Справа № 748/701/21
Провадження №2-а/743/58/21
13 квітня 2021 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області
в складі: головуючого - судді Жовток Є.А.
при секретарі Марченко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Ріпки заяву ОСОБА_1 , про визнання причин пропущення строку для звернення до суду та поновлення пропущеного строку на подання адміністративного позову,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Добрянської селищної ради Ріпкинського району Чернігівської області про скасування постанови Адміністративної комісії при виконкомі Добрянської селищної ради Ріпкинського району Чернігівської області від 03.03.2021 року.
Одночасно з адміністративним позовом позивачем була подана заява про поновлення строку оскарження.
Зазначена заява обґрунтована тим, що позивач не міг звернутися до суду у встановлені Кодексом строки, через те, що позивачу не було взагалі роз'яснено членами комісії право на оскарження постанови, як і про порядок її оскарження. За результатом розгляду справи, жодного документу, окрім квитанції на штраф, позивачу не було видано, а на вимогу позивача, видані були уже тоді, коли строк оскарження минув, що і стало підставою для пропущення строку на подання адміністративного позову.
У відповідності до ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За змістом ч.1 ст.123, ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач має право звернутися до суду з заявою про його поновлення, в якій вказати про підстави для поновлення строку та зобов'язаний додати докази поважності причин його пропуску.
У відповідності до ст.121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Згідно ст.288 КУпАП, постанову адміністративної комісії по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено у виконавчий комітет (а у населених пунктах, де не створено виконавчих комітетів, - виконавчі органи, що виконують їх повноваження) відповідної ради або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
За приписом ст.289 КУпАП, скаргу, а з урахуванням КАС України, адміністративний позов на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня вручення такої постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Приймаючи до уваги вище наведене, суд визнає поважними причини пропуску строку звернення до суду з даним адміністративним позовом та вважає за можливе поновити позивачу строк такого звернення.
Керуючись ч.4 ст.229, ст.ст. 2, 121, 123, 243, 248 КАС України, суд -
Заяву задовольнити.
Визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Добрянської селищної ради Ріпкинського району Чернігівської області про скасування постанови Адміністративної комісії при виконкомі Добрянської селищної ради Ріпкинського району Чернігівської області від 03.03.2021 року.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з позовом доАдміністративної комісії при виконавчому комітеті Добрянської селищної ради Ріпкинського району Чернігівської області про скасування постанови Адміністративної комісії при виконкомі Добрянської селищної ради Ріпкинського району Чернігівської області від 03.03.2021 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Є.А. Жовток