Ухвала від 12.04.2021 по справі 703/1176/21

Справа № 703/1176/21

2/703/883/21

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про відмову у відкритті провадження за позовною заявою

12 квітня 2021 року суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Ігнатенко Т.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Смілянського міського відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління юстиції України (м. Київ) про визнання дій та бездіяльності неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме відшкодувати незаконно стягнуті кошти,

ВСТАНОВИВ:

09 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаною заявою, в якій просить: визнати дії Смілянського МВ ДВС Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) щодо відкриття виконавчого провадження №21999238 від 16 жовтня 2019 року та бездіяльність щодо ненадання інформації на звернення позивача неправомірними; визнати незаконною постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження за №21999238 від 16 жовтня 2019 року; зобов'язати Смілянський МВ ДВС Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) відшкодувати позивачу незаконно стягнуті кошти в розмірі 3794 гривні 91 копійка за період з 01 листопада 2019 року по липень місяць 2020 року.

Згідно ч.1 ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно ч.1 ст.19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.

Як вбчається з позовної заяви ОСОБА_1 , остання не погоджується з діями Смілянського міського відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління юстиції України (м. Київ), які вчинені під час примусового рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2010 року.

Порядок оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби встановлено Законом України «Про виконавче провадження», згідно із частиною першою статті 74 якого рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.

Відповідно до ч.2 ст.74 Закону України «Про виконавче провадження», рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.

Тобто юрисдикція спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби залежить від типу виконавчого документа, на підставі якого було відкрите виконавче провадження, а також суб'єктів їх видання.

За правилами адміністративного судочинства повинні оскаржуватися рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця, вчинені під час виконання ухвалених в адміністративній справі судових рішень, а також виконавчих документів, виданих іншими, ніж суд, органами та посадовими особами, оскільки закон не встановлює для такого оскарження іншого порядку судового оскарження.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно п.4 ч.1 ст.20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.

Відповідно до п.1-3 ч.1 ст.20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України.

Згідно ч.1 ст.287 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Враховуючи вищевикладені норми чинного законодавства України, суддя приходить до висновку, що вимоги скарги підлягають розгляду за правилами адміністративного судочинства, для чого заявнику необхідно подати адміністративний позов про оскарження дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

При цьому, суддя не приймає до уваги правовий висновок, який викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі №803/413/18, на який вказує позивачу у своїй позовній заяві, як підставу для визначення юрисдикції даного спору саме загальному місцевому суду, оскільки обставини, які розглядалися у вказаній справі, не є тотожними з обставами, які зазначені у даній позовній заяві, при цьому у позовній заяві жодної вимоги, у разі задоволення якої позивач набуде речових (майнових) прав, не заявлено.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Враховуючи вищевикладене, суддя вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Смілянського міського відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління юстиції України (м. Київ) про визнання дій та бездіяльності неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме відшкодувати незаконно стягнуті кошти.

Керуючись ст.2, 4, 19, 186, 258, 260, 261 ЦПК України, ст.19, 20, 287 КАС України, суддя,

УХВАЛИВ:

У відкритті провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до Смілянського міського відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління юстиції України (м. Київ) про визнання дій та бездіяльності неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме відшкодувати незаконно стягнуті кошти, - відмовити на підставі п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України.

Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її отримання шляхом подачі апеляційної скарги.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.В. Ігнатенко