Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
13 квітня 2021 р. № 520/2158/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Барвінківської міської ради Харківської області (вул. Центральна, буд. 3, м. Барвінкове, Барвінківський район, Харківська область, 64701, код ЄДРПОУ 04058634) третя особа: Богодарівська сільська рада Барвінківського району Харківської області (вул. Миру, буд. 1-Б,с. Богодарове, Барвінківський район, Харківська область, 64750, код ЄДРПОУ 04399594) про визнання незаконним та скасування рішення, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:
1. Визнати незаконним та скасувати Рішення Барвінківської міської ради Харківської області IV сесії VIII скликання від 30 грудня 2020 р. №104-VIII в частині відмови у збереженні середньої заробітної плати на період працевлаштування та зобов'язати Барвінківську міську раду Харківської області виплатити на ОСОБА_1 середній заробіток, який вона отримувала на посаді секретаря Богодарівської сільської Ради Барвінківського району Харківської області, починаючи з 27 листопада 2020 року.
2. Стягнути з Барвінківської міської ради Харківської області па користь ОСОБА_1 908 грн. 00 коп. сплаченого нею при зверненні до суду судового збору.
В обґрунтування позову зазначено, що Рішення Барвінківської міської ради Харківської області IV сесії VIII скликання від 30 грудня 2020 р. №104-VIII в частині відмови у збереженні середньої заробітної плати на період працевлаштування є протиправним та таким, що порушує права позивачки, у зв'язку з чим відповідача слід зобов'язати виплатити ОСОБА_1 середній заробіток, який вона отримувала на посаді секретаря Богодарівської сільської Ради Барвінківського району Харківської області, починаючи з 27 листопада 2020 року
Ухвалою суду від 12.02.2021 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Представником відповідача 01.03.2021 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачці в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що оскаржуване позивачко. Рішення Барвінківської міської ради Харківської області IV сесії VIII скликання від 30 грудня 2020 р. №104-VIII "про відмову ОСОБА_1 у збереженні середньої заробітної плати" є законним та таким, що винесено в межах чинного законодавства України, а тому не підлягає скасуванню.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивачку - ОСОБА_1 , протоколом № 2 від 16 січня 1996 року Богодарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області було визнано переможцем у конкурсі на посаду спеціаліста з соціальних питань та військовооблікового столу та розпорядженням № 2 Богодарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області позивачку було призначено на посаду спеціаліста з соціальних питань та військового обліку.
14 квітня 2006 року рішенням І сесії V скликання Богодарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області позивачку було обрано секретарем Богодарівської сільської ради.
З огляду на вищевикладене, трудовий договір позивачки за посадою спеціаліста з соціальних питань та військового обліку було припинено на підставі рішенням І сесії V скликання Богодарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області від 14.04.2006р.
Відповідно до розпорядження Богодарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області № 55-К від 28 грудня 2006 року, посаду спеціаліста з соціального захисту населення було скорочено з 01.01.2007 року.
Також судом встановлено, що 16 листопада 2010 року рішенням І сесії VI скликання Богодарівської сільської ряди Барвінківського району Харківської області ОСОБА_1 було повторно обрано секретарем Богодарівської сільської ради.
19 листопада 2015 року рішенням І сесії VII скликання Богодарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області ОСОБА_1 було повторно обрано секретарем Богодарівської сільської ради.
Розпорядженням № 30 від 27 листопада 2020 року враховуючи протокол І сесії VIII скликання Богодарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області було припинено повноваження ОСОБА_1 , як секретаря Богодарівської сільської ради та звільнено за п.1 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»
Довідкою від 27 листопада 2020 року Богодарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області ОСОБА_1 було повідомлено, що її неможливо працевлаштувати за попереднім місцем роботи на посаді спеціаліста соціального захисту населення або надати рівнозначну посаду.
27 листопада 2020 року позивачка звернулася з заявою до Барвінківської міської ради Харківської області про збереження середньої заробітної плати на період не більше 6 місяців на час працевлаштування у зв'язку із припиненням повноважень секретаря Богодарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області і неможливістю працевлаштуватися за попереднім місцем роботи па посаді спеціаліста соціального захисту населення або отримати рівнозначну посаду, до якої долучила наступні документи: довідку Барвінківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості від 09.12.2020 №398 про те, що особа не перебуває на обліку; довідку Богодарівської сільської ради від 27.11.2020 №465 про неможливість працевлаштування за попереднім місцем роботи та надати рівнозначну посаду; довідку ГУ ПФУ в Харківській області від 09.12.2020 про те, що особа не є отримувачем пенсії; копію трудової книжки НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 ; копія рішення Богодарівської сільської ради VII скликання від 19.11.2015 №3-VII «Про обрання секретаря Богодарівської сільської ради».
Рішенням Барвінківської міської ради Харківської області ІV сесії VIII скликання від 30 грудня 2020 p. №104-VIII було відмовлено ОСОБА_1 за заявою про збереження середньої заробітної плати па період працевлаштування у зв'язку із припиненням повноважень секретаря Богодарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області, оскільки позивачкою не доведено, що з нею припинено трудовий договір за попереднім місцем роботи, до обрання останньої на виборну посаду.
Позивачка, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернулася до суду.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства.
Згідно пункту 5 частини 1 статті 36 Кодексу законів про працю України перехід на виборну посаду є підставою для припинення трудового договору.
Статтею 48 Кодексу законів про працю України встановлено, що основним документом про трудову діяльність працівника є трудова книжка. Порядок ведення трудових книжок визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок заповнення трудових книжок визначений Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року №58.
Відповідно до п.2.2 Інструкції до трудової книжки вносяться, крім іншого, відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення.
Відповідно до пункту 2.3. Інструкції записи в трудовій книжці при звільненні або переведенні на іншу роботу повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону.
Відповідно до пункту 2.4. Інструкції усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Відповідно до пункту 2.26. Інструкції записи про причини звільнення у трудовій книжці повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства із посиланням на відповідну статтю, пункт закону.
Відповідно до пункту 2.28. Інструкції у разі переходу на виборну посаду у графі 3 трудової книжки робиться запис: "Звільнений у зв'язку з обранням на виборну посаду в таку-то організацію, п.5 ст.36 КЗпПУ України"
Таким чином, суд дійшов висновку, що у разі переходу депутата місцевої ради на виборну посаду секретаря ради, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи має бути припинений відповідно до п.5 ч.1 ст.36 КЗпПУ шляхом видання наказу (розпорядження), про що має бути здійснений запис у трудовій книжці працівника у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства із посиланням на відповідну статтю, пункт закону.
Тобто, у розумінні частини 1 статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» обрання на виборну посаду є підставою для припинення відповідно до законодавства трудового договору з працівником за попереднім місцем роботи, але не передбачає автоматичного припинення такого трудового договору.
Згідно Методичних рекомендацій щодо особливостей звільнення посадових осіб із органів місцевого самоврядування (додаток 2 до листа Головдержслужби від 6 лютого 2002 року №42/621) звільнення керівників відділів, управлінь та інших посадових осіб місцевого самоврядування має здійснюватися лише згідно з чинним законодавством України.
Суд зазначає, що в трудовій книжці позивачки відсутній запис про звільнення її з посади спеціаліста з соціальних питань та військового обліку Богодарівської сільської ради, на яку вона була призначена 16.01.1996 року, у зв'язку з обранням на виборну посаду секретаря Богодарівської сільської ради, на підставі п.5 ч.1 ст. 36 КУзПУ.
Згідно наказу Міністерства статистики України №253 від 09.10.1995 (зі змінами) «Про затвердження типових форм первинного обліку» у редакції, чинній станом на 14.04.2006, наказ (розпорядження) про припинення трудового договору (контракту) (форма N П-8) застосовується при звільненні працівників, заповнюється працівником відділу кадрів у двох примірниках на всіх працівників, за винятком тих, які звільняються вищестоящим органом. Один лишається у відділі кадрів, другий передається в бухгалтерію. Підписується начальником (майстром) цеху (відділу, дільниці) та керівником підприємства (організації).
Відомості щодо прийняття сільським головою Богодарівської сільської ради розпорядження про звільнення позивачки з посади спеціаліста з соціальних питань та військового обліку Богодарівської сільської ради, на яку вона була призначена 16.01.1996 року, у зв'язку з переходом на виборну посаду секретаря Богодарівської сільської ради 14.04.2006 року, відсутні.
Суд зазначає, що позивачкою не надано доказів припинення з нею трудового договору за посадою спеціаліста з соціальних питань та військового обліку Богодарівської сільської ради у зв'язку із переходом на виборну посаду секретаря Богодарівської сільської ради.
Таким чином, під час розгляду питання про надання депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень попередньої роботи (посади), а за її відсутності - іншої рівноцінної роботи (посади) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації, а також збереження середньої заробітної плати на період працевлаштування вирішальним є встановлення факту припинення трудового договору за попереднім місцем роботи.
Суд зазначає, що на час звернення позивачки до відповідача із заявою про збереження середньої заробітної плати на період працевлаштування (18.12.2020) на підставі статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» документів на підтвердження факту припинення трудового договору за попереднім місцем роботи на підставі п.5 ч.1 ст.З6 КЗпПУ надано не було.
Крім того суд зазначає, що в позовній заяві позивачка посилається на ст. 118 КЗпП України, якою встановлено, що працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Суд, з зазначеним твердження не погоджується з огляду на наступне.
Надання попередньої роботи (посади) пов'язане з укладенням нового трудового договору, а не є поновленням на роботі.
При застосуванні ч. 2 ст. 232 КЗпП на власника не може покладатися обов'язок прийняття працівника на роботу при відсутності вакантного місця (посади), на яке претендує позивачка.
Доводи позивачки про те, що у зв'язку з переходом на виборну посаду за нею гарантовано повинно було зберігатися попереднє місце роботи, на яке вона могла б повернутися у будь-який час після припинення виборних повноважень є необґрунтованими, оскільки відповідно до чинного законодавства України роботодавцю не забороняється здійснювати скорочення посад.
Крім того суд зазначає, що позивачкою не було оскаржено розпорядження Богодарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області № 55-К від 28 грудня 2006 року, яким посаду спеціаліста з соціального захисту населення було скорочено з 01.01.2007 року, доказів зворотного суду надано не було.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо скасування Рішення Барвінківської міської ради Харківської області IV сесії VIII скликання від 30 грудня 2020 р. №104-VIII в частині відмови у збереженні середньої заробітної плати на період працевлаштування та зобов'язати Барвінківську міську раду Харківської області виплатити на ОСОБА_1 середній заробіток, який вона отримувала на посаді секретаря Богодарівської сільської Ради Барвінківського району Харківської області, починаючи з 27 листопада 2020 року є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Барвінківської міської ради Харківської області (вул. Центральна, буд. 3, м. Барвінкове, Барвінківський район, Харківська область, 64701, код ЄДРПОУ 04058634) третя особа: Богодарівська сільська рада Барвінківського району Харківської області (вул. Миру, буд. 1-Б,с. Богодарове, Барвінківський район, Харківська область, 64750, код ЄДРПОУ 04399594) про визнання незаконним та скасування рішення - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.