12 квітня 2021 року Чернігів Справа № 620/6200/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заяць О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області, Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів,
ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області (надалі також - Новгород-Сіверська міська рада), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить: стягнути з Новгород-Сіверської міської ради 5108, 46 грн за листопад 2020 року; стягнути з Новгород-Сіверської міської ради моральну шкоду в сумі 1500 грн; зобов'язати Новгород-Сіверську міську раду нараховувати гроші за пільги з грудня 2020 року на картку Ощадбанку України всі суми за комунальні послуги; визнати Новгород-Сіверську міську раду непрацездатною, що призвело до порушення прав ОСОБА_1 в нарахуванні грошей за пільги в листопаді 2020 року, яка зацікавлена в ТОВ «ЧернігівГазЗбут», яка можливо має неправомірне збагачення, тож просить притягнути до адміністративної відповідальності винних осіб Новгород-Сіверської міської ради; визнати бездіяльність Новгород-Сіверської міської ради в обкраданні грошей позивача за пільги за жовтень, листопад 2020 року, які не отримав ОСОБА_1 на картку Ощадбанку України.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що до 31.09.2020 він отримував грошові кошти за пільги у вигляді готівки, що перераховувалися на картку Ощадбанку. Неперерахування готівкових коштів на його картковий рахунок у сумі 5108, 46 грн вважає протиправним, оскільки вчасно сплачує за комунальні послуги.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 позовну заяву ОСОБА_1 до Начальника Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів, - залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
У строк, встановлений судом, позивачем усунуто недоліки позовної заяви, допущені при її поданні.
Ухвалою суду від 23.12.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Новгород-Сіверська міська рада у відзиві зазначила, що з позовними вимогами не погоджується та у їх задоволенні просила відмовити повністю, оскільки позивач із заявою про призначення пільг по оплаті за житлово-комунальні послуги до Новгород-Сіверської міської ради ніколи не звертався і відповідно рада ніяких пільг не надавала та не виплачувала. Крім того, призначення, нарахування та виплата пільг на оплату житлово- комунальних послуг, перевірка розрахунків за спожиті комунальні послуги, так само реєстрація карток "Ощадбанку" не відноситься до компетенції Новгород-Сіверської міської ради.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що він не писав заяву до Новгород-Сіверської міської ради про відмову про нарахування грошей за пільги на картку Ощадбанку України.
Ухвалою судді від 23.02.2021 Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області залучено до участі у справі в якості другого відповідача.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соцзахисту як особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи, яка користується передбаченими чинним законодавством пільгами на оплату житлово-комунальних послуг за зареєстрованим місцем проживання (а. с. 30).
04 листопада 2020 року позивач звернувся до Начальника Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області про нарахування та пільг за жовтень 2020 року.
Листом від 24.09.2018 за № 05-06/2335 Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області на звернення позивача надало відповідь, що субсидія розрахована на дружину ОСОБА_1 - ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , тож позивачу надано право на користування пільгами з оплати житлово-комунальних послуг за фактичним місцем проживання з 1 червня 2018 року по 31 травня 2019 року.
Надаючи нормативно-правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг врегульовано положеннями Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 (надалі також - Порядок № 373, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин).
Дія цього Порядку поширюється на осіб, які мають право на пільги, зокрема, згідно із Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (пункт 3 Порядку № 373).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 373 головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня, зокрема, є: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Згідно із абз. 2 пункту 4 Порядку № 373 право на отримання пільг, встановлених законами України, з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї визначається структурними підрозділами з питань соціального захисту населення - відповідно до Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 389.
У пункті 6 Порядку № 373 визначено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця до 25 числа суму пільги: на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування; на придбання твердого палива і скрапленого газу виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, з урахуванням мінімальних норм забезпечення твердим паливом і скрапленим газом та граничних показників їх вартості. Сума пільги у грошовій безготівковій формі збільшується на розмір комісійної винагороди АТ "Ощадбанк", що становить 0,7 відсотка такої суми.
Виплата пільг у грошовій готівковій формі здійснюється шляхом перерахування структурним підрозділом з питань соціального захисту населення коштів на рахунок пільговика, відкритий в установі уповноваженого банку, або через виплатні об'єкти АТ "Укрпошта" (пункт 14 Порядку № 373).
В пункті 9 Порядку закріплено, що АТ "Ощадбанк" веде у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходять на рахунок для виплати пільг, в розрізі кожного пільговика (далі - облікові записи пільговиків). АТ "Ощадбанк" здійснює переказ коштів на рахунки управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між АТ "Ощадбанк" (його установами) та управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг.
За рахунком для виплати пільг здійснюються такі операції: на рахунку для виплати пільг обліковуються суми коштів, які перераховані Мінсоцполітики з наданням АТ "Ощадбанк" реєстрів нарахованих пільг, що підлягають зарахуванню на цей рахунок та відображенню в автоматизованих системах банку в розрізі облікових записів пільговиків (далі - реєстр нарахованих пільг); з рахунка для виплати пільг кошти у розрізі пільговиків перераховуються управителям, об'єднанням та виконавцям комунальних послуг, інформація про яких міститься в Реєстрі, згідно з поданими ними реєстрами про суми нарахованих платежів за послуги; за підсумками опалювального сезону суми невикористаних коштів перераховуються з рахунка для виплати пільг на рахунки пільговиків в АТ "Ощадбанк". У разі відсутності відкритого рахунка в АТ "Ощадбанк" рахунок відкривається за заявою пільговика до АТ "Ощадбанк". Відкриття рахунка здійснюється в порядку, визначеному АТ "Ощадбанк"; на кінець календарного/бюджетного року залишки коштів, що обліковуються на рахунку для виплати пільг за обліковими записами пільговиків, не повертаються до державного бюджету.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 373 за заявою пільговика, поданою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення до 15 жовтня (15 травня), у якій зазначаються виплатні реквізити, виплата пільги здійснюється у грошовій готівковій формі з початку опалювального (неопалювального) сезону. У разі подання заяви після 15 жовтня (15 травня) протягом опалювального (неопалювального) сезону пільга надається у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок пільговика в уповноваженому банку з місяця, що настає за місяцем подання заяви.
Пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов'язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми пільги, перерахованої управителям, об'єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої таким пільговикам готівкою.
Управителі, об'єднання, виконавці комунальних послуг надають до 1 жовтня та 1 травня структурним підрозділам з питань соціального захисту населення інформацію про суму простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати послуг (внесків/платежів), строк позовної давності якої не минув, сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, щодо пільговиків, які отримують пільгу у готівковій формі.
У разі отримання від управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг інформації про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати послуг (внесків/платежів), строк позовної давності якої не минув, сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, у пільговиків, які отримують пільгу у готівковій формі, виплата пільги з наступного опалювального (неопалювального) сезону здійснюється у грошовій безготівковій формі.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соцзахисту як особа з інвалідністю внаслідок війни 3 групи та користується передбаченими чинним законодавством пільгами на оплату житлово-комунальних послуг.
Суд звертає увагу, що предметом розгляду даної справи є не питання правомірності нарахування ТОВ "Чернігівгаз збут" коштів за послуги за постачання природного газу, а оцінка правомірності прийнятого відповідачем рішення щодо виплати пільги позивачу у грошовій безготівковій формі.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи зазначені вище правові норми та встановлені обставини, суд дійшов висновку, що рішення про виплату пільги позивачу у грошовій безготівковій формі Управлінням соцзахисту прийнято: відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329) та згідно з Витягом з протоколу № 7 засідання комісії з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, надання населенню пільг та житлових субсидій Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області від 30 травня 2018 року, тобто на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.
Оскільки позовна вимога щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо виплати пільги за жовтень, листопад 2020 року у грошовій готівковій формі є основною та задоволенню не підлягає, то позовні вимоги щодо: стягнення з Новгород-Сіверської міської ради 5108, 46 грн за листопад 2020 року; стягнення з Новгород-Сіверської міської ради моральної шкоди в сумі 1500 грн; зобов'язання Новгород-Сіверської міської ради нараховувати гроші за пільги з грудня 2020 року на картку Ощадбанку України всі суми за комунальні послуги; притягнення до адміністративної відповідальності винних осіб Новгород-Сіверської міської ради, які є похідними позовними вимогами, також задоволенню не підлягають.
Крім того, щодо позовної вимоги про стягнення моральної шкоди, суд додатково вважає за необхідне зазначити таке.
Згідно зі статтею 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів може бути відшкодування моральної (немайнової) шкоди.
Пунктом 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" від 31.03.1995 № 4 визначено, що під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Згідно пункту 5 вказаної Постанови відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Особа (фізична чи юридична) звільняється від відповідальності по відшкодуванню моральної шкоди, якщо доведе, що остання заподіяна не з її вини.
Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у принижені честі, гідності, престижу або ділової репутації моральних переживаннях у зв'язку з ушкодженням здоров'я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуального), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв'язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушення стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.
За правилами пункту 9 "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 № 4 розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховується здоров'я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.
Статтею 23 Цивільного кодексу України передбачено, що моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
У даній справі позивач не вказав на характер страждань, які він зазнав, крім того, суд не вбачає дії відповідача, які б свідчили про будь-які приниження з боку органу місцевого самоврядування або його посадових осіб, яких зазнав позивач.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного правового аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться у матеріалах справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для відмови у задоволенні позовних вимог.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 139, 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області, Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Новгород-Сіверська міська рада Чернігівської області (вул. Губернська, 2, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська область, 16000, код ЄДРПОУ 04061978).
Відповідач: Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області (вул. Губернська, 2, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська область, 16000, код ЄДРПОУ 39561232).
Повний текст рішення суду складено 12.04.2021.
Суддя О.В. Заяць