Рішення від 05.04.2021 по справі 320/11154/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2021 року № 320/11154/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, Виконуючого обов'язки сільського голови Горецької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Серединського Валентина Віталійовича про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на посаді,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, Виконуючого обов'язки сільського голови Горецької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Серединського Валентина Віталійовича, у якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області 66-ї позачергової сесії 7-го скликання від 12.10.2020 року №4 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Гореницької сільської ради ОСОБА_1 »;

- визнати протиправним та скасувати рішення №6 Гореницької сільської радиКиєво-Святошинського району Київської області 66-ї позачергової сесії 7-го скликання від 12.10.2020 року «Про обрання секретаря Гореницької сільської ради»;

- поновити ОСОБА_1 , на роботі на посаді секретаря Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.

Позивач вважає, що рішення Гореницької сільської ради 66-ї позачергової сесії 7-го скликання від 12.10.2020 року №4 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Гореницької сільської ради ОСОБА_1 », №6 «Про обрання секретаря Гореницької сільської ради» прийняті з порушенням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», КЗпП України, Регламенту Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, затвердженого рішенням за №3 від 27.11.2015р.

Ухвалою суду від 16.11.2020 в зазначеній адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без проведення судового засідання.

Відповідачі надали до суду письмові відзиви, в яких просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначили, що процедура скликання позачергової сесії та припинення повноважень секретаря Гореницької сільської ради ОСОБА_1 і наступне обрання на вже вакантну посаду Серединського В.В. відбулося з дотриманням вимог діючого законодавства. Таким чином, на думку відповідачів, підстав для задоволення позову немає.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Так, дійсно на 66-й позачерговій сесії 7-го скликання Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району, Київської області, яка відбулася 12.10.2020 року, прийнято вищезазначені рішення № 4 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Гореницької сільської ради ОСОБА_1 » та № 6 «Про обрання секретаря Гореницької сільської ради Серединського В.В. ».

Вказані рішення прийняті згідно з частинами 7, 9 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон).

Так, відповідно до вимог частини 1 статті 46 Закону сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Згідно ч. 4 зазначеної статті сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.

Частиною 6 вказаної статті передбачено, що у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради.

Частиною 7 вказаної статті зазначено, що сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради.

Частиною 9 вказаної статті зазначено, що у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі, якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.

Аналогічні за змістом положення містяться у Регламенті Гореницької сільської ради, затвердженому рішенням Гореницької сільської ради №3 від 27.11.2015 року.

28.09.2020 року депутати Гореницької сільської ради на підставі ч. 7 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» внесли пропозицію про скликання сесії сільської ради.

Підставою до звернення депутатів про скликання позачергової сесії 7-го скликання Гореницької сільської ради стало виявлення депутатами факту вчинення посадовими особами вказаної сільської ради кримінальних правопорушень, передбачених статтями 364, 366 Кримінального Кодексу України. А саме посадові особи вказаної сільської ради в порушення вимог частини 12 статті 46 Закону, якою встановлено, що сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради - провели сесії та підробили протоколи голосування депутатів Гореницької сільської ради, на підставі яких відповідними рішеннями Гореницької сільської ради було надано дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам.

За даним фактом Києво-Святошинським відділом поліції Головного управління Національної поліції в Київській області 23.10.2020 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та проводиться досудове розслідування.

Оскільки упродовж двотижневого строку позивачем - на той час секретарем Гореницької сільської ради ОСОБА_1 в порушення положень ч.ч. 6, 9 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не було скликано сесію сільської ради, то зазначена сесія була скликана депутатами, які становлять не менш як одну третину складу ради.

Таким чином, процедура скликання 66-ї позачергової сесії 7 скликання Гореницької сільської ради здійсненна відповідно до вимог статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Гореницької сільської ради.

При цьому, у позовній заяві позивачем зазначено, що нею не скликалася позачергова сесія, ініційована 28.09.2020 депутатами Гореницької сільської ради у двотижневий термін, оскільки позивач перебувала на лікарняному, і тому у депутатів не було правових підстав скликати позачергову сесію на 12.10.2020 без її відома та за її відсутності.

Це свідчить про поінформованість позивача щодо ініціювання депутатами скликання позачергової сесії на 12.10.2020, та одночасно відмову позивача у скликанні позачергової сесії на вимогу не менше однієї третьої складу депутатів ради.

Водночас, Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», який є спеціальним законом, що визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, не ставить право депутатів на скликання сесії в порядку ч. 9 ст. 46 в залежність від будь-яких інших умов, крім саме випадку якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію.

Зважаючи на вищезазначене, твердження позивача про те, що у депутатів не було правових підстав скликати позачергову сесію на 12.10.2020 не відповідає дійсності і депутати Гореницької сільської ради, склинаючи позачергову сесію, діяли відповідно до вимог та у межах чинного законодавства.

Відповідно до ч. 5 ст. 50 Закону Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.

При цьому зазначене право ради припинити повноваження секретаря Законодавець не ставить у залежність від будь-яких умов.

На зазначеній 66-й позачерговій сесії 7-го скликання Гореницької сільської ради, шляхом таємного голосування, як того вимагає ч. З ст. 59 Закону, відповідно до вимог частини 5 статті 50 Закону прийнято рішення № 4 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Гореницької сільської ради ОСОБА_1 ». Зазначене рішення прийняте з метою недопущення в подальшому незаконного вилучення земель запасу Гореницької сільської ради у громади села.

Відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Загальна кількість депутатів Гореницької сільської ради 7 скликання становить 22 депутати. На вказаній сесії було присутні 14 депутатів. За рішення № 4 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Гореницької сільської ради ОСОБА_1 » проголосувало 14 депутатів, що становить більшість від загальної кількості.

Водночас, оскільки посада секретаря сільської ради відповідно до ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є виборною і його обрання на посаду та звільнення регулюється спеціальним законом, тому у даному випадку норми Кодексу законів про працю застосуванню не підлягають. Крім цього, у Гореницькій сільській раді на час прийняття оскаржуваних рішень були відсутні відомості щодо перебування позивача на лікарняному.

Таким чином, вищезазначене рішення Гореницької сільської ради є законним, оскільки прийняте депутатами ради в межах і в порядку, передбаченому діючим законодавством.

Також, згідно зі статтею 50 Закону секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо посада секретаря ради стає вакантною.

Оскільки у зв'язку з прийняттям сесією Гореницької сільської ради рішення № 4 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Гореницької сільської ради ОСОБА_1 », яка на той час займала посаду секретаря Гореницької сільської ради та одночасно виконувала обов'язки сільського голови, посада секретаря сільської ради стала вакантною. При цьому, оскільки посада сільського голови також була вакантною, то єдиним суб'єктам внесення кандидатури на посаду секретаря сільської ради, згідно ст. 50 Закону, були саме депутати ради.

На виконання зазначених положень діючого законодавства депутатами сільської ради на цій же сесії відповідно до ст. ст. 50, 59 Закону прийнято рішення № 6 «Про обрання секретаря Гореницької сільської ради Серединського В.В. ».

Таким чином, процедура скликання позачергової сесії та припинення повноважень секретаря Гореницької сільської ради ОСОБА_1 і наступне обрання на вже вакантну посаду Серединського В.В. відбулося з дотриманням вимог діючого законодавства, зокрема ч.ч. 7, 9 ст. 46, ст.ст. 50, 59 Закону.

Водночас, згідно розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» від 16 квітня 2020 року:

- визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснюються на основі затверджених Кабінетом Міністрів України перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, областей;

- у 2020 році перші місцеві вибори сільських рад і відповідних сільських голів територіальних громад, території яких затверджені Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, проводяться одночасно з черговими місцевими виборами 2020 року;

- вибори депутатів сільських, сільських голів сіл, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, не проводяться;

- повноваження сільських рад, сільських голів сіл, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році.

Відповідно до розпорядження Кабінету міністрів України № 715-р від 12 червня 2020 року «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Київської області» затверджено територію Білогородської територіальної громади з центром у с. Білогородка Києво-Святошинського району Київської області. До зазначеної громади увійшли 10 сіл, які входили до території обслуговування Білогородської, Бобрицької, Гореницької, Музичанської та Святопетрівської сільських рад.

На місцевих виборах 25 жовтня 2020 року обрано Білогородського сільського голову та депутатів Білогородської сільської ради.

Відповідно до частини 1 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах.

Згідно частини 1 статті 50 зазначеного Закону секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

12 листопада 2020 року відбулася перша сесія Білогородської сільської ради, яка об'єднала вищевказані п'ять громад.

У зв'язку з цим, згідно з статтями 42, 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» від 16.04.2020 з 13 листопада 2020 року припинилися повноваження сільських голів та секретарів сільських рад, територіальні громади яких увійшли до затвердженої вищевказаним розпорядженням Кабінету міністрів України № 715-р від Білогородської територіальної громади з центром у с. Білогородка.

Отже, за вказаними нормами припиняють повноваження сільські, селищні, міські голови; старости сіл, селищ, а також особи, строк повноважень яких закінчується у зв'язку із припиненням повноважень відповідної сільської, селищної, міської ради - секретарі відповідних рад.

Таким чином, повноваження голови та секретаря Гореницької сільської ради 7 скликання припинено відповідно до статей 42, 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» з 13.10.2020.

Водночас позивачем в позовній заяві зазначено «відповідач 2» виконувача обов'язків голови Гореницької сільської ради Серединського В.В. , який відповідно до пункту 9 ч. 1 статті 4, частин 4, 5 статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАСУ), не може бути відповідачем.

Так, відповідно до пункту 9 частини 1 статті 4 КАСУ відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Згідно з частиною 4 статті 46 КАСУ відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Частиною 5 цієї статті регламентовано, що громадянин України може бути відповідачем лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє відповідну територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Таким чином, відповідачем за даним позовом являться лише Гореницька сільська рада Києво-Святошинського району Київської області, як суб'єкт владних повноважень, оскільки оскаржувані рішення приймалися на сесії сільської ради.

Виходячи з викладеного Серединський В.В. є неналежним відповідачем в даній адміністративній справі, оскільки він особисто не приймав оскаржувані позивачем рішення.

Окрім цього, відповідно до статей 42, 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» починаючи з 13.10.2020 повноваження голови та секретаря Гореницької сільської ради 7 скликання припинено.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, відповідач-1 як суб'єкт владних повноважень довів правомірність своїх рішень, відповідно суд вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Терлецька О.О.