12 квітня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/44/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши заявою подану в порядку ст.383 КАС України у справі за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю “НовоТрансСервіс-Україна” до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (відповідач-1), Державної податкової служби України (відповідач-2), Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (відповідач-3) про визнання протиправними та скасування рішень, а також зобов'язання вчинити дії, -
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.03.2020 адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю “НовоТрансСервіс-Україна” до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області, Державної податкової служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування рішень, а також зобов'язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправними та скасовані рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області №1077911/42112371 від 15.02.2019;№1125240/42112371 від 29.03.2019;№1129997/42112371 від 03.04.2019;№1171315/42112371 від 24.05.2019. Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну товариства з обмеженою відповідальністю “НовоТрансСервіс-Україна” податкову накладні №2 від 16.01.2019, днем подання - 13.02.2019;№6 від 19.03.2019, днем подання - 20.03.2019; №7 від 19.03.2019, днем подання - 20.03.2019;№19 від 25.04.2019, днем подання - 15.05.2019.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 09.10.2020 апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 березня 2020 року в адміністративній справі №340/44/20 задоволено частково. Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 березня 2020 року в адміністративній справі №340/44/20 скасовано в частині зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №2 від 16.01.2019 року, №6 від 19.03.2019 року, №7 від 19.03.2019 року, №19 від 25.04.2019 року днем їх подання та прийняти в цій частині нове рішення. Зобов'язано Головне управління ДПС у Кіровоградській області повторно розглянути питання про реєстрацію податкових накладних №2 від 16.01.2019 року, №6 від 19.03.2019 року, №7 від 19.03.2019 року, №19 від 25.04.2019 року, складених Товариством з обмеженою відповідальністю “НовоТрансСервіс-Україна”, в Єдиному реєстрі податкових накладних з урахуванням висновків суду. В іншій частині рішення суду залишити без змін.
05.04.2021 від представника позивача надійшла заява в порядку статті 383 КАС України.
Заява обґрунтована тим, що відповідачем 1 протиправно не виконане рішення суду, а саме, на засіданні комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.02.2021 № 27 прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних №2 від 16.01.2019, №6 від 19.03.2019, №7 від 19.03.2019, №19 від 25.04.2019, складених ТОВ “НовоТрансСервіс-Україна”.
Представником відповідача 1 подано письмові пояснення в яких просив відмовити в задоволені заяви зазначивши, що виконанням постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 09.10.2020 по справі № 340/44/20 щодо повторно розгляду питання про реєстрацію податкових накладних №2 від 16.01.2019, №6 від 19.03.2019, №7 від 19.03.2019, №19 від 25.04.2019, складених ТОВ «НовоТранс Єервіс-Україна» в Єдиному реєстрі податкових накладних з урахуванням висновків суду є винесення на комісію, створену відповідно до наказу ГУ ДПС у Кіровоградській області від 03.02.2020 року № 189 розгляду питання щодо повторно розгляду питання про реєстрацію податкових накладних №2 від 16.01.2019, №6 від 19.03.2019, №7 від 19.03.2019, №19 від 25.04.2019, складених ТОВ «НовоТранс Сервіс-Україна» в Єдиному реєстрі податкових накладних. Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглянуто питання виконання судового рішення на робочій групі та повторно відмовлено у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з причини відсутності копій повного пакету документів щодо податкового кредиту та податкових зобов'язань, тобто фактично судове рішення в частині зобов'язання повторного перегляду наданих документів щодо реєстрацію податкових накладних №2 від 16.01.2019, №6 від 19.03.2019, №7 від 19.03.2019, №19 від 25.04.2019, складених ТОВ «НовоТранс Сервіс-Україна» в Єдиному реєстрі податкових накладних виконано, так як відповідача 1 не зобов'язано зареєструвати вищевказані податкові накладні, але лише вчинити дії по їх повторному перегляду ( а.с. 32-37).
На виконання вимог ухвали суду від 05.04.2021 щодо надання до суду належним чином завірених копій рішень про відмову у реєстрації податкових накладних №2 від 16.01.2019, №6 від 19.03.2019, №7 від 19.03.2019, №19 від 25.04.2019, складених ТОВ “НовоТрансСервіс-Україна”, прийнятих на засіданні комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.02.2021 № 27, представником відповідача 1 повідомлено, що відповідно до вимог Постанови КМУ № 1165 від 11.12.2019р. повторного винесення рішення про відмову або прийняття до реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань не передбачається, а доказом повторного розгляду питання про реєстрацію податкових накладних №2 від 16.01.2019, №6 від 19.03.2019, №7 від 19.03.2019, №19 від 25.04.2019, складених ТОВ «НовоТранс Сервіс-Україна» в Єдиному реєстрі податкових накладних є протокол засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.02.2021р. № 27 ( а.с.30-31).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази, суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви представника позивача, з огляду на наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (надалі - Порядок №1246).
За визначенням, наведеним у пункті 2 Порядку №1246, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 11 Порядку №1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Відповідно до пунктів 12, 13, 14 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Згідно з пунктом 17 Порядку №1246 у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі -Порядок № 520).
Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3).
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4).
У пункті 5 Порядку № 520 визначений орієнтовний перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг”, “Про електронні довірчі послуги” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 7).
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (пункт 9).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку (пункт 10).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства (пункт 11).
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку(пункт 13).
Суд вважає, що повторний розгляд питання про реєстрацію податкових накладних №2 від 16.01.2019 року, №6 від 19.03.2019 року, №7 від 19.03.2019 року, №19 від 25.04.2019 року, складених Товариством з обмеженою відповідальністю “НовоТрансСервіс-Україна”, в Єдиному реєстрі податкових накладних з урахуванням висновків суду на виконання Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 09.10.2020, повинен завершитися прийняттям певних рішень, відповідно до зазначених вище положень нормативно - правових актів, а саме рішення про зупинення реєстрації податкової накладної; рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, або проведення реєстрації податкових накладних.
Представником відповідача 1 не надано до суду доказів реєстрації податкових накладних або рішення про зупинення реєстрації податкових накладних; рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, прийнятих за результатами повторного розгляду питання про реєстрацію податкових накладних, на виконання Постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 09.10.2020.
Наданий представником відповідача 1 протокол засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.02.2021р. № 27 ( а.с.40-46) не є рішенням про реєстрацію, рішенням про зупинення реєстрації податкових накладних або рішенням про відмову в реєстрації податкових накладних, в розумінні зазначених вище положень нормативно - правових актів.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з частиною 2 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Крім того, за частиною 1 статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до приписів статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 02.06.2016 № 1402-VIII судове рішення, яким закінчується розгляд справи в суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Отже, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для виконання.
У Рішенні від 30.06.2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
З метою належного захисту прав щодо виконання судових рішень законодавцем нормативно врегульовано питання судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах, зокрема, одним із способів судового контролю є порядок визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, регламентований статтею 383 КАС України.
Так, відповідно до частини 1 статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно з частиною 6 статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Таким чином, контроль за виконанням рішення суду, передбачений статтею 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує законні права та інтереси позивача. Застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів статей 383, 249 КАС України можливе лише у разі встановлення факту протиправного невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи-позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами.
Станом на день розгляду заяви, поданої в порядку статті 383 КАС України, наявні обставин, які свідчать про те, що відповідач 1 порушує законні права та інтереси позивача, ухиляючись від прийняття рішення за результати повторного розгляду питання про реєстрацію податкових накладних №2 від 16.01.2019 року, №6 від 19.03.2019 року, №7 від 19.03.2019 року, №19 від 25.04.2019 року, складених Товариством з обмеженою відповідальністю “НовоТрансСервіс-Україна”, в Єдиному реєстрі податкових накладних з урахуванням висновків суду.
Згідно частини 6 статті 383 КАС України за наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 КАС України.
Отже, відповідно до приписів вказаної статті суд, виявивши під час розгляду заяви порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Так, в окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення (частина 4 статті 249 КАС України).
З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем порушено положення статті 129-1 Конституції України, частини 2 статті 14, частини 1 статті 370 КАС України та статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року, Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 при виконанні судового рішення у справі №340/44/20.
Враховуючи викладене вище, суд вважає протиправною бездіяльність відповідача 1, вчиненою на виконання рішення та постанови суду у справі 340/44/20, а саме не проведення повторного розгляду питання про реєстрацію податкових накладних №2 від 16.01.2019 року, №6 від 19.03.2019 року, №7 від 19.03.2019 року, №19 від 25.04.2019 року, складених Товариством з обмеженою відповідальністю “НовоТрансСервіс-Україна”, в Єдиному реєстрі податкових накладних з урахуванням висновків суду та прийняття відповідного рішення.
Заява представника позивача в частині визнання протиправними і скасування рішень Головного управління ДПС у Кіровоградській області про відмову у реєстрації податкових накладних №2 від 16.01.2019, №6 від 19.03.2019, №7 від 19.03.2019, №19 від 25.04.2019, складених ТОВ «НовоТрансСервіс-Україна», прийнятих на засіданні комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.02.2021 № 27 задоволенню не підлягає, в зв'язку з відсутністю рішень, прийнятих відповідно до вимог нормативно - правових актів.
Заява представника позивача в частині зобов'язання Головне управління ДПС у Кіровоградській області прийняти рішення про реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №2 від 16.01.2019 року, №6 від 19.03.2019 року, №7 від 19.03.2019 року, №19 від 25.04.2019 року днем їх подання не підлягає задоволенню, оскільки постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 09.10.2020 по справі № 340/44/20 не було зобов'язано відповідача прийняти рішення про реєстрацію накладних.
Щодо заяви представника позивача про встановлення Головному управлінню ДПС у Кіровоградській області строку для подачі звіту про виконання окремої ухвали суду то відповідно до положень ч. 5 ст. 249 КАС України, суд вважає за необхідне встановити строк для надання відповіді про виконання вказівок окремої ухвали.
На підставі статті 129-1 Конституції України, статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", керуючись статтями 14, 229, 241-243, 248-249, 370, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву представника позивача, поданої в порядку статті 383 КАС України по справі №340/44/20 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області вчиненою на виконання рішення та постанови суду у справі 340/44/20.
Зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у Кіровоградській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню статті 129-1 Конституції України, статей 14, 370, КАС України, статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року, Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 при виконанні судового рішення у справі №340/44/20 та повторно розглянути питання про реєстрацію податкових накладних №2 від 16.01.2019 року, №6 від 19.03.2019 року, №7 від 19.03.2019 року, №19 від 25.04.2019 року, складених Товариством з обмеженою відповідальністю “НовоТрансСервіс-Україна”, в Єдиному реєстрі податкових накладних з урахуванням висновків суду.
Встановити Головному управлінню Державної податкової служби у Кіровоградській області строк для надання відповіді про виконання вказівок цієї ухвали 30 календарних днів від дня її отримання.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Окрема хвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Окрема ухвала суду може бути оскаржена особами, яких вона стосується, в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду, через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун