Справа № 758/1813/21
3/758/2501/21
13 квітня 2021 року м. Київ
Суддя Подільського районного суду міста Києва Казмиренко Л.В., розглянувши справу, яка надійшла з Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
14 січня 2021 року, о 01 год. 00 хв., в м. Київ, вул. Кирилівська, 107, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Dacia Logan», н.з. НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння: бліда шкіра, тремтіння пальців рук, зіниці очей не реагують на світло. Огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку проводився у лікаря нарколога за адресою: м. Київ, вул. Запорожця, 20.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9А Правил дорожнього руху, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, як керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що вбачається з телефонограми складеної на його ім'я.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_1 адвокат Костюк О.Л. заперечила вину ОСОБА_1 у вчиненні даного правопорушення та просила провадження у справі закрити.
В обґрунтування вказала, що ОСОБА_1 не керував транспортним засобом, автомобіль перебував в нерухомому стані, в останній перебував поруч, а тому відсутні будь-які підстави для притягнення його до адміністративної відповідальності. У протоколі відсутні свідки, які мали бути присутніми під час пропозиції працівниками патрульної поліції ОСОБА_1 пройти огляд у лікаря нарколога. Також захисником було зауважено, що протокол про адміністративне правопорушення серіїї ДПР18 №033250 складений 14 січня 2021 року, а висновок №000158 виданий КМКЛ "Соціотерапія" про проходження ОСОБА_1 медичного огляду складено 17 січня 2021 року. Тобто працівники поліції склали протокол про вчинення адміністративного правопорушення на особу без отримання підтвердженого документа перебування його у стані наркотичного сп'яніння.
Заслухавши пояснення захисника адвоката Костюк О.Л., дослідивши матеріали справи, оглянувши відеозапис з нагрудної камери поліцейського, суд дійшов висновку, що провадження по даній справі підлягає закриттю з наступних підстав.
Згідно пункту 2.9 А Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за порушення зазначеної вимоги ПДР України передбачена ст. 130 КУпАП.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є :
наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота);
звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло;
сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови;
почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Огляд на стан сп'яніння проводиться:
поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби);
лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У результаті огляду у ОСОБА_1 14 січня 2021 року о 01 год. 00 хв. інспектором роти №2 батальйону №1 Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України ОСОБА_2 виявлені ознаки: бліда шкіра, тремтіння пальців рук, зіниці очей не реагують на світло.
З даних, зафіксованих на диск АА 00703 з нагрудної камери поліцейського, який приєднаний до матеріалів справи та оглянутий судом, вбачається, що ОСОБА_1 запропоновано 14.01.2021 року підписати протокол про вчинення адміністративного правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП в служовому автомобілі працівників поліції.
Інших даних по вказаній події на нагрудну камеру працівників патрульної поліції зафіксовано не було.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог ст. 266 КУпАП, вважається недійсним (ч. 5 ст. 266 КУпАП).
Частиною 6 ст. 266 КУпАП передбачено направлення особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 4 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 №1103 (далі - Порядок) огляд на місці зупинки транспортного засобу проводится у присутності двох свідків.
Свідки 14.01.2021 року по даній події залучені не були, в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначені.
У подальшому ОСОБА_1 пройшов медичний огляд в КМКЛ "Соціотерапія" 14 січня 2021 року о 01 год. 45 хв.
Висновок КНП «Київська міська наркологічна клінічна лікарня «Соціотерапія» № 000158 виданий 17 січня 2021 року.
Проте протокол про адміністративне правопорушення складений 14 січня 2021 року, тобто працівники поліції склали протокол без отримання результатів медичного огляду.
Окрім того, факт зупинки водія ОСОБА_1 та пропозиція пройти огляд на стан сп'яніння належними та допустимими доказами не підтверджений.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Виходячи з вимог ст. 62 Конституції України, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише у разі доведення її вини в установленому законом порядку належними та допустимим доказами, що є складовою справедливого правосуддя у розумінні ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод.
Усі сумніви щодо доведеності вини особи, тлумачаться на її користь.
Враховуючи встановлені під час судового розгляду обставини, з урахуванням положень, викладених у рішенні Європейського суду з прав людини від 20 вересня 2016 року у справі «Карелін проти Росії», відповідно до якого збір судом доказів на підтвердження винуватості особи за відсутністю сторони обвинувачення у справах про адміністративне правопорушення, свідчить про порушення права особи на неупереджений судовий розгляд, за відсутності належних та допустимих доказів, суд дійшов висновку, що наявними у справі доказами не доведена наявність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП, тому відповідно провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. 247, 251, 252, 256, 283,284 КУпАП України,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП України закрити за відсутністю у його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.
Суддя Л. В. Казмиренко