Ухвала від 14.04.2021 по справі 540/416/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

14 квітня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/416/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести з 01.01.2016 року перерахунок пенсії в розмірі 90%, згідно довідки №90/21-22-05-35 від 23.03.2018 року та виплачувати пенсію ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру пенсії, відповідно до норм Закону України № 900-VІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, із зазначенням в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, станом на 01.01.2016 року (тобто з дати виникнення права на перерахунок), Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб";

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 перераховану різницю недоотриманої з 01.01.2016 року пенсії без врахування Постанови КМУ №1088 однією сумою.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області безпідставно знизило відсотковий розмір пенсії позивачу з 90% до 70% грошового забезпечення, що призвело до неправильного визначення розміру пенсії та її виплату позивачу з 01.01.2016 в розмірі нижчому, ніж передбачено законодавством. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки внесені зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. З огляду на протиправність вищевказаних дій відповідача, позивач звернувся з даним позовом за захистом своїх прав.

Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 12.02.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, а розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач 24.02.2021 подав відзиву на позовну заяву, відповідно до якого Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області заперечило щодо заявлених позовних вимог. Згідно відзиву відповідач зазначає, що позивачу здійснено перерахунок пенсії саме з 1 січня 2018 року, а не як наводить позивач з 01.01.2016, з грошового забезпечення не більше 70%, оскільки стаття 13 Закону №2262-ХІІ визначає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати згадані 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Відтак, відповідачем перерахунок пенсії здійснено за чинною на час перерахунку пенсії редакцією Закону №2262-ХІІ, тобто, у розмірі 70% грошового забезпечення. Також, відповідач заперечив з приводу перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром та щодо нарахування і виплати 100% суми підвищення пенсії. З огляду на викладене, відповідач вважає, що позов задоволенню не підлягає.

12.03.2021 представником позивача подано пояснення у справі.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи , дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був звільнений з податкової міліції в 2004 році, отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", є інвалідом війни 3-ї групи. Позивач стверджує, що з 2008 року отримував пенсію за вислугу років, розмір пенсії був встановлений виходячи з 90% грошового забезпечення,. разом з тим відповідних доказів того, який розмір пенсії був призначений позивачу сторони суду не надали.

Постановою КМУ від 11.11.2015 № 988, яка набула чинності 02.12.2015, було змінено розмір грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є фактично ідентичним складовим колишніх працівників, але за розміром більшим.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", згідно з якою постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням оплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми (п.3)

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (п.5 постанови).

За результатом розгляду звернення позивача від 08.12.2020, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області направило позивачу відповідь, згідно якої відповідач повідомив, зокрема, позивача, що при розрахунку граничної суми підвищення пенсії, відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", в редакції з внесеними змінами, з 01.01.2018 знижено відсотковий розмір пенсії позивача з 90% до 70% від розміру грошового забезпечення. При цьому розрахунок пенсії обчислений на підставі довідки Головного управління ДФС у Херсонській області від 23.03.2018 № 90/21-22-05-35, в довідці вказано розмір грошового забезпечення на 01.03.2018.

Не погоджуючись із одностороннім перерахунком органом ПФУ розміру пенсії в сторону зменшення її розміру до 70 % грошового забезпечення, а також не погоджуючись з тим, що пенсія не була обчислена з 01.01.2016 із суми грошового забезпечення, яка вказана в довідці Головного управління ДФС у Херсонській області від 23.03.2018 № 90/21-22-05-35, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Виходячи з того, що сторони не надали суду повний обсяг доказів, на які посилаються, суд вважає за необхідне витребувати копію пенсійної справи позивача, та інші докази, які необхідні для повного та всебічного розгляду спору.

Суд вважає за необхідне подальший розгляд справи здійснювати за правилами загального провадження, оскільки суд не має можливості розглянути спір по суті в межах строків спрощеного провадження.

Одночасно суд нагадує сторонам, що згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача (орган публічної влади), який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Керуючись ч. 4 ст. 173, ст.ст. 243, 248, 256, ч. 6 ст. 260 КАС України, суд, -

ухвалив:

Подальший розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Призначити підготовче засідання на 28.04.2021 на 10 год. 00 хвил.

Продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів.

Запропонувати позивачу надати суду до 27.04.2021 докази призначення пенсії в розмірі 90 % від грошового забезпечення; пояснення, чи подавалась позивачем до ГУ ПФУ області інша довідка про розмір грошового забезпечення, станом на 01.03.2018; докази того, що відповідач обмежив розмір пенсії позивачу; докази зниження відсоткового розміру пенсії позивачу з 90% до 70% грошового забезпечення з 01.01.2016.

Запропонувати відповідачу надати суду до 27.04.2021 копію пенсійної справи.

Ухвалу надіслати сторонам.

Ухвала окремо не оскаржується.

Суддя В.В. Хом'якова