Постанова від 12.04.2021 по справі 157/309/21

Справа № 157/309/21

Провадження №3/157/267/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2021 року місто Камінь-Каширський

Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Антонюк О.В., з участю секретаря судового засідання Фесь Т.І., поліцейського ОСОБА_1 , адвоката Мазурика П.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Камінь-Каширського районного відділу поліції ГУНП Волинської області, щодо

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , не працевлаштований,

за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП України),

ВСТАНОВИВ:

У протоколі про адміністративне правопорушення зазначається, що ОСОБА_2 21 січня 2021 року о 01 год. 30 хв. в м. Камені-Каширському на площі Культури, та в дворі між будинками № 4 та № 6 по вул. Ковельська керував автомобілем марки «Volvo», н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме, різкий запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, яка не відповідає обстановці, порушення мови, від проходження тесту на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу і у медичному закладі відмовився у присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КпАП України.

ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи.

Адвокат Мазурик П.А. у судовому засідання просив провадження у справі щодо ОСОБА_2 закрити у зв'язку з відсутністю в діях останнього складу зазначеного адміністративного правопорушення, мотивуючи тим, що ОСОБА_2 не керував транспортним засобом, окрім того, останньому не було запропоновано пройти у встановленому порядку огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці події за допомогою спецприладу «Драгер», а також не було дотримано порядку огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння у медичній установі, перебуваючи у кайданках у лікарні, ОСОБА_2 і не мав можливості проходити огляд на стан алкогольного сп'яніння, адже відчував фізичну біль внаслідок сильного затиснення рук і кричав.

Статтею 7 КпАП України передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

У відповідності до ст. 245 КпАП України завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Статтею 280 КпАП України передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Порядок проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння передбачений ст. 266 КпАП України, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 року (далі - Інструкція №1452/735).

Статтею 266 КпАП України (в редакції, чинній на час вчинення адміністративного правопорушення) встановлено, зокрема, що особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

У відповідності до пунктів 2, 3 Розділу 1 Інструкції № 1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. При цьому, ознаками алкогольного сп'яніння є: 1) запах алкоголю з порожнини рота; 2) порушення координації рухів; 3) порушення мови; 4) виражене тремтіння пальців рук; 5) різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; 6) поведінка, що не відповідає обстановці.

Згідно з п. 6 Розділу 1 Інструкції № 1452/735, огляд на стан сп'яніння проводиться: 1) поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; 2) лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КпАП України (п.7 Розділу 1 Інструкції №1452/735).

Згідно з Розділом 3 Інструкції № 1452/735, огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством. Метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи. За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду. Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (додаток 4), видається на підставі акта медичного огляду. Акт медичного огляду особи складається в одному примірнику, який залишається в закладі охорони здоров'я.

Порядок дій працівників поліції при оформленні поліцейським матеріалів про адміністративні правопорушення визначений також Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС від 07.11.2015 № 1395 (далі - Інструкція № 1395).

Розділом 10 Інструкції №1395 визначено особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 130 КпАП України. У пунктах 4, 6, 7 цього Розділу зазначається, що огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків відповідно до чинного законодавства. Результати огляду зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів складається у двох примірниках, один з яких вручається особі, щодо якої проводився цей огляд. У разі виявлення стану алкогольного сп'яніння в результаті проведення огляду з використанням спеціальних технічних засобів складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого долучаються акт огляду на стан сп'яніння та роздруківка із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу (у разі наявності). У разі проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я висновок про його результати долучається до протоколу про адміністративне правопорушення (у разі підтвердження стану сп'яніння). У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

Процедура направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння визначена також Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 № 1103. Згідно з п. 6 цього Порядку водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

Вищезазначені положення чинного законодавства вказують на те, що огляду на стан алкогольного сп'яніння підлягають особи, які керують транспортним засобом, і огляд особи на стан алкогольного сп'яніння насамперед проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу у присутності двох свідків, а в разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я лікарем (не поліцейським) і для його проведення поліцейський видає відповідне направлення. Підставою для проведення огляду на стан сп'яніння є наявність у водія таких ознак алкогольного сп'яніння як: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

З наданих суду відеозаписів, зокрема, з файлу FILE20210125-01255-005509, вбачається, що ОСОБА_2 у зазначений у протоколі про адміністративне правопорушення час керував транспортним засобом.

Однак, з цих же відеозаписів також вбачається і те, що встановленого законом порядку проведення огляду водія транспортного засобу на стан алкогольного сп'яніння дотримано не було.

Так, у матеріалах справи відсутні відомості про те, що поліцейський пропонував ОСОБА_2 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, насамперед, на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спецприладу у встановленому законом порядку, тобто у присутності двох свідків та з інформуванням особи про наявність передбачених законом підстав для проведення такого огляду та про порядок проведення огляду за допомогою спецприладу.

У висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, заповненому 25 січня 2021 року, зазначається дата та точний час огляду ОСОБА_2 - 25 січня 2021 року 02 год., і у цьому ж висновку зазначається і про те, що ОСОБА_2 від обстеження на приладі «Алкотестер 6510», «Прилад № ARBR 0593», відмовився.

З пояснень у судовому засіданні свідка ОСОБА_3 вбачається, що для проведення ним як лікарем медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння до медичного закладу було доставлено ОСОБА_2 , останній поводився неадекватно і відмовився проходити огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спецприладу, під час відмови ОСОБА_2 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, окрім нього, поліцейського та медичного персоналу інших осіб не було, ОСОБА_2 інші дії, передбачені актом огляду особи на стан алкогольного сп'яніння вчиняти не відмовлявся, однак він (лікар) не міг визначити стан алкогольного сп'яніння останнього без застосування спецприладу.

Згідно з Розділом 3 Інструкції № 1452/735, висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан алкогольного сп'яніння складається лікарем на підставі акта медичного огляду, форма якого передбачена додатком 3 до цієї Інструкції. За змістом акта медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння (додаток 3 до Інструкції № 1452/735), лікар повинен встановити зовнішній вигляд обстежуваної особи: стан одягу, шкіри, наявність пошкоджень (поранення, забиті місця, точна локалізація, характер пошкодження тощо), визначити стан свідомості, орієнтування на місці, у часі та власній особистості, визначити стан вегетативно-судинні реакції (стан шкірних покривів, слизових оболонок очей, язика, спітніння, слинотеча), пульс, артеріальний тиск, ністагм при погляді вбік, рухову сферу, міміку, ходу (поза Ромберга (описати), точні рухи (підняти монету з підлоги, пальце-носова проба), запах алкоголю з рота, використання технічних засобів для визначення наявності або вимірювання вмісту етилового спирту у видихуваному повітрі, провести таке обстеження ще через 20 хв.

Однак, на доданому до протоколу про адміністративне правопорушення відеозаписі відсутні відомості про те, що лікар пропонував ОСОБА_2 вчинити відповідні дії для виявлення передбачених вищезазначеним актом станів з метою визначення в останнього стану алкогольного сп'яніння (поза Ромберга, пальце-носова проба), а ОСОБА_2 від виконання відповідних запропонованих лікарем дій відмовився, а також відомості про те, що лікар сам вчиняв дії, пов'язані з відповідним оглядом особи, підходив до ОСОБА_2 , або ж пропонував останньому пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння із застосуванням технічних засобів, що за змістом акта медичного огляду також може мати місце.

З відеозаписів вбачається лиш те, що протягом перебування ОСОБА_2 у медичній установі лікар сидів за столом та писав, а після того як закінчив писати, то встав із-за столу та вийшов з приміщення.

З показань у судовому засіданні свідка ОСОБА_4 вбачається, що під час перебування з дружиною в аптеці лікарні, він був запрошений поліцейським бути свідком, та у його присутності у приміщенні лікарні поліцейський пропонував ОСОБА_2 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спецприладу, при цьому, окрім нього, інших свідків не було, і він (свідок) не бачив, щоб лікар пропонував ОСОБА_2 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спецприладу або лікар проводив огляд ОСОБА_2 на стан алкогольного сп'яніння.

Обґрунтованими є доводи адвоката Мазурика П.А. про те, що лікар ОСОБА_3 , який у висновку зазначив про відмову ОСОБА_2 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, проходив тематичне удосконалення, наявність якого у лікаря передбачено Розділом 3 Інструкції № 1452/735, адже як пояснив і сам лікар ОСОБА_3 у судовому засіданні, будучи допитаним в якості свідка, сертифіката по наркології у нього немає.

Згідно з ч. 2 ст. 251 КпАП України обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

З огляду на вищезазначене, доходжу висновку, що у діях ОСОБА_2 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КпАП України, у зв'язку з чим провадження у справі щодо нього належить закрити на підставі п. 1 ст. 247 КпАП України.

Керуючись п. 1 ст. 247, п. 3 ч. 1, ч. 2 ст. 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 на підставі п. 1 ст. 247 КпАП України закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КпАП України.

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Камінь-Каширський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: О. В. Антонюк