ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
06.04.2009 р. № 15/383
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С., при секретарі Бистрик О.С., за участю представника позивача - Мороза С.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-інвест»
про скасування (припинення) державної реєстрації юридичної особи
На підставі частини 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 6 квітня 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Державна податкова інспекція у Дніпровському районі м. Києва звернулася до суду з позовом про скасування (припинення) державної реєстрації юридичної особи ТОВ «Агро-інвест». Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач з 4 кварталу 1997 року не подає до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва документи податкової та фінансової звітності, чим порушив вимоги статті 9 Закону України від 25 червня 1991 року № 1251-XII «Про систему оподаткування»відповідно до якої передбачено обов'язки платників податків і зборів (обов'язкових платежів) вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно з пунктом 2 статті 46 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»однією з підстав для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності юридичної особи, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
У зв'язку з цим, позивач просить скасувати (припинити) державну реєстрацію юридичної особи - ТОВ «Агро-інвест».
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги.
Відповідач у судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив. Заяв про розгляд справи за відсутності відповідача до суду не надходило. Судові виклики, направлені на адресу відповідача повернулися до суду з відміткою відділення поштового зв'язку «за зазначеною адресою не знаходиться». Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, місцезнаходження відповідача вказано, м. Київ, Локомотивне Депо, зазначена адреса співпадає з адресою відповідача вказаною у позовній заяві. Інформації щодо зміни місцезнаходження відповідач до державного реєстру не надав.
У зв'язку з неявкою відповідача та ненаданням витребуваних доказів, розгляд справи було відкладено, відповідно до ст. 128 КАС України справа вирішується на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
ТОВ «Агро-інвест»(ідентифікаційний код 24368549), що зареєстроване за адресою: м. Київ, Локомотивне Депо, зареєстроване Дніпровською районною державною адміністрацією м. Києва 13.06.1996 р., про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за № 02131. Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва взяте на облік, проте з 4 кварталу 1997 року підприємство не подає органам державної податкової служби документів податкової та фінансової звітності.
Пунктом 2 частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування»встановлено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до частини 1 статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Відповідно до статті 247 Господарського кодексу України у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.
Пунктом 2 статті 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій і документів фінансової звітності відповідно до закону визначено як підставу для постановлення судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності юридичної особи.
Відповідно до частин 1 та 6 статті 59 Господарського кодексу України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його ліквідації за рішенням суду з підстав скасування державної реєстрації такого суб'єкта господарювання.
Положенням пункту 17 частини 1 статті 11 Закону України від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні»(зі змінами та доповненнями) встановлено, що органи державної податкової служби мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Із матеріалів справи та пояснень представника позивача вбачається, що заборгованість перед бюджетом із податків, зборів (обов'язкових платежів) у відповідача відсутня.
З урахуванням наведених норм, а також того, що відповідач не подавав до державної податкової служби податкових декларацій та документів фінансової звітності більше одного року, вказані дії порушують встановлені законодавчими актами правила здійснення господарської діяльності та є підставою для припинення такого суб'єкта господарювання шляхом скасування його державної реєстрації, враховуючи право органів державної податкової служби звертатися до суду з заявою (позовною заявою) про (припинення) скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованим та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Припинити юридичну особи -Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро-інвест»(ідентифікаційний код 24368549), зареєстроване Дніпровською районною державною адміністрацією м. Києва 13.06.1996 р. за адресою: м. Київ, Локомотивне Депо.
Постанову надіслати державному реєстратору Дніпровського району міста Києва для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення та для здійснення заходів з припинення підприємницької діяльності юридичної особи у встановленому законом порядку.
Постанова відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя А.С. Мазур
Повний текст постанови складено та підписано 10 квітня 2009 року.