Рішення від 07.04.2021 по справі 589/3884/20

Справа № 589/3884/20

Провадження № 2/589/407/21

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2021 року

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючого судді Євдокімової О.П., за участю секретаря судового засідання Мусіхіної І.В., розглянув у спрощеному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення пені за несплату аліментів в розмірі 8005 гривні 50 копійок. На обґрунтування позовних вимог вказала, що рішенням Шосткинського міськрайонного суду від 06.06.2016 року у справі за її позовом до ОСОБА_2 (справа №589/2396/16, провадження № 2/589/719/16) стягнуто з останнього аліменти на її користь на утримання доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 600 грн. щомісячно починаючи з 19.05.2016 року і до повноліття дитини.

Однак, відповідач належним чином не виконував та не виконує по дійсний час свої батьківськи обов'язки в частині матеріального забезпечення дитини. Внаслідок чого станом на 01.09.2020 за ним утворилась заборгованість по виплаті аліментів в сумі 8005 грн. 50 коп.

Позивач просить розглянути справу без її участі, про що надала відповідну заяву. Позовні вимоги підтримала повністю.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, заяви чи клопотання про перенос справи суду не надав. Про причини неявки суд не повідомив.

На підставі наявних в матеріалах справи доказів, суд, керуючись ст. 281 ЦПК України, постановив ухвалу про заочний розгляд справи.

Дослідивши надані докази суд встановив наступні факти і відповідні їм правовідносини.

Пеня за несплату аліментів становить 12212 грн. 86 коп.

Судом об'єктивно встановлено, що рішенням Шосткинського міськрайонного суду від 06.06.2016 року у справі №589/2396/16-ц (провадження № 2/589/719/16 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 з відповідача стягнуто аліменти на користь позивача на утримання доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в твердій грошовій сумі в розмірі 600 грн. щомісячно починаючи з 19.05.2016 року і до повноліття дитини (а.с.6).

Відповідно до розрахунку по аліментах, наданого державним виконавцем Шосткинського МВДВС Пв.-Сх. МУМЮ (м.Суми) станом на 01.09.2020 року у ОСОБА_2 виникла заборгованість по сплаті аліментів за період з 01.12.2019 по 31.08.2020 в сумі 8005 грн. 50 коп. (а.с.7).

Статтею 180 СК України встановлений обов'язок батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Сплата аліментів за рішенням суду є одним із способів виконання обов'язку утримувати дитину тим з батьків, хто проживає окремо від дитини.

Згідно вимог ч.1 ст. 196 СК України разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.

У статті 196 СК України не встановлено будь-яких обмежень періоду нарахування пені, навпаки, в ній зазначено, що пеня нараховується за кожен день прострочення.

Правила нарахування пені за заборгованість по сплаті аліментів підтверджені Постановою Верховного Суду від 25.04.2018 року (справа № 572/1762/15-ц).

Так, правило про стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення означає, що при обчисленні загальної суми пені за прострочення сплати аліментів ураховується сума несплачених аліментів та кількість днів прострочення. Оскільки аліменти нараховуються щомісячно, строк виконання цього обов'язку буде різним, отже і кількість днів прострочення також буде різною залежно від кількості днів у місяці. Тобто, пеня за прострочення сплати аліментів повинна нараховуватися на всю суму несплачених аліментів за кожен день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, у якому не проводилося стягнення.

Отже загальна сума пені за несплату або несвоєчасну сплату аліментів має розраховуватися за формулою:

p = (A1 х 1% х Q1) + (A2 х 1% х Q2) + ……. (An х 1% х Qn),де:

p - загальна сума пені за несплату або прострочення сплати аліментів, обраховується позивачем на момент подачі позову;

A1 - нарахована сума аліментів за перший місяць;

Q1 - кількість днів прострочення сплати суми аліментів за перший місяць;

A2 - нарахована сума аліментів за другий місяць;

Q2- кількість днів прострочення сплати аліментів за другий місяць;

An- нарахована сума аліментів за останній місяць перед подачею позову;

Qn- кількість днів прострочення сплати аліментів за останній місяць.

Пеня за заборгованість по сплаті аліментів нараховується на всю суму несплачених аліментів за кожний день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, в якому не проводилося стягнення.

Отже, зобов'язання зі сплати аліментів носить періодичний характер і повинне виконуватися щомісяця.

Грудень 2019 року: нарахована сума аліментів 889,50 грн. сплачена сума аліментів 0 грн. х пеня (1%) х 274 днів = 2437,23 грн. - сума неустойки (пені);

Січень 2019 року: нарахована сума аліментів 889,50 грн. сплачена сума аліментів 0 грн. х пеня (1%) х 243 днів = 2161,49 грн. - сума неустойки (пені);

Лютий 2020 року: нарахована сума аліментів 889,50 грн. сплачена сума аліментів 0 грн. х пеня (1%) х 214 днів = 1903,53 грн. - сума неустойки (пені);

Березень 2020 року: нарахована сума аліментів 889,50 грн. сплачена сума аліментів 0 грн. х пеня (1%) х 183 днів = 1627,79 грн. - сума неустойки (пені);

Квітень 2020 року: нарахована сума аліментів 889,50 грн. сплачена сума аліментів 0 грн. х пеня (1%) х 153 днів = 1360,94 грн.- сума неустойки (пені).

Травень 2020 року: нарахована сума аліментів 889,50 грн. сплачена сума аліментів 0 грн. х пеня (1%) х 122 днів = 1085 грн. - сума неустойки (пені);

Червень 2020 року: нарахована сума аліментів 889,50 грн. сплачена сума аліментів 0 грн. х пеня (1%) х 92 днів = 818,34 грн. - сума неустойки (пені);

Липень 2020 року: нарахована сума аліментів 889,50 грн. сплачена сума аліментів 0 грн. х пеня (1%) х 61 днів =542,60 грн. - сума неустойки (пені);

Серпень 2020 року: нарахована сума аліментів 889,50 грн. сплачена сума аліментів 0 грн. х пеня (1%) х 31 днів = 275,75 грн. - сума неустойки (пені);

Таким чином, сума неустойки (пені), що підлягає стягненню з відповідача за період часу з 01.12.2019 по 31.08.2020 становить 12212,86 грн.

Проте, згідно ч.1 ст.196 СК України розмір пені, що підлягає стягненню з боржника, не може перевищувати 100 відсотків заборгованості аліментів.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для стягнення з ОСОБА_2 неустойки (пені) за прострочення по сплаті аліментів в розмірі 8005 гривні 50 копійок.

Згідно ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» позивач звільнена від сплати судового збору. Таким чином, судові витрати підлягають стягненню з відповідача в дохід держави і складаються із судового збору, розмір якого відповідно до ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» складає 840,80 грн.

Керуючись ст. 196 СК України, ст.ст. 10, 13, 18, 81, 258, 259, 263-265, 280-284, 354 ЦПК України суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) пеню за прострочення сплати аліментів в розмірі 8005 гривні 50 копійок.

Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь держави 840 гривні 80 копійок судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуто Шосткинським міськрайонним судом Сумської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня проголошення заочного рішення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сумського апеляційного суду через Шосткинський міськрайонний суд Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга буде подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя Шосткинського міськрайонного суду

Сумської області О.П.Євдокімова

Попередній документ
96266229
Наступний документ
96266231
Інформація про рішення:
№ рішення: 96266230
№ справи: 589/3884/20
Дата рішення: 07.04.2021
Дата публікації: 16.04.2021
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Шосткинський міськрайонний суд Сумської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них; про стягнення аліментів
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено склад суду (04.11.2020)
Дата надходження: 04.11.2020
Предмет позову: стягнення неустойки за прострочення сплати аліментів.
Розклад засідань:
24.12.2020 09:00 Шосткинський міськрайонний суд Сумської області
15.02.2021 14:00 Шосткинський міськрайонний суд Сумської області
10.03.2021 08:40 Шосткинський міськрайонний суд Сумської області
07.04.2021 08:30 Шосткинський міськрайонний суд Сумської області