Ухвала від 14.04.2021 по справі 480/9252/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

УХВАЛА

14 квітня 2021 року Справа № 480/9252/20

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Павлічек В.О., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, Міністерства соціальної політики України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, Міністерства соціальної політики України, в якій просить:

- визнати протиправними дії Міністерства соціальної політики України яким було перераховано кошти у меншому, ніж передбачено статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції від 25.12.1998 року, розмірі та визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради в частині відмови донарахувати та виплатити ОСОБА_1 , щорічну одноразову грошову допомогу до 5-го травня за 2020 рік, як особі з інвалідністю 3-ї групи у відповідності до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551-XII в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 року, з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному у рішенні від 27.02.2020 року №3-р/2020 у справі №1-247/2018 (3393/18) у розмірі 7(семи) мінімальних пенсій за віком;

- зобов'язати Міністерство соціальної політики України перерахувати кошти Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, а останньому донарахувати та виплатити ОСОБА_1 , щорічну одноразову грошову допомогу до 5-го травня за 2020 рік, як особі з інвалідністю 3-ї групи, у відповідності до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551-ХІІ в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 року, з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному у рішенні від 27.02.2020 року №3-р/2020 у справі №1-247/2018 (3393/18) в розмірі 7(семи) мінімальних пенсій за віком, а саме: за 2020 рік - (1638 х 7) - 3160 = 8306 грн.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.

В подальшому ухвалою Сумського окружного адміністративного суду зупинено провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20 (провадження № Пз/9901/14/20).

Оскільки обставини, на підставі яких було зупинено провадження у справі № 480/9252/20 усунено, ухвалою Сумського окружного адміністративного суду провадження у даній справі було поновлено.

Представником Міністерства соціальної політики України було надано відзив на позовну заяву, в якому, зокрема, просить залучити до участі у справі в якості третьої особи на боці відповідача (Управління) - Національну соціальну сервісну службу України. Клопотання обгрунтовується тим, що пунктом 1 Положення про Національну соціальну сервісну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2020 № 783 (далі - Положення), передбачено, що Національна соціальна сервісна служба України (далі - Нацсоцслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики і який реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, захисту прав дітей, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та за дотриманням прав дітей. При цьому пунктом 3 Положення визначено, що основними завданнями Нацсоцслужби є, зокрема, забезпечення соціального захисту ветеранів війни, осіб, на яких поширюється дія Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в частині організації виплати їм разової грошової допомоги.

Дослідивши матеріали справи та доводи клопотання, суд дійшов висновку, що клопотання Міністерства соціальної політики України задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Суд зазначає, що предметом спору у даній справі є наявність у позивача права на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, передбачену ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Згідно ч. 1 ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Відповідно до ч.5 ст.49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується.

Аналіз вищевказаних норм дає підстави вважати, що необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не є стороною у справі.

Проте Міністерством соціальної політики України не зазначено, на які права та обов'язки Національну соціальну сервісну службу України вплине прийняте рішення по справі № 480/9252/20.

При цьому суд вважає безпідставними посилання представника Міністерства соціальної політики України на Положення про Національну соціальну сервісну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2020 № 783, з огляду на наступне.

Відповідно до частини першої статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Згідно частини другої статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби.

Разом з тим, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112, у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).

Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання)

Системний аналіз вказаних норм свідчить про те, що саме на органи соціального захисту населення у 2020 році, до яких відноситься Міністерство соціальної політики України та Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради, покладено обов'язок по виплаті грошової допомоги.

А відтак, суд не вбачає підстав для залучення Національної соціальної сервісної служби України як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Керуючись ст.ст. 49, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання Міністерства соціальної політики України про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Національної соціальної сервісної служби України - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя В.О. Павлічек