Справа № 420/5590/21
12 квітня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Левчук О.А., розглянувши матеріали адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови ВП № 62938825 від 10.02.2021 року про накладення штрафу у розмірі 5100 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЗУ “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” з 1 січня 2021 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2270 гривень.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень сплачується судовий збір за ставкою 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином ставка судового збору за подання даного адміністративного позову становить 2270,00 грн.
Разом з тим, доказів сплати судового збору в розмірі встановленому Законом України “Про судовий збір” позивачем до адміністративного позову не додано.
Згідно ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
З доданих до позовної заяви копій документів вбачається, що постанову ВП № 62938825 від 10.02.2021 року про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області отримано 17.02.2021 року.
Тобто, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у випадку незгоди з постановою ВП № 62938825 від 10.02.2021 року повинно було звернутись до суду у строк до 27.02.2021 року.
Разом з тим, позивач звернувся до суду лише 01.04.2021 року (відмітка служби доставки на конверті, в якому надійшла позовна заява), тобто з пропуском десятиденного строку звернення до суду.
Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Позивачем до позовної заяви додано клопотання про поновлення строку звернення до суду, в якому вказує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 25.02.2021 року до суду направлено адміністративний позов про оскарження постанови № 62938825 від 10.02.2021 року, проте ухвалою суду від 09.03.2021 року позовну заяву залишено без руху. Копія ухвали була отримана 15.03.2021 року. 19.03.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області усунено недоліки, зазначені в ухвалі суду від 09.03.2021 року. Проте, ухвалою суду від 18.03.2021 року по справі № 420/3124/21 позовну заяву було повернуто, у зв'язку з не усуненням недоліків. Разом з тим, станом на 18.03.2021 року термін наданий в ухвалі від 09.03.2021 року на усунення недоліків не сплинув. Ухвалу суду від 18.03.2021 року було отримано 23.03.2021 року. При цьому, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до суду в порядку встановленому законом.
Згідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 8 ст. 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Так, приписами п. 2 ст. 287 КАС України визначено, що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Тобто, законом чітко регламентовані строки звернення до суду щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби.
З матеріалів справи вбачається, що постанову ВП № 62938825 від 10.02.2021 року про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області отримано 17.02.2021 року, проте позовну заяву подано лише 01.04.2021 року.
В клопотанні про поновлення строку звернення до суду представник Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області фактично висловлює незгоду з ухвалою суду від 18.03.2021 року по справі № 420/3124/21. Проте, у випадку незгоди з ухвалою суду позивач не позбавлений права звернення до суду апеляційного інстанції щодо її оскарження.
При цьому, приписами КАС України не передбачено, що повернення позовної заяви зупиняє перебіг строку звернення до суду.
Таким чином, повернення позовної заяви по справі № 420/3124/21 не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду по даній справі № 420/5590/21.
Крім того, в клопотанні представник позивача вказує, що ухвалу суду від 18.03.2021 року по справі № 420/3124/21 було отримано 23.03.2021 року, проте позивач повторно звернувся до суду лише 01.04.2021 року.
Разом з тим, будь-яких доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду в період з 23.03.2021 року по 01.04.2021 року до клопотання про поновлення строку звернення до суду не надано.
Поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, та пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що обставини, зазначені позивачем для поновлення строку звернення до суду з даним адміністративним позовом є неповажними.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку з вищевикладеним, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Недоліки повинні бути усунені шляхом приведення позовної заяви у відповідність до вимог ст. 160, 161 КАС України, а саме шляхом сплати судового збору та надання до суду доказів на підтвердження сплати, а також надання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, вказавши інші підстави для поновлення строку звернення до суду.
Керуючись ст. ст. 123, 160, 161, 169, 171, 248, 287 КАС України, суд -
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови, - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність в десятиденний строк з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий відповідно до вимог ч. 1 п. 4 ст. 169 КАС України.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя О.А. Левчук