Постанова від 11.05.2010 по справі 2а-13368/09/2/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

11.05.10Справа №2а-13368/09/2/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Дрягіні В.П.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Дочірнього підприємства «Кримський Винний Дім» товариства з обмеженою відповідальністю «L'EMPIRE DU VIN»

до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кримському регіоні, Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», Державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кримському регіоні Алексєєва Михайла Костянтиновича

про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування постанови та припису,

за участю представників:

від позивача - Чепурнова І.В. - представник, довіреність № 9 від 01.01.2010 р.

від першого та другого відповідача - Носач П.А. - представник, довіреність № 161 від 30.01.2010 р.

від третього відповідача - не з'явився

Суть спору: Дочірнє підприємство «Кримський Винний Дім» товариства з обмеженою відповідальністю «L'EMPIRE DU VIN» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кримському регіоні, Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі відповідачі) про визнання протиправною та скасування постанови Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кримському регіоні про накладення на позивача штрафу в сумі 5100,00 грн. за порушення законодавства у галузі електроенергетики та галузі теплопостачання від 30.10.2009 р. за № 288КР.

У судовому засіданні, яке відбулось 14.01.2010 р., представники позивача надали доповнення до адміністративного позову, в якому просили залучити в якості третього відповідача Алексєєва Михайла Костянтиновича та визнати протиправними дії інспектора Алексєєва Михайла Костянтиновича з оформлення результатів перевірки виконання Припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії № 04/06-151 від 14.08.2009 р.; визнати протиправним та скасувати Припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії № 04/06-151 від 14.08.2009 р.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.01.2010 р. до участі у справі в якості третього відповідача залучений Державний інспектор Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кримському регіоні Алексєєв Михайло Костянтинович (далі Інспектор).

Керуючись ст. 49,51 КАС України , представниками позивача надане доповнення до адміністративного позову, в якому вони просили визнати протиправними дії Державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кримському регіоні Алексєєва Михайла Костянтиновича зі складання акту перевірки (протокол) № 04/06-0040 від 14.09.2009 р. про невиконання позивачем Припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кримському регіоні № 04/06-151 від 14.08.2009 р.; визнати протиправними дії Державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кримському регіоні Алексєєва Михайла Костянтиновича зі складання та підписання постанови про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн. за порушення законодавства у галузі електроенергетики та галузі теплопостачання від 30.10.2009 р. за № 299КР; визнати протиправними дії Державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кримському регіоні Алексєєва Михайла Костянтиновича зі складання та підписання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кримському регіоні № 04/06-0173 від 16.09.2009 р.; визнати протиправним та скасувати припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кримському регіоні № 04/06-0173 від 16.09.2009 р.

У судовому засіданні , яке відбулось 02.03.2010 р., представник першого та другого відповідача наполягав на тому, що відсутні підстави для з адоволення позову, Інспектор зазначив, що під час складання приписив він діяв в порядку , передбаченому чинним законодавством, використуючи права , надані йому посадовою інструкцією.

Представник позивача у судовому засіданні надав пояснення на заперечення (вих. № 22/04 від 22.04.2010 р.), в яких зазначив , що відповідачі діяли без з'ясування всіх обставин справи , просив суд визнати протиправним та скасувати Постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимом споживання електричної і теплової енергії в Кримському регіоні про накладення на нього штрафу у сумі 5100грн. за порушення законодавства в галузі електроенергетики та галузі теплопостачання від 30.10.20009 р. за № 288 КР, визнати протиправними дії Інспектора зі складання Акту перевірки (протокол) № 04/06-0040 від 14.09.2009 р. про невиконання позивачем Припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимом споживання електричної і теплової енергії № 04/06-151 від 14.08.2009 р., визнати протиправними дії Інспектора зі складання та підписання Постанови про накладення штрафу у розмір 5100 грн. за порушення законодавства у галузі електроенергетики та галузі теплопостачання від 30.01.2009 р. за № 288 КР, визнати протиправними дії Інспектора зі складання та підписання Припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимом споживання електричної і теплової енергії № 04/06-0173 від 16.09.2009 р., визнати протиправним та скасувати Припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії № 04/06-0173 від 16.09.2009 р.

У судовому засіданні, яке відбулось 11.05.2010 р., представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі ( з урахуванням клопотань), представник першого та другого відповідачів наполягав на тому , що відсутні підстави для задоволення позову, Інспектор в судове засіданні не з'явився , клопотань про відкладення розгляду справи не надав.

Представники позивача , першого та другого відповідачів вважали можливим продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.

Суд, вислухавши думки учасників процесу, приймаючи до уваги участь Інспектора у минулих судових засіданнях, відсутність його клопотання про відкладення розгляду справи, керуючись ст. 128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників учасників процесу, суд

ВСТАНОВИВ:

Інспектором проведена перевірка позивача з питання обстеження технічного стану та експлуатації тепловикористовуючих установок та мереж, мережі опалення, вентиляції, горячого водопостачання, мережі збросу та повернення конденсату, дотримання режимі використання теплової енергії, за результатами якої 12.12.2008 р. складений акт № 04/06 -0042.

Після вивчення матеріалів зазначеного акту Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні 17.12.2008 р. складений Припис № 04/06-0071 (29), в якому визначені заходи щодо усунення позивачем виявлених порушень та зазначені терміни їх виконання.

Інспектором 14.08.2009 р. за № 04/06-0040 14.08.2009 р. складений акт перевірки виконання позивачем вимог Припису № 04/06-0071 (29) від 17.12.2008 р., в якому зафіксоване не вчинення дії щодо повного усунення виявлених порушень .

Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні 14.08.2009 р. складений Припис № 04/06-0151, відповідно до якого позивач у термін до 14.09.2009 р. мав виконати у повному обсязі дії щодо усунення порушень, виявлених під час проведення перевірки у грудні 2008 р., зазначених у приписі № 04/06-0071 (29) від 17.12.2008 р.

Інспектор 14.09.2009 р. провів позапланову перевірку позивача на предмет виконання вимог Припису № 04/06-0151 від 14.08.2009 р., за результатами якої складений Акт № 04/06-0043 від 14.09.2009 р.

Після вивчення матеріалів вказаного акту позапланової перевірки Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні 16.09.2009 р. складений Припис № 04/06-0173, в якому змінена на 16.10.2009 р. дата усунення порушень, встановлених при проведені перевірки технічного стану та експлуатації тепловикористовуючих установ та мереж, мереж опалення, вентиляції, гарячого водопостачання, мережі збросу та повернення конденсату.

Крім того, Інспектором за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання Приписів Державної інспекції по енергетичному нагляду за режимом споживання електричної та теплової енергії № 04/06-0070 (29) від 17.12.2008 р. відповідно до ст.27 Закону України «Про електроенергетику» та ст.31 «Про теплопостачання» 30.10.2009 р. прийнято Постанову № 288 КР про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання. Відповідно до зазначеної Постанови на позивача був накладений штраф у розмірі 5100грн.

Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст..2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Закон України «Про електроенергетику» визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.

Згідно зі ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії, забезпечувати безпечну експлуатацію енергетичних установок та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач.

У ст. 27 цього закону визначена відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику.Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій. Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.

Закон України «Про теплопостачання» визначає основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання. Цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, транспортуванням, постачанням і використанням теплової енергії, державним наглядом за режимами споживання теплової енергії, безпечною експлуатацією теплоенергетичного обладнання та безпечним виконанням робіт на об'єктах у сфері теплопостачання суб'єктами господарської діяльності незалежно від форм власності. (ст. 2 Закону).

У ст. 14 Закону України «Про теплопостачання» визначено, що державний нагляд у сфері теплопостачання здійснюють державні інспекції та інші органи у порядку, встановленному законом. Державні інспектори мають право надавати в межах своїх повноважень приписи про усунення порушень нормативно-правових актів, застасовувати у встановленному законом порядку санкції до суб'єктів відносин у сфері теплопостачання за порушення нормативно-правових актів з питань, що належать до їх компетенції.

Державне регулювання у сфері теплопостачання здійснюється:

центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання, крім суб'єктів господарської діяльності з теплопостачання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні чи поновлювані джерела енергії;

Національною комісією регулювання електроенергетики України для суб'єктів господарювання у сфері теплопостачання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні чи поновлювані джерела енергії (ст.15 Закону).

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про теплопостачання» до повноважень Національної комісії регулювання електроенергетики України у сфері теплопостачання належить , зокрема, здійснення контролю за додержанням ліцензійних умов у межах своїх повноважень;розгляд справ про порушення ліцензійних умов і прийняття рішень у межах своїх повноважень.

У ст.31 цього Закону визначено, що уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання - юридичних осіб штрафні санкції, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергозбереження або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, або Національної комісії регулювання електроенергетики України - у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Постановю КМУ № 929 від 07.08.1996 р. зактверджено Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енерггії (далі Положення № 929), у п.1 якого визначено, що державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

У п. 4 Полодження № 929 визначено, що до завдань та функцій Держенергонагляду відноситься здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії;

Держенергонагляд має право, зокрема, застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством (п. 11 Положеня №929).

Постановою КМУ № 1312 від 21.07.1999 р. затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання (далі Порядок № 1312 ), яке визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.

У п. 2 Порядку № 1312 встановлено, що штафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи, технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж і споживання енергії; ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Відповідно до п. 3 Порядку № 1312 накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право:

Національна комісія регулювання електроенергетики;

державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж;

державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

У п. 6 Порядку № 1312 встановлено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці другому та абзаці третьому пункту 2 цього Положення.

Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду ( п. 8 Порядку).

Під час розгляду справи судом було встановлено , що Інспектор неодноразово перевіряв позивача, визначав порушення ним вимог чинного законодавства щодо влаштування обладнання теплових мереж, їх безопасної експлуатації.

Матеріали справи свідчать про те, що Інспектором оформлялись приписи і надався позивачу час для усунення встановлених порушень.

Відповідачами надана Посадова інструкція Інспектора, в якій передбачено його право проводити перевірку суб'єктів господарювання, накладення на них штрафів за невиконання вимог приписів.

Вивчивши зазначені документи, вислухавши пояснення представників відповідачів, суд прийшов до висновку, що Інспектор при проведені преревірок позивача діяв в межах чинного законодавства, своїх посадових обов'язків, в насілок чого відсутні підстави для визнання його дій протиправними, визнанню проитправними приписів, яки ним винесені за результатами перевірки позивача.

Неодноразовість проведення перевірок з одного і того же питання, в умовах невиконання позивачем попередніх приписів, на думку суду згідно зі ст. 70 КАС України не є належним доказом протиправності дії Інспектора.

В той же час під час розгляду справи позивачем надані докази того, що ним вчинені заходи щодо повного виконання приписів відповідачів, але з причин відсутністі достатніх коштів для їх повного виконання деяки вимоги приписів не виконані.

Під час розгляду справи представники відповідачів пояснимими, що саме за неповне виконання вимог прийнятих у грудні 2008 р. та у червін-вересні 2009 р. приписів з питань дотриманням вимог чинного законодавства відносно позивача Інспекторм 30.10.2009 р. прийнято Постанову № 288 КР про накладення штрафу на позивача у сумі 5100 грн.

Суд погоджується з твердженнями представників відповідачів про те, що позивач звернувся з проханням перенести термінів виконання приписів з порушенням строків, встановлених чинним законодоством, але в той же час вважає необхідним визначити, що застосування до нього штрафних санкцій ще в більшому розмірі призведе до негативних наслідків, потребує від нього дадаткових витрат, що в більшій мірі ускладнює виконання приписів щодо усунення виявлених порушень.

За таких обставин, керуючись принципом пропорційності, визначенним у ст.2 КАС України, суд вважає, що підлягає скасуванню Постанова № 288 КР від 30.10.2009 р.

Під час судового засідання, яке відбулось 11.05.2010 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 18.05.2010 р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Скасувати Постанову № 288 КР про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 30.10.2009 р.

3. В іншій частині позовних вимог - у позові відмовити.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Яковлєв С.В.