Рішення від 13.04.2021 по справі 640/2209/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2021 року м. Київ № 640/2209/19

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії.

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом про зобов'язання Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України провести ОСОБА_1 перерахунок (донарахування) одноразової грошової допомоги при звільненні, виходячи з розміру місячного грошового забезпечення ОСОБА_1 за лютий 2018 року.

Ухвалами суду: від 21.03.2019 відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін, встановлено строки для подання заяв по суті; від 13.04.2021 - позов залишено без розгляду в частині позовних вимог про визнання неправомірними дій Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України щодо використання при розрахунку ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні розміру місячного грошового забезпечення за березень 2018 року на підставі частини третьої статті 123, пункту 8 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позов обґрунтовано тим, що при нарахуванні й обчисленні позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні було враховано грошове забезпечення за березень 2018 року, водночас відповідач повинен був розрахувати грошову допомогу з грошового забезпечення за повний календарний місяць, а саме лютий 2018 року.

Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби подано відзив, у якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки на день звільнення ОСОБА_1 в Офісі великих платників податків запроваджена нова структура грошового забезпечення, яка і була врахована при проведенні розрахунків з позивачем.

Представником Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з метою повного, об'єктивного, всебічного дослідження обставин справи. Судом відмовлено в задоволенні цього клопотання на підставі пункту 2 частини шостої статті 262 КАС України, оскільки характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи. Крім того, клопотання не містить обґрунтувань необхідності призначення судового засідання.

Розглянувши заяви по суті, дослідивши письмові докази, судом установлено.

Відповідно до копії трудової книжки від 05.09.1990 серія НОМЕР_1 ОСОБА_1 наказом від 16.07.2012 №0040 прийнята на службу до органів податкової міліції.

Наказом Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 05.03.2018 №6-ф затверджено нову структуру грошового забезпечення для працівників податкової міліції згідно з додатком.

Наказом Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 26.03.2018 №308-о підполковника податкової міліції ОСОБА_1 завідувача сектору діловодства слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби з 27.03.2018 звільнено з податкової міліції за підпунктом "б" пункту 64 (через хворобу) "Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ".

Згідно з розрахунком вислуги років на пенсію підполковника податкової міліції ОСОБА_1 станом на 27.03.2018 стаж служби складає 19 років 06 місяців 01 день, загальний страховий стаж для призначення пенсії 27 років 06 місяців 22 дні.

Відповідно до грошового атестату №20 підполковник податкової поліції ОСОБА_1 мала: посадовий оклад - 7190,00 грн.; оклад за військовим званням - 1410,00 грн.; відсоткова надбавка за вислугу років у розмірі 40% - 3400,00 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% - 1078,50 грн.; премія - 2643,00 грн. за лютий 2018 року виплачена в березні 2018 року. Вихідна допомога при звільненні - 149734,25 грн., всього нараховано 188048,17 грн.

Позивачем до позовної заяви надано довідку про додаткові види грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 28.02.2018, відповідно до якої в лютому 2018 року позивачу виплачено надбавку за роботу з таємними документами залежно від ступеню таємності інформації - 264,30 грн.; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 1277,10 грн.; премія за січень 2018 року - 16500,00 грн., інші виплати 20595,00 грн.

Позивач звернулась з заявою від 03.04.2018 до начальника управління, бухгалтерського обліку та звітності - головного бухгалтера Офісу великих платників податків ДФС, у якій просила повідомити якими законодавчими та нормативними актами України регламентується порядок нарахування, визначення розміру та виплата одноразової грошової допомоги при звільненні з органів податкової міліції та надати детальні роз'яснення щодо формули нарахування одноразової вихідної допомоги яка була нарахована та виплачена позивачу при звільненні.

Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби листом від 03.05.2018 №320/14/28-10-05-02-33 повідомив, що одноразова грошова допомога при звільненні нарахована та виплачена в березні 2018 року з урахуванням вимог наказу Офісу великих платників від 05.03.2018 №6-ф та листа Міністерства фінансів України щодо упорядкування одноразових виплат при звільненні та вжиття заходів щодо недопущення штучного завищення грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу перед виходом на пенсію чи у випадку звільнення з метою збільшення розміру одноразових виплат.

Позивач звернулась з листом від 31.07.2018 до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, в якому просила надати письмову відповідь якими нормативно-правовими актами України керувався Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби при нарахуванні і виплаті позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні; які види грошового забезпечення включались до місячного грошового забезпечення (з деталізацією по розмірам і видам), дані якого брались до уваги при нарахуванні позивачу одноразової допомоги при звільненні; за який період брались данні розміру місячного грошового забезпечення, який враховувався при нарахуванні позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні.

Листом від 29.08.2018 №670/14/28-10-05-02-39 Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби повідомив, що нарахована та виплачена при звільненні одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби розрахована виключно на підставі вище перелічених законодавчих, нормативно-правових та відомчих актів з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премії установлених на день звільнення, а саме: оклад - 7190,00 грн., надбавка за спеціальне звання - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років - 3440,00 грн. надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 1078,50 грн., премія - 2643,00 грн.

Вважаючи неправомірними дії відповідача щодо використання при розрахунку ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні розміру місячного грошового забезпечення за березень 2018 року, позивач звернулась до суду з позовом.

Вирішуючи спір, суд ураховує таке.

Згідно зі статтею 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин): пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (пункт 1); військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби (пункт 2).

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (у редакції, чинній на час звільнення позивача) особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення зі служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 16 років, одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.

За змістом наведених норм одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків виплачується з місячного грошового забезпечення.

Обставина щодо права позивача на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби відповідачем не заперечується.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.1998 №1716 "Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги" особи начальницького складу податкової міліції проходять службу в порядку, встановленому Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 №114 (пункт 1); на осіб начальницького складу податкової міліції та курсантів Академії державної податкової служби поширено чинність постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (пункт 2).

Пунктом 12 "Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ" установлено, що особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ одержують грошове і речове забезпечення за нормами, встановленими законодавством.

Пунктом 23 "Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання", затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 (у редакції, чинній на час звільнення позивача) поліцейським, які звільняються зі служби в поліції та в установленому порядку мають право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні, нарахування такої допомоги здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення.

З метою забезпечення реалізації положень постанови Кабінету Міністрів України 30.08.2017 №704 у зв'язку із збільшенням у структурі грошового забезпечення частки основних його видів (посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) до 60% та зменшення частки додаткових видів у структурі грошового забезпечення з 85% до 40%, наказом Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 05.03.2018 №6-ф затверджено з 01.03.2018 нову структуру грошового забезпечення для працівників податкової міліції згідно з додатком.

Судом зазначалось, що наказом Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 26.03.2018 №308-о позивача звільнено з податкової міліції згідно з підпунктом "б" пункту 64 (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Згідно з грошовим атестатом №20 підполковник податкової поліції ОСОБА_1 станом на час звільнення мала: посадовий оклад - 7190,00 грн.; оклад за військовим званням 1410,00 грн.; відсоткова надбавка за вислугу років у розмірі 40% - 3400,00 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% - 1078,50 грн.; премія 2643,00 за лютий 2018 року виплачена в березні 2018 року. Вихідна допомога при звільненні - 149734,25 грн., всього нараховано 188048,17 грн.

Як убачається з відзиву, при звільненні ОСОБА_1 одноразова грошова допомога розрахована з урахуванням складових: посадовий оклад - 7190,00 грн.; оклад за військовим званням - 1410,00 грн.; відсоткова надбавка за вислугу років - 3400,00 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 1078,50 грн.; премія - 2643,00 грн.

Відтак позивачу в зв'язку зі звільненням нарахована одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премії, установлених на день звільнення.

На думку суду, з урахуванням наведеного правового регулювання, відповідачем правомірно розраховану одноразову грошову допомогу з урахуванням грошового забезпечення станом на час звільнення позивача (березень 2018 року) тому відсутні правові підстави для врахування розміру місячного грошового забезпечення ОСОБА_1 за лютий 2018 року під час здійснення розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги при звільнення.

З огляду на викладене, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Щодо строків звернення до суду, то на думку суду, вимога про зобов'язання Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України провести перерахунок (донарахування) одноразової грошової допомоги не обмежується строком звернення до суду згідно з частиною другою статті 233 Кодексу законів про працю України (Рішення Конституційного Суду України від 15.10.2013 №8-рп/2013), оскільки є складовою заробітної плати в розумінні статті 2 Закон України "Про оплату праці" від 24.03.1995 №108/95-ВР.

Стосовно вимоги про визнання неправомірними дій Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України щодо використання при розрахунку ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні розміру місячного грошового забезпечення за березень 2018 року, то ухвалою суду від 13.04.2020 позов в цій частині залишено без розгляду внаслідок пропуску строку звернення до суду.

Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (ідентифікаційний код 39440996, місцезнаходження: 04119, місто Київ, вулиця Дегтярівська, будинок 11Г).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділ VII "Перехідні положення" передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.А. Донець