Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
12 квітня 2021 р. № 520/4240/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа - Управління Служби безпеки України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Харківській області та скасувати його рішення щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії по вислузі років ОСОБА_1 ІПП НОМЕР_1 , відповідно до Закону України №2262-12 від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення (заробітної плати) та неврахуванням відповідачем щомісячних додаткових видів грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області вчинити певні дії - провести перерахунок пенсії позивачу ОСОБА_1 , згідно довідки №49 від 22.01.2021 УСБУ в Харківській області, без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення), яку обчислити та перерахувати з 01 квітня 2019 року у зв'язку із підвищенням посадового окладу відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи з посадового окладу встановленого за відповідною (аналогічною) посадою помічника начальника 2 напрямку УСБУ в Харківській області станом на 05.03.2019 року у розмірі 6340,00 грн.; окладу за військовим званням підполковник та надбавки за вислугу років (50% відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», які складають 1410,00 грн. та 3875,00 грн. відповідно, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби - 40% у розмірі 4650,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% у розмірі 951,00 грн.; премія 10% - у розмірі 634,00 грн., а всього з розміру грошового забезпечення 17860,00 грн.;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області виплатити позивачу ОСОБА_1 внаслідок перерахунку пенсії відповідну заборгованість з 01.04.2019 року по час проведення такого перерахунку, з урахуванням вже отриманих виплат;
- допустити до негайного виконання рішення суду в межах стягнення пенсій за один місяць.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку та виплаті його пенсії на підставі довідки від 22.01.2021 №49 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. Позивач переконаний, що факт надання ним оновленої довідки, є безумовною підставою для перерахунку його пенсії.
Позивач стверджує, що відмова відповідача суперечить нормам чинного законодавства та порушує його конституційні права, у зв'язку з чим він звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 18.03.2021 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач правом надати відзив не скористався.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідач у квітні 2018 року здійснив позивачу перерахунок пенсії.
Однак, при перерахунку пенсії позивачу не враховано усі складові грошового забезпечення (усі надбавки), які він отримував до здійснення такого перерахунку, у зв'язку з чим він звернувся із заявою до Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з проханням видати йому нову довідку, яка б включала у себе усі додаткові види грошового забезпечення, які він отримував до здійснення перерахунку.
На заяву позивача УСБУ в Харківській області склав та направив до ГУ ПФУ в Харківській області оновлену довідку від 22.01.2021 №49 про грошове забезпечення ОСОБА_1 .
Позивач 08.02.2021 звернувся до відповідача з вимогою про перерахунок його пенсії на підставі нової довідки.
У листі від 03.03.2021 №2190-2804/Р-02/8-2000/21 відповідач відмовив у перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки, у зв'язку з тим, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови №103, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалось.
Позивач, вважаючи протиправною відмову відповідача щодо не перерахунку пенсії, а свої законні права порушеними, звернувся з даним позовом до суду.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин між сторонами, далі по тексту Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 51 Закону №2262-ХІІ встановлено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно приписів пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Аналіз частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ дає підстави для висновку про те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45. Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Такі висновки містяться в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1. Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
Судом встановлено, що уповноважений орган надав відповідачу довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.
Відповідач не здійснив дій щодо перерахунку пенсії позивача на підставі нової довідки.
Обставини, справи свідчать про те, що позивач з метою реалізації свого права на перерахунок пенсії здійснив всі необхідні та залежні від нього дії.
З урахуванням викладеного, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області протиправно відмовило у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №49 від 22.01.2021.
Також судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27.05.2019 у справі №520/4097/19, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 80% на 70% грошового забезпечення та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області з 01.01.2018 року провести перерахунок та виплату пенсії на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 80% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
У довідці УСБУ в Харківській області від 22.01.2021 №49 про розмір грошового забезпечення позивача визначено, що посадовий оклад складає 6340,00 грн.; оклад за військовим званням - 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 3875,00 грн.; щомісячні додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби - 40% у розмірі 4650,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% у розмірі 951,00 грн.; премія 10% - у розмірі 634,00 грн., а всього з розміру грошового забезпечення 17860,00грн.
Отже, за висновком суду порушене право позивача на отримання належного йому розміру пенсії підлягає відновленню шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії позивачу ОСОБА_1 , згідно довідки №49 від 22.01.2021 УСБУ в Харківській області, з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення), яку обчислити та перерахувати з 01 квітня 2019 року у зв'язку із підвищенням посадового окладу відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи з посадового окладу встановленого за відповідною (аналогічною) посадою помічника начальника 2 напрямку УСБУ в Харківській області станом на 05.03.2019 року у розмірі 6340,00 грн.; окладу за військовим званням підполковник та надбавки за вислугу років (50% відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», які складають 1410,00 грн. та 3875,00 грн. відповідно, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби - 40% у розмірі 4650,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% у розмірі 951,00 грн.; премія 10% - у розмірі 634,00 грн., а всього з розміру грошового забезпечення 17860,00 грн. та виплатити позивачу ОСОБА_1 внаслідок перерахунку пенсії відповідну заборгованість з 01.04.2019 року по час проведення такого перерахунку, з урахуванням вже отриманих виплат.
Щодо позовної вимоги здійснити виплату перерахованої пенсії без обмеження максимального розміру, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Із системного аналізу вказаних норм вбачається, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Отже заявлена позовна вимога щодо виплати пенсії без обмеження максимального розміру, на думку суду, є передчасною та задоволенню не підлягає.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову.
Приписами ч. 1 ст. 371 КАС України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення належить негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Розподіл інших судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), третя особа - Управління Служби безпеки України в Харківській області (вул. Мироносицька, 2, м. Харків, код ЄДРПОУ 20001711) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відмови у проведенні перерахунку пенсії по вислузі років ОСОБА_1 відповідно до Закону України №2262-12 від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення (заробітної плати) та неврахуванням відповідачем щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії позивачу ОСОБА_1 , згідно довідки №49 від 22.01.2021 УСБУ в Харківській області з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення), яку обчислити та перерахувати з 01 квітня 2019 року у зв'язку із підвищенням посадового окладу відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи з посадового окладу встановленого за відповідною (аналогічною) посадою помічника начальника 2 напрямку УСБУ в Харківській області станом на 05.03.2019 року у розмірі 6340,00 грн.; окладу за військовим званням підполковник та надбавки за вислугу років (50% відповідно до постанови КМ України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», які складають 1410,00 грн. та 3875,00 грн. відповідно, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби - 40% у розмірі 4650,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% у розмірі 951,00 грн.; премія 10% - у розмірі 634,00 грн., а всього з розміру грошового забезпечення 17860,00 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити позивачу ОСОБА_1 внаслідок перерахунку пенсії відповідну заборгованість з 01.04.2019 року по час проведення такого перерахунку, з урахуванням вже отриманих виплат.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення суду в частині стягнення пенсії за один місяць підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Тітов