осіб про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України. Згідно із частиною 3 статті 5 Закону України «Про виконавче провадження» органи державної виконавчої служби мають право звертатися до суду із поданням про розшук боржника - фізичної особи або дитини чи про постановлення вмотивованого рішення про примусове проникнення до житла чи іншого володіння боржника - фізичної особи або іншої особи, у якої знаходиться майно боржника чи майно та кошти, належні боржникові від інших осіб, або дитина, щодо якої є виконавчий документ про її відібрання.
Також, пунктом 1 частини 2 статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавчий лист, є документом, який підлягає виконанню державною виконавчою службою
Як вбачається з матеріалів, доданих до подання відділу державної виконавчої служби Старовижівського районного управління юстиції, виконавчі листи та судові накази про стягнення заборгованості по кредитним договорам з ОСОБА_1, на які посилається позивач, було видано Господарським судом Закарпатської області.
Статтею 217 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що суд який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочку або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначається в рішенні.
Отже, подання відділу державної виконавчої служби Старовижівського районного управління юстиції про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України ОСОБА_1, не може розглядатися в порядку адміністративного судочинства, оскільки законом передбачено інший порядок судового провадження.
Крім того, відповідно до частини 4 статті 50 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; 4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, встановлених законом.
Таким чином, оскільки законом не встановлено випадків, у яких суб'єкт владних повноважень, а саме відділ державної виконавчої служби, звертається з позовом до фізичної особи про тимчасове обмеження у праві виїзду за кордон до адміністративного суду, то за суб'єктним складом сторін та предметом спору дана справа підлягає розгляду у порядку, визначеному Цивільним процесуальним кодексом України.
Відтак, відділу державної виконавчої служби Старовижівського районного управління юстиції слід звертатися з поданням до суду, який видав виконавчі листи про стягнення заборгованості по кредитним договорам.
Тому даний спір не є справою адміністративної юрисдикції і не може вирішуватися в порядку адміністративного судочинства.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись статтею 109 КАС України,
У відкритті провадження в адміністративній справі за поданням відділу державної виконавчої служби Старовижівського районного управління юстиції про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України ОСОБА_1, відмовити.
Ухвалу разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, недопускається.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 КАС України, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження ухвали подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги на ухвалу одночасно надсилається особою, яка її подає до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Д. Ковальчук