Рішення від 31.03.2021 по справі 587/2763/20

Справа № 587/2763/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2021 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., за участю секретаря судового засідання Домненко Н.І., представника позивача Сошенка Я.В., представника відповідача Міняйло Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Сумській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову Державної екологічної інспекції у Сумській області від 18 грудня 2020 року №013646 про накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу, закривши справу про адміністративне правопорушення, а також стягнути на його користь судовий збір.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, підтримавши свою позицію викладену у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення осіб, які брали участь у розгляді справи, з'ясувавши правові позиції сторін, дослідивши письмові докази по справі, що позов підлягає повному задоволенню, оскільки вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 82 КУпАП свого підтвердження не знайшла.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Судом встановлено, що 15.12.2020 року Державною екологічною інспекцією у Сумській області була проведена перевірка Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрокомбінат «Тепличний» та складений акт перевірки від 17.12.2020 року № 384/03 за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

18.12.2020 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Сумської області Осьмаковим П.О. був складений протокол про адміністративне правопорушення № 013646 та винесена постанова № 013646 про накладення на керівника ТОВ «Агрокомбінат «Тепличний» ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1020,0 грн. за ст. 82 КУпАП за порушення ст. 17 Закону України «Про відходи» та ст. 35 Закону України «Про охорону земель» («встановлено порушення правил поводження з відходами, а саме виявлено розміщення відходів не в установлених місцях по території підприємства за адресою АДРЕСА_1 »).

Відповідно до договору № 10901 оренди нежитлового приміщення від 01.09.2020 р. СТОВ «АГРОКОМБІНАТ «ТЕПЛИЧНИЙ» передав ТОВ «СУМИПОЛІМЕРБУД» частину приміщення «Критий тік», площею 368 м2 за адресою 42353, Сумська область, Сумський район, с.Старе село, вул. Псільська, 32 В ( номер приміщення згідно технічного паспорту № 4,5)( а.с.21-23).

Згідно п. 4.2. Договору Орендар (ТОВ «Сумиполімербуд») серед іншого зобов'язується: утримувати Об'єкт оренди у порядку, передбаченому санітарними і пожежними правилами; утримувати прилеглу територію у належному санітарному стані.

У відповідності з п. 6.1 Договору у випадку порушення своїх зобов'язань за Договором Сторони несуть відповідальність, визначену Договором за чинним законодавством України.

Також, п. 6.2 Договору передбачено, що Сторони не несуть відповідальності за порушення своїх зобов'язань за Договором, якщо воно сталося не з їх вини. Сторона вважається невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів для належного виконання зобов'язань.

Відповідно до акту приймання-передачі від 10 вересня 2020 року до Договору оренди нежитлового приміщення № 10901 від 01 вересня 2020 року СТОВ «АГРОКОМБІНАТ «ТЕПЛИЧНИЙ» передав, а ТОВ «СУМИПОЛІМЕРБУД» прийняв приміщення «Критий тік», площею 368 м2 за адресою 42353, Сумська область, Сумський район, с.Старе село, вул. Псільська, 32 В ( номер приміщення згідно технічного паспорту № 4,5 ; ар.с.24).

23 листопада 2020 р. СТОВ «Агрокомбінат «Тепличний» направив претензію вих. № 2311-1 де зазначив про забруднення відходами (як складів так і території двору біля цих складів на земельній ділянці з кадастровим номером 5924788700:08:007:0089) саме діяльністю ТОВ «Сумиполімербуд». Дану претензію отримав представник ТОВ «Сумиполімербуд» ОСОБА_2 ( ар.с.25).

Згідно п.4 додаткової угоди до договору оренди нежитлового приміщення № 10901 від 01.09.2020року від 23 листопада 2020 року орендар ( ТОВ «Сумиполімербуд») зобов'язаний повернути 04 грудня 2020 року орендовані приміщення в стані, який був до моменту оренди, забрати все своє майно та прибрати орендовані приміщення та захоплену територію від бруду, який виник внаслідок діяльності Орендаря. ( ар.с.26).

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «Сумиполімербуд» (код ЄДРПОУ 43069825) здійснює наступні види діяльності:

38.11 Збирання безпечних відходів;

38.22 Оброблення та видалення небезпечних відходів;

38.32 Відновлення відсортованих відходів;

39.00 Інша діяльність щодо поводження з відходами.

Відповідно до акту від 04 грудня 2020 року було встановлено, що територія здаваного в оренду приміщення не прибрана від відходів, відходи розміщені на асфальтовому покритті( а.с.27)

04.12.2020 року комісією Державної екологічної інспекції в Сумській області був складений акт обстеження території (земельної ділянки з кадастровим номером 5924788700:08:007:0089) ( а.с.28).

Також, 04.12.2020 року на адресу ТОВ «Сумиполімербуд» була спрямована вимога № 412-1 про негайне усунення порушень, звільнення території та прибирання залишених останнім відходів ( а.с.29).

17 грудня 2020 року Державною екологічною інспекцією у Сумській області № 384/03 був складений акт за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовище, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів СТВО «АГРОКОМБІНАТ «ТЕПЛИЧНИЙ» ( а.с.33-45).

18 грудня 2020 року СТВО «АГРОКОМБІНАТ «ТЕПЛИЧНИЙ» направило на адресу Державної екологічної інспекції у Сумській області заперечення на акт перевірки від 17.12.2020 № 384/03 ( а.с.46-47).

Отже, відповідно до договору № 10901 оренди нежитлового приміщення від 01.09.2020 р. СТОВ «АГРОКОМБІНАТ «ТЕПЛИЧНИЙ» передав ТОВ «СУМИПОЛІМЕРБУД» частину приміщення, а також відповідно до п. 4.2. Договору ТОВ «Сумиполімербуд» серед іншого зобов'язувалось утримувати об'єкт оренди у порядку, передбаченому санітарними і пожежними правилами, а також утримувати прилеглу територію у належному санітарному стані.

Саме на прилеглій території «встановлено порушення правил поводження з відходами, а саме виявлено розміщення відходів не в установлених місцях по території підприємства за адресою с. Старе Село вул. Псільська».

Позиція представника Державної екологічної інспекції у Сумській області про те, що зазначена в договорі «прилегла територія» не була здана в оренду Товариству «Сумиполімербуд», істотного значення для справи не має, оскільки йдеться не про договір оренди землі, а про передачу «прилеглої території» в користування саме ТОВ «СУМИПОЛІМЕРБУД», якому, крім земельної ділянки, яка зазначена в договорі як «прилегла територія», в оренду були передані і деякі нежитлові приміщення СТОВ «АГРОКОМБІНАТ «ТЕПЛИЧНИЙ».

З акту обстеження території від 04.12.2020 року вбачається, що під час обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 5924788700:08:007:0089, поруч з приміщеннями, які передані в оренду згідно договору оренди нежитлового приміщення № 10901 від 01.09.2020 р. СТОВ «АГРОКОМБІНАТ «ТЕПЛИЧНИЙ» товариству «СУМИПОЛІМЕРБУД», виявлено розміщення небезпечних та інших промислових і медичних відходів, а саме: голки, шприці, використані крапельниці, відходи медичних лабораторій( пробірки, блюдця), заходи індивідуального захисту( використані маски, рукавички), бій відпрацьованих люмінесцентних ламп, використані масляні та повітряні фільтри, відпрацьовані батарейки, рідина невідомого походження.( ар.с.28). Характер цих відходів вказує на те, що ці відходи утворилися від діяльності саме ТОВ «Сумиполімербуд», а не СТОВ «АГРОКОМБІНАТ «ТЕПЛИЧНИЙ».

Статтею 15 Закону України «Про відходи» передбачено, що громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов'язані: а) дотримуватися вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів у сфері поводження з відходами; б) вносити в установленому порядку плату за користування послугами з вивезення побутових відходів; в) виконувати інші обов'язки, передбачені законами, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.

Згідно вимог статті 42 Закону України «Про відходи» особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність за: а) порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків; б) самовільне розміщення чи видалення відходів; в) порушення порядку ввезення в Україну, вивезення і транзиту через її територію відходів як вторинної сировини; г) невиконання розпоряджень і приписів органів, що здійснюють державний контроль та нагляд за операціями поводження з відходами та за місцями їх видалення; д) приховування, перекручення або відмову від надання повної та достовірної інформації за запитами посадових осіб і громадян та їх об'єднань стосовно безпеки утворення відходів та поводження з ними, в тому числі про їх аварійні скиди та відповідні наслідки; ж) порушення правил ведення первинного обліку та здійснення контролю за операціями поводження з відходами; з) порушення строків подання і порядку звітності щодо утворення, використання, знешкодження та видалення відходів; и) невиконання вимог щодо поводження з відходами (під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення та захоронення), що призвело до негативних екологічних, санітарно-епідемічних наслідків або завдало матеріальної чи моральної шкоди; і) здійснення операцій у сфері поводження з відходами без відповідного дозволу на проведення таких операцій, а також за порушення встановленого порядку подання декларації про відходи або за неподання такої декларації; ї) порушення встановлених правил і режиму експлуатації установок і виробництв з оброблення та утилізації відходів, а також полігонів для зберігання чи захоронення промислових, побутових та інших відходів (сміттєзвалищ, шламосховищ, золовідвалів тощо); й) виробництво продукції з відходів чи з їх використанням без відповідної нормативно-технічної та технологічної документації, погодженої в установленому порядку; к) недотримання умов ввезення відходів як вторинної сировини на територію України; л) несвоєчасне внесення платежів за розміщення відходів; м) порушення вимог безпечного перевезення небезпечних відходів; н) порушення встановлених квот на ввезення в Україну відходів як вторинної сировини та строків їх перевезення.

Відповідно до ст. 82 КУпАП порушення вимог щодо поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення - тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Слід зазначити, що, проводячи перевірку дотримання законодавства щодо зберігання відходів, Державна екологічна інспекція у Сумській області по одному й тому є факту склала протоколи як відносно керівників Старосільської сільської ради Сумського району, так і відносно СТОВ «АГРОКОМБІНАТ «ТЕПЛИЧНИЙ» та товариства «СУМИПОЛІМЕРБУД». Тобто, складаючи протокол про адміністративне правопорушення відносно керівника СТОВ «АГРОКОМБІНАТ «ТЕПЛИЧНИЙ», Державна екологічна інспекція у Сумській області свідомо допускала, що правопорушення могла вчинити і інша особа, крім керівника СТОВ «АГРОКОМБІНАТ «ТЕПЛИЧНИЙ».

В подальшому судом була встановлена особа, винна у порушенні законодавства у сфері зберігання відходів.

Так, вироком Сумського районного суду Сумської області ( на підставі угоди) від 9 лютого 2021 року ОСОБА_2 засуджено за ч. 1 ст. 325 КК України до штрафу в доход держави.

З тексту вироку вбачається, що ОСОБА_2 , будучи заступником директора ТОВ «Сумиполімербуд», є особою відповідальною за поточну діяльність зазначеного товариства. Перебуваючи на території земельної ділянки комунальної форми власності з кадастровим номером 5924788700:08:007:0089, яка перебуває у оренді у ТОВ «Агрокомбінат «Тепличний», розташованої по АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 порушив правила та норми, які встановлені з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними при наступних обставинах. Протягом вересня 2020 року між ТОВ «Агрокомбінат «Тепличний» («Орендодавець») та ТОВ «Сумиполімербуд» («Орендар») укладено ряд договорів оренди нежитлових приміщень, розташованих на земельній ділянці з кадастровим номером 5924788700:08:007:0089, яка знаходиться по АДРЕСА_1 , зокрема відповідно до умов договору № 10901 оренди нежитлового приміщення від 01.09.2020, ТОВ «Сумиполімербуд» отримало у оренду нежитлове приміщення площею 368 кв.м. та відповідно до умов договору№ 150903 оренди нежитлового приміщення від 15.09.2020, ТОВ «Сумиполімербуд» отримало у оренду нежитлове приміщення площею 70 кв.м., строком до 31.12.2020. Відповідно до п. 4.2 зазначених договорів «Орендар», поміж іншого, зобов'язується утримувати об'єкти оренди у порядку, передбаченому санітарними і протипожежними правилами, утримувати прилеглу територію у належному санітарному стані, нести відповідальність за порушення вказаних правил.

В подальшому, ТОВ «Сумиполімербуд» стало використовувало зазначені нежитлові приміщення та прилеглу територію для ведення своєї господарської діяльності, а саме для діяльності щодо поводження з відходами, під час якої, діючи без ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами та оцінки впливу на довкілля, ОСОБА_2 , будучи особою відповідальною за поточну діяльність зазначеного товариства, допустив зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях, порушив вимоги щодо зберігання та видалення відходів, чим в свою чергу допустив порушення норм Закону України «Про відходи», Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» та Закону України «Про забезпечення санітарного і епідемічного благополуччя населення», що в свою чергу підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 381/03 від 16.12.2020, наданого Державною екологічною інспекцією у Сумській області, що виразились в наступному.

В порушення вимог ст.ст. 17, 33, 34 Закону України «Про відходи» ТОВ «Сумиполімербуд» допущено зберігання та видалення небезпечних відходів різних кваліфікаційних груп, у тому числі, відсортованих відходів полімерів та гумової крихти, залишків лакофарбових сумішей, відходів оргтехніки, відпрацьованих люмінесцентних ламп, використаних голок, шприців, крапельниць, відходів медичних лабораторій, непридатних до використання лікарських засобів, використаних засобів індивідуального захисту (масок, гумових рукавичок) у несанкціонованих місцях чи об'єктах, а також порушення вимог щодо зберігання та видалення таких відходів.

Крім того, внаслідок недбалого ставлення до виконання своїх обов'язків, як особи відповідальної за поточну діяльність ТОВ «Сумиполімербуд» ОСОБА_2 , нехтуючи санітарно-протиепідемічними правилами і нормами щодо запобігання інфекційним захворюванням, отруєнням, спричиненням можливої загрози здоров'ю осіб, припускаючи можливість настання наслідків у вигляді загрози поширення епідемічних та інших інфекційних захворювань, допустив несанкціоноване зберігання у орендованих нежитлових приміщеннях та на прилеглій території медичні відходи категорії «В» (гострі предмети: голки, шприці, пробірки із залишками біологічної рідини), порушив ст.ст. 10, 11 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб», п.п. 16-20 Розділу V Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами, затвердженими Наказом Міністерства охорони здоров'я України № 325 від 08.06.2015.

Таким чином, судом вже встановлена особа, винна у «розміщенні відходів не в установлених місцях по території підприємства за адресою АДРЕСА_1 », про що йдеться в постанові про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 82 КУпАП.

За таких обставин суд приходить до висновку про те, що протокол про адміністративне правопорушення та постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 82 КУпАП є неправомірною і складена без належним чином перевірених обставин вчинення правопорушення.

Керуючись ст. ст. 2, 9-11, 14, 71, 86, 94, 158-159, 161-163, 167, 171-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 7, 33, 254, 256, 268, 276, 280, 287-289, 293 КУпАП, ст. 62 Конституції України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Державної екологічної інспекції у Сумській області від 18 грудня 2020 року №013646 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу, закривши справу про адміністративне правопорушення.

Стягнути з Державної екологічної інспекції у Сумській області ( код ЄДРПОУ 37970834) на користь ОСОБА_1 ( іпн НОМЕР_1 ) 420 гривень 40 копійок судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Другого апеляційного адміністративного судупротягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя О.А.Степаненко