05 квітня 2021 року м. Рівне №460/3940/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гудима Н.С., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій.
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі, - ГУ ПФУ в Рівненській області), яким просив:
- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, викладене у повідомленні №258/03.15-21 від 17.03.2020 про відмову в перерахунку пенсії, та рішенні про відмову №78/03.15-24 від 17.03.2020, а також відповіді №1700-0202-8/7296 від 30.03.2020;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 24.12.2018 перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років відповідно до ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" в первинній редакції, виходячи з розрахунку 60 відсотків від суми заробітної плати згідно з постановою КМУ від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та відповідно до довідки прокуратури Рівненської області про заробітну плату від 12.03.2020 №18-197, без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що є пенсіонером органів прокуратури, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та з 29.08.2016 йому призначено пенсію за вислугою років в розмірі 60% відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII. 06.09.2017 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" №657 від 30.08.2017, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" №505 від 31.05.2012, внаслідок чого збільшено розміри посадових окладів та надбавки до посадових окладів за класні чини. З урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № № 7-р(II)/2019 та постанови КМУ №657, 24.12.2019 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою про перерахунок пенсії за відпрацьовані роки після призначення пенсії з 29.08.2016 та в зв'язку із підвищенням посадового окладу з 06.09.2017. Відповідач листом від 22.01.2020 повідомив про звернення Пенсійного Фонду України по Мінсоцполітики України із запитом про надання роз'яснень та зазначив, що про результати розгляду звернення позивач буде повідомлений додатково. 16.03.2020 позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії, до якої долучив довідку прокуратури Рівненської області від 12.03.2020 №18-197. Однак, Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області №78/03.15-24 від 17.03.2020 у проведенні перерахунку пенсії відмовлено з мотивів того, що позивач не має права на перерахунок пенсії, оскільки такий проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019. Крім того, 30.03.2020 відповідач у відповідь на звернення позивача від 24.12.2019 листом №1700-0202-8/7296 також відмовив у здійсненні перерахунку пенсії з покликанням на постанову Кабінету Міністрів України №1155 від 11.12.2019, зазначивши, що перерахунок пенсії проводитиметься у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019. Позивач вважає відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії безпідставною, необґрунтованою та протиправною, оскільки остання обмежує його право на підвищення розміру пенсії. З таких підстав, просив визнати протиправними і скасувати рішення про відмову в перерахунку пенсії від 17.03.2020 та зобов'язати відповідача здійснити з 24.12.2018 перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч.20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" в первинній редакції, виходячи з розрахунку 60 відсотків від суми заробітної плати на підставі довідки прокуратури Рівненської області про заробітну плату від 12.03.2020 №18-197, без обмеження її граничного розміру.
Ухвалою від 09.06.2020 позовна заява залишалася без руху.
Ухвалою суду від 30.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 30.06.2020 провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі №560/2120/20.
27.07.2020 від Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надійшов відзив на позов, в якому відповідач зазначив про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог. В спростування позовних вимог відповідач вказав, що Рішенням Конституційного суду України №7-р(П)2019 від 13.12.2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VIІ від 14.10.2014 зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому, у своєму рішенні Конституційний Суд України вказав такий порядок виконання його рішення до врегулювання Верховною Радою України вказаного питання на законодавчому рівні: частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697- VIІ від 14.10.2014 підлягає застосуванню в первинній редакції: " 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки". Таким чином, право на перерахунок пенсії виникає починаючи з грудня 2019 року і лише тоді, коли момент виникнення права на перерахунок пенсії настає не раніше грудня 2019 року. Відповідач доводив, що у позивача права на перерахунок не виникло, позаяк довідка прокуратури Рівненської області №18-197 від 12.03.2020 видана відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017, а цією постановою було передбачено порядок оплати праці працівник органів прокуратури, а не порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про прокуратуру", а тим більше після 13.12.2019. Крім того, покликаючись на частину п'ятнадцяту статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014, відповідач стверджував про відсутність підстав для виплати пенсії позивачу без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність. За таких обставин, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 26.01.2021, з урахуванням ухвали суду від 05.02.2021 про внесення виправлень, провадження у справі поновлено.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши заяви по суті, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив таке.
ОСОБА_1 є працюючим пенсіонером органів прокуратури, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та з 29.08.2016 йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII від 14.10.2014.
24.12.2019 позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної на умовах Закону України "Про прокуратуру", з урахуванням положень Рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 (а.с.15).
22.01.2020 ГУ ПФУ в Рівненській області листом за №Т-6437/07.1-59 повідомило позивачу про звернення Пенсійного фонду України до Міністерства соціальної політики України із запитом про надання роз'яснень щодо механізму виконання рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019, у зв'язку з чим запевнило позивача про повідомлення результатів розгляду його звернення після надходження такої відповіді (а.с.16).
16.03.2020 позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, до якої серед іншого долучив довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій за №18-197 від 12.03.2020, видану йому прокуратурою Рівненської області. Вказане підтверджується копією розписки-повідомлення від 16.03.2020 (а.с.30).
Згідно із довідкою прокуратури Рівненської області від 12.03.2020, розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 06.09.2017 за відповідною (прирівняною) посадою "заступника начальника відділу" становить 39247,79 грн, в тому числі: посадовий оклад - 7120,00 грн., доплата за класний чин (старший радник юстиції) - 2400,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 2848,00 грн., надбавка за виконання особливо важливої роботи (70%) - 8657,60 грн., премія (60%) - 12615,36 грн., матеріальні допомоги (1/12) - 5606,83 грн. Підставою для перерахунку пенсії зазначено постанову Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 (а.с.17).
Рішенням №78/03.15-24 від 17.03.2020 ГУ ПФУ в Рівненській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відмовило, зазначивши, що позивач не має права на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" згідно з довідкою прокуратури Рівненської області №18-197 від 12.03.2020, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів працівників прокуратури після 13.12.2019 (а.с.32-33).
Матеріали справи також свідчать, що 30.03.2020 відповідач листом №1700-0202-8/7296 надав позивачу відповідь на його первинне звернення від 24.12.2019, яким з тих самих підстав відмовив у здійсненні перерахунку пенсії останнього (а.с.34).
Не погодившись з рішенням відповідача та листом від 17.03.2020 про відмову у здійсненні перерахунку та виплати пенсії за вислугу років, позивач звернувся до суду з цим позовом. .
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021 у зразковій справі №560/2120/20 зазначено, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є: вимога зобов'язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50 Закону № 1789-ХІІ або статті 86 Закону № 1697-VІІ; звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019. Обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права: а) позивачем є особа, яка отримує пенсію, призначену відповідно до Закону № 1789-ХІІ або Закону № 1697-VІІ; б) предметом спору є перерахунок пенсії відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ після ухвалення Рішення КСУ № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019.
Отже, дана справа відповідає ознакам типової та при її розгляді підлягають врахуванню правові висновки Верховного Суду, викладені в рішенні від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20.
За результатом розгляду справи №560/2120/20 як зразкової Верховний Суд дійшов наступних правових висновків:
- з 13.12.2019 особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону №1697-VII мають право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657); такі пенсії перераховуються з 13.12.2019;
- вимоги щодо відсотку заробітної плати, з якого відбувається перерахунок пенсії, та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру, задоволенню не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє).
Оцінюючи доводи сторін, Верховний Суд виходив з того, що особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991, в силу вимог якої:
прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина перша статті 50-1);
обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1);
призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1).
До статті 50-1 Закону №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011, унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону №3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
14.10.2014 ухвалено новий Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ.
Частина двадцята статті 86 Закону №1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: "Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону №1789-ХІІ містили подібні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII "Прикінцеві положення" Закону №1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон №1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
1 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII від 28.12.2014, яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:
частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України";
частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року "Про прокуратуру" №1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: " 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Таким чином Верховний Суд констатував, що починаючи з 1 січня 2015 року в Україні: жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру"; законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.
При цьому, Верховний Суд установив, що Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури, і така бездіяльність Кабінету Міністрів України призвела до чисельних судових спорів між пенсіонерами, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру" та Пенсійним фондом України.
У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019, відповідно до якого положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Крім того, Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:
частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 підлягає застосуванню в первинній редакції: " 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Верховний Суд констатував, що зазначене рішення Конституційного Суду України стало підставою для звернення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру", за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом до органів Пенсійного фонду України із заявами про перерахунок пенсії. У зразковій справі та в аналогічних типових справах, пенсійний орган відмовив заявникам у задоволенні заяв про перерахунок пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. У рішеннях про відмову заявникам у перерахунку пенсії пенсійний орган, серед іншого, посилався на положення постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" №1155 від 11.12.2019, за змістом пункту 7 якої встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру". Разом з тим, заявники просили здійснити перерахунок їхніх пенсії з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" №657 від 30.08.2017, яка жодних обмежень не містить. Крім цього, пенсійний орган зазначав, що заявники набудуть права на перерахунок пенсії виключно у разі прийняття після 13.12.2019 відповідного рішення про підвищення заробітку діючих прокурорів.
Відповідаючи на ключові питання при вирішенні зразкової справи Верховний Суд вказав, що твердження Пенсійного органу про той факт, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону №1697-VІІ (у редакції, що діє з 13.12.2019), обов'язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним Фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.
Крім того, Верховний Суд звернув увагу, що постанова Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про "підвищення заробітної плати прокурорським працівникам".
Таким чином, згідно з висновками Верховного Суду, пенсіонер органів прокуратури відповідно до статті 86 Закону №1697-VII, має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури на підставі довідки прокуратури, виданої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017.
Також Колегія суддів зазначила, що в період з 01.01.2015 до 13.12.2019 в Україні не було жодного Закону чи іншого нормативно-правового акту, що визначав би умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України "Про прокуратуру". Водночас особи, яким пенсія цього виду була вже призначена, продовжували її отримувати в призначеному розмірі (сума виплати не була зменшена), а також мали право змінити вид пенсійного забезпечення (наприклад, звернутися про призначення їм пенсії за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003). Таким чином, перерахунок пенсії прокурорським пенсіонерам належить здійснювати саме з 13.12.2019. Правових підстав для здійснення ж перерахунку пенсії за періоди до рішення Конституційного Суду України . №7-р(II)/2019 немає.
Також Верховний Суд у зразковій справі вказав, що є безпідставними вимоги позивачів про перерахунок розміру пенсії на підставі частини вісімнадцятої статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії та визначала умови перерахунку пенсії за вислугу років працівника прокуратури збільшення заробітної плати за посадою, з якої ця особа звільнялася на пенсію), оскільки зазначена норма ще з 01.01.2015 є нечинною. При цьому, Колегією наголошено, що в таких випадках судам слід керуватись діючим законодавством, зокрема статтею 86 Закону №1697-VII.
З приводу питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром, то Верховний Суд наголосив, що такі позовні вимоги є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок. При цьому, Суд зауважив, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури, а відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало. Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, то у задоволенні таких позовних вимог слід відмовляти, як таких, що заявлені передчасно.
Суд зазначає, що позицією викладеною в рішенні Верховного Суду від 14.09.2020 в зразковій справі №560/2120/20 (Пз/9901/9/20) спростовано у відповідній частині доводи сторін в цілому, а тому суд не вбачає необхідності аналізували кожен аргумент окремо.
Також, аргументи, наведені сторонами в заяві по суті, не дають правових підстав для відступу від правової позиції Верховного Суду у справі, що розглядається.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області №78/03.15-24 від 17.03.2020, а також відповіді №1700-0202-8/7296 від 30.03.2020 про відмову в проведенні перерахунку пенсії за вислугою років підлягають до задоволення.
Також підлягають до задоволення вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу за вислугу років, відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VІІ від 14.10.2014, на підставі довідки прокуратури Рівненської області №18-197 від 12.03.2020, що видана відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017.
При цьому, суд, керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне зазначити, про необхідність проведення такого перерахунку з 13.12.2019 та про необхідність виплати позивачу різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
В той же час, не підлягають до задоволення, як такі, що заявлені передчасно, вимоги ОСОБА_1 про виплату йому перерахованої пенсії без обмеження граничного розміру пенсії та виходячи з розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати.
Таким чином, позов належить задовольнити частково.
Щодо вимоги позивача щодо звернення рішення до негайного виконання, суд враховує наступне.
Відповідно до положень ст.371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць; 2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; 3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби; 4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності; 5) уточнення списку виборців; 6) усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань; 7) накладення арешту на активи, що пов'язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.
Негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1-4 частини першої статті 283 цього Кодексу.
Отже, рішення суду про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та її виплату, з урахуванням раніше проведених виплат, в контексті норм ст.371 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягає негайному виконанню, оскільки в даному випадку судом не присуджена конкретна сума пенсії, яка підлягає стягненню з державного бюджету, а лише зобов'язано відповідача здійснити її перерахунок та виплату з урахуванням виплачених сум.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи частковість задоволення позову, суд присуджує на користь позивача пропорційну частину судових витрат по сплаті судового збору, а саме 420,40 грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (код ЄДРПОУ 21084076, вулиця Короленка, 7, місто Рівне, 33028) задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років за №78/03.15-24 від 17.03.2020 та викладене у листі за №1700-0202-8/7296 від 30.03.2020.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 в первинній редакції, на підставі довідки прокуратури Рівненської області №18-197 від 12.03.2020 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на користь ОСОБА_1 пропорційну частину судових витрат по сплаті судового збору, а саме 420,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 05 квітня 2021 року.
Суддя Н.С. Гудима