ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № 6/288
м. Київ
26.05.2009 р. № 2а-1544/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Порив"
до Державна податкова інспекція у Голосіївському районі м.Києва
про визнання нечинним рішення №0007482304 від 22.09.08р.
Представники сторін:
від позивача: Тімонік В.В. (довіреність від 06.04.2009 р. № 331)
від відповідача: Островський В.В. (довіреність від 23.12.2008 р. № 6267/9/10-017)
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 26.05.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Порив»звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.09.2008 р. № 0007482304 на суму 18950,00 грн.
В обґрунтування на позовну заяву позивач зазначив, що не погоджується з прийнятим відповідачем рішенням від 22.09.2008 р. № 0007482304, та вважає висновки акту перевірки ДПА у Рівненський області, щодо реалізації послуг з грального бізнесу на гральних автоматах, які неопломбовані, не зареєстровані, не фіскалізовані в органі ДПС, такими, що не відповідають дійсності. Окрім того, позивач не погоджується із застосуванням штрафної санкції у 5-кратному розмірі за незастосування реєстратора розрахункових операцій та невидачі розрахункового документа після проведення через РРО грошових коштів у сумі 50,00 грн. Вказує на те, що акт перевірки не містить вказаного порушення, а тому штрафна санкція застосована неправомірно.
Відповідач з позовними вимогами не погоджується та вказує на те, що позивач порушив п.1 та п. 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР. В зв'язку з виявленим порушенням відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 18 950,00 грн. яке на думку відповідача є правомірним.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
Державною податковою адміністрацією у Рівненській області 15 вересня 2008 року була проведена перевірка залу гральних автоматів за адресою: м. Рівне, вул.. Грушевського, 37А, який належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Порив»з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За результатами перевірки був складений акт від 01.09.2008 року №26500781/2304 (надалі - Акт перевірки) та прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0007482304 від 22.09.2008 р. в розмірі 18 950,00 грн.
Позивач не погодився з вказаним рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій та оскаржив його в адміністративному порядку відповідно до п. 5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.200 р. № 2181-ІІІ до Державної податкової адміністрації у м. Києві. За результатом розгляду скарги ТОВ «Порив»податковим органом, скарга Товариства залишена без задоволення, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0007482304 від 22.09.2008 р. -без змін.
Позивач вважає, що застосування до нього штрафної фінансової санкції в розмірі 18950,00 грн. є неправомірним, оскільки, застосування відповідачем санкцій, передбачених пунктом 2 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»за порушення, яке зафіксовано в акті, а саме наявність в залі 55 гральних автоматів та наданні послуг в сфері грального бізнесу за готівковий розрахунок на вказаних автоматах, підключених до електроенергії та функціонуючих, обладнаних купюроприймачами є безпідставним. На думку позивача вказана норма передбачає відповідальність за застосування при здійснення розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
Проаналізувавши матеріали справи, суд не погоджується з позицією позивача щодо неправомірності застосування до нього рішення про застосування (штрафної) фінансової санкції.
В ході перевірки відповідачем було виявлено порушення п.1 та п. 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. № 121 «Про термін переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій».
Як свідчать обставини справи, відповідачем була проведена перевірка залу гральних автоматів, які належать позивачу за адресою: м. Рівне, вул.. Грушевського, 37А.
В акті перевірки № 26500781/2304 від 01.09.2008 р. зазначено, що позивачем порушено п. 1 та п. 2 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР із змінами та доповненнями, а саме на момент перевірки в приміщенні гральних закладів всього знаходилось 55 гральних автоматів в робочому стані, підключені до електромережі. Дані гральні апарати не зареєстровані в органах державної податкової служби і не переведені у фіскальний режим роботи.
Відповідно до вимог п. 1 та п. 2 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або із застосуванням у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
З матеріалів справи вбачається, що у гральному залі позивач має 55 гральних автоматів, які знаходяться в робочому стані, підключені до електромережі. Дані гральні апарати не зареєстровані в органах державної податкової служби і не переведені у фіскальний режим роботи. Також, позивачем не був роздрукований та виданий розрахунковий документ на суму 50,00 грн.
Відповідно до п.1 та п. 2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
1) у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки;
2) двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
Як встановлено судом, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій складається з двох сум 18 700,00 грн. та 250,00 грн., а саме [(55 гральних автоматів Х 340,00 грн. = 18 700,00 грн. + (50,00 грн. х 5) = 250,00 грн.] = 18 950,00 грн.
Постановою КМУ „Про термін переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" від 07.02.2001 р. № 121 (із змінами, внесеними Постановами КМУ, від 29.01.2003 р. № 151, від 10.12.2003 р. № 1905, від 28.10.2004 р. №1447, від 07.06.2006 р. № 803) установлено терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій з використанням гральних автоматів до 31.12.2006 р.
Виходячи із правового контексту вказаної вище Постанови КМУ, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері грального бізнесу шляхом надання послуг з використанням гральних автоматів зобов'язані з 01 січня 2007 року використовувати у своїй ліцензованій діяльності з надання послуг грального бізнесу, гральні автомати з продажу послуг, які оснащені запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю), в т.ч. тих, що вже задіяні у використанні.
Також, наказом ДПА України від 08.06.2007 р. № 341 „Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій" із змінами і доповненнями, до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій внесено модель реєстратора розрахункових операцій „Фіскал", цільова сфера використання якого визначена в казино; зали гральних автоматів; торгівля та послуги гральних закладів. В останньому наказі ДПА України від 10.09.2008 р. № 581 вказана модель „Фіскал" теж пройшла державну реєстрацію як „Портативні електронні контрольно-касові апарати" із вказаною вище сферою їх застосування.
Отже, суд дійшов висновку, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0007482304 від 22.09.2008 р. на суму 18 950,00 грн. відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Bідповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність прийнятого ним рішення про застосування штрафної (фінансової) санкції у відповідності до вимог чинного законодавства.
За таких обставин позовні вимоги є не обґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст.71, 94, 97, ст. ст. 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В адміністративному позові відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Добрянська Я.І.