Ухвала від 13.04.2021 по справі 640/9605/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

13 квітня 2021 року м. Київ № 640/9605/21

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами

ОСОБА_1

до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

про визнання протиправним та скасування рішення, скасування конкурсу

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо оголошення переможця конкурсу на вакантну посаду директора Департаменту документального забезпечення та контролю виконання ОСОБА_2 , прийнятого в порушення порядку проведення конкурсу, шляхом недопущення ОСОБА_1 до наступних етапів конкурсу, за умови успішного складання тестів на знання законодавства;

- скасувати конкурс оголошений наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 17.03.2021 №359/к на зайняття вакантної посади директора Департаменту документального забезпечення та контролю виконання Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, проведений з системними порушеннями порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №246.

Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч. 2 ст. 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Вимоги до позовної заяви та доданих до неї документів визначені у ст. 160 і 161 цього Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 160 КАС України, позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Згідно з ч. 1 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Водночас положеннями ч. 4 ст. 161 КАС України встановлено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

При цьому, письмові докази мають бути подані в оригіналі або в належним чином засвідчених копіях, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Також приписами ч. 4 і 5 ст. 94 КАС України передбачено, що копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.

Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Суд встановив, що позовна заява ОСОБА_1 подана ним до Окружного адміністративного суду міста Києва через систему «Електронний суд», тобто в електронному вигляді. При цьому, окремо паперовий примірник такої позовної заяви з усіма додатками для відповідача, а також примірник засвідчених у встановленим чином законодавством порядку паперових копій усіх доданих до позову документів (тобто, позовних матеріалів) позивача до суду не подав.

У контексті з наведеним суд звертає увагу позивача на те, що в силу припису ч. 1 ст. 3 КАС України порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Нормами п.п. 15.1, 15.3 розд. VII «Перехідні положення» КАС України передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі; розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі.

На даний час Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система не розпочала своє повноцінне функціонування, та натомість експлуатація підсистеми «Електронний суд» у місцевих та апеляційних судах відповідно до наказу ДСА України від 22.12.2018 №628 проводиться лише в тестовому режимі.

Між тим, чинні норми ст.ст. 94, 161 КАС України не звільняють особу, яка не є суб?єктом владних повноважень та подала позов до суду через систему «Електронний суд», від обов?язків подання до суду разом з позовом примірників позовної заяви для інших учасників справи, а також документальних доказів в обгрунтування позовних вимог в оригіналах або у вигляді належним чином засвідчених копій. Також норми цього Кодексу не встановлюють для суду обов?язку здійснювати самотужки роздрукування позовних матеріалів, поданих через систему «Електронний суд», для інших учасників справи.

У зв'язку з цим позивач має подати до суду паперовий примірник своєї позовної заяви разом з оригіналами та/або належним чином засвідченими копіями доданих до такого позову документів, а також паперову копію позову з додатками для відповідача.

Також суд звертає увагу позивача на зміст норм ч. 5 ст. 160 КАС України, відповідно до яких у позовній заяві обов'язково зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.

При цьому, перелік позовних вимог, з якими особа може звернутися до адміністративного суду для захисту своїх прав та інтересів визначений у ч. 1 ст. 5 КАС України. Зокрема, відповідно до наведеної процесуальної норми особа може звернутися до адміністративного суду із позовними вимогами про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Суд встановив, що заявлена позивачем у п. 2 прохальної частини позову вимога про скасування конкурсу є такою що не відповідає визначеному КАС України способу захисту прав та інтересів особи в адміністративному суді.

У зв'язку з цим суд пропонує позивачу привести зміст вимоги п. 2 прохальної частини позовної заяви у відповідність до норм ч. 1 ст. 5 КАС України або виключити таку вимогу зі змісту заявлених позовних вимог.

Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вищевказаним вимогам положень ст.ст. 160, 161 КАС України і позивачу належить усунути вищенаведені недоліки у п'ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали шляхом подання до суду із супровідним листом: двох паперових примірників уточненої позовної заяви, приведеної у відповідність до вимог ч. 1 ст. 5, ч. 5 ст. 160 КАС України, з урахуванням зауважень суду, - тобто, у кількості примірників для суду та відповідача; двох примірників засвідчених належним чином паперових копій документів, що додані до позову як письмовий доказ оригіналам, які знаходяться у позивача, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва -

УХВАЛИВ:

1. Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.

2. Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви, позовна заява буде повернута йому відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка звернулася із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та оскарженню не підлягає.

Суддя Т.О. Скочок