Справа № 535/139/15-ц Номер провадження 22-ц/814/1054/21Головуючий у 1-й інстанції Петренко Л.Є. Доповідач ап. інст. Кривчун Т. О.
13 квітня 2021 року м. Полтава
Суддя судової палати у цивільних справах апеляційного суду Полтавської області Кривчун Т.О., перевіривши на відповідність нормам цивільного процесуального законодавства апеляційної скарги Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми)
на ухвалу Диканського районного суду Полтавської області від 24 лютого 2021 року
по справі за об"єднаною скаргою ОСОБА_1 на постанову старшого державного виконавця Котелевського районного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Суми) Будко В.Г. від 27.08.2020 року про опис та арешт майна боржника; на дії начальника Котелевського районного відділу державної виконавчої службиПівнічно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Суми) Васильченко А.К.; на постанову державного виконавця від 10.09.2020 року про призначення суб"єкта оціночної діяльності; на Акт державного виконавця Відділу примусового управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Суми) Пецяк Л.В. від 06.10.2020 року
Ухвалою Диканського районного суду Полтавської області від 24 лютого 2021 року об'єднану скаргу ОСОБА_1 , задоволено частково.
Визнано неправомірною та скасовано постанову старшого державного виконавця Котелевського районного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Суми) Будко В.Г. про опис та арешт майна боржника від 27.08.2020 року.
Визнано неправомірною та скасовано постанову від 10.09.2020 року про призначення суб'єкта оціночної діяльності суб'єкта господарювання для участі у виконавчому провадженні винесену головним державним виконавцем Відділу примусового управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Суми) Пецяк Л.В.
Визнано неправомірним Акт складений 06.10.2020 року головним державним виконавцем Відділу примусового управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Суми) Пецяк Л.В.
В задоволенні скарги ОСОБА_1 про визнання дій начальника Котелевського районного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Суми) Васильченко А.К. протиправними, відмовлено.
З вказаною ухвалою не погодився, Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), шляхом подачі апеляційної скарги. Разом з апеляційною скаргою, вказаною особою подано клопотання про відстрочення сплати судового збору з посиланням на те, що апелянт є бюджетною установою з обмеженим фінансуванням, розрахунково-касове обслуговування якого здійснюється Державною казначейською службою України лише в межах відкритих асигнувань, фінансується за рахунок коштів державного бюджету України.
Як вбачається з п. 29 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» від 17.10.2014 року № 10 відповідно до статті 8 Закону № 3674-VI та статті 82 ЦПК єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім'ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім'ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 10 ЦПК повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади. У зв'язку із цим обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися достатньою підставою для звільнення від такої сплати.
Окрім того, Європейський суд з прав людини вважає, що положення пункту 1 статті 6 про виконання зобов'язання забезпечити ефективне право доступу до суду не означає просто відсутність втручання, але й може вимагати вчинення позитивних дій у різноманітних формах з боку держави; не означає воно й беззастережного права на отримання безкоштовної правової допомоги з боку держави у цивільних спорах і так само це положення не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах (Рішення Європейського суду з прав людини "Справа Ейрі" від 09.10.1979 року).
Відтак, оскільки апелянтом не подано до суду апеляційної інстанції жодних доказів які б свідчили про неможливість сплатити ним судовий збір, а неналежне фінансування установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися достатньою підставою для звільнення від такої сплати, то у задоволенні клопотання Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про відстрочення сплати судового збору необхідно відмовити.
Відтак, апеляційна скарга Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) на ухвалу Диканського районного суду Полтавської області від 24 лютого 2021 року не відповідає вимогам ч.2 ст.357 ЦПК України, оскільки при її поданні судовий збір не сплачено.
Пунктом 1.9. ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» № 3674-VI (в редакції чинній на момент подачі апеляційної скарги) закріплено, що за подання до суду апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем сплачується судовий збір в розмірі 1 (одного) прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на момент подачі апеляційної скарги - становить 2270,00 грн. Зазначене положення стосується подання апеляційних і касаційних скарг на будь-які ухвали суду, що підлягають оскарженню незалежно від того, чи передбачено Законом № 3674-VI справляння судового збору за подання тих заяв, за результатами розгляду яких постановляються відповідні ухвали (п. 23 Постанови Пленуму ВССУ № 10 від 17.10.2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах»).
З урахуванням наведеного, оплаті апелянтом підлягає судовий збір у розмірі - 2270,00 грн., за реквізитами:
Отримувач коштів: ГУК у Полт.обл/тг м. Полтава/22030101;
Код отримувача ЄДРПОУ: 37959255;
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)
Код банку отримувача: 899998;
Розрахунковий рахунок отримувача: UA308999980313121206080016712;
Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Оригінал квитанції про сплату повинен бути наданий суду.
Відповідно до ч.2 ст.357 ЦПК України апеляційна скарга, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 356 цього Кодексу, у відповідності до положення статті 185 цього Кодексу залишається без руху.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції позбавлений можливості вирішити питання про відкриття апеляційного провадження по вказаній справі, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без руху та надати апелянту десятиденний строк для усунення недоліків щодо надання доказів сплати судового збору, роз'яснивши, що у разі не усунення зазначених недоліків впродовж вказаного строку, апеляційна скарга буде визнана неподаною і повернута апелянту.
Керуючись ст. ст. 185, 356, 357 ЦПК України, -
У задоволення клопотання Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про відстрочення сплати судового збору, - відмовити.
Апеляційну скаргу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) на ухвалу Диканського районного суду Полтавської області від 24 лютого 2021 року,-залишити без руху та надати строк для усунення недоліків щодо надання доказів сплати судового збору, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання даної ухвали.
У випадку не усунення вказаних недоліківу десятиденний строк апеляційна скарга буде визнано неподаною та повернуто апелянту.
Ухвала в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Суддя: Т. О. Кривчун