Іменем України
12 квітня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/614/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Марс-Аса" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 10 лютого 2014 року № 5906,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває справа за позовом Державної служби геології та надр України (далі - позивач, Держгеонадра) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Марс-Аса" (далі - відповідач), в якому позивач просить припинити право користування надрами Товариству з обмеженою відповідальністю "Марс-Аса" шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 10 лютого 2014 року № 5906.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Товариству з обмеженою відповідальністю "Марс-Аса" виданий спеціальний дозвіл на користування надрами від 10 лютого 2014 року № 5906, невід'ємною частиною якого є Угода про умови користування надрами від 10 лютого 2014 року. З моменту отримання спеціального дозволу у користувача надр виникають права та обов'язки, встановлені Кодексом України про надра та Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615. Посилаючись на статтю 24 Кодексу України про надра та Угоду про умови користування надрами, позивач стверджує, що відповідач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" (далі - ДНВП "Геоінформ України") щорічні звіти, як підтвердження експлуатації корисних копалин. У порушення вимог законодавства відповідач щорічний звіт за 2019 рік не подавав.
З урахуванням наведеного, позивачем винесено наказ від 14 серпня 2020 року № 346 щодо внесення змін до наказу від 17 жовтня 2017 року № 447 в частині доповнення підстав зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, яким встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра з боку відповідача - 30 календарних днів.
У зв'язку з тим, що УДППЗ "Укрпошта" не здійснюються поштові відправлення до населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, Державна служба геології та надр України розмістила на своєму офіційному веб-сайті оголошення, в якому доводила до відома наказ Державної служби геології та надр України від 04 серпня 2020 року № 346.
Так, 11 листопада 2020 року на адресу позивача надійшов лист ДНВП "Геоінформ України" № 03/303-3539 стосовно суб'єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не надали звітність до ДНВП "Геоінфнорм України" щодо балансу запасів корисних копалин за формою 5-гр, 7-гр, 6-гр. Відповідно до переліку надрокористувачів відповідач повторно не подав вищевказану звітність.
18 грудня 2020 року Держгеонадра не маючи змоги здійснити відправлення, з метою недопущення порушення прав відповідача, здійснила належне повідомлення шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Держгеонадр стосовно надання власної позиції (згоди/незгоди) на припинення користування надрами. Проте, ніяких відомостей/повідомлень не надходило.
На підставі викладеного позивач просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 10 лютого 2014 № 5906, наданого відповідачу.
Ухвалою від 10 лютого 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі суд вирішив розглядати дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 24-25).
У зв'язку з загостренням суспільно-політичної ситуації на території Донецької та Луганської областей, проведенням бойових дій в зоні антитерористичної операції, підвищення ризику виникнення загрози життю і здоров'ю працівників поштового зв'язку, блокуванням шляхів проїзду до м. Донецьк та м. Луганськ незаконними озброєними угрупованнями, неможливо надіслати поштові відправлення у даній адміністративній справі відповідачу, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті АТ «Укрпошта», оновленої станом на 16 жовтня 2019 року АТ «Укрпошта» не здійснює пересилання пошти та тимчасово послуги поштового зв'язку не надаються у Луганській області до/з м. Антрацит, про що складено відповідну довідку від 10 лютого 2021 року та (арк. спр. 27).
Отже, надіслання судом процесуальних документів відповідачу за його місцезнаходженням рекомендованим листом з повідомленням про вручення є неможливим з огляду на певні загальновідомі обставини.
Суд вважає за необхідне застосувати постанову Верховної Ради України від 25 травня 2015 року № 462-VIII "Про Заяву Верховної Ради України "Про відступ України від окремих зобов'язань, визначених Міжнародним пактом про громадянські і політичні права та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод", яка, серед іншого, передбачає відступ від зобов'язань України за статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року № ETS N005 (ратифікована Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР), яка гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Відповідно до пункту 20 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особливості судових викликів та повідомлень, направлення копій судових рішень учасникам справи, у разі якщо адреса їх місця проживання (перебування) чи місцезнаходження знаходиться на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, визначаються законами України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" та "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції".
Відповідно до частини першої статті 1-1 Закону України від 12 серпня 2014 року № 1632-VII "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції" якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться в районі проведення антитерористичної операції, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Повідомлення про постановлення ухвали від 10 лютого 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі № 360/614/21 розміщено на офіційному веб-сайті Луганського окружного адміністративного суду adm.lg.court.gov.ua (арк. спр. 28).
Таким чином, судом вжито всіх заходів щодо належного повідомлення відповідача про розгляд адміністративної справи.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
За даними витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 09 лютого 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Марс-Аса», ідентифікаційний код 35656985, зареєстроване як юридична особа з 07 лютого 2008 року за № 13791020000000664, у стані припинення не перебуває, місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_1 (арк. спр. 21-23).
10 лютого 2014 року Державна служба геології та надр України видала Товариству з обмеженою відповідальністю «Марс-Аса» спеціальний дозвіл на користування надрами № 5906 на видобування вугілля кам'яного - антрациту, місцезнаходження ділянки надр: Луганська область, Антрацитівський район. Дозвіл виданий строком на 18 років (арк. спр. 8).
Дослідженням спеціального дозволу на користування надрами встановлено, що однією з особливих умов цього дозволу є щорічна звітність Товариства з обмеженою відповідальністю «Марс-Аса» перед Держгеонадрами України про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр.
Невід'ємною частиною спеціального дозволу є Угода про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 10 лютого 2014 року № 5906, укладена між Державною службою геології та надр України та Товариством з обмеженою відповідальністю «Марс-Аса» (арк. спр. 9-11).
Згідно з пунктом 7.2 статті 7 Угоди надрокористувач зобов'язаний в установленому порядку подавати до ДНВП "Геоінформ України" щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності форми 5-гр.
Оскільки Угода визначена сторонами як невід'ємна частина спеціального дозволу на користування надрами, подання Товариством з обмеженою відповідальністю «Марс-Аса» до ДНВП "Геоінформ України" щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності форми 5-гр є особливою умовою користування надрами, обов'язковою до виконання надрокористувачем.
Листом від 03 липня 2020 року № 03/303-1823 ДНВП "Геоінформ України" повідомило Держгеонадра, що інформація від надрокористувачів, зокрема, й від Товариства з обмеженою відповідальністю «Марс-Аса», щодо руху запасів (форми 5-гр, 6-гр, 7-гр) за 2019 рік не надходила (арк. спр. 12, 12 зв.).
14 серпня 2020 року Держгеонадра наказом № 346 відповідно до пункту 21 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615, у зв'язку з порушенням надрокористувачами особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами в частині надання звітних балансів запасів корисних копалин за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр (листи ДНВП «Геонінформ України» від 03 липня 2020 року № 03/303-826, від 05 серпня 2020 року № 03/303-2217 та від 11 серпня 2020 року № 03/303-2302) та враховуючи пропозиції робочої групи з питань надрокористування (протокол від 13 серпня 2020 року № 8-РГ/2020) зупинили дію спеціальних дозволів на користування надрами та встановили строк для усунення порушень законодавства про надра згідно з переліком, наведеним у додатках до цього наказу, зокрема, й Товариству з обмеженою відповідальністю «Марс-Аса», - зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами та встановлено 30 календарних днів для усунення порушень (арк. спр. 13-13 зв.).
Перелік надрокористувачів, яким зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами та встановлено терміни для усунення порушень законодавства про надра, 07 вересня 2020 року оприлюднено на офіційному сайті Держгеонадр (арк. спр. 14).
Листом від 11 листопада 2020 року № 03/303-3539 ДНВП "Геоінформ України" надало Держгеонадрам інформацію щодо надрокористувачів на території Луганської та Донецької області, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не надали звітність до ДНВП «Геоінформ України» щодо балансу запасів корисних копалин за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр, зокрема, й щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «Марс-Аса» (арк. спр. 15, 15 зв.).
18 грудня 2020 року на офіційному сайті Держгеонадр оприлюднено оголошення, яким Держгеонадра повідомили, що у разі незгоди користувачів, зокрема, й Товариства з обмеженою відповідальністю «Марс-Аса» на припинення права користування надрами, таке право буде припинено в судовому порядку. Запропоновано в 15-денний строк проінформувати Держгеонадра про згоду/незгоду на припинення права користування надрами щодо спеціального дозволу на користування надрами від 10 лютого 2014 року № 5906 (арк. спр. 16, 16 зв.).
Докази усунення відповідачем допущених ним порушень у визначений Держгеонадрами строк суду не надані.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері раціонального використання надр, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174.
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Таким чином, позивач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року № 124) (далі - Порядок № 615).
Згідно з пунктом 22 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра, Законами України «Про нафту і газ» та «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Відповідно до абзаців першого, дванадцятого пункту 24 Порядку № 615 про надання, продовження строку дії, зупинення дії, поновлення дії, переоформлення, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про надання, переоформлення, продовження строку дії, внесення змін до дозволу, зупинення дії, поновлення дії, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Тобто, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
Верховним Судом України у постановах від 25 червня 2011 року у справі № 21-36а11, від 19 вересня 2011 року у справі № 21-164а11 та від 10 грудня 2013 року у справі № 21-450а13 та Верховним Судом у постановах від 10 жовтня 2018 року у справі № 802/4846/13-а, від 26 червня 2018 року у справі № 802/923/14-а та від 10 жовтня 2018 року у справі № 812/1735/17 зроблено правовий висновок про те, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.
Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом обмеження суб'єкта владних повноважень, у визначених законом випадках, приймати рішення про припинення права користування надрами в межах адміністративної процедури. Таким чином, законом встановлюється судовий порядок позбавлення права користування надрами, як додаткова гарантія захисту прав надрокористувачів, яка реалізується під час звернення суб'єкта владних повноважень із позовом до суду.
Отже, орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
Верховним Судом у постановах від 03 травня 2018 року у справі № 812/1074/17, від 18 жовтня 2018 року у справі № 812/1735/17, від 22 січня 2019 року у справі № 810/3865/17, від 12 серпня 2020 року у справі № 813/2441/16, від 24 листопада 2020 року у справі № 826/7821/17 вже висловлювалась правова позиція з приводу застосування положень частини першої статті 26 Кодексу України про надра. Зокрема, згідно з цією позицією ненадходження будь-якої інформації від надрокористувача з приводу питання про анулювання спеціального дозволу не може розцінюватися, як відсутність заперечень.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Марс-Аса» не направлено жодної інформації стосовно припинення права користування надрами, а отже, припинення цього права можливе лише в судовому порядку.
Порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними згідно з пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра.
Судом установлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 10 лютого 2014 року № 5906 та пунктом 7.2 статті 7 Угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, було подання ДНВП "Геоінформ України" щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Марс-Аса» цього обов'язку не виконало.
Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
З огляду на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Марс-Аса» не надало згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).
З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Держгеонадра у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 91, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Державної служби геології та надр України (ідентифікаційний код 37536031, місцезнаходження: 03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, буд. 16) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Марс-Аса» (ідентифікаційний код 35656985, місцезнаходження: АДРЕСА_1) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 10 лютого 2014 року № 5906 задовольнити повністю.
Припинити право користування надрами Товариства з обмеженою відповідальністю «Марс-Аса» шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 10 лютого 2014 року № 5906.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.І. Чернявська