Рішення від 09.04.2021 по справі 460/5929/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2021 року м. Рівне№ 460/5929/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. Щербакова, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮТ-Агро" до Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ют-Агро» (далі - позивач) звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу від 14.04.2020 № 194204 в сумі 1700,00 грн.

В обґрунтування вимог позову позивач зазначив, що ним було укладено договір купівлі-продажу товару №1/01.02.18 від 01.02.2018 року з ТОВ «Поділля-Продкамінь». На виконання умов цього договору позивач замовив борошно вапнякове для тварин. Згідно з умовами цього договору доставка товару здійснюється покупцем автомобільним транспортом за власний рахунок, власними силами з залученням перевізника. До початку перевезення позивачем було оформлено посвідчення водія НОМЕР_1 видане ТСЦ 5641 від 11.03.2017 року; договір найму транспортних засобів № 626 від 29.03.2016; поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних ТЗ №АО/5439866 від 13.07.2019 року; товарно-транспортну накладну №Р53 від 10.03.2020 року; подорожній лист б/н від 10.03.2020 року.

Враховуючи, що до початку перевезення позивач оформив всі документи, передбачені ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 17.08.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 28.09.2020 за клопотанням представника позивача, ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 20.10.2020 року.

В судовому засіданні 20.10.2020 року оголошено перерву до 03.11.202 року.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому вказав на безпідставність позовних вимог. На обґрунтування поданого відзиву зазначив, що 10.03.2020 під час проведення рейдової перевірки транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів автомобільної дороги Н-03. Відповідно до п. 3,4 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції України з питань безпеки на транспорті, затвердженого постановою КМУ №422 від 20.05.2013 року, був зупинений транспортний засіб марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 , водій повинен був надати посадовим особам Управління Укртрансбезпеки Хмельницькій області для перевірки: свідоцтво про реєстрацію ТЗ; посвідчення водія; товарно-транспортну накладну. Однак, жодних документів надано не було. Від пояснень водій відмовився. За таких обставин, Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області було складено акт від 0.03.2020 №213686, яким зафіксовано порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема, надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів. З таких підстав просив суд відмовити в задоволенні позову повністю.

У судовому засіданні 03.11.2020 підготовче провадження закрито, призначено розгляд справи по суті на 12.11.2020 року.

У судовому засіданні 12.11.2020 року оголошена перерва для дослідження доказів і допиту свідка до 24.11.2020 року.

24.11.2020 року за клопотанням представник відповідача розгляд справи відкладено на 08.12.2020.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_1 дав показання відповідно до яких він працює водієм у ТОВ «ЮТ-Агро». 10.03.2020 здійснював перевезення борошна вапнякового на автомобілі MAN за маршрутом Оженин (Рівненська обл.) - Закупне (Хмельницька обл.) - Оженин (Рівненська обл.). Після зупинки транспортного засобу ним було пред'явлено всі документи на підставі яких здійснювалися вантажні перевезення, а саме: посвідчення водія, поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних ТЗ, свідоцтво про реєстрацію ТЗ, товарно-транспортна накладна. Вказав, що на додаткову вимогу працівників відповідача ним було надано шайбу тахографа. Жодних зауважень до поданих документів на момент проведення перевірки не було. Після проведеної перевірки він продовжив здійснення перевезень за вказаним вище маршрутом.

В судовому засіданні 08.12.2020 року постановлено перейти до розгляду справи за правилами письмово провадження.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази, суд встановив такі обставини справи.

10.03.2020 на підставі направлення на рейдову перевірку від 06.03.2020 №003923 посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області на 192 км автомобільної дороги Н-03 проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів.

Відповідно до п.3,4 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції України з питань безпеки на транспорті, затвердженого постановою КМУ №422 від 20.05.2013 року (далі - Порядок №422), був зупинений транспортний засіб марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 .

За результатами перевірки було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №213686 від 10.03.2020 .

У вказаному акті зафіксовано порушення позивачем вимог ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: під час перевірки водій не надав посвідчення водія відповідної категорії, товарно-транспортну накладну, поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів.

За результатами розгляду справи про правопорушення законодавства про автомобільний транспорт Управлінням Укртрансбезпеки у Рівненській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №194204 від 14.04.2020, відповідно до якої за порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачено ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», постановлено стягнути з ТОВ "Ют-Агро" адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700,00 грн.

Не погодившись з правомірністю вказаної постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" №2344-III від 05.04.2001 (далі - Закон №2344-III) .

За змістом абз.4 ст.6 Закону №2344 реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Приписами пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (далі - Положення), окреслено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури, який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Основними завданнями Укртрансбезпеки, зокрема, є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування далі - автомобільний транспорт, міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (п.4 Положення).

У пункті 8 Положення зазначено, що Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі - Порядок № 1567).

Перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 Порядку №1567, здійснюється на підставі щотижневого графіка.

Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин (п.12-13 Порядку № 1567).

Відповідно до абз.1 п.15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону.

В свою чергу, ст.48 Закону № 2344 визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

При цьому визначений даною статтею перелік документів не є вичерпним, а зазначено про інші документи, передбачені законодавством.

Згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону №2344-III, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно п.1 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою КМУ №422 від 22 травня 2013 р. (далі - Порядок №422), зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів (далі - транспортний засіб), під час проведення рейдових перевірок здійснюється посадовою особою Укртрансбезпеки або її територіального органу.

Згідно п.п. 3,4 Порядку № 422, зупинення транспортного засобу здійснюється для проведення рейдової перевірки посадовою особою в будь-який час на маршруті руху.

Зупинення транспортного засобу здійснюється посадовою особою:

- для перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт;

- у разі виявлення нею таких порушень Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та/або Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні:

- посадки (висадки) пасажирів у невстановлених місцях, порушення в розміщенні візуальної інформації на автобусах, перевезення пасажирів на міжобласних маршрутах без надання їм місць для сидіння, експлуатації таксі з порушенням вимог законодавства щодо -

облаштування, експлуатації транспортного засобу, що здійснює перевезення пасажирів та/або вантажів з явними ознаками технічної несправності;

- характеру руху транспортного засобу, що викликає підозру в спроможності водія керувати ним (різка зміна напрямку руху та (або) швидкісного режиму);

- відсутності номерних знаків на транспортному засобі, наявності даних, що свідчать про причетність транспортного засобу, водія, пасажирів до скоєння дорожньо-транспортної пригоди.

Водій транспортного засобу зобов'язаний надавати на час перевірки посадовій особі документи, на підставі яких здійснюється перевезення, виконувати вимоги посадової особи, передбачені Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, та розпочинати рух лише з дозволу посадової особи. Перевірка одного транспортного засобу проводиться протягом не більше однієї години.

Судом встановлено, що з метою здійснення вантажних перевезень придбаного на підставі цивільного договору товару (борошна вапняного) перевізником - ТОВ «ЮТ-Агро» оформлено договір найму транспортних засобів № 626 від 29.03.2016 (а. с. 6, 7), товарно-транспортну накладну №Р53 від 10.03.2020 року (а. с. 8), подорожній лист б/н від 10.03.2020 року (а. с. 9). Крім того, як доказ наявності повного пакету документів на здійснення вантажних перевезень позивачем надано суду посвідчення водія ОСОБА_1 НОМЕР_1 , видане ТСЦ 5641 від .03.2017 року, поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних ТЗ №АО/5439866 від 13.07.2019 року.

Як вже зазначалося вище по тексту судового рішення свідок ОСОБА_1 надав суду показання, що всі перелічені вище документи були надані на вимогу інспектора. Крім того, вказав, що на додаткову вимогу працівника відповідача ним було надано шайбу тахографа. Будь-яких зауважень до документів на момент проведення перевірки не було, а після проведеної перевірки він продовжив здійснення перевезень.

Згідно ст. 48 Закону №2344-III, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є:

для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг;

для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що водієві, транспортного засобу, який здійснює вантажні перевезення необхідно мати та пред'являти такі документи: реєстраційні документи на транспортний засіб, посвідчення водія, товарно-транспортну накладну, інші документи, передбачені законодавством на вимогу посадових осіб Державної служби України з питань безпеки на транспорті.

Враховуючи наявні у матеріалах справи письмові докази та показання свідка ОСОБА_1 , суд прийшов до висновку, що під час проведення перевірки позивачем було оформлено, а водієм надано для посадових осіб відповідача всі передбачені ст. 48 Закону №2344-III документи для здійснення вантажних перевезень.

Таким чином, постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №194204 від 14.04.2020 року є протиправною та належить до скасування, а позовні вимоги - до задоволення у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮТ-Агро" (вул. Котляревського, 1,с.Оженин,Острозький район, Рівненська область,35820, ідентифікаційний код 36922125) до Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (вул. Небесної Сотні, 34,Рівне,33013, код ЄДРПОУ 39816845) задовольнити повністю.

Постанову Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області (правонаступник - Поліське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки) про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮТ-Агро" адміністративно-господарського штрафу від 14 квітня 2020 року № 194204 визнати протиправною та скасувати.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮТ-Агро" (вул. Котляревського, 1,с.Оженин,Острозький район, Рівненська область,35820, код ЄДРПОУ 36922125) за рахунок бюджетних асигнувань Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (вул. Небесної Сотні, 34,Рівне,33013, код ЄДРПОУ 39816845) судовий збір у розмірі 2102,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 09.04.2021.

Суддя В.В. Щербаков