СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/2443/21
ун. № 759/7139/21
09 квітня 2021 року cлідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання старшого слідчого в ОВС третього відділу розслідування кримінальних проваджень СУ ФР Офісу великих платників податків ДФС старшого лейтенанта податкової міліції ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №32018100110000086, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04.10.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212, ч.3 ст. 212 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів,-
07.04.2021 року слідчому судді Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло вказане клопотання, в якому слідчий просить надати тимчасовий доступ до документів з можливістю їх вилучення належним чином завірених копій, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: матеріалів реєстраційної справи ПП « ОСОБА_4 ».
Клопотання обґрунтовано тим, Слідчим управлінням фінансових розслідувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 32018100110000086 від 04.10.2018, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 212 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин ОСОБА_5 спільно з іншими невстановленими особами за попередньою змовою зі службовими особами підконтрольних підприємств: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ), ПП « ОСОБА_4 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_5 ), ПП « ОСОБА_6 » (код НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_8 ), ПП « ОСОБА_7 » (код НОМЕР_9 ), Благодійна організація « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_11 ), ПП « ОСОБА_8 » (код НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_13 ) та ФОП ОСОБА_5 (код НОМЕР_14 ), ФОП ОСОБА_9 (код НОМЕР_15 ), ФОП ОСОБА_10 (код НОМЕР_16 ), ФОП ОСОБА_11 (код НОМЕР_17 ), ФОП ОСОБА_12 (код НОМЕР_18 ), ФОП ОСОБА_13 (код НОМЕР_19 ), в період 2015-2018 років здійснили придбання електроавтомобілів на території США, імпорт даних електроавтомобілів до України та їх митне оформлення з використанням підроблених документів, за штучно заниженою митною вартістю та заниженою вартістю подальшої реалізації кінцевим покупцям, а також організували на території м. Харкова діяльність служби таксі під логотипом « ІНФОРМАЦІЯ_9 », яка здійснюється без ліцензії, з використанням роботи неоформлених працівників, крім того організували діяльність із надання послуг по ремонту електроавтомобілів, а також виробництво зарядних пристроїв для електроавтомобілів без необхідних сертифікатів та декларацій відповідності з використанням праці офіційно неоформлених працівників, що призвело до ненадходження в бюджет держави грошових коштів в особливо великих розмірах, у сумі 26,5 млн. грн.
Проведеним досудовим розслідуванням встановлено, що у ході аналізу зовнішньоекономічної діяльності вищевказаної групи підприємств встановлено:
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » укладено контракти купівлі-продажу з:
- ІНФОРМАЦІЯ_10 , Linden, НОМЕР_20 , НОМЕР_20 , phone НОМЕР_21 , CHIA - виконавчий директор ОСОБА_14 , (в деяких додатках до контрактів вказано директора ОСОБА_15 ). У вказаних контрактах зазначено розрахунковий рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », відкритий у ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » № НОМЕР_22 .
- АДРЕСА_2 , CHIA - уповноважена особа Mr. Vincent W. Mitz). У вказаних контрактах зазначено розрахунковий рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », відкритий у ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » № НОМЕР_22 .
-Insurance Auto Auctions, Inc ( АДРЕСА_3 ). У вказаних контрактах зазначено розрахунковий рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », відкритий у ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » № НОМЕР_22 .
Встановлено митні оформлення 918 легкових автотранспортних засобів по зазначеним вище контрактам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » протягом 2015-2018 років.
Послуги з міжнародного перевезення легкових автомобілів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » надавали наступні підприємства:
ІНФОРМАЦІЯ_12 , Roselle, НОМЕР_23 , США, президент компанії - ІНФОРМАЦІЯ_13 ). У вказаних контрактах зазначено розрахунковий рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », відкритий у ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » № НОМЕР_22 .
Dapex ( АДРЕСА_4 , уповноважена особа - ОСОБА_16 ). У вказаних контрактах зазначено розрахунковий рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », відкритий у ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » № НОМЕР_22 .
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » укладено контракти купівлі-продажу з:
- АДРЕСА_5 , phone +1(972)3915000, США - уповноважена особа Mr. Vincent W. Mitz).
Встановлено митне оформлення 106 легкових автотранспортних засобів по зазначеним вище контрактам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » протягом 2015-2018 років.
Послуги з міжнародного перевезення легкових автомобілів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » надавали наступні підприємства:
ІНФОРМАЦІЯ_12 , Roselle, НОМЕР_23 , США, президент компанії - ІНФОРМАЦІЯ_13 ). У вказаних контрактах зазначено розрахунковий рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », відкритий у ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » № НОМЕР_24 (згідно відомостей, отриманих з АІС «Податковий блок» ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відкрито рахунок у ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » № НОМЕР_25 ).
Разом з тим встановлено, що у супровідних документах до МД №110110000/2014/000107 міститься аркуш з відбитком печатки Copart INC.
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » укладено контракти купівлі-продажу з:
- АДРЕСА_5 , phone +1(972)3915000, США - уповноважена особа Mr. Vincent W. Mitz ). У вказаних контрактах зазначено розрахунковий рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », відкритий у ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » № НОМЕР_26 .
- АДРЕСА_6 , уповноважена особа - ОСОБА_17 ). У вказаних контрактах зазначено розрахунковий рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », відкритий у ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » № НОМЕР_26 .
Встановлено митне оформлення 242 легкових автотранспортних засобів по зазначеним вище контрактам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » протягом 2015-2018 років.
Послуги з міжнародного перевезення легкових автомобілів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » надавали наступні підприємства:
ІНФОРМАЦІЯ_12 , Roselle, НОМЕР_23 , США, президент компанії - Igor Pluta). У вказаних контрактах зазначено розрахунковий рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », відкритий у ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » № НОМЕР_26 .
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » укладено контракти купівлі-продажу з:
- АДРЕСА_5 , phone +1(972)3915000, США - уповноважена особа Mr. Vincent W. Mitz ). У вказаних контрактах зазначено розрахунковий рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », відкритий у ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » № НОМЕР_27 .
- АДРЕСА_6 , уповноважена особа - ІНФОРМАЦІЯ_14 ). У вказаних контрактах зазначено розрахунковий рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », відкритий у ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » № НОМЕР_27 .
-Insurance Auto Auctions, Inc ( АДРЕСА_3 , США - уповноважена особа - ІНФОРМАЦІЯ_15 ). У вказаних контрактах зазначено розрахунковий рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 », відкритий у ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » № НОМЕР_27 .
Встановлено митне оформлення 327 легкових автотранспортних засобів по зазначеним вище контрактам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » протягом 2015-2018 років.
Послуги з міжнародного перевезення легкових автомобілів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » надавали наступні підприємства:
ІНФОРМАЦІЯ_12 , Roselle, НОМЕР_23 , США, президент компанії - Igor Pluta). У вказаних контрактах зазначено розрахунковий рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 », відкритий у ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » № НОМЕР_27 .
Упродовж 2015-2018 років вищезазначена група підприємств, яка підконтрольна громадянину ОСОБА_5 , використовуючи реквізити ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » через представників або інших довірених осіб здійснювали придбання легкових транспортних засобів на аукціонах, розташованих на території США (прим. - ІААІ, Copart, Manheim). Вигравши торги, вищевказаними особами здійснювалось транспортування придбаного автомобіля до порту відправлення, розташованого у США для завантаження в контейнери. Контейнери з завантаженими автомобілями потрапляють на територію України до порту м. Одеси для проходження процедури подання попередньої видаткової митної декларації. В подальшому, вищевказаними особами при здійсненні імпорту легкових автомобілів на територію України зазначаються реквізити ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в коносаментах. Після оформлення попередньої декларації, імпортовані автомобілі транспортуються на митний пост « ІНФОРМАЦІЯ_17 » ІНФОРМАЦІЯ_18 для проходження кінцевих митних формальностей. При оформленні додаткової та попередньої митних декларацій, декларантом ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » надаються до митниці оформленні документи, в яких завідомо занижена митна вартість. Разом з тим, до митних органів надаються висновки судових експертів - ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , які нібито підтверджують заявлену митну вартість товарів. В судових висновках вищевказаних експертів низька ринкова вартість автомобілів обґрунтовується документами, наданими ІНФОРМАЦІЯ_20 , ІНФОРМАЦІЯ_21 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_22 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , в яких зазначено, що відповідно до актів технічної перевірки, легкові автомобілі мають дефект електричного двигуна. Також, при визначенні ринкової ціни імпортованих групою підприємств ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) автомобілів, судові експерти використовують веб-сервіс « ІНФОРМАЦІЯ_24 » та визначають за основу ціну «Rough trade-in», хоча ніяких документів, щодо придбання легкових автомобілів у спосіб «Trade-in» ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) не надає.
Відповідно до отриманої від Внутрішньої податкової служби Міністерства фінансів США інформації, будь-яких контрактів з приводу купівлі-продажу автомобілів, а також їх транспортування між ІНФОРМАЦІЯ_25 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , Dapex та TOB « ІНФОРМАЦІЯ_3 », TOB « ІНФОРМАЦІЯ_6 », TOB « ІНФОРМАЦІЯ_5 », TOB « ІНФОРМАЦІЯ_2 » не укладалось.
Окрім цього, досудове розслідування проводиться за фактом того, що групою осіб у складі ОСОБА_5 , ОСОБА_12 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_11 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 шляхом заниження об'єкту оподаткування, використовуючи підконтрольні їм підприємства: ПП « ОСОБА_25 » ( НОМЕР_28 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_5 ),ПП « ОСОБА_26 » (до зміни найменування ПП « ОСОБА_27 ») (код НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ( код НОМЕР_8 ),ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » (код НОМЕР_11 ), ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_28 » (код НОМЕР_29 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ( НОМЕР_30 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » (код НОМЕР_7 ), документально оформлювали реалізацію послуг щодо зарядки автомобілів обладнаних електродвигуном, оплата за які проводилась через платіжну систему « ІНФОРМАЦІЯ_30 » на карткові рахунки фізичних осіб-підприємців, а саме: ОСОБА_28 , ОСОБА_23 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_5 , ОСОБА_12 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_13 , ОСОБА_39 та інших, умисно ухилились від сплати податків в особо великих розмірах.
Згідно акту документальної позапланової перевірки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » від 18.10.2018 № 4336/20-40-14-02-08/40708956 (ППР №00001101402 від 15.03.2019, ППР № 00001111402 від 15.03.2019, ППР № 00001151402 від 15.03.2019, ППР № 00001141402 від 15.03.2019, № 00001121402 від 15.03.2019, № 00001131402 від 15.03.2019), яку проведено з питань, що стали предметом оскарження з актом перевірки від 18.10.2018 № 4336/20-40-14-02-08/40708956 встановлено факти заниження об'єкта оподаткування при реалізації автомобілю Nissan Leaf, VIN-код 1N4AZ0CP0FC313453 на суму 125 697 грн. (ціна реалізації у податковій звітності та у договорах купівлі-продажу на підприємстві у в два рази нижча за ціну зазначену покупцем при переоформленні транспортного засобу у Сервісних центрах МВС України); відображення у податковій звітності взаємовідносин з фізичними особами-підприємцями, які надавали консультаційні, рекламні та бухгалтерські послуги, що не мають документального підтвердження, в результаті чого завищено суму від'ємного значення з податку на прибуток за I квартал 2018 року на суму 9 089 800 гривень та порушення норм регулювання обігу готівки, за яким нараховано штрафні санкції на суму 222 207 473,6 грн.
Узагальненим матеріалом ІНФОРМАЦІЯ_31 відносно ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ПП « ОСОБА_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 », ОСОБА_5 , ОСОБА_10 , ОСОБА_40 та ОСОБА_41 встановлено, що до каси банківських установ, де обслуговуються вищезазначені підприємства та ФОП, посадовими особами вищезазначених СГД та ФОП, як довіреними особами невстановлених фізичних осіб вносились готівкові кошти з призначенням - за придбані транспортні засоби та внески до статутного фонду за період з 13.01.2014 по 30.09.2020 на загальну суму 73,74 млн. грн., у тому числі, у якості внесків до статутного фонду внесено 42,68 млн. грн. та одноразово (одним платежем) на суму понад 150,00 тис. грн. внесено готівкові кошти на загальну суму 60,61 млн. грн., при цьому особи, які здійснювали внески до статутного фонду, не мали за вищезазначений період таких сум задекларованих доходів, зокрема ОСОБА_5 , як засновником ПП « ОСОБА_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » (колишня назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») та БО « ІНФОРМАЦІЯ_32 » внесено до статутного фонду вищезазначених СГД 106 500 000,00 грн., а вищезазначена особа має загальний дохід без вирахування податків та зборів з 01.01.1998 по 20.11.2018 - 1 143 639,00 грн., що свідчить про легалізацію доходів отриманих злочинним шляхом.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України: «Тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку)».
В ході досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, а саме матеріалів реєстраційної справи ПП « ОСОБА_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .
Необхідність тимчасового доступу до вищевказаних документів обумовлена тим, що документи містять відомості про суму, спосіб та предмет формування статутного фонду ПП « ОСОБА_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), засновників підприємства, які прийняли рішення про реєстрацію вищезазначеного СГД, мету та предмет діяльності підприємства.
Відомості, що містяться в вищезазначених документах слугуватимуть доказами, на підставі яких можливо встановити наявність або відсутність фактів та обставин, що підлягають доказуванню, а також з метою надання документам належної правової оцінки, всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, забезпечення прийняття законних та неупереджених процесуальних рішень, встановлення причетних до кримінального правопорушення осіб.
В судове засідання слідчий не з'явився, надав до суду заяву в якій просить розглядати клопотання у його відсутність.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Враховуючи обставини вчинення ймовірного кримінального правопорушення, так як вони викладені в клопотанні інспектора, правове обґрунтування клопотання, яке відповідає вимогам ст.ст. 93, 161, 162 КПК України, та враховуючи, що у доданих до клопотання матеріалах вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані в клопотанні документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, слідчий суддя вважає, що необхідно задовольнити клопотання слідчого та надати тимчасовий доступ до документів з можливістю їх вилучення належним чином завірених копій, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: матеріалів реєстраційної справи ПП « ОСОБА_4 ».
При цьому, слідчий суддя не знаходить підстав для надання дозволу на вилучення оригіналів документів, вважаючи, що слід вилучати їх належним чином завірені копії.
Керуючись ст.ст. 159-166, 309 КПК України, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС третього відділу розслідування кримінальних проваджень СУ ФР Офісу великих платників податків ДФС старшого лейтенанта податкової міліції ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №32018100110000086, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04.10.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212, ч.3 ст. 212 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати тимчасовий доступ до документів з можливістю вилучення їх належним чином завірених копій, групі слідчих у кримінальному провадженні №32018100110000086 від 04.10.2018, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , а саме матеріалів реєстраційної справи ПП « ОСОБА_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку, з метою відшукання га вилучення зазначених речей і документів, відповідно до положень ст. 166 КПК України.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1