Рішення від 12.04.2021 по справі 380/2227/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/2227/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, Управління), в якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії позивача, враховуючи заробітну плату в «Мегионськом УТТ п/о Запсибнефтестрой», «АРБ ОАО «СН-МНГ», оформлене листом №1300-5220-8/10207 від 04.02.2021;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, враховуючи заробітну плату в «Мегионськом УТТ п/о Запсибнефтестрой», «АРБ ОАО «СН-МНГ», з урахуванням виплачених сум;

- стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати у виді судового збору та витрат на професійну правничу допомогу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області. 21.01.2021 позивач надіслав відповідачу заяву про перерахунок та виплату пенсії, з врахуванням заробітної плати, отриманої в «Мегионськом УТТ п/о Запсибнефтестрой», «АРБ ОАО «СН-МНГ», з урахуванням виплачених сум, долучивши до заяви відповідні підтверджуючі документи. Листом від 04.02.2021 №1300-5220-8/10207 відповідач повідомив позивачу, що для вирішення питання про перерахунок пенсії необхідно подати заяву встановленого взірця, а також особисто звернутись до відділу обслуговування громадян пенсійного фонду. Вважаючи такий лист відмовою у проведенні перерахунку пенсії, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 22.02.2021 позовну заяву залишено без руху для усунення недоліків.

Ухвалою суду від 10.03.2021 провадження у справі відкрито та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

31.03.2021 за вх.№21318 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Вказує, що до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області позивачем скеровано заяву довільного зразка від 26.01.2021 про перерахунок пенсії, до якої долучено оригінал довідки №Р-451 від 11.09.2020 про заробіток за період з 1991 року по 1997 рік за період роботи в «Мегионское УТТ п/о Запсибнефтестрой» та з 1997 року по 1998 рік за період роботи в «АРБ ОАО «СН-МНГ», та інші документи. Оскільки заяву встановленого взірця (Додаток 3) про перерахунок пенсії, відповідно до п.4.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, позивач не подав, здійснити перерахунок пенсії у відповідача не було законних підстав, відтак, його заяву було розглянуто у відповідності до Закону України «Про звернення громадян». Листом від 12.01.2021 позивачу рекомендовано звернутися за перерахунком пенсії відповідно до ст. 44 Закону №1058 та Порядку №22-1. Також позивачеві роз'яснено вимоги п.1.5. Порядку про те, що заява про перерахунок пенсії повинна бути подана ним особисто або його законним представником. Враховуючи той факт, що рішення про відмову у перерахунку пенсії позивачу не приймалось, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

06.04.2021 за вх.№22790 від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, у якій позивач проти доводів позивача заперечив, просив позовні вимоги задовольнити повністю. Крім цього, подав до суду клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження із проведенням судового засідання з повідомленням сторін.

Ухвалою суду від 12.04.2021 у задоволенні клопотання позивача про розгляд адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження, з повідомленням (викликом) сторін відмовлено.

Відповідно до приписів п. 2 ч. 1, ч. 2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд на підставі позовної заяви, відзиву, відповіді на відзив, а також долучених письмових доказів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як одержувач пенсії за віком по Списку №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Загальний стаж роботи позивача становить 31 рік 05 місяців 22 дні, в тому числі до стажу роботи враховано періоди роботи з 22.06.1991 по 30.09.1997 в ОАО «Мегионское УТТ» та з 01.10.1997 по 19.10.1998 в АРБ ОАО «СН-МНГ».

20.01.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, в якій просив зарахувати стаж роботи в «Мегионськом УТТ п/о Запсибнефтестрой», «АРБ ОАО «СН-МНГ», а також враховуючи заробітну плату в «Мегионськом УТТ п/о Запсибнефтестрой», «АРБ ОАО «СН-МНГ», з урахуванням виплачених сум. До заяви позивач долучив оригінал довідки №Р-451 від 11.09.2020, копію особової карточки, завіреної архівним відділом Управління справами Адміністрації міста Мегіона, оригінал листа ПАТ «Славнефть-Мегионнефтегаз» від 22.09.2020 №Р-54, оригінал довідки ПАТ «Славнефть-Мегионнефтегаз» від 22.09.2020 №36-05-Р-53, оригінал довідки ПАТ «Славнефть-Мегионнефтегаз» від 22.09.2020 №36-05-Р-52.

Листом від 04.02.2021 №1300-5220-8/10207 відповідач повідомив позивачу, що оскільки ним не подано заяви про перерахунок пенсії встановленого взірця відповідно до п.4.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, здійснити перерахунок пенсії немає підстав. Роз'яснення щодо порядку подання заяви було надано листом від 12.01.2021 за №289-9341/Р-52/8-1300/21. Крім цього роз'яснено, що для перерахунку пенсії позивачу необхідно звернутися особисто до відділу обслуговування громадян №17, для подання заяви про перерахунок пенсії. Вказану відповідь надано в порядку, передбаченому Законом України «Про звернення громадян».

Вважаючи такий лист фактичною відмовою відповідача у проведенні перерахунку пенсії, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Вирішуючи справу, суд керується таким.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок звернення за призначенням та перерахунком пенсії передбачено ст. 44 та ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (зі змінами і доповненнями) (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до п. 1.4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (надалі - Порядок), орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

За вимогами п. 1.5 Порядку заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

Згідно з п. 4.2 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Пунктом 4.3 Порядку передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Тобто, підставою для повідомлення про відмову у призначенні пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом з матеріалів справи з'ясовано, що позивачем подано до відповідача заяву від 20.01.2021 про перерахунок пенсії, яка відповідає вимогам зазначеного Порядку. Проте відповідачем жодного рішення не прийнято та безпідставно розглянуто заяву про перерахунок пенсії як звернення громадян відповідно до Закону України «Про звернення громадян», про що зазначає відповідач у відзиві.

Зміст зазначеної заяви очевидно дає змогу оцінити намір заявника. Крім того, важливим є те, що до заяви позивачем було долучено низку документів (відповідачем не заперечується), які подаються саме при перерахунку пенсії.

Таким чином, відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого настало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).

Аналогічні висновки сформульовані в постанові Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №748/696/17.

З позиції суду, діяльність органів державної влади регулюють закони та підзаконні акти, які дають суб'єктам владних повноважень можливість користування певною свободою розсуду при вирішенні питань і встановлюють лише межі такої свободи, тобто наділяють їх дискреційними повноваженнями.

Відповідно до приписів Рекомендації №R(80)2 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо виконання дискреційних повноважень адміністративними органами від 11 березня 1980 року під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, наділений дискреційними повноваженнями, тобто повноваженнями з певним ступенем свободи адміністративного органу при прийнятті рішення, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення. А суди не мають право втручатися в дискреційні функції органів владних повноважень. Завдання правосуддя полягає в гарантуванні дотримання вимог права та контролю за легітимністю прийняття рішень.

З цих підстав суд вважає недоцільним та передчасним дослідження судом права позивача на перерахунок пенсії з врахуванням доданих ним до заяви від 20.01.2021 документів, оскільки рішення по суті даної заяви відповідачем не прийнято, а отже, не реалізовано дискреційні повноваження щодо прийняття рішення з певною свободою розсуду.

Аналогічні висновки сформульовані в постановах Верховного Суду від 29.04.2020 у справі № 641/9594/16-а та від 29.10.2020 у справі № 524/7494/16-а.

Відповідно до ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (п. 4); інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (п. 10).

Виходячи з встановлених судом обставин, системного аналізу законодавчих норм, повноважень суду при вирішенні справи у співставленні з позовними вимогами, суд вважає доцільним та ефективним способом захисту прав позивача визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення за заявою позивача про перерахунок пенсії від 20.01.2021 та зобов'язати відповідача розглянути таку заяву та прийняти рішення щодо перерахунку пенсії.

Стосовно позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу, суд зазначає таке.

Оскільки до матеріалів справи долучено лише попередній (орієнтовний) розрахунок судових витрат - витрат на професійну правничу допомогу, жодних доказів її фактичного понесення не надав, питання щодо розподілу таких витрат судом не вирішується.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При поданні позовної заяви позивачем сплачено 908,00 грн. судового збору.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача належить стягнути 454,00 грн. сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII Перехідні положення КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 20.01.2021.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) прийняти рішення з приводу перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі поданої ним заяви про перерахунок пенсії від 20.01.2021.

4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складене та підписане 12.04.2021.

Суддя Кравців О.Р.