ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
02.03.2009 р. № 2а-1606/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого - судді Кочана В.М.,
секретаря судового засідання Стріхи В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов
Відкритого акціонерного товариства "Фінансова компанія "Укрнафтогаз"
до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України
провизнання протиправним та скасування Розпорядження про усунення порушень законодавства №16-05 від 22.01.2009р.,
АТ "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати Розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери №16-05 від 22.01.2009 року.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали і в обгрунтування позовних вимог пояснили наступне.
22.01.2009 року уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Петренком В.О. по відношенню до ВАТ "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" винесено Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №16-05, відповідно до якого ВАТ "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" зобов'язано у термін до 23.02.2009 року усунути порушення законодавства про цінні папери та передати новому реєстратору системи реєстру НАК "Нафтогаз України" та у термін до 25.02.2009 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання даного розпорядження (надалі - Розпорядження).
Підставою для винесення оскаржуваного розпорядження зазначено порушення вимог п. 2 та п. 4 розділу VIII Положення про порядок ведення реєстру власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1000 від 17.10.2006 року (надалі - Положення), в частині не передання систем реєстрів новому реєстратору, за умови анулювання ліцензії, в установлений законодавством строк.
Відкрите акціонерне товариство "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" вважає винесене Розпорядження №16-05 незаконним, необґрунтованим, таким, що винесене з перевищенням владних повноважень та з порушенням вимог чинного законодавства України, оскільки справу про правопорушення вимог законодавства про цінні папери не порушувалась, розгляд такої справи не відбувався, про день та час розгляду справи позивач не повідомлявся.
Крім того, Постанова Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №136-КУ від 03.03.2008 року (надалі - Постанова№136-КУ), якою по відношенню до ВАТ "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" було застосовано санкцію у вигляді анулювання ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів, станом на момент прийняття оскаржуваного розпорядження була ухвалами Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 11.03.2008р. по справі №2-4500/2008р. та Тернівського районного суду м. Кривого Рогу від 11 06.2008р. по справі № 2«з»-73/2008р.
Постанова №136-КУ була також позивачем оскаржена у межах десятиденного терміну від дати винесення до Експертно-апеляційної ради при Державному комітеті з питань регуляторної політики та підприємництва.
Починаючи з дати подання ВАТ "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" вказаної скарги до Експертно-апеляційної ради при Державному комітеті з питань регуляторної політики та підприємництва, тобто з 11.03.2008 року, дію Постанови №136-КУ було зупинено, і вона не набрала законної сили.
Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечила і пояснила, що Постановою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №136-КУ від 03.03.2008 року по відношенню до ВАТ "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" було застосовано санкцію у вигляді анулювання ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів: діяльності щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів серії АБ № 293345 від 01.11.2005р.
Ухвали судів, на які посилається позивач з приводу зупинення дії Постанови №136-КУ від 03.03.2008 року, скасовані.
Рішення суду, яким скасована Постанова №136-КУ від 03.03.2008 року, в законну силу не вступила.
Однак, позивач продовжує здійснювати діяльність на ринку цінних паперів без спеціального дозволу (ліцензії) та відмовляється передати новому реєстратору системи реєстру цілого ряду акціонерних товариств, що стало підставою для прийняття оскаржуваного розпорядження.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що Постановою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №136-КУ від 03.03.2008 року по відношенню до ВАТ "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" було застосовано санкцію у вигляді анулювання ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів: діяльності щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів серії АБ № 293345 від 01.11.2005р.
22.01.2009 року уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Петренком В.О. по відношенню до ВАТ "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" винесено Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №16-05, відповідно до якого ВАТ "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" зобов'язано у термін до 23.02.2009 року усунути порушення законодавства про цінні папери та передати новому реєстратору системи реєстру НАК "Нафтогаз України" та у термін до 25.02.2009 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання даного розпорядження (надалі - Розпорядження).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Як зазначено у оскаржуваному Розпорядженні, воно прийняте у зв"язку з вчиненням позивачем порушення вимог п.п. 2, 4 розділу VІІІ Положення про порядок ведення реєстру власників іменних цінних паперів та на підставі п. 10 ст. 8 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок в Україні", пунктів 2, 3 Розділу XIV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства про цінні папери.
Статтею 8 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок в Україні" визначаються повноваження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до п. 5 ст. 8 цього Закону Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право у разі порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку виносити попередження, зупиняти на термін до одного року розміщення (продаж) та обіг цінних паперів того чи іншого емітента, дію ліцензій, виданих комісією, анулювати дію таких ліцензій.
Як слідує із змісту п. 10 ст. 8 цього Закону, на яку посилається уповноважена особа в оскаржуваному Розпорядженні, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов"язкові до виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів виносити розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери у разі наявності обґрунтованих підстав стверджувати про наявність в діях професійного учаснику ринку цінних паперів порушення вимог законодавства про цінні папери.
Права уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку визначаються статею 9 Закону.
Згідно даної статті уповноважена особа має право відповідно до розподілу обов"язків чи письмового доручення провадити в межах наданих повноважень розгляд справ про порушення чинного законодавства щодо випуску та обігу цінних паперів, у тому числі стандартів, норм і правил, визначених нормативними актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, ставити питання перед органами Прокуратури України та Міністерством внутрішніх справ України про проведення розслідувань або інших заходів відповідно до чинного законодавства.
Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року затверджено Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства про цінні папери.
Відповідно до змісту даних Правил уповноважена особа має право провадити в межах наданих повноважень розгляд справ про порушення чинного законодавства щодо випуску та обігу цінних паперів, у тому числі стандартів, норм і правил, визначених нормативними актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, а за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення - приймати одне з таких рішень: про накладення адміністративного стягнення; про закриття справи про адміністративне правопорушення.
Зазначені повноваження уповноваженої особи відповідають змісту статті 9 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок в Україні".
В той же час, розділом XІV Правил уповноваженій особі також надано право виносити Розпорядження про усунення порушень незалежно від порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Положення розділу XІV Правил розширюють права уповноважена особи, визначені у ст. 9 Закону, що призводить до порушення принципу, визначеного ч. 2 ст. 19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Неправомірними є посилання у Розпорядженні на п. 10 ст. 8 Закону, як на підставу винесення розпорядження, оскільки дана норма надає право Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку, а не уповноваженій особі, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов"язкові до виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів виносити розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери у разі наявності обґрунтованих підстав стверджувати про наявність в діях професійного учаснику ринку цінних паперів порушення вимог законодавства про цінні папери.
З урахуванням вимог ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства, суд приходить до висновку, що оскаржуване Розпорядження винесено уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; необгрунтовано, а тому таке Розпорядження слід визнати протиправним та скасувати.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Розпорядження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери №16-05 від 22.01.2009 року.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кочан В.М.