Іменем України
12 квітня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/96/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб в сумі 37344,13 грн,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Головного управління ДПС у Луганській (далі - позивач) до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому позивач з урахуванням уточненої позовної заяви від 25 січня 2021 року б/н (арк. спр. 37-41) просить стягнути кошти з ОСОБА_1 в рахунок погашення податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб в сумі 37344,13 грн, з яких 23281,45 грн - основний платіж, 14062,68 грн - пеня.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивач перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області як платник податків за основним місцем обліку з 17 червня 1997 року № 1495.
01 листопада 2012 року між Рубіжанською міською радою (орендодавець) та фізичною особою ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди землі від 01 листопада 2012 року б/н, відповідно до якого орендодавцем надається в строкове платне користування земельна ділянка для розміщення виробничої бази, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ОНМ), загальною площею 0,2855 га. Цільове призначення земельної ділянки згідно КВЦПЗ - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, код J.11.02.
Згідно з пунктом 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 301132,86 грн. Відповідно до пункту 9 орендна плата визначена у розмірі 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки та щомісячна плата за земельну ділянку становить 752,83 грн. Відповідно до пункту 10 договору обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації. Договір укладено терміном на 49 років.
Зазначений договір зареєстровано у Відділі Держкомзему у м. Рубіжне Луганської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 19 листопада 2012 року за номером 441250004000125.
Контролюючим органом відповідно до вимог пункту 286.5 статті 286 Податкового кодексу України та згідно з укладеним договором оренди землі сформовано податкове повідомлення-рішення форми "Ф" вiд 31 березня 2020 року № 1117807-5106-1212 на суму 23281,45 грн, на підставі якого ОСОБА_1 визначено розмір орендної плати за земельну ділянку за 2020 рік. Податкове повідомлення-рішення вiд 31 березня 2020 року № 1117807-5106-1212 отримано платником податків особисто 30 червня 2020 року.
Грошове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2020 рік, визначене у податковому повідомленні-рішенні вiд 31 березня 2020 року № 1117807-5106-1212, відповідачем сплачено не було, з огляду на що в інтегрованій картці з орендної плати з фізичних осіб станом на 11 грудня 2020 року за ОСОБА_1 обліковується заборгованість у загальній сумі 37344,13 грн, яка складається з узгоджених сум податкового зобов'язання з орендної плати фізичних осіб у сумі 23281,45 грн (основного платежу) та пені у сумі 14062,68 грн, яка нарахована за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання за період з 21 січня 2017 року по 13 серпня 2020 року.
З посиланням на норму підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 та пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України, Головне управління ДПС у Луганській області просить стягнути з відповідача кошти в рахунок погашення податкової заборгованості.
Ухвалою від 16 січня 2021 року позовну заяву Головного управління ДПС у Луганській області залишено без руху (арк. спр. 34).
На виконання вимог частини третьої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ухвалою від 29 січня 2021 року зобов'язано Центр надання адміністративних послуг Рубіжанської міської ради Луганської області протягом 3-х (трьох) днів з дня отримання ухвали надати інформацію про зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 (арк. спр. 43).
04 лютого 2021 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 4937/2021 від Центру надання адміністративних послуг Рубіжанської міської ради Луганської області надійшов лист від 02 лютого 2021 року № 76, в якому зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (арк. спр. 46).
Ухвалою від 09 лютого 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі суд вирішив розглядати дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 48-49).
Поштове відправлення із ухвалою суду від 09 лютого 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі, направлене на адресу ОСОБА_1 , повернуто у зв'язку з неврученням адресату (адресат відсутній за вказаною адресою та за закінченням встановленого терміну зберігання) (арк. спр. 66-67).
Ухвалою від 12 квітня 2021 року замінено позивача Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746) правонаступником Головним управлінням ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44082150, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) (арк. спр. 93-95).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) є платником орендної плати за земельну ділянку площею 0,2855 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (12/100 ОНМ), та як платник податків за основним місцем обліку перебуває у Головному управлінні ДПС у Луганській області, Рубіжанське управління, ДПІ у м. Рубіжне (м. Рубіжне), про що свідчать договір оренди землі від 01 листопада 2012 року, укладений між Рубіжанською міською радою та ОСОБА_1 (зареєстрований у відділі Держкомзему у м. Рубіжне Луганської області 19 листопада 2012 року за № 441250004000255), акт виносу меж земельної ділянки в натурі (на місцевість), акт прийомки-передачі земельної ділянки від 01 листопада 2021 року та інформація про платника податків (ідентифікаційні, реєстраційні та облікові дані) з ІТС «Податковий блок» (арк. спр. 8, 12, 17-23, 24).
31 березня 2020 року Головним управлінням ДПС у Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення форми "Ф" № 1117807-5106-1212, яким ОСОБА_1 нараховано податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2020 рік в сумі 23281,45 грн (арк. спр. 11).
Податкове повідомлення-рішення форми "Ф" від 31 березня 2020 року № 1117807-5106-1212 отримано відповідачем особисто 30 червня 2020 року (арк. спр. 11).
У зв'язку з несвоєчасною сплатою податкових зобов'язань з орендної плати з фізичних осіб, відповідачу відповідно до вимог статті 129 Податкового кодексу України нарахована пеня:
- на податкове повідомлення-рішення від 23 серпня 2016 року № 38252-1302 за період з 21 січня 2017 року по 23 вересня 2019 року в сумі 3022,69 грн (залишок непогашеної пені станом на 11 грудня 2020 року складає 1468,12 грн);
- на податкове повідомлення-рішення від 07 липня 2017 року № 5535636-13 за період з 05 грудня 2017 року по 23 вересня 2019 року в сумі 4344,76 грн (залишок непогашеної пені станом на 11 грудня 2020 року складає 4344,76 грн);
- на податкове повідомлення-рішення від 07 липня 2017 року № 5535636-13 за період з 05 грудня 2017 року по 29 листопада 2019 року в сумі 3135,91 грн (залишок непогашеної пені станом на 11 грудня 2020 року складає 3135,91 грн);
- на податкове повідомлення-рішення від 27 червня 2018 року № 412239-1302-1212 за період з 25 листопада 2018 року по 29 листопада 2019 року в сумі 2462,66 грн (залишок непогашеної пені станом на 11 грудня 2020 року складає 2462,66 грн);
- на податкове повідомлення-рішення від 27 червня 2018 року № 412239-1302-1212 за період з 25 листопада 2018 року по 23 грудня 2019 року в сумі 1711,76 грн (залишок непогашеної пені станом на 11 грудня 2020 року складає 1711,76 грн);
- на податкове повідомлення-рішення від 08 червня 2019 року № 50019-5106-1212 за період з 06 листопада 2019 року по 23 грудня 2019 року в сумі 49,35 грн (залишок непогашеної пені станом на 11 грудня 2020 року складає 49,35 грн);
- на податкове повідомлення-рішення від 08 червня 2019 року № 50019-5106-1212 за період з 06 листопада 2019 року по 13 серпня 2020 року в сумі 890,12 грн (залишок непогашеної пені станом на 11 грудня 2020 року складає 890,12 грн).
Загальна сума заборгованості з пені складає 14062,68 грн, про що свідчать розрахунок суми пені з орендної плати з фізичних осіб станом на 11 грудня 2020 року та інтегрована картка платника з орендної плати з фізичних осіб за 2019-2021 роки (арк. спр. 14, 15-16, 54).
Позивачем відповідно до вимог статті 59 Податкового кодексу України рекомендованим листом з повідомленням направлено відповідачу податкову вимогу форми "Ф" від 02 жовтня 2015 року № 473-17, яку повернуто у зв'язку з неврученням адресату (арк. спр. 9, 9 зв.).
На час розгляду адміністративної справи відповідачем податковий борг з орендної плати з фізичних осіб не погашений, що підтверджено розрахунком суми недоїмки з орендної плати з фізичних осіб станом на 11 грудня 2020 року (арк. спр. 13), розрахунком суми пені з орендної плати з фізичних осіб станом на 11 грудня 2020 року (арк. спр. 14) та інтегрованою карткою платника з орендної плати з фізичних осіб за 2019-2021 роки (арк. спр. 15-16, 54).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, суд виходить з такого.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України (тут і надалі посилання на норми Податкового кодексу України наводяться в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин):
грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).
податок; оподаткування; платник податку; оподатковувана операція для цілей розділу V цього Кодексу - відповідно податок на додану вартість; оподаткування податком на додану вартість; платник податку на додану вартість; операція, яка підлягає оподаткуванню податком на додану вартість (підпункт 14.1.186 пункту 14.1);
штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).
Пунктом 15.1 статті 15 Податкового кодексу України визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами (пункт 15.2 статті 15 Податкового кодексу України).
Відповідно до абзацу першого пункту 286.5 статті 286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Згідно з абзацом першим пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня (пункт 287.2 статті 287 Податкового кодексу України).
Відповідно до абзацу першого пункту 287.5 статті 287 Податкового кодексу України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу (пункт 58.3 статті 58 Податкового кодексу України).
Абзацом першим, другим пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
В порушення зазначених норм Податкового кодексу України відповідачем не сплачено орендну плату з фізичних осіб за 2020 рік в сумі 23281,45 грн.
Отже, у відповідача виникла заборгованість з орендної плати з фізичних осіб в сумі 23281,45 грн, що підтверджується розрахунком суми недоїмки станом на 11 грудня 2020 року (арк. спр. 13) та інтегрованою карткою платника з орендної плати з фізичних осіб за 2019-2021 роки (арк. спр. 15-16, 54).
Відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Згідно з пунктом 129.3 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті):
у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів на відповідний рахунок платника податків та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань (підпункт 129.3.1);
у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків (підпункт 129.3.2);
у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України) (підпункт 129.3.3);
при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини) (підпункт 129.3.4).
Відповідно до абзацу першого пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Відповідно до пункту 129.5 статті 129 Податкового кодексу України зазначений розмір пені застосовується щодо всіх платників та всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
Нараховану відповідно до статті 129 Податкового кодексу України пеню з орендної плати з фізичних осіб в сумі 14062,68 грн ОСОБА_1 самостійно не сплатив, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг з орендної плати з фізичних осіб в сумі 14062,68 грн.
Таким чином, податковий борг з орендної плати з фізичних осіб, заявлений до стягнення у даній справі, складає 37344,13 грн (23281,45 грн (грошові зобов'язання, визначені платнику податків контролюючим органом) + 14062,68 грн (нарахована відповідно до статті 129 Податкового кодексу України пеня).
Наявність у відповідача податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб в сумі 37344,13 грн підтверджена інформацією про наявність/відсутність податкового боргу у платника по України в цілому станом на 11 грудня 2020 року по ОСОБА_1 (арк. спр. 10), розрахунком суми недоїмки з орендної плати з фізичних осіб по ОСОБА_1 станом на 11 грудня 2020 року (арк. спр. 13), розрахунком суми пені з орендної плати з фізичних осіб по ОСОБА_1 станом на 11 грудня 2020 року (арк. спр. 14), інтегрованою карткою платника з орендної плати з фізичних осіб за 2019-2021 роки (арк. спр. 15-16, 54).
Пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України встановлено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
02 жовтня 2015 року Рубіжанською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганській області рекомендованим листом з повідомленням про вручення надіслано ОСОБА_1 на податкову адресу податкову вимогу форми "Ф" від 02 жовтня 2015 року № 473-17 (арк. спр. 9, 9 зв.).
Оскільки податкова вимога від 02 жовтня 2015 року № 473-17 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.
Згідно із пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Державні податкові інспекції є структурними підрозділами територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та діють на підставі положень про такі територіальні органи, затверджених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в межах функцій, визначених статтею 19-3 цього Кодексу (пункт 41.3 статті 41 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 41.4 статті 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Згідно з підпунктами 19-1.1.22, 19-1.1.45 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.
Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 44082150) є відокремленим підрозділом Державної податкової служби України, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 29 березня 2021 року (арк. спр. 86-87).
Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Головне управління ДПС у Луганській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12 листопада 2020 року № 643 "Про затвердження положень про територіальні органи ДПС" (далі - Положення), Головне управління ДПС у Луганській області (далі - ГУ ДПС) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі - ДПС). ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Луганської області. ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Луганській області (ЄДРПОУ 43143746). Основними завданнями ГУ ДПС (крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій (далі - ДПІ)) є: забезпечення реалізації державної податкової політики, здійснення у межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків, зборів, платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотримання порядку проведення розрахункових операцій, у тому числі готівкових розрахунків за товари (послуги), а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
Відповідно до підпунктів 15, 22 пункту 4 Положення ГУ ДПС відповідно до покладених на нього завдань здійснює погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертається до суду у випадках, передбачених законом.
Згідно з підпунктом 12 пункту 5 Положення ГУ ДПС з метою організації своєї діяльності забезпечує самопредставництво ДПС та ГУ ДПС у судах через начальника ГУ ДПС, а також без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС через їхніх заступників, державних службовців підрозділів до функціональних повноважень яких належить представництво в судах інтересів ГУ ДПС відповідно до положень про такі підрозділи, які забезпечують самопредставництво інтересів ДПС та ГУ ДПС в судах без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС.
Відповідно до підпункту 28 пункту 6 Положення ГУ ДПС для виконання покладених на нього завдань має право звертатися у передбачених законом випадках до суду.
ГУ ДПС є контролюючим органом (податковим органом, органом стягнення). У складі ГУ ДПС діють ДПІ, які є його структурними підрозділами та перелік яких затверджується окремим наказом ДПС. ДПІ діють на підставі цього Положення, у межах функцій, визначених статтею 19-3 Податкового кодексу України. Начальник ДПІ може забезпечувати загальну організацію та координацію роботи (не пов'язану з виконанням функцій, визначених статтею 19-1 Податкового кодексу України) структурних підрозділів ГУ ДПС, що територіально розміщені за адресою місцезнаходження ДПІ, з метою забезпечення їх комунікацій (пункт 7 Положення).
Згідно з пунктом 15 Положення ГУ ДПС утворюється без статусу юридичної особи та є органом державної влади, має окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України, є розпорядником бюджетних коштів (арк. спр. 73, 74-77).
З вищевикладеного слідує, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи, є Головне управління ДПС у Луганській області.
Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної справи податковий борг з орендної плати з фізичних осіб в сумі 37344,13 грн не сплачений, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).
З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Головне управління ДПС у Луганській області у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 44082150, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) до ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб в сумі 37344,13 грн задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход місцевого бюджету Рубіжанської міської територіальної громади податковий борг з орендної плати з фізичних осіб в сумі 37344,13 грн (тридцять сім тисяч триста сорок чотири грн 13 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.І. Чернявська