Ухвала від 12.04.2021 по справі 161/20495/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення апеляційної скарги

12 квітня 2021 рокуЛьвівСправа № 161/20495/20 пров. № А/857/6250/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

судді-доповідача -Сеника Р. П.

суддів -Судової-Хомюк Н. М.

Хобор Р. Б.

перевіривши апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 17 лютого 2021 року у справі № 161/20495/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про скасування постанови № 25970/10/03-20-07-05-10 від 09.11.2020 року,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою судді Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 березня 2021 року апеляційну скаргу залишено без руху у зв'язку з невідповідністю апеляційної скарги вимогам статті 296 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: не додано документа про сплату судового збору та надано десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення виявлених недоліків. Копію зазначеної ухвали скаржник отримав 25 березня 2021 року за допомогою електронних засобів зв'язку на адресу електронної пошти vl.official@tax.gov.ua , що підтверджується відповідним документом про її отримання в матеріалах справи.

08 квітня 2021 року на адресу суду надійшла заява Головного управління ДПС у Волинській області про продовження строку для усунення апеляційної скарги. Його доводи полягають в тому, що коштів для оплати судового збору немає оскільки на даний час відсутнє фінансування, у зв'язку з цим вживаються заходи щодо перерозподілу видатків по сплаті судового збору в частині їх збільшення.

Перевіривши клопотання, суд апеляційної інстанції вважає, що воно не підлягає задоволенню з наступних підстав, оскільки апелянтом не надано достатніх доводів та обставин, що дають підстави для задоволення клопотання.

Крім того, з приводу зазначеного клопотання апеляційний суд зазначає, що державні органи, які є рівними перед законом і судом поряд з іншими учасниками справи, зобов'язані діяти вчасно та в належний спосіб, в тому числі, при оскарженні судових рішень, у зв'язку з чим, будь-які зволікання останніх зі сплатою судового збору у строк, встановлений процесуальним законом для оскарження судового рішення, як і звернення з необґрунтованими клопотаннями, зокрема, про продовження встановленого судом строку для усунення недоліків апеляційної скарги через відсутність коштів для сплати судового збору, невиконання через це вимог апеляційного суду щодо приведення апеляційної скарги у відповідність нормам КАС України, не свідчать про неухильне виконання покладених на них обов'язків як учасників справи і намір добросовісної реалізації ними права на апеляційний перегляд справи, при цьому, за наявності можливості планування і здійснення видатків бюджету, а в разі потреби їх перерозподілу протягом усього бюджетного року таким чином, щоб забезпечити своєчасне і у повному обсязі проведення необхідних платежів.

Таким чином, особа, яка має намір подати апеляційну скаргу, повинна вчиняти усі можливі та залежні від неї дії для виконання процесуального обов'язку дотримання вимог процесуального закону стосовно форми і змісту апеляційної скарги, в тому числі щодо оплати судового збору.

Крім того, у пункті 74 рішення Європейського Суду з прав людини Лелас проти Хорватії суд зверну увагу на те, що держава, чиї органи влади не дотримувалися своїх власних внутрішніх правил та процедур, не повинна отримувати вигоду від своїх правопорушень та уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки, зробленої органами державної влади, повинна нести держава, а помилки не повинні виправлятися за рахунок зацікавленої особи, особливо якщо при цьому немає жодного іншого приватного інтересу.

У справі Рисовський проти України Європейський Суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу належного урядування. Він передбачає, що …у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб…. Тобто, виходячи з принципу належного урядування, державні органи загалом, і орган доходів і зборів зокрема, зобов'язані діяти в належний спосіб, а держава не повинна виправляти допущені органами державної влади помилки за рахунок приватної особи, яка діяла добросовісно.

Доводи відповідача не свідчать про поважність підстав для продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги, не є об'єктивними та непереборними підставами, які перешкоджають реалізувати своє право щодо оскарження судового рішення.

Проаналізувавши матеріали справи, суд прийшов до висновку про наявність підстав для повернення апеляційної скарги з огляду на наступне.

У встановлений суддею-доповідачем строк особою, яка подала апеляційну скаргу, не усунуто недоліків апеляційної скарги. Згідно з частиною другою статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга повертається скаржнику, якщо останній не усунув недоліки апеляційної скарги, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

На підставі викладеного, керуючись статтями 169, 296, 298 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Волинській області про продовження процесуального строку відмовити.

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 17 лютого 2021 року у справі № 161/20495/20 повернути скаржнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Суддя-доповідач Р. П. Сеник

судді Н. М. Судова-Хомюк

Р. Б. Хобор