справа №380/5332/21
про залишення позовної заяви без руху
12 квітня 2021 року м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Карп'як Оксана Орестівна перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації про зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) звернувся з вказаним позовом до Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії.
Підставою для звернення позивача з даним позовом, на думку позивача є протиправні дії відповідача, щодо перерахунку щорічної допомоги до 05 травня за період 2016 -2020 рік.
Ця позовна заява надійшла до суду 07.04.2021 року та згідно з Витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями таку передано для розгляду судді Карп'як О.О.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
У відповідності до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161,172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з пунктом 4 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Ознайомившись зі змістом позовної заяви суд роз'яснює позивачу, що зміст позову - це частина позову, яка, з одного боку, відображає вид судового захисту, а саме - звернену до суду вимогу позивача щодо застосування конкретних способів захисту порушеного, оспорюваного чи невизнаного права; відповідно до змісту позовних вимог встановлюються межі судового розгляду і предмет доказування. З іншого боку, зміст позовних вимог складають матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, щодо яких суд повинен ухвалити рішення. Через це зміст позовних вимог має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Водночас суд звертає увагу, що матеріали позовної заяви містять певні неузгодженості.
Так, позивач вказує відповідачами Галицький відділ соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, Департамент соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації.
До позову долучений лист Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, Департамент соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації від 05.03.2021 року № 2603-237, яким позивача на його звернення повідомлено, що призначення та виплата разової грошової допомоги до 05 травня здійснюється Галицьким відділом соціального захисту управління. Також було повідомлено, що до Галицького відділу соціального захисту управління у 2016 - 2020 роках військовою частиною НОМЕР_2 подано списки для виплати разової грошової допомоги на підставі яких, перераховано кошти для здійснення подальших виплат одержувачам у розмірах, передбачених Постановами Кабінету Міністрів України як учаснику бойових дій.
Таким чином позивачу слід обґрунтувати належність відповідачів, до якого звернені його вимоги та надати докази, які підтверджують факт виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у спірні періоди саме Галицьким відділом соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради,
Також зі змісту позову слідує, що позивач є учасником бойових дій та просить "зобов'язати Галицький відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради нарахувати та виплати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 недоплачену грошову допомогу до 05 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком (за 2016 -2020 роки на загальну суму 29591, 00 грн., з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги».
Крім того, позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду з огляду на таке.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд зазначає, що виплата допомоги до 5 травня є періодичним платежем, який виплачується щорічно, а отже, особа, отримуючи їх, є обізнаною щодо їх розміру і в разі незгоди має можливість оскаржити рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, які, на її думку, стали підставою для заниження розміру отримуваної нею допомоги.
Так, згідно ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
З огляду на наведене, перебіг строку звернення особи до суду з позовною вимогою про визнання дій протиправними щодо ненарахування щорічної разової допомоги в необхідному розмірі на підставі Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" слід обраховувати з 30 вересня відповідного поточного року.
Наведене узгоджується із правовими висновкам Верховного Суду, викладеними у постанові від 06.02.2018 по справі №607/7919/17, від 10.05.2018 у справі №389/1042/17, від 07 березня 2018 року у справі № 664/51/17 а саме, що 30 вересня поточного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги, і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж та, яка була йому нарахована.
Тобто перебіг строку звернення позивача до суду з цим позовом слід обраховувати з 30 вересня відповідного року, за який виплачується разова щорічна грошова допомога.
Отримання позивачем листа Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 05.03.2021 №2603-237 про порядок та розмір нарахувань та довідки Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 05.03.2021 №260305-346 про розміри отриманих виплат не впливає на переривання установленого процесуального строку та не спростовує обізнаність позивача про розмір виплат та можливе порушення його прав.
Отже, строк звернення до суду з позовними вимогами про визнання протиправною бездіяльності щодо ненарахування та невиплати щорічної разової допомоги за 2016 рік необхідно обраховувати з 30 вересня 2016 року, за 2017 рік - з 30 вересня 2017 року, за 2018 рік - з 30 вересня 2018 року, за 2019 рік - з 30 вересня 2019 року, за 2020 рік - з 30 вересня 2020 року.
Оскільки позивач 07.04.2021 звертаючись до суду із позовною заявою у якій, зокрема, просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови в перерахунку одноразової виплати до 5 травня за період з 2016 по 2020 рік та здійснити її перерахунок і виплату, суд приходить до висновку, що в даній частині ним пропущено шестимісячний строк на звернення до адміністративного суду встановлений ст. 122 КАС України.
Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Однак, в порушення наведених норм, позивач до позову заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску не додав.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, тому її слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення вказаних недоліків.
Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом: обґрунтування належності відповідачів Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації та наданням відповідних підтверджуючих доказів, а також чітко сформулювати позовні вимоги із зазначенням розміру належної позивачу виплати та періоду, за який має бути здійснено перерахунок допомоги; подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску стосовно спірних періодів з 2016 по 2020 рік.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, враховуючи наведене, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення недоліків відповідно до ч. 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст.160,161,169,171, 248, 256 КАС України, суддя, -
ухвалив :
Позовну заяву - залишити без руху.
Позивачу усунути недоліки позовної заяви у строк, що не перевищує десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху; подати до канцелярії суду чи надіслати на адресу суду (79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2) документи, заяви, клопотання, вказані у мотивувальній частині ухвали суду.
Копію ухвали невідкладно направити позивачу.
У випадку невиконання вимог ухвали по усуненню недоліків позовної заяви у визначений термін, така буде вважатись неподаною та повернута позивачеві відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала в апеляційному порядку окремо не оскаржується.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна