Справа № 420/13213/20
13 квітня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бжассо Н.В.,
розглянув в порядку письмового провадження в м. Одеса за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Одеський завод радіально-свердлильних верстатів» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0104645104 від 03.07.2020 року
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Одеський завод радіально-свердлильних верстатів» до Головного управління ДПС в Одеській області, за результатом розгляду якого позивач просить суд:
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 03.07.2020 року № 0104645104 про застосування штрафних санкцій за порушення строку сплати грошового зобов'язання з земельного податку.
В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначає, що 25.08.2020 року підприємство позивача отримало по пошті податкове-повідомлення рішення від 03.07.2020 року № 0104645104 про застосування штрафних санкцій за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку. Позивач не погоджується з вказаним рішення та вважає його неправомірним. Оскаржуване рішення від 28.07.2020 року, яке прийнято від імені ГУ ДПС в Одеській області, підписано начальником Північного управління у м. Одесі ГУ ДПС в Одеській області Костянтином Железняковим, який не являється ані керівником ГУ ДПС в Одеській області, ані особою, яка наділена правом підпису документів від імені відповідача. Оскаржуване податкове повідомлення-рішення направлене на адресу позивача з порушенням строку визначеного Порядком надіслання контролюючим органом податкових повідомлень-рішень платникам податків. Також, в оскаржуваному рішенні невірно вказано код ЄДРПОУ позивача.
Ухвалою суду від 14.12.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 01.02.2021 року.
11.01.2021 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який, відповідно до фактичних обставин справи, посадовою особою ГУ ДПС в Одеській області проведено камеральну перевірку позивача податкової звітності з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за період за 2010- 2014 р.р. За наслідком проведеної перевірки контролюючим органом було складено акт перевірки від 19.02.2020 року № 1429/15-32-51-04, на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення від 03.07.2020 року № 0104645104. Представник відповідача зазначає, що підприємство самостійно визначало податкові зобов'язання з земельного, податку за поданими податковими деклараціями, а також здійснювало сплату задекларованих зобов'язань. При цьому, позивачем несвоєчасно погашено самостійно задекларовані суми податкових зобов'язань з земельного податку, зазначені в акті перевірки. Щодо доводів позивача про неправильне зазначення коду ЄДРПОУ у оскаржуваному рішенні, відповідач зазначив, що податкове повідомлення - рішення (ППР) та розрахунок штрафних санкцій формується засобами ІС «Податковий блок» в автоматичному режимі і по підприємствам, у яких код ЄДРПОУ починається з « 0» перша цифра не зазначається. Тому на адресу ПрАТ «Одеський завод радіально-свердлильних верстатів» спрямована ППР від 03.07.2020 та розрахунок штрафної санкції до нього із зазначенням саме коду ЄДРПОУ 5748890. На підтверджень повноважень особи, яка підписала оскаржуване ППР відповідач надає копію наказу ГУ ДПС в Одеській області від 15.10.2019 року № 815, лист ДПС України № 2497/7/99-00-04-05-01-17 від 07.10.2019 року.
17.02.2021 року суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 18.03.2021 року.
18.03.2021 року розгляд справи відкладено до 07.04.2021 року.
06.04.2021 року від представника позивача надійшло клопотання про розгляду справи в порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання не з'явився, належним чином та своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду, причини неявки суду не повідомив.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження, що відповідає приписам ч. 9 ст. 205 КАС України.
Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
На підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, у порядку п. 76.3 ст. 76 ПК України, посадовою особою ГУ ДПС в Одеській області проведено камеральну перевірку податкової звітності з плати за 2010-2014 роки, платника земельного податку ПрАТ «Одеський завод радіально-свердлильних верстатів», код платника - 05748890.
За результатами перевірки складено акт від 19.02.2020 року № 1429/15-32-51-04, згідно з яким, встановлено порушення платником термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з плати за землю протягом строків, визначених п. 57.1 ст. 57 ПК України, у сумі 903363,05 грн. за 2010-2014 роки.
На підставі висновків акта перевірки від 19.02.2020 року № 1429/15-32-51-04, ГУК ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення рішення № 0104645104 від 03.07.2020 року про застосування до ПрАТ «Одеський завод радіально-свердлильних верстатів» штрафних санкцій у сумі 180672,61 грн. за порушення строку сплати грошового зобов'язання з земельного податку.
Відповідно до положень п.п. 20.1.4 п.20.1 ст. 20 ПК України, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з п. 287.1, п. 287.3, п. 287.4 ст. 287 ПК України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно з п. 126.1 ст. 126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Наказом Міністерства фінансів України 28.12.2015 року № 1204, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 року за № 124/28254, затверджено Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків (далі - Порядок № 1204).
Згідно з пп. 4 п. 1 розділу ІІ Порядку № 1204, контролюючий орган визначає суму нарахування (зменшення) грошових, податкових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, що передбачені Кодексом або іншим законодавством, і складає податкове повідомлення-рішення у випадках, якщо: 4) дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб, таким податковим агентом.
Пунктом 2 розділу ІІ Порядку № 1204 передбачено, що у випадках, зазначених у пункті 1 цього розділу, відповідний структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення за такими формами:
«Ш» - у разі застосування штрафних санкцій за порушення строків сплати грошових зобов'язань (додаток 4).
Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Порядку № 1204, структурний підрозділ контролюючого органу, який склав податкове повідомлення-рішення відповідно до Кодексу, роздруковує його у двох примірниках (податкове повідомлення-рішення за формою «Ф» - в одному примірнику) та після погодження з підрозділами правової роботи передає на підпис керівнику (виконуючому його обов'язки, його заступнику або уповноваженій особі) контролюючого органу.
При складанні у передбачених Кодексом випадках податкових повідомлень-рішень в електронній формі необхідно дотримуватись вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронний цифровий підпис".
Після підписання податкове повідомлення-рішення (крім податкового повідомлення-рішення за формою «Ф») не пізніше наступного робочого дня надсилається (вручається) платнику податків. Податкове повідомлення-рішення за формою «Ф» надсилається (вручається) платнику податків у терміни, встановлені Кодексом для податків на майно фізичних осіб.
Суд встановив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0104645104 від 03.07.2020 року підписане начальником Північного управління у м. Одесі ГУ ДПС в Одеській області К. Желєзняковим.
Право підпису вказаної особи від імені ГУ ДПС в Одеській області податкових повідомлень рішень форми «Ш» підтверджується: погодженням ДПС України оформленим листом від 07.10.2019 року № 2497/7/99-00-04-05-01-17 від 07.10.2019 року та п. 1 наказу ГУ ДПС в Одеській області від 15.10.2019 року № 815 «Про надання повноважень на виконання певних функцій».
Враховуючи викладене, суд вважає безпідставними та такими, що спростовуються наявними в матеріалах справи доказами, доводи позивача щодо відсутності у начальника Північного управління у м. Одесі ГУ ДПС в Одеській області К. Желєзнякова права підпису оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Щодо доводів позивача з приводу того, що відповідачем невірно вказано у оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні коду ЄДРПОУ відповідача, а саме: пропущено цифру « 0» на початку коду, суд вважає належними та достатніми пояснення відповідача з цього приводу, згідно з якими, податкове повідомлення - рішення та розрахунок штрафних санкцій формується засобами ІС «Податковий блок» в автоматичному режимі і по підприємствам, у яких код ЄДРПОУ починається з «0» перша цифра не зазначається. При цьому, суд звертає увагу, що в акті перевріки, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, код ЄДРПОУ зазанчений правильно.
Суд встановив, що з огляду на штамп на конверті, в якому на адресу позивача було направлено податкове повідомлення-рішення від 03.07.2020 року № 0104645104, оскаржуване рішення направлено відповідачем у серпні 2020 року, тобто із порушенням строку визначеного п. 1 розділу ІІІ Порядку № 1204.
Разом з тим, суд зазначає, що затримка у надсиланні (врученні) контролюючим органом у встановлений строк оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, свідчить лише про порушення процедури його направлення (вручення), яка не змінює суті спірного рішення та не є підставою для висновку щодо протиправності спірного рішення і, як наслідок, для його скасування.
Верховний Суд у постанові від 13.02.2018 по справі № 820/1975/17 року зазначив, що сам факт затримки контролюючим органом строків направлення податкового повідомлення-рішення не може бути підставою для звільнення платника податку від обов'язку щодо своєчасної сплати суми податку. У будь-якому випадку порушення строку направлення податкового повідомлення-рішення, жодним чином не впливає на його законність.
Якщо податкове повідомлення-рішення прийняте контролюючим органом у межах компетенції, та з його форми можна чітко встановити його зміст, зокрема, порушення законодавства, згідно з яким визначено грошове зобов'язання платника податків, суму такого зобов'язання, таке рішення є правомірним, навіть у разі, коли порушено строки його надсилання (вручення), передбачені Податковим кодексом України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Одеський завод радіально-свердлильних верстатів» до задоволення не належить.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 173-183, 192-228, 205, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «Одеський завод радіально-свердлильних верстатів» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0104645104 від 03.07.2020 року.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач - Приватне акціонерне товариство «Одеський завод радіально-свердлильних верстатів» (код ЄДРПОУ: 05748890, адреса: вул. Бугаївська, 21, м. Одеса, 65005) .
Відповідач - Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ: 43142370, адреса: вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 13 квітня 2021 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.