Постанова від 09.04.2021 по справі 128/1038/21

Справа № 128/1038/21

ПОСТАНОВА

Іменем України

09.04.2021 м. Вінниця

Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Васильєва Т.Ю., отримавши адміністративний матеріал, що надійшов з Відділу поліції №3 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає по АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

До Вінницького районного суду Вінницької області надійшли вищевказані адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Відповідно до ст. 278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Згідно ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Відповідно до п. 6 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376, усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою.

Відповідно до п. 15 розділу ІІ вказаної Інструкції, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).

Наданий протокол та долучені до нього документи таким вимогам не відповідають.

Так, протокол про адміністративне правопорушення складено нерозбірливим почерком, у зв'язку з чим є незрозумілою суть викладеного правопорушення та чи настали наслідки, передбачені ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, у вигляді шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілої, при цьому доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Крім цього, до наданого суду протоколу про адміністративне правопорушення долучено копії документів, які не засвідчені належним чином відповідальною особою, тобто будь-яке засвідчення наданих копій документів взагалі відсутнє. Зокрема, напис про засвідчення копії складається зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів (ініціалу імені) та прізвища, дати засвідчення копії. Напис про засвідчення копії скріплюється відбитком печатки відповідного структурного підрозділу установи або печатки «Для копій».

Також в наданому суду протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, чи залучалися свідки адміністративного правопорушення, прізвищ таких осіб у відповідній графі протоколу не вказано та відомості про те, що такі особи не залучались, також відсутні. При цьому, до протоколу долучено не засвідчені копії пояснень осіб, процесуальний статус (свідок чи потерпілий) яких у протоколі не визначено, в зв'язку з чим не вбачається можливим встановити необхідність виклику даних осіб до суду та підстави залучення їх до участі в справі. Суд звертає увагу, що як прізвища таких осіб, так і їх пояснення, викладені нерозбірливим почерком, в зв'язку з чим не вбачається можливим встановити необхідність та можливість їх виклику до суду.

Згідно з положеннями ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачених ст. 173-2 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою, та розглядаються такі матеріали протягом доби, водночас працівниками Відділу поліції № 3 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області не забезпечено явку до суду ОСОБА_1 , та при цьому причини неможливості участі особи в розгляді матеріалів суду не повідомлено. Натомість у протоколі зазначено, що особу повідомлено, що розгляд справи відбудеться у Вінницькому районному суді, однак відомостей, що ОСОБА_1 був обізнаний з направленням даних матеріалів до Вінницького районного суду Вінницької області саме 09.04.2021 та необхідність явки до суду для розгляду даної справи саме 09.04.2021, матеріали справи не містять.

Суд звертає увагу, що згідно ст. 277 КпАП України, справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173-2 КпАП України, розглядаються протягом доби. При цьому, згідно протоколу правопорушення вчинено 31.03.2021, протокол про адміністративне правопорушення було складено також 31.03.2021, та адміністративні матеріали направлено до суду лише 09.04.2021, номер телефону ОСОБА_1 у протоколі також відсутній, у зв'язку з чим суд позбавлений можливості викликати ОСОБА_1 на судовий розгляд наданих матеріалів протягом доби 09.04.2021 та розглянути адміністративний матеріал у строк, визначений законом.

Згідно з ч. 1 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

При цьому, згідно ч. 1 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд позбавлений можливості самостійно збирати докази. В інакшому випадку самостійне збирання доказів судом ставитиме під сумнів справедливість, а отже безсторонність, судового розгляду.

Таким чином, враховуючи вищевикладене адміністративний матеріал не може розглядатись суддею без усунення порушень, допущених при його складанні, оскільки за наслідками таких встановлених недоліків немає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу.

Тому суд, у відповідності до положень ст.ст. 268, 277 КУпАП, вважає необхідним даний адміністративний матеріал повернути до Відділу поліції № 3 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області для належного оформлення.

Суд звертає увагу на строки розгляду адміністративних матеріалів, тому роз'яснює необхідність терміново усунути вказані недоліки та направити матеріали на розгляд суду.

Керуючись ст. ст. 256, 268, 278 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, повернути до Відділу поліції № 3 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: