13 квітня 2021 року
Київ
справа №9901/104/21
адміністративне провадження №П/9901/104/21
Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Бучик А.Ю., перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 до Президента України про визнання неправомірними дій відповідача щодо ненадання інформації,
09 квітня 2021 року до Верховного Суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Президента України, в якій позивач просить Суд:
-визнати протиправною дію відповідача щодо ненадання запитуваної інформації на запит від 18.03.2021 за №985, поданий до відповідача через веб - сайт Офіційного інтернет - представництва Президента України;
-визнати протиправною дію відповідача щодо неналежного розгляду звернення позивача від 23.03.2021 за № ЛЕ - 12272567, поданого до відповідача через сервіс «електронне звернення» на веб - сайті Офіційного інтернет - представництва Президента України;
-зобов'язати відповідача надати до суду запит позивача на отримання публічної інформації за №985 від 18.03.2021;
-зобов'язати відповідача оприлюднити на офіційному сайті Президента України права, обов'язки та повноваження Департаменту з питань звернення громадян, який утворений у складі Офісу Президента;
-зобов'язати відповідача надати інформацію стосовно нормативно - правових актів, якими регулюється контроль за дотриманням законодавства про звернення громадян з боку Президента України та процедуру розгляду Перзидентом України скарг на порушення законодавства про звернення громадян;
-стягнути з відповідача на його користь судовий збір.
Згідно із протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.04.2021 для розгляду цієї справи визначено склад колегії суддів: Бучик А.Ю. - головуючий суддя, судді: Берназюк Я.О., Мороз Л.Л., Желєзний І.В., Рибачук А.І.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:
1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;
2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником);
3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності;
5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіряючи позовну заяву на відповідність вимогам процесуального закону, суд дійшов висновку про залишення її без руху з огляду на те, що вона не відповідає вимогам статті 160 КАС України.
Відповідно до частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;
11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Так, відповідно до положень статті 105 Конституції України звання Президента України охороняється законом і зберігається за ним довічно, якщо тільки Президент України не був усунений з поста в порядку імпічменту.
З поданого позову убачається, що ОСОБА_1 позивається до Президента України, проте не конкретизує, до якого саме.
Крім того, як слідує зі змісту позовної заяви, позивач не погоджується з бездіяльністю Президента України щодо нерозгляду його звернень, натомість в прохальній частині позовної заяви просить визнати протиправними дії відповідача, не вказуючи на конкретну особу. Отже, позивачу необхідно уточнити позовні вимоги відповідно до наведених ним обґрунтувань.
З огляду на викладене, позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160 КАС України.
Частинами першою та другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням наведеного, Суд вбачає підстави для необхідності встановлення позивачу строку на усунення вказаних вище недоліків позовної заяви шляхом уточнення відомостей щодо відповідача та уточнення позовних вимог.
Роз'яснити позивачу, що у разі неусунення недоліку позовної заяви у встановлений судом строк, заява буде повернута з підстав, передбачених пунктом 1 частини четвертої статті 169 КАС України.
При цьому повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом (частина восьма статті 169 КАС України).
Керуючись статтями 160, 169 КАС України, Суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Президента України про визнання неправомірними дій відповідача щодо ненадання інформації залишити без руху.
Встановити позивачу строк протягом десяти днів з дня отримання цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Роз'яснити позивачу, що у разі неусунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, заява буде повернута з підстав, передбачених пунктом 1 частини четвертої статті 169 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, є остаточною та не може бути оскаржена.
...........................
А.Ю. Бучик,
Суддя Верховного Суду