Рішення від 09.04.2021 по справі 756/1891/20

09.04.2021 Справа № 756/1891/20

Унікальний №756/1891/20

Провадження №2/756/3320/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2021 року Оболонський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді - Шевчука А.В.

при секретарях: Парфенчик К.В.

за участі: позивача - ОСОБА_1 ,

розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради, третя особа - державний нотаріус Одинадцятої київської державної нотаріальної контори Пономаренко Олена Олександрівна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2020 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, третя особа - нотаріус Одинадцятої київської державної нотаріальної контори Пономаренко О.О., у якому просить визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 (приблизна дата смерті - грудень 2018 року) терміном в шість місяців з часу набрання рішенням суду законної сили.

За заявою ОСОБА_1 у справі замінено відповідача Оболонську районну в м. Києві державну адміністрацію на Київську міську раду.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що в листопаді 2019 року у м. Донецьку в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 було виявлено померлим її батька - ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач вказує, що після смерті батька відкрилась спадщина у вигляді недоотриманої пенсії, також зазначає, що вона є єдиним спадкоємцем майна батька, який за життя склав заповіт на її користь, який зареєстровано в реєстрі за № 7-639 від 31.03.2006 року.

Позивач зазначає, що її батько проживав та помер на території, яка на даний час не підконтрольна Україні, тобто в м. Донецьку, та систематично відмовлявся від пропозицій виїхати на подальше проживання на територію, що контролюється Україною. При цьому, ОСОБА_1 вказує, що з початку антитерористичної операції разом з малолітньою дитиною, яка знаходиться на її утриманні, виїхала з м. Донецьк та з жовтня 2014 року мешкала як вимушений переселенець в м. Вишгород Київської області, а з 2019 року в м. Києві, а тому комунікація з батьком була втрачена.

Позивач вказує, що не мала можливості своєчасно звернутись до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки не знала про смерть батька. Крім того, зазначає, що батько помер приблизно у грудні 2018 року, а його труп було виявлено лише 07.11.2019 року. Причина смерті її батька не встановлена в зв'язку з муміфікацією трупа.

20.03.2020 року через канцелярію суду представником відповідача Оболонської РДА подано відзив у якому зазначають, що Оболонської РДА є місцевим органом виконавчої влади, а не органом місцевого самоврядування, а тому не є належним відповідачем.

За клопотанням позивача у справі замінено відповідача з Оболонської РДА на Київську міську раду.

Позивач в судовому засіданні підтримала позов з підстав викладених у позовній заяві.

Представник Київської міської ради в судове засідання не з'явився, будь-яких заяв суду не надали.

Матеріалах справи містять пояснення державного нотаріуса Одинадцятої київської державної нотаріальної контори Пономаренко О.О., у яких остання не заперечує проти задоволення заяви, просить розглядати справу за її відсутності.

Суд дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача, встановив наступне.

В судовому засіданні встановлено, що орієнтовною датою смерті ОСОБА_2 є грудень 2018 року, його труп виявлено ІНФОРМАЦІЯ_2 у АДРЕСА_1 , причина смерті не встановлена, в зв'язку з муміфікацією трупа.

Смерть ОСОБА_2 у грудні 2018 року також підтверджується свідоцтвом про смерть від 11.12.2019 року серії НОМЕР_1 (а.с.90).

З копії спадкової справи №1209/20 Одинадцятої київської державної нотаріальної контори вбачається, що спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 є його дочка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Факт родинних стосунків підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_1 , а зміна її прізвища свідоцтвом про реєстрацію шлюбу (а.с.17,18).

Статтею 1270 Цивільного кодексу України, передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 року визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України - визнані Верховною радою України тимчасово окупованими.

Відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» тимчасово, на три роки з дня набрання цим Законом чинності, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України (далі - окремі райони Донецької та Луганської областей).

Відповідно Постанови Верховної Ради України «Про визначення окремих районів, міст і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування» № 252-VIII від 17.03.2015 року, до окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької і Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» тимчасово запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, належать райони або їх частини, міста, селища і села, що знаходяться на територіях, які розташовані між державним кордоном України з Російською Федерацією, урізом води Азовського моря та лінією, яка визначена додатком до цієї Постанови, що відповідає Мінському меморандуму від 19 вересня 2014 року.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №Ю85-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» визначено, що на території населеного пункту - м. Донецьк, де і помер та похований ОСОБА_2 , діяльність державних органів влади України, в т.ч. органів (установ) державної реєстрації актів цивільного стану України припинена та фактично не здійснюється.

В судовому засіданні з'ясовано, що на час відкриття спадщини ОСОБА_2 постійно проживав на тимчасово окупованій території, при тому, що ОСОБА_1 з початку антитерористичної операції, виїхала з м. Донецьк та з жовтня 2014 року мешкала як вимушений переселенець за різними адресами, в тому числі в м. Вишгород Київської області, а з 2019 року в м. Києві.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернулася до Одинадцятої київської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 17.12.2019 року, при цьому листом Одинадцятої київської державної нотаріальної контори від 28.12.2019 року за вих. №9772/02-14 їй повідомлено про пропуск строку для прийняття спадщини.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Вирішуючи питання про надання позивачу додаткового строку для прийняття спадщини суд виходить з вимог Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», згідно якої вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, для подання заяви про прийняття спадщини, суд вирішує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця для вчинення цих дій.

Таким чином, знаходження померлого спадкодавця на час смерті на тимчасово окупованій території, більше того виявлення його тіла тільки у листопаді 2019 року, у той час коли за висновками фахівців останній помер в грудні 2018 року (точна дата не відома та не встановлена), на думку суду, свідчить про існування об'єктивних, істотних труднощів для можливості вчасного подання ОСОБА_1 заяви про прийняття спадщини.

З огляду на зазначене, наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1270, 1272 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування», Законом України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» ст.ст. 12, 13, 76, 77, 78, 81, 259, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Київської міської ради, третя особа - державний нотаріус Одинадцятої київської державної нотаріальної контори Пономаренко Олена Олександрівна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -задовольнити частково.

Встановити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) додатковий строк терміном «2» (два) місяці з моменту набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідком апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення виготовлено 09.04.2021 року.

Суддя А.В. Шевчук