Рішення від 12.04.2021 по справі 620/2643/20

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2021 року Чернігів Справа № 620/2643/20

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у нездійсненні перерахунку раніше призначеної згідно ст.50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789 «Про прокуратуру» (в редакції Закону від 11.07.2003 №1130) пенсії за вислугу років, та скасувати прийняте 05.06.2020 рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням (з 06.09.2017) прокурорським працівникам складових їх заробітної плати (посадових окладів та надбавок за класні чини) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.20212 №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникам органів прокуратури» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури») у порядку, передбаченому первинною редакцією ч.20 ст.86 Закону України від 14.10.2014 №1697 «Про прокуратуру», на виконання Рішення Другого Сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019;

- зобов'язати відповідача у зв'язку з підвищенням (з 06.09.2017) прокурорським працівникам складових їх заробітної плати (посадових окладів та надбавок за класні чини) згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.20212 №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникам органів прокуратури» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури») за матеріалами пенсійної справи на підставі виданої Прокуратурою Чернігівської області довідки від 02.03.2020 №18-79 про суму розміру складових заробітної плати за останньою прокурорською посадою (станом на 06.09.2017) відповідно до положень (в первинній редакції) ч.20 ст.86 Закону України від 14.10.2014 №1697 «Про прокуратуру», на виконання Рішення Другого Сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату призначеної згідно ст.50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789 «Про прокуратуру» (в редакції Закону від 11.07.2003 №1130) пенсії за вислугу років, виходячи із розміру 90% від загальної суми розміру (42 213,06 грн) місячної (чинної) заробітної плати за посадою начальника відділу прокуратури Чернігівської області, з включенням до неї всіх сум її складових видів оплати праці (посадового окладу - 7210,00 грн, надбавки за класний чин «старший радник юстиції» - 2400,00 грн, надбавки за вислугу років - 2884,00 грн та інших, передбачених чинним законодавством України, зазначених в довідці від 02.03.2020 №18-79 про заробітну плату виплат (на які нараховується єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування)), загальна сума розміру яких (42213,06 грн) не перевищувала як на момент поновлення для позивача (з 13.12.2019) умов і підстав реалізації права на перерахунок пенсійних виплат за вислугу років, так і на день (12.05.2020) звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, та не перевищує станом і на теперішній час, встановленої законодавством України суми максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та виплатити (з врахуванням виплачених сум) різницю в пенсії за минулий час (між фактично отриманою та перерахованою у повному розмірі сумою пенсії) - за період з 13.12.2019 до дня (12.05.2020) звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсійних виплат за вислугу років.

Позов мотивовано тим, що оскільки положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру», зі змінами, внесеними Законом №76-VIII, втратили чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, він має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури.

Суд ухвалою від 17.08.2020 відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому проваджені) та встановив відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов. Також ухвалою від 21.12.2020 провадження у справі зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/20 (№Пз/9901/9/20).

Ухвалою суду від 11.03.2021 провадження у справі поновлено.

В межах встановленого судом строку від відповідача надійшов відзив на позов, у якому ГУПФУ в Чернігівській області просило відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначило, що перерахунок пенсії працівникам прокуратури проводиться у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, які працюють на відповідній посаді. Однак, після прийняття Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, нормативно-правові акти про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, які працюють на відповідній посаді не приймались. У зв'язку з наведеним, вважає, що відсутні правові підстави для перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Чернігівської області від 02.03.2020 №18-79.

При цьому рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 05.06.2020 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років з 13.12.2019 ні позивачу ні суду не надано.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

Позивач перебуває на обліку у ГУПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ «Про прокуратуру».

Прокуратурою Чернігівської області видано позивачу довідку від 02.03.2020 №18-79 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 та рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 (а.с.79).

Враховуючи наведене, позивач 12.05.2020 звернувся до ГУПФУ в Чернігівській області із заявою про перерахунок пенсії (а.с.66).

Рішення ГУПФУ в Чернігівській області від 05.06.2020 позивачу відмовлено у здійсненні вказаного перерахунку з посиланням на частину 20 статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру», оскільки пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру». Після 13.12.2019 нормативно-правові акти про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, які працюють на відповідній посаді, не приймались.

Про вказану відмову позивача повідомлено листом від 11.06.2020 №2500-0339-8/20976 (а.с.68).

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

В силу ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що гарантоване ст.55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Так, рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/9/209) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії встановлено, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких: позивач - особа, яка отримує пенсію, призначену відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону №1697-VII; відповідач-територіальні органи Пенсійного фонду України; предмет спору - вимога зобов'язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ або статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII; звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019.

Суд зауважує, що дана справа є типовою справою до вищевказаної зразкової адміністративної справи №560/2120/20, у якій рішенням Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду від 14.09.2020 позов задоволено частково.

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021 вказане рішення залишене без змін.

У судових рішеннях по зразковій справі №560/2120/20, як Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, так і Велика Палата Верховного Суду дійшли висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону №1697-VII на підставі довідки, виданої обласною прокуратурою, оскільки після ухвалення рішення Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019, чинна з 13.12.2019 норма частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років колишнім прокурорам підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Також судами касаційної інстанції зазначено, що протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону №1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Крім того, Велика Палата Верховного Суду вважає, що твердження територіального органу Пенсійного фонду України про те, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону №1697-VІІ (у редакції, чинній з 13.12.2019), обов'язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного Рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці чинних працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. Така нерівність має усуватись ПФУ шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13 грудня 2019 року. Крім того, Велика Палата Верховного Суду зауважує, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури» є чинною, а тому немає підстав для її незастосування. Таке рішення Уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати працівників прокуратури».

При цьому, у рішеннях у зразковій справі №560/2120/20 як Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, так і Велика Палата Верховного Суду зазначили, що особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону №1697-VII, мають право на перерахунок пенсії з 13.12.2019, оскільки частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII набрала чинності з 13.12.2019, а відтак ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13.12.2019.

При ухваленні такого рішення судами враховано, що: перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії; відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Разом з тим, судами касаційної інстанції зазначено, що ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657. Відповідно, питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 90% від суми місячного заробітку (грошового забезпечення), суд зауважує, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак, спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.

Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні позовних вимог щодо визначення в рішенні суду загальної суми розміру місячної (чинної) заробітної плати за посадою начальника відділу прокуратури Чернігівської області, з включенням до неї всіх сум її складових видів оплати праці та інших, передбачених чинним законодавством України слід відмовити, як передчасних. При цьому суд зазначає, що захист порушеного права додаткового окреслення складових заробітної плати, вказаних у довідці Прокуратури Чернігівської області від 02.03.2020 №18-79, в резолютивній частині судового рішення не потребує.

Щодо позовної вимоги в частині посилання на постанови Кабінету Міністрів України в редакції зі змінами, суд також зазначає, що такі посилання є частиною обгрунтування самого предмету порушеного права та окремого окреслення в резолютивній частині судового рішення також не потребує.

Також судами касаційної інстанції зазначено, що є безпідставними вимоги про перерахунок розміру пенсії на підставі частини вісімнадцятої статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії та визначала умовою перерахунку пенсії за вислугу років працівника прокуратури збільшення заробітної плати за посадою, з якої ця особа звільнялася на пенсію), оскільки зазначена норма ще з 01.01.2015 є нечинною. У таких випадках судам слід керуватись діючим законодавством, зокрема статтею 86 Закону №1697-VII.

Згідно із частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

За таких обставин та з урахуванням того, що дана справа є типовою, беручи до уваги правову позицію, висловлену Верховним Судом у зразковій справі №560/2120/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/9/20), суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову шляхом визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову позивачу у перерахунку пенсії та зобов'язання його вчинити дії, визначені у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи.

Відповідно, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії належить задовольнити частково.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Таким чином суд доходить висновку, що сума судового збору має бути стягнута з відповідача на користь позивача. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Отже, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивач підлягають відшкодуванню судові витрати у розмірі 420,00 грн відповідно до частини задоволених вимог.

Керуючись ст. 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 05.06.2020 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років з 13.12.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру» на підставі довідки Прокуратури Чернігівської області від 02.03.2020 №18-79, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 420,00 грн (чотириста двадцять гривень 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення згідно пп.15.5 п.15 ч.1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 21390940).

Повне рішення суду складено 12 квітня 2021 року.

Суддя Л.О. Житняк