Постанова від 15.02.2021 по справі 160/5626/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2021 року м. Дніпросправа № 160/5626/20

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Чабаненко С.В.,

суддів: Чумака С.Ю., Юрко І.В.,

Розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2020 року у справі №160/5626/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропромисловий комплекс "Спаський" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропромисловий комплекс «Спаський» звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача в особі відокремленого підрозділу Дніпровсько - Новомосковського управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області, викладене у листі від 20.03.2020 року № 30696/10/04-36-53-30, щодо не визнання податковою звітністю поданих позивачем звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2020 рік з відомостями про наявність земельних ділянок, реєстраційний номер документа 9027296562 від 17.02.2020 року, звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2020 рік з відомостями про наявність земельних ділянок, реєстраційний номер документа 9027296914 від 17.02.2020 року, розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2019 рік реєстраційний номер документа 9027297661 від 17.02.2020 року, загальної / звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2020 рік з відомостями про наявність земельних ділянок, реєстраційний номер документа 9027297474 від 17.02.2020 року та відмови позивачу у підтверджені статусу платника податку четвертої групи на 2020 рік.

- зобов'язати ГУ ДПС у Дніпропетровській області поновити позивачу статус платника єдиного податку четвертої групи на 2020 рік шляхом внесення відомостей до реєстру платників єдиного податку четвертої групи на 2020 рік шляхом внесення відомостей до реєстру платників єдиного податку четвертої групи та видати витяг з даного реєстру про підтвердження відновлення такого статусу відповідно до п.299.9 ст.299 ПК України.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2020 року позов задоволено частково. Визнано протиправним рішення відповідача щодо не визнання Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області в якості податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромисловий комплекс «Спаський» подані цим товариством звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2020 рік з відомостями про наявність земельних ділянок, реєстраційний номер документа 9027296562 від 17.02.2020 року, звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2020 рік з відомостями про наявність земельних ділянок, реєстраційний номер документа 9027296914 від 17.02.2020 року, розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2019 рік реєстраційний номер документа 9027297661 від 17.02.2020 року, загальної / звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2020 рік з відомостями про наявність земельних ділянок, реєстраційний номер документа 9027297474 від 17.02.2020 року. Визнано податкові декларації платника єдиного податку четвертої групи Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромисловий комплекс «Спаський» від 17.02.2020 року реєстраційний номер 9027296562, 9027296914, 9027297474 з додатками та розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2019 рік реєстраційний номер 9027297661 від 17.02.2020 року такими, що подані у день її фактичного отримання ГУ ДПС у Дніпропетровській області 17 лютого 2020 року. Визнано протиправною відмову Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області у підтвердженні Товариству з обмеженою відповідальністю «Агропромисловий комплекс «Спаський» статусу платника єдиного податку четвертої групи у 2020 році, оформлену листом від № 30696/10/04-36-53-30 від 20.03.2020 року. Зобов'язано Головне управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області поновити позивачу статус платника єдиного податку четвертої групи на 2020 рік шляхом внесення відомостей до реєстру платників єдиного податку четвертої групи на 2020 рік шляхом внесення відомостей до реєстру платників єдиного податку четвертої групи та видати витяг з даного реєстру про підтвердження відновлення такого статусу відповідно до п.299.9 ст.299 ПК України. В іншій частині заявлених позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, ГУ ДПС у Дніпропетроській області подало апеляційну скаргу, в якій просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів ст.311 КАС України.

Перевіривши підстави для перегляду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено письмовими доказами, наявними в матеріалах справи, ТОВ «АК «Спаський» є юридичною особою та перебуває на обліку у відповідача як платник єдиного податку четвертої групи.

З метою щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи позивач 17.02.2020 року подав до ГУ ДПС у Дніпропетровській області документи, які передбачені п.п.298.8.1 п.298.8 ст. 298 ПК України, а саме:

- звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2020 рік з відомостями про наявність земельних ділянок (КОАТУУ 1223286500) (реєстраційний номер 9027296562);

- звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2020 рік з відомостями про наявність земельних ділянок (КОАТУУ 1223283300) (реєстраційний номер 9027296914);

- звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2020 рік з відомостями про наявність земельних ділянок (КОАТУУ 1223200000) (реєстраційний номер 9027297474);

- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2019 рік (реєстраційний номер 9027297661);

- відомості про наявність земельних ділянок.

Вказані вище податкові декларації прийнято податковий органом, що підтверджується копіями квитанцій № 1 та № 2, копії яких містяться у матеріалах справи.

Водночас у звітній податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2020 рік з відомостями про наявність земельних ділянок (КОАТУУ 1223200000) (реєстраційний номер 9027297474) позивачем допущено механічну помилку, а саме, останнім не проставлені відмітки навпроти обраного типу декларації - замість відмітки в графі 01 «Загальна» проставлено лише відмітку у графі 04 «Звітна».

23.03.2020 року позивачем самостійно виявлено вказану вище помилку та подано до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2020 рік з відомостями про наявність земельних ділянок КОАТУУ 1223200000) (реєстраційний номер 9060011581), у якій проставлено відмітку навпроти обраного типу декларації в графі 01 «Загальна» та відмітку у графі 04 «Звітна».

Вказана податкова декларація прийнята податковим органом, що підтверджується копіями квитанцій № 1 та № 2, що містяться у матеріалах справи.

Подана позивачем податкова декларація від 23.03.2020 року (реєстраційний номер 9060011581) жодним чином не відрізняється за змістом від податкової декларації від 17.02.2020 року (реєстраційний номер 9027297474).

Проте, Дніпровсько-Новомосковське управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області направило позивачу листа від 20.03.2020 року № 30696/10/04-36-53-30, у якому повідомило про те, що позивач до 20.02.2020 року не подав загальну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2020 рік; позивачем подано лише звітні податкові декларації платника єдиного податку четвертої групи від 17.02.2020 року реєстраційний номер 9027296562, 9027296914, 9027297474 з додатками та розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2019 рік реєстраційний номер 9027297661 від 17.02.2020 року. На підставі викладеного відсутні підстави для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи у 2020 році ТОВ АПК «Спаський» (код ЄДРПОУ 31190269). Крім того, подані ТОВ АПК «Спаський» звітні податкові декларації від 17.02.2020 року реєстраційний номер 9027296562, 9027296914, 9027297474 з додатками та розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2019 рік реєстраційний номер 9027297661 від 17.02.2020 року не визнані як податкова звітність відповідно до пункту 48.3 статті 48 та пункту 49.8 ст.49 ПК України, так як податкова декларація повинна містити достовірне значення обов'язкового реквізиту «Звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація» та у зв'язку з тим, що позивачем недостовірно зазначено реквізити “звітний (податковий) період», оскільки в зазначеному звітному періоді позивач не перебуває на спрощеному режимі оподаткування.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновку, що контролюючим органом протиправно було відмовлено ТОВ «АК «Спаський» у підтверджені статусу платника єдиного податку четвертої групи у 2020 році, оформлену листом від № 30696/10/04-36-53-30 від 20.03.2020 року.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Приписами підпункту 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку: четверта група - сільськогосподарські товаровиробники: юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Згідно з пунктами 299.1 та 299.2 статті 299 ПК України, реєстрація суб'єкта господарювання, як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

Нормами підпункту 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 ПК України передбачено, що платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 46.1 ст.46 ПК України, податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Пункти 49.1 та 49.2 ПК України встановлюють, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

Водночас прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають. За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом (пункти 49.8, 49.9 ПК України).

Пунктами 49.9.1 та 49.9.2 ПК України встановлено, що за умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою:

за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) контролюючого органу, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про прийняття податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення контролюючому органу, у разі надсилання податкової декларації поштою;

у разі, якщо контролюючий орган із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк.

Пункт 49.10 ПК України встановлює, що відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.

У разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 а також недотримання вимог абзаців першого - третього пункту 49.4 статті 49 цього Кодексу контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови: у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання (п. 49.11.1 ПК України).

Як вбачається з листа податкового органу № 30696/10/04-36-53-30 від 20.03.2020 року останній не містить фрази про відмову у прийнятті податкової декларації платника податків, натомість у ньому зазначено, що податкова звітність складена з порушенням норм Податкового кодексу України, а тому не визнана як податкова звітність. Отже, фактично відповідач не прийняв саме повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації, а надіслав позивачу лист про невизнання його декларації податковою звітністю, чим порушив пункт 49.11 статті 49 Податкового кодексу України.

При цьому податковим законодавством контролюючий орган не наділений повноваженнями щодо невизнання податкової декларації документом податкової звітності, тобто надання їй статусу "не визнана як податкова декларація", оскільки у відповідності до статей 48 та 49 Податкового кодексу України податковий орган має право або прийняти податкову декларацію, або відмовити у її прийнятті.

Отже, наведене свідчить про те, що відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені ПК України, Конституцією України та законами України.

Крім того, відповідач не дотримався строку для повідомлення позивача про відмову у прийнятті податкової декларації який, згідно п.п. 49.11.1 п.49.11 ст. 49 ПК України становить п'ять робочих днів з моменту отримання податкової декларації, що в свою чергу свідчить про прийняття останньої. Так, податкова декларація позивача подана 17.02.2020 року, в той час як лист відповідача № 30696/10/04-36-53-30 про не визнання як податкової звітності податкових декларацій позивача датовано 20.03.2020 року.

Таким чином, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо протиправності рішення відповідача, яким не визнано податкову звітність позивача за 2020 рік .

Крім того, суд першої інстанції, з метою поновлення прав позивача правомірно вийшов за межі позовних вимог та визнав податкові декларації платника єдиного податку четвертої групи від 17.02.2020 року реєстраційний номер 9027296562, 9027296914, 9027297474 з додатками та розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2019 рік реєстраційний номер 9027297661 від 17.02.2020 року такими, що подані у день її фактичного отримання ГУ ДПС у Дніпропетровській області 17 лютого 2020 року.

Також, відповідно до п.294.1 ст. 294 ПК України (звітним) періодом для платників єдиного податку четвертої груп є календарний рік. Податковий (звітний) період починається з першого числа місяця податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем останнього місяця податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем останнього місяця податкового (звітного) періоду (п.294.2. ст..294 ПК України).

Згідно із пунктом 298.8.1 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року:

загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);

розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

Як вбачається з матеріалів справи підставою для прийняття спірного рішення було подання позивачем загальної звітної податкової декларації єдиного податку четвертої групи за 2020 рік з порушенням граничного терміну подання необхідного пакету документів, у зв'язку з чим ГУ ДПС у Дніпропетровській області відмовлено в підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2020 рік.

Приписами пункту 16.1.7 статті 16 ПК України визначено, що платник податку зобов'язаний подавати інформацію контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених законодавством.

Відповідно до п. 299.10 ст. 299 ПК України реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:

1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;

2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;

3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;

4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків;

5) якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу.

В той же час п.п. 5 п. 299.10 ст. 299 ПК України передбачена можливість контролюючого органу анулювати реєстрацію платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку виключно у разі неподання податкової звітності, передбаченої підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 цього Кодексу та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу.

При цьому, відповідач в межах спірних правовідносин не заперечує факту подання такої звітності, натомість посилається на несвоєчасне її подання, зокрема 23.03.2020 року замість належного - до 20.02.2020 року. В даному випадку колегія суддів вважає неспроможними такі доводи апелянта з огляду на те, що позивачем 17.02.2020 року було надіслано звітні податкові декларації та загальну звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2020 рік та отримано квитанції № 2, а тому наведене свідчить про прийняття (реєстрацію) в контролюючому органі електронного документа.

Як вірно зазначив суд першої інстанції, відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеного у постанові від 10 грудня 2019 року у справі № 806/499/16, податковим законодавством не передбачено пропуск встановленого підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України строку подання пакету документів для підтвердження статусу платника єдиного податку у якості підстави для не підтвердження такого статусу у відповідному періоді та виключення у зв'язку з цим з реєстру платників.

Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано частково задовольнив адміністративний позов. Доводи апеляційної скарги з наведених вище підстав висновків суду не спростовують.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2020 року у справі №160/5626/20 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом тридцяти днів до Верховного Суду, відповідно до ст.ст. 328 - 329 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Чабаненко

суддя С.Ю. Чумак

суддя І.В. Юрко