Постанова від 13.04.2021 по справі 752/9202/21

Справа № 752/9202/21

Провадження №: 3/752/4939/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2021 року м.Київ

Суддя Голосіївського районного суду м. Києва Токман Ю.Ф., розглянувши матеріали, які надійшли від Голосіївського управління поліції ГУ Національної поліції у м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП)

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Київ, громадянки України, працюючої ФОП « ОСОБА_2 », ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАБ № 335748 від 24 березня 2021 року ОСОБА_1 24 березня 2021 року близько 06:00 за адресою: АДРЕСА_2 , вчинила домашнє насильство економічного характеру відносно чоловіка ОСОБА_3 , а саме не впускала до квартири, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

ОСОБА_1 у судове засідання з'явилася. Пояснила, що між нею та чоловіком відбулася сварка, в ході якої вона дійсно не впускала чоловіка до квартири, проте поліцію ні вона ні потерпілий не викликали, її викликала сестра ОСОБА_1 . Такі сварки відбувалися і раніше, однак зараз вони з потерпілим живуть мирно.

У судове засідання з'явився потерпілий ОСОБА_3 , вказав що між ним та дружиною відбувся конфлікт на побутовому рівні, у результаті якого шкоди його фізичному чи психологічному здоров'ю завдано не було.

Дослідивши матеріали справи, а саме протокол про адміністративне правопорушення серія ВАБ № 335748 від 24.03.2021, рапорт прийняття заяви від ОСОБА_4 про вчинення правопорушення, письмові пояснення ОСОБА_3 , а також пояснення ОСОБА_1 та потерпілого ОСОБА_3 , які вони надали у судовому засіданні, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, виходячи з наступного.

Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено відповідальність.

При розгляді справи про адміністративне правопорушення суддя, відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП, повинен з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші факти, що мають значення для правильного вирішення справи.

Диспозиція ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Згідно ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно ст. 129 Конституції України, однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи. Натомість, згідно ч. 2 ст. 251 КУпАП такий обов'язок покладено на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

За результатами дослідження наявних у матеріалах провадження доказів встановлено, що вони не підтверджують наявності у діях ОСОБА_1 об'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, а саме наслідків у виді завдання чи можливості завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Відповідно до пояснень, які ОСОБА_1 та потерпілий ОСОБА_3 надали у судовому засіданні між ними виник конфлікт на побутовому рівні, який наразі усунуто і вони продовжують спільно приживати. Наслідки, передбачені диспозицією ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, у результаті дій ОСОБА_1 не настали, шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого завдано не було.

Крім того, посилання на наявність обов'язкових для ч. 1 ст. 173-2 КУпАП наслідків відсутнє і в протоколі про адміністративне правопорушення, фабула якого обмежується лише вчиненням ОСОБА_1 дій, що полягали відмові впускати чоловіка до квартири. При цьому, у протоколі не простежується факт того, що дана конфліктна ситуація викликала у потерпілого побоювання за свою безпеку, спричинила емоційну невпевненість, завдала чи могла завдати шкоди його психологічному чи фізичному здоров'ю.

В даному випадку, сам по собі факт непускання чоловіка до квартири не утворює складу адміністративного правопорушення, якщо ці дії неминуче не потягнуть наслідки, передбачені в диспозиції ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

За таких обставин, на підставі досліджених доказів, враховуючи положення ч. 3 ст. 62 Конституції України, де вказано, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, приходжу до переконання, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір стягується у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення.

Керуючись ст.ст. 7, 173-2, 247, 251, 252, 283, 284, 285 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя Ю. Ф. Токман