Рішення від 11.04.2021 по справі 300/1556/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" квітня 2021 р. справа № 300/1556/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чуприни О.В., суддів Главача І.А., Тимощука О.Л.

за участю секретаря судового засідання Станішевської В.Р.

позивача - не з'явилася,

представника позивача (адвокат) - Ридая Назара Васильовича,

представника відповідача - Бартоша Святослава Богдановича,

представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_2 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_3 , про визнання протиправними дій в частині встановлення відомостей, передбачених пунктами частини 1 статті 96 Закону України "Про вибори народних депутатів України", та їх занесення до Протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №87 від 04.04.2021 о 17 год. 25 хв., без врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчих дільницях №261030, №261027, №260025, №260028, №260515, а також визнання протиправним та скасування Протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №87 від 04.04.2021 о 17 год. 25 хв.,

ВСТАНОВИВ:

Кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_2 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_2 , Кандидат ОСОБА_2 ) 09.04.2021 звернулася в Івано-Франківський окружний адміністративний суд із позовною заявою до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87 (надалі по тексту також - відповідач, Окружна виборча комісія, Комісія) про визнання протиправними дій в частині встановлення відомостей, передбачених пунктами частини 1 статті 96 Закону України "Про вибори народних депутатів України", та їх занесення до Протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №87 від 04.04.2021 о 17 год. 25 хв. (надалі по тексту також - Протокол від 04.04.2021, оскаржуваний Протокол), без врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчих дільницях №261030, №261027, №260025, №260028, №260515, а також визнання протиправним та скасування Протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №87 від 04.04.2021 о 17 год. 25 хв.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач, діючи неправомірно при складанні Протоколу від 04.04.2021 та при встановленні відомостей, передбачених частиною 1 статті 96 Закону України "Про вибори народних депутатів України", не врахував відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчих дільницях №261030, №261027, №260025, №260028, №260515, що свідчить про протиправність такого протоколу Комісії. Як зазначає позивач, рішеннями Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №300/1440/21 від 09.04.2021, у справі №300/1441/21 від 08.04.2021, у справі №300/1486/21 від 08.04.2021, у справі №300/1485/21 від 09.04.2021, у справі №300/1442/21 від 08.04.2021, визнано протиправними та скасовано рішення відповідача про визнання недійсними результатів голосування на виборчих дільницях №261030, №261027, №260025, №260028, №260515 відповідно. Так як рішення відповідача про визнання недійсними результатів голосування на згаданих виборчих дільницях скасовані - відомості протоколів відповідних дільничних виборчих комісій мають бути враховані у протоколі, що однак не відповідає дійсності. Отже протокол є протиправним та не відображає фактів об'єктивної дійсності, зокрема факту волевиявлення громадян на виборчих дільницях №261030, №261027, №260025, №260028, №260515. Враховуючи те, що відповідно до статті 1291 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання, то відповідачу слід скласти протокол про підсумки голосування в одномандатному окрузі №87 із врахуванням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №300/1440/21 від 09.04.2021, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №300/1441/21 від 08.04.2021, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №300/1486/21 від 08.04.2021, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №300/1485/21 від 09.04.2021, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №300/1442/21 від 08.04.2021. На переконання позивача, без врахування наведених судових рішень підсумки в одномандатному виборчому окрузі №87 на виборах народного депутата України 28 березня 2021 року встановити не можливо. Позивач вважає, що дії окружної виборчої комісії та оскаржуваний Протокол не витримують перевірки на предмет відповідності до пунктів 1, 3, 4-6, 8 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому дії відповідача є протиправними, а Протокол підлягає скасуванню. З наведених підстав позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.04.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження, з урахуванням положень статей 268-273 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) без проведення підготовчого засідання, та призначено судове засідання на 11.04.2021 о 15:00 год.

Окружна виборча комісія скористалася правом на подання відзиву на позов, який надійшов до суду 10.04.2021 о 19:50 год. Заперечуючи проти вимог Кандидата ОСОБА_2 відповідач вказав, що постановами Комісії від 29.03.2021 за №30-П, від 01.04.2021 за №25-П, від 29.03.2021 за №36-П, від 31.03.2021 за №27-П, від 01.04.2021 за №29-П вирішено провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №261030, №261027, №260025, №260028, №260515. Всі вказані постанови за позовами кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_4 (надалі по тексту також - Кандидат ОСОБА_4 ) були оскаржені в судовому порядку. Рішеннями судів, окрім постанови Комісії від 31.03.2021 за №27-П по дільничній виборчій комісії №260028, у задоволенні позову відмовлено. При цьому, у відношенні до постанови Комісії від 31.03.2021 за №27-П рішення суду у справі №300/1397/21 ухвалено після проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці №260028 та після складання Комісією підсумкового протоколу. Рішення суду у справі №300/1397/21 не містися жодних вказівок на те, що оскаржувана постанова №27-П від 31.03.2021 скасована з моменту прийняття, так само вказаним рішенням суду позивачу відмовлено у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання Окружну виборчу комісію врахувати відомості протоколу дільничної виборчої комісії №260028.

Окремо, відповідач відзначає, що дії Комісії з проведення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях №261030, №261027, №260025, №260028, №260515 не оскаржувалися та не визнавалися протиправними. Таким чином відсутні будь-які підстави стверджувати про незаконність повторного підрахунку голосів на вказаних виборчих дільниця.

Як вважає представник Комісії, за результатами проведення повторних підрахунків голосів Окружна виборча комісія прийняла постанови про визнання недійсними виборів на визначених виборчих дільницях. В подальшому вказані постанови були оскаржені до суду Кандидатом ОСОБА_4 . Проте, на момент подання відзиву на позов рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду про скасування постанов Комісії про визнання недійсними виборів на виборчих дільницях №261030, №260025, №260028, №260515 ще не набрали законної сили і оскаржені Окружною виборчою комісією в апеляційному порядку.

Крім постанов про визнання недійсними виборів Комісією складено також протоколи про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі №87, зокрема: по виборчій дільниці №261030 - протокол від 02.04.2021, по виборчій дільниці №261027 - протокол від 02.04.2021, по виборчій дільниці 260025 - протокол від 02.04.2021, по виборчій дільниці №260028 - протокол від 03.04.2021 і по виборчій дільниці №260515 - протокол від 04.04.2021. Вказані протоколи є дійсними, жодним із суб'єктів виборчого процесу не оскаржувалися, не визнавалися в судовому порядку протиправними та не скасовувалися, так само як і дії Комісії з проведення такого повторного підрахунку.

Скасування постанови про визнання недійсними виборів на конкретній виборчій дільниці не призводить до автоматичного скасування протоколу Окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на такій виборчій дільниці. На переконання відповідача, вказане додатково підтверджується постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.04.2021 у справі №300/1441/21.

Як підсумок представник Комісії, посилаючись на положення статей 94, 96 Закону України "Про вибори народних депутатів України", звертає увагу на те, що у випадку проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складання протоколу про результати такого підрахунку окружна виборча комісія має єдиний варіант дій, який передбачений законом - врахувати відомості протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці при встановленні підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі та при складанні протоколу про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі.

Таким чином, за аргументами представника відповідача, у Комісії не було жодних законних підстав для неврахування протоколів повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №261030, №261027, №260025, №260028, №260515, у зв'язку із чим у задоволенні позову просив відмовити.

Ухвалою суду від 11.04.2021 за клопотанням кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_3 на підставі статті 49 КАС України останнього залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача (надалі по тексту також - Кандидат ОСОБА_3 , третя особа).

11.04.2021 представник Комісії також подав на адресу суду письмові пояснення, за змістом яких скасування допоміжної дії або рішення без одночасного скасування фінального результату такої дії у виборчому процесі, з огляду на його швидкоплинність та положення частини 6 статті 273 КАС України, створює для суб'єктів виборчого процесу ситуацію правової невизначеності. У такому випадку ці суб'єкти зобов'язані враховувати фінальні результати, які ніким не оскаржені та не скасовані. При цьому суб'єкти виборчого процесу не мають правових підстав зважати на хибність однієї із допоміжних дій або рішення, в ході фіксування результату волевиявлення. Вважає, що не зважаючи на скасування проміжного рішення - постанови про визнання недійсними виборів на виборчій дільниці, в окружній виборчій комісії немає жодних підстав не враховувати фінальний результат процедури повторного підрахунку голосі виборців на виборчій дільниці - дані протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

Також, на думку відповідача звертаючись із вказаним позовом позивач обрав невірний спосіб захисту, оскільки не оскаржив результати повторного підрахунку голосів виборців, оформлених протоколом про повторний підрахунок, враховуючи, що таких позовів не було подано, відсутні підстави вважати наявність обов'язку Комісії не враховувати дані протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях.

Окрім цього, відповідач, стверджує, що задоволення безпідставного та не обґрунтованого позову унеможливить своєчасне встановлення результатів виборів на виборчому окрузі №87, адже 12.04.2021 результати виборів повинні бути встановлені. В разі ухвалення рішення у даній справі, воно набере законної сили через два дні з дати його винесення, тобто після встановлення результатів виборів, що фактично заблокує процедуру встановлення результатів виборів та поверне виборчий процес на невизначену стадію.

11.04.2021 о 14 год. 45 хв. представником Окружної виборчої комісії подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог щодо визнання протиправними дії Комісії в частині встановлення відомостей, передбачених частиною 1 статті 96 Закону України "Про вибори народних депутатів України" та їх занесення до Протоколу від 04.04.2021 без врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчих дільницях № 261030, № 261027, № 260025, № 260028.

Клопотання мотивоване тим, що рішення про прийняття протоколів про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці та дії щодо врахування відомостей таких протоколів приймається окружною виборчою комісією одночасно. Зазначені відомості протоколів невідкладно передаються до Центральної виборчої комісії за допомогою Інформаційно-аналітичної системи "Вибори народних депутатів України" Єдиної інформаційно-аналітичної системи "Вибори" системним адміністратором з використання електронного цифрового підпису. При передачі таких відомостей системний адміністратор вказує дату і час рішення Окружної виборчої комісії про прийняття такого протоколу та врахування відомостей при встановленні підсумків голосування в одномандатному окрузі. Відповідно до частини 1 статті 96 Закону №4061 відповідач встановлював підсумки голосування в одномандатному окрузі на підставі вже прийнятих протоколів, врахованих відомостей та всіх дій, передбачених статтею 94 Закону України "Про вибори народних депутатів України". А протокол про підсумки голосування перед його прийняттям друкується за допомогою ІАС "Вибори" на підставі складених та врахованих протоколів про підрахунок голосів, повторний підрахунок голосів. Враховуючи вказане, відповідач вважає, що дії Комісії в частині встановлення та врахування відомостей, передбачених пунктами частини 1 статті 96 Закону України "Про вибори народних депутатів України" на виборчих дільницях №№261030, 261027, 260025 були здійсненні 02.04.2021, по дільниці №260028 - 03.04.2021. Відтак, п'ятиденний строк звернення до суду, передбачений статтею 272 КАС України, в частині вказаних позовних вимог позивачем пропущено.

Оцінюючи аргументи відповідача суд звертає увагу, що предметом даної частини позовних вимог є дії по врахуванню Комісією відомостей у Протоколі від 04.04.2021 як завершальної стадії встановлення підсумків голосування на окрузі. Такі дії оформлено оскаржуваним протоколом, який складено о 17 год. 25 хв. 4 квітня 2021 року.

У справі не оскаржуються дії Комісії по встановленню підсумків голосування безпосередньо на виборчих дільницях №261030, №261027, №260025, №260028, чи процедура внесення відомостей в інформаційно-аналітичну систему "Вибори народних депутатів України" Єдиної інформаційно-аналітичної системи "Вибори", що як вважає представник відповідача мало місце 2 і 3 квітня 2021 року.

Позовна заява Кандидата ОСОБА_2 подана до суд 09.04.2021 о 18 год. 00 хв., що підтверджується штампом суду про реєстрацію вхідної кореспонденції.

Таким чином, позовна подана в строк встановлений частиною 6 статті 273 КАС України, тому суд не знайшов правових підстав, визначених частиною 5 статті 270 КАС України, для залишення позовної заяви без розгляду.

Керуючись частиною 7 статті 243 КАС України суд протокольною ухвалою відмовив у задоволенні коментованого клопотання представника Окружної виборчої комісії від 11.04.2021.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача і третьої особи проти позову заперечили, з підстав визначених і наведених у відзиві на позов та з позиції усних пояснень, наданих у судововому засіданні.

Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Постановою Центральної виборчої комісії від 27.11.2020 за №522 призначено проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №87 (Івано-Франківська область) на неділю, 28 березня 2021 року.

На підставі постанови Центральної виборчої комісії №45 від 05.02.2021 утворено окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 у складі 18 осіб.

Згідно постанови Центральної виборчої комісії №81 від 01.03.2021 ОСОБА_2 зареєстровано кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року та видано відповідне посвідчення (https://act.cvk.gov.ua/acts/pro-reiestratsiyu-kandidativ-u-narodni-deputati-ukraini-v-odnomandatnomu-viborchomu-okruzi-87-na-promizhnih-viborah-narodnogo-deputata-ukraini-28-bereznya-2021-roku-3.html).

28 березня 2021 року відбулися проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №87.

Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87 о 17 год. 25 хв. 4 квітня 2021 року складений Протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №87.

Із змісту вказаного протоколу слідує, що на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному виборчому окрузі, у тому числі з поміткою "Уточнений", та повідомлень про зміст таких протоколів дільничних виборчих комісій, переданих за допомогою технічних засобів зв'язку із спеціальних виборчих дільниць, утворених на суднах, що перебувають у день голосування у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України, а у разі повторного підрахунку голосів виборців - також протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в одномандатному окрузі Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87 встановила:

кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, одержаних окружною виборчою комісією 148 446;

кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, погашених окружною виборчою комісією 0;

кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, одержаних дільничними виборчими комісіями одномандатного виборчого округу 148443;

кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, виготовлених дільничними виборчими комісіями одномандатного виборчого округу 0;

кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, погашених дільничними виборчими комісіями одномандатного виборчого округу 96606;

кількість виборців, внесених до списків виборців на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу 146926;

кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу 3054;

кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі у приміщенні для голосування 49266;

кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі за місцем перебування 2571;

сумарна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі 51837;

кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, що не підлягають врахуванню, виявлених на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу 2510;

кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному виборчому окрузі у приміщенні для голосування 40839;

кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному виборчому окрузі за місцем перебування 2067;

загальна кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному виборчому окрузі 48916;

кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному виборчому окрузі, визнаних недійсними 673.

В частині відомостей Протоколу про кількість голосів виборців, поданих за кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі ОСОБА_2 , яка є позивачем у даній справі, внесено цифрове значення - "31".

У справі встановлено, що складанню оскаржуваного Протоколу передували наступні події (обставини).

Так, постановою Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 "Щодо розгляду виборчої документації дільничної виборчої комісії 261030" від 29.03.2021 за №30-П постановлено провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №261030.

Постановою Комісії від 01.04.2021 за №25-П "Щодо розгляду виборчої документації дільничної виборчої комісії 261027" вирішено провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №261027.

Постановою відповідача "Щодо розгляду виборчої документації дільничної виборчої комісії 260025" від 29.03.2021 за №36-П постановлено провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №260025.

Постановою Комісія від 31.03.2021 "Щодо розгляду виборчої документації дільничної виборчої комісії 260028" від 31.03.2021 за №27-П вирішено провести повторний підрахунок голосів виборців і на виборчій дільниці №260028.

Також Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 своєю постановою "Щодо розгляду виборчої документації дільничної виборчої комісії 260515" від 01.04.2021 за №29-П постановлено провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №260515.

В подальшому постановами Окружної виборчої комісії від 02.04.2021 за №33 о 01 год. 45 хв., від 02.04.2021 за №39 о 08 год. 45 хв., від 02.04.2021 за №41 о 23 год. 45 хв., від 03.04.2021 за №35 о 12 год. 24 хв., від 04.04.2021 за №46 о 01 год. 25 хв., визнано недійсним голосування на виборчих дільницях №261030, №261027, №260025, №260028, №260515 відповідно.

Крім постанов про визнання недійсними виборів Комісією складено також протоколи про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі №87, зокрема: по виборчій дільниці №261030 - протокол від 02.04.2021 о 02 год. 20 хв., по виборчій дільниці №261027 - протокол від 02.04.2021 о 08:45 год., по виборчій дільниці №260025 - протокол від 02.04.2021 о 23 год. 30 хв., по виборчій дільниці №260028 - протокол від 03.04.2021 о 12 год. 20 хв. і по виборчій дільниці №260515 - протокол від 01.04.2021 о 01 год. 25 хв.

Докази оскарження таких протоколів чи дій Комісії по їх складанню сторони суду не надали.

Разом з тим, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.04.2021 у справі №300/1440/21 позов Кандидата ОСОБА_4 до Окружної виборчої комісії з виборів народного депутата України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 про визнання недійсним постанови №33 від 02.04.2021 задоволено повністю.

Визнано протиправною та скасовано постанову Комісії від 02.04.2021 за №33 про визнання недійсним голосування на виборчій дільниці №261030.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.04.2021 у справі №300/1441/21 позов кандидата ОСОБА_4 до Комісії про визнання протиправною та скасування постанови від 02.04.2021 за №39, задоволено повністю.

Визнано протиправною та скасовано постанову Окружної виборчої комісією від 02.04.2021 за № 39 про визнання недійсними виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 на виборчій дільниці №261027.

Також, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.04.2021 у справі №300/1486/21 позов кандидата ОСОБА_4 до Окружної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови №41 від 02.04.2021, задоволено повністю.

Визнано протиправною та скасовано постанову Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 від 02.04.2021 року за № 41 про визнання недійсним голосування на виборчій дільниці №260025.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.04.2021 у справі №300/1485/21 позов кандидата ОСОБА_4 до Комісії про визнання протиправною та скасування постанови №35 від 03.04.2021, задоволено повністю.

Визнано протиправною та скасовано постанову Окружної виборчої комісії від 03.04.2021 за №35 про визнання недійсним голосування на виборчій дільниці №260028.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.04.2021 у справі №300/1442/21 позов кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_4 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 про визнання протиправною та скасування постанови № 46 від 04.04.2021 року, задоволено повністю.

Визнано протиправною та скасовано постанову Комісії від 04.04.2021 за №46 про визнання недійсними виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 на виборчій дільниці № 260515.

За наведених обставин та вказаних підстав, кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_2 , вважаючи протиправними дії Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87 в частині встановлення відомостей, передбачених частиною 1 статті 96 Закону України "Про вибори народних депутатів України" та їх занесення до протоколу від 04.04.2021 без врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчих дільницях №261030, №261027, №260025, №260028, №260515, звернулася до суду, вказуючи на неможливість встановлення дійсних підсумків голосування на Окрузі №87.

Релевантні джерела права й акти їх застосування.

Частиною 3 статті 77 Конституції України визначено, що порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.

Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.

Згідно зі статтею 3 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (надалі по тексту також - Конвенція) Високі Договірні Сторони зобов'язуються проводити вільні вибори з розумною періодичністю шляхом таємного голосування в умовах, які забезпечують вільне вираження думки народу у виборі законодавчого органу.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про вибори народних депутатів України" від 17.11.2011 за №4061-VІ (надалі по тексту також - Закон №4061-VІ).

Зазначений Закон втратив чинність 1 січня 2020 року у зв'язку з прийняттям Виборчого кодексу України, крім положень щодо організації та проведення проміжних виборів і заміщення народних депутатів України, обраних у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів народних депутатів України.

За змістом частини 1 статті 13 Закону №4061-VІ підготовка і проведення виборів депутатів здійснюються публічно і відкрито.

До системи виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів, серед іншого, входять (відносяться) окружні виборчі комісії і дільничні виборчі комісії (частина 1 статті 24 Закону №4061-VІ).

Як визначено в частині 1 статті 25 Закону №4061-VІ виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори депутатів.

До повноважень окружної виборчої комісії, згідно з частиною 2 статті 31 Закону №4061-VІ належить, зокрема: забезпечення підготовки та проведення виборів депутатів в одномандатному окрузі та в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу; здійснення в межах відповідного одномандатного округу контролю за додержанням і однаковим застосуванням законодавства про вибори депутатів виборцями, дільничними виборчими комісіями та їх членами, органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, посадовими і службовими особами цих органів, підприємствами, закладами, установами, організаціями та їх посадовими особами, засобами масової інформації, їх власниками, посадовими особами та творчими працівниками, кандидатами у депутати, партіями, їх представниками та уповноваженими особами, довіреними особами кандидатів у депутати в одномандатних округах, офіційними спостерігачами, громадськими організаціями; реєстрація офіційних спостерігачів від партії, кандидата у депутати, громадської організації; здійснення інших повноважень, передбачених цим та іншими законами України.

За змістом частини 5 статті 94 Закону №4061 за результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія приймає одне з рішень:

1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;

2) відмовити у прийнятті виборчих документів від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";

3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.

За наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у частині першій статті 93 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці (частина 10 статті 94 Закону №4061-VІ).

Водночас, згідно частини 1 статті 92 Закону України "Про вибори народних депутатів України" дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців.

Відповідно до частини 16 статті 94 Закону №4061-VІ окружна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним лише у разі виявлення при повторному підрахунку голосів виборців на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 92 цього Закону.

Отже, окружна виборча комісії може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним лише у разі виявлення при повторному підрахунку голосів виборців на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 92 цього Закону.

Згідно з вимогами частини 1 статті 96 Закону №4061-VІ окружна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному окрузі, у тому числі з поміткою "Уточнений", на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному окрузі та повідомлень про зміст таких протоколів дільничних виборчих комісій, переданих за допомогою технічних засобів зв'язку з спеціальних виборчих дільниць, утворених на суднах, що перебувають у день голосування у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України, а у разі повторного підрахунку голосів виборців - також протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в одномандатному окрузі встановлює: 1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, одержаних окружною виборчою комісією; 2) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, погашених окружною виборчою комісією; 3) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, одержаних дільничними виборчими комісіями одномандатного округу; 4) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, виготовлених дільничними виборчими комісіями одномандатного округу; 5) кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, погашених дільничними виборчими комісіями одномандатного округу; 6) кількість виборців, внесених до списків виборців на виборчих дільницях одномандатного округу; 7) кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців на виборчих дільницях одномандатного округу; 8) кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі у приміщенні для голосування; 9) кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі за місцем перебування; 10) сумарну кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі; 11) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, що не підлягають врахуванню, виявлених на виборчих дільницях одномандатного округу; 12) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі у приміщенні для голосування; 13) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі за місцем перебування; 14) загальну кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі; 15) кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, визнаних недійсними; 16) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у депутати в одномандатному окрузі.

Частинами 2, 3 статті 96 Закону №4061-VІ визначено, що відомості про підсумки голосування в одномандатному окрузі цифрами і прописом заносяться до протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі, форму якого встановлено Центральною виборчою комісією. Відомості, зазначені у пунктах 3-16 частини першої цієї статті, вносяться до протоколу цифрами по кожній виборчій дільниці, що входить до складу одномандатного округу, а також сумарно цифрами і прописом по одномандатному округу.

Протокол про підсумки голосування в одномандатному окрузі складається окружною виборчою комісією у кількості примірників, на три більшій, ніж кількість осіб, які входять до складу окружної виборчої комісії. Примірники протоколу нумеруються і мають однакову юридичну силу.

Оцінка судом обставин справи та висновки.

Предметом перевірки судом у цій справі є законність та обґрунтованість дій та рішення окружної виборчої комісії щодо встановлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі №87, оформлене протоколом від 4 квітня 2021 року о 17 год. 25 год., без урахування судових рішень у адміністративних справах №300/1440/21, №300/1441/21, №300/1486/21, №300/1485/21, №300/1442/21 щодо результатів голосування на виборчих дільницях №№261030, 261027, 260025, 260028 і 260515.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 04.04.2021 Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87 о 17 год. 25 хв. складений протокол окружної виборчої комісії, яким встановлено підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №87.

Враховуючи зміст пункту 7 частини 1 статті 4 КАС України відповідач виконує делеговані владою повноваження з організації та проведення виборів народних депутатів, в спірних правовідносинах він є суб'єктом владних повноважень, а тому на Окружну виборчу комісію, як відповідача - суб'єкта владних повноважень, поширюються приписи частини 2 статті 77 КАС України.

Позивач в обґрунтування позовних вимог щодо протиправності дій окружної виборчої комісії в частині встановлення відомостей, передбачених частиною 1 статті 96 Закону України "Про вибори народних депутатів України" та їх занесення до Протоколу від 04.04.2021 без врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчих дільницях №261030, №261027, №260025, №260028, №260515, а також визнання протиправним та скасування оскаржуваного протоколу, вказує на єдину підставу - прийняття Івано-Франківським окружним адміністративним судом рішення у справі №300/1440/21 від 09.04.2021, у справі №300/1441/21 від 08.04.2021, у справі №300/1486/21 від 08.04.2021, у справі №300/1485/21 від 09.04.2021, у справі №300/1442/21 від 08.04.2021, якими визнано протиправними та скасовано рішення відповідача про визнання недійсними результатів голосування на виборчих дільницях №261030, №261027, №260025, №260028, №260515 відповідно.

Як встановлено у судовому засіданні та не заперечується сторонами, на час виходу суду до нарадчої кімнати, за наслідками перегляду апеляційних скарг набрали законної сили лише рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.04.2021 у справі №300/1441/21 і від 08.04.2021 у справі №300/1486/21 про визнання протиправними та скасування постанови Окружної виборчої комісії від 02.04.2021 року за №41 та від 02.04.2021 за №39 про визнання недійсним голосування на виборчих дільницях №261027 і №260025.

Решта рішень суду від 09.04.2021 у справі №300/1440/21, від 09.04.2021 у справі №300/1485/21, від 08.04.2021 у справі №300/1442/21 про оскарження рішень окружної виборчої комісії про визнання недійсними результатів голосування на виборчих дільницях №261030, №260028 і №260515, станом на час вирішення спору по суді у даній справі, не набрали законної сили.

А тому, в силу вимог частини 4 статті 78 КАС України, посилання позивача на обставини, встановлені рішеннями судів, які не набрали законної сили, колегія суддів вважає безпідставними та передчасними.

Доводи позивача щодо протиправності дій Комісії станом на 04.04.2021 про прийнятті оскаржуваного Протоколу в частині внесення відомостей, визначених частиною 1 статті 96 Закону №4061 та їх занесення до Протоколу від 04.04.2021 без врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчих дільницях №261030, №261027, №260025, №260028, №260515.

Так, частиною 11 статті 96 Закону №4061-VІ визначено, що окружна виборча комісія зобов'язана встановити підсумки голосування в межах одномандатного округу незалежно від кількості виборчих дільниць, на яких голосування було визнано недійсним.

Такі дії Окружна виборча комісія завершила 04.04.2021, шляхом оформленням (складанням) оскаржуваного Протоколу.

Встановлення підсумків голосування незалежно від кількості виборчих дільниць, на яких голосування було визнано недійсним, є імперативною нормою Закону №4061-VI

Водночас, на переконання суду, відповідно до вимог Закону №4061-VI окружна виборча комісія перед встановленням підсумків голосування повинна з'ясувати, чи для прийняття такого рішення немає застережень, скарг, документальних підтверджень про порушення при призначенні, підготовці та проведенні виборів депутатів і чи існують обставини, які можуть вплинути на результати виборів.

Виходячи зі змісту частини 10 статті 108 Закону №4061-VI, а також частини 10 статті 273 КАС України суд невідкладно повідомляє про відкриття провадження у справі та про ухвалене судом рішення за позовними вимоги щодо призначення, підготовки і проведення виборів депутатів.

Отже, відповідач у справі має зважати на таку наявну інформацію.

Суд з обставин матеріалів справи встановив, що станом на 4 квітня 2021 року, тобто на час фактичного складання оскаржуваного Протоколу, в Окружної виборчої комісії не було причин для невиконання вимог частини 1 статті 96 Закону №4061-VІ щодо встановлення підсумків голосування в межах одномандатного округу №87. Тобто таких факторів, які в розумінні виборчого законодавства є істотними, винятковими і такими, що унеможливлювали чи могли вплинути на встановлення результатів виборів.

На час встановлення результатів виборів в одномандатному окрузі №87 відповідач такими даними не володів.

Зокрема, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справах №300/1440/21, №300/1441/21, №300/1486/21, №300/1485/21, №300/1442/21, на які покликається позивач, були постановлені судом тільки 08.04.2021 та 09.04.2021, тобто після 04.04.2021.

З огляду на вищенаведене суд вважає, що вчинення дій Окружною виборчою комісією щодо складання Протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №87 від 04.04.2021 о 17 год. 25 хв., в тому числі без урахування рішення судів у коментованих вище справах по виборчих дільницях №261030, №261027, №260025, №260028, №260515, не може визнаватися протиправним, оскільки відповідач фактично реалізував покладені на нього Законом №4061-VІ повноваження.

За викладених обставин позовні вимоги Кандидата ОСОБА_2 в цій частині є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Аналогічна правова позиція сформована у постанові Великої Палати Верховного Суду від 17 серпня 2019 року у справі №9901/441/19 (провадження №11-837ав19).

Аргументи позивача щодо неврахування Комісією при складанні і прийнятті оскаржуваного Протоколу від 04.04.2021 судових рішень у адміністративних справах №300/1441/21 і №300/1486/21.

Покликаючись до правового регулювання спірних правовідносин колегія суддів звертає увагу на наступне.

За змістом частин 14 і 16 статті 94 Закону №4061-VІ окружна виборча комісія за результатами повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Окружна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним лише у разі виявлення при повторному підрахунку голосів виборців на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині 1 статті 92 цього Закону.

Відповідно до частини 17 статті 94 Закону №4061-VІ у разі визнання голосування на виборчій дільниці недійсним при повторному підрахунку голосів усі виборчі бюлетені, що використовувалися для голосування на відповідній виборчій дільниці, вважаються такими, що не підлягають врахуванню. У цьому випадку протоколи окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі складаються у порядку, встановленому частинами 13 та 14 цієї статті, та повинні містити лише відомості, зазначені у пунктах 1-9 частин другої та/або третьої статті 91 цього Закону. На місці інших відомостей ставиться прочерк.

Перші примірники протоколів окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі разом з відповідними протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, рішення окружної виборчої комісії про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним додаються до протоколів окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі відповідного виборчого округу (частина 18 статті 94 Закону).

Окружна виборча комісія згідно з вимогами частини 11 статті 96 Закону №4061-VІ зобов'язана встановити підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу незалежно від кількості виборчих дільниць, на яких голосування було визнано недійсним.

Системний і послідовний аналіз коментованих вище положень статей 94 і 96 Закону №4061-VІ свідчить, що за наявності відповідних підстав окружна виборча комісія вправі приймати рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, за наслідками виконання якого фактично здійснюється повторний підрахунок голосів виборців на такій дільниці. Якщо в ході такого підрахунку, під час фізичного вчинення членами комісії дій про повторний підрахунок, встановлюються обставини, зазначені у частині 1 статті 92 цього Закону, окружна виборча комісія може приймати рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним.

Після прийняття рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним або одночасно окружна комісія складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці за правилами частини 17 статті 94 Закону №4061-VІ без урахування усіх виборчих бюлетені, що використовувалися для голосування, а також без внесення відомостей, визначених у пунктах 10-14 частин другої та/або третьої статті 91 цього Закону.

Тобто, вказані два рішення (про повторний підрахунок голосів виборців і про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним) є пов'язаними між собою за правовою природою, юридичним і фактичним змістом та відображають єдиний результат, за змістом якого у протоколі про повторний підрахунок не враховуються усі виборчі бюлетені.

Скасування чи припинення дії рішення комісії про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним фактично нівелює відомості в протоколі про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці в частині відображення даних, визначених у пунктах 10-14 частин другої і третьої статті 91 Закону №4061-VІ, розділи щодо яких за наслідками заповнення протоколу містять прочерки, зокрема:

- кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі у приміщенні для голосування;

- кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі за місцем перебування;

- кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі на виборчій дільниці;

- кількість виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, визнаних недійсними;

- кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата одномандатного округу.

Вкотре слід наголосити, що юридичною підставою для неврахування у протоколі про повторний підрахунок усіх виборчих бюлетенів є саме рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним. Без наявності відповідного рішення окружної виборчої комісії немає правових підстав для складання протоколу такої Комісії без відомостей, визначених пунктах 10-14 частин другої та/або третьої статті 91 Закону №4061-VІ, в тому числі щодо кількості голосів виборців, поданих за кожного кандидата одномандатного округу.

На підставі вказаного, суд не погоджується із доводами представника відповідача про те, що протокол Комісії про повторний підрахунок голосів виборців на дільниці в розумінні статті 94 Закону є самостійним рішенням окружної виборчої комісії, яке складається за тими ж підставами, що й постанова про визнання голосування на такій виборчій дільниці недійсним за обставинами, передбаченими в частині 1 статті 92 Закону №4061-VІ.

Фактично таке рішення і постанова окружної виборчої комісії є окремими рішенням суб'єкта владних повноважень, втім вони пов'язані єдиною метою їх прийняття та юридичними цілями, на досягнення яких вони спрямовані.

Такі рішення діють одночасно і не можуть суперечити чи здійснювати правове регулювання відповідних правовідносин окремо один від одного, а навпаки, прийняття постанови про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним є обов'язковою передумовою для складання протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці.

Кореспондуючи такі висновки суду до фактичних обставин у справі слідує що, Окружна виборча комісія, виконуючи вимоги частини 1 і 11 статті 96 Закону №4061-VІ, 04.04.2021 після прийняття і розгляду протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях, у тому числі і по тих, голосування на яких визнано недійсними, за наслідками повторного підрахунку, в Протоколі окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №87 від 04.04.2021 о 17 год. 25 хв. відобразила (встановила) дані по виборчих дільницях №261027 і №260025 без урахування відомостей, визначених у пунктах 10-14 частини третьої статті 91 Закону №4061-VІ, по таких виборчих дільницях, в тому числі щодо кількості голосів виборців, поданих за кожного кандидата одномандатного округу.

Безпосереднє дослідження поданих Комісією "Відомість щодо кількості голосів виборців, поданих за кожного кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі, зазначеного у пункті 16 протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №87, по кожній виборчій дільниці, що входить до складу одномандатного виборчого округу", оформленого як складова частина оскаржуваного Протоколу, свідчить, що по виборчих дільницях №261027 і №260025 по всіх кандидатах проставлено "прочерк".

Аналогічно, відмітка "прочерк" (без будь-яких цифрових даних/значень) міститься по виборчих дільницях №261027 і №260025 у "Відомості, зазначені у пунктах 3-16 протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №87, по кожній виборчій дільниці, що входить до складу одномандатного виборчого округу", в частині даних щодо: кількості виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі у приміщенні для голосування; кількості виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі за місцем перебування; кількості виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі на виборчій дільниці; кількості виборчих бюлетенів для голосування в одномандатному окрузі, визнаних недійсними.

Із таких фактичних обставин слідує, що зведена загальна інформація в пунктах 12-16 Протоколу від 04.04.2021 не містить в собі відповідних відомостей по виборчих дільницях №261027 і №260025 про підрахунок голосів виборців на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87, постанови відповідача щодо визнання недійсними голосування на яких, визнані протиправними і скасовані у судовому порядку.

Надаючи правову оцінку вказаним спірним правовідносинам та повертаючись до фактичних обставин у справі на час розгляду цієї справи по виборчих дільницях №261027 і №260025 набрали законної сили судові рішення, якими визнано протиправними та скасовані постанови Комісії від 02.04.2021 року за №41 та від 02.04.2021 за №39 про визнання недійсним голосування на таких виборчих дільницях.

Зокрема, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.04.2021 у справі №300/1441/21 апеляційну скаргу Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 87 задоволено частково.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2021 в справі №300/1441/21 змінено в частині мотивів задоволення адміністративного позову викладених у мотивувальній частині цієї постанови. В решті рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.04.2021 в справі №300/1441/21 залишено без змін.

Постановляючи таке рішення Восьмий апеляційний адміністративний суд, серед іншого, сформував висновок такого змісту: " …відповідач прийняв рішення про визнання голосування на виборчій дільниці №261027 недійсним без встановлених на те, Законом України "Про вибори народних депутатів України", підстав, а тому таке рішення є протиправним та підлягає скасуванню.".

Таких же висновків дійшов Восьмий апеляційний адміністративний суд у постанові від 11.04.2021 у справі №300/1486/21, якою апеляційну скаргу Комісії залишив без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.04.2021 - без змін.

Дати постановлення таких судових рішень та набрання ними законної сили вказують на те, що такі ухвалені після встановлення підсумків голосування в одномандатному окрузі №87. На час складання протоколу про підсумки голосування у цьому окрузі (4 квітня 2021 року) Комісії не було відомо про ухвалення судових рішень, якими скасовані постанови про визнання недійсним голосування на виборчих дільницях №261027 і №260025, що можуть вплинути чи змінити підсумки голосування в одномандатному окрузі №87.

На переконання суду, у даній справі висновки у коментованих судових рішеннях стосуються підсумків голосування не тільки на виборчих дільницях №261027 і №260025, в своїй сукупності є такими, що можуть вплинути на результати виборів в одномандатному окрузі загалом.

Набрання законної сили судовими рішеннями про визнання протиправними і скасування постанов відповідача про визнання недійсним голосування на окремих виборчих дільницях, вид, зміст та характер упущень, які допустила Комісія, обов'язковість судових рішень є тими обставинами, які підлягають врахуванню під час встановлення Окружною виборчою комісією підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі №87 незалежно від складення нею протоколу за правилами частини 1 статті 96 Закону №4061-VI, який є предметом оскарження у справі.

Такі ж висновки у подібних правовідносинах сформувала Велика Палата Верховного Суду від 17 серпня 2019 року у справі №9901/441/19 (провадження №11-837ав19).

Згідно з вимогами частини 2 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Мотивуючи коментовану вище власну позицію суд також звертає увагу на те, що визнаний у судовому порядку незаконним або неправомірним правовий акт індивідуальної дії втрачає свою силу з моменту його прийняття, тобто не породжує юридичних наслідків. У випадку скасування такого акта або втрати ним чинності виходить, що цей акт в період часу з моменту його прийняття і до моменту його скасування або втрати чинності суперечив законодавству, але при цьому діяв і породжував певні правові наслідки.

Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 17.03.2020 (адміністративне провадження №К/9901/17966/18) у справі №802/392/17-а (http://reestr.court.gov.ua/Review/88277384).

Таке бачення і застосування поняття ''моменту втрати чинності акту індивідуальної дії у випадку його скасування'' сформована Верховним Судом у постановах від 21.01.2021 (адміністративне провадження № К/9901/11537/19) у справі №821/845/18 (http://reestr.court.gov.ua/Review/94327986), від 17.06.2020 (адміністративне провадження №К/9901/17896/19) у справі №826/5011/18 (http://reestr.court.gov.ua/Review/89928592), від 23.03.2020 (адміністративне провадження №К/9901/35521/19) у справі №260/1119/18 (http://reestr.court.gov.ua/Review/88360092), від 21.02.2020 (адміністративне провадження №К/9901/33713/18) у справі №814/1491/16 (http://reestr.court.gov.ua/Review/87758780), від 15.01.2020 (адміністративне провадження № №К/9901/27752/19) у справі № 820/609/18 (http://reestr.court.gov.ua/Review/87045267). Зокрема, Верховний Суд вказав, що акти індивідуальної дії (адміністративні акти), прийняті на підставі скасованого судового рішення, не можуть мати будь-якої юридичної сили з дня їх винесення, адже настання обумовлених вище наслідків зумовлене насамперед тим, що порушення, внаслідок яких судове рішення було визнане незаконним, мали місце вже на час прийняття такого акта.

Незважаючи на визнання в судовому порядку протиправними і скасованими постанови Комісії №39 від 02.04.2021 о 8 год. 45 хв. та постанови Комісії №41 від 02.04.2021 о 23 год. 45 хв. про визнання недійсними голосування на виборчих дільницях №№261027, 260025, на основі яких в силу вимог Закону мало місце складання протоколів про повторний підрахунок голосів виборців на таких виборчих дільницях від 02.04.2021 о 8 год. 45 хв. та 02.04.2021 о 23 год. 30 хв., оскаржуваний Протокол від 04.04.2021 не містить дійсного і об'єктивного відображення даних, визначених у пунктах 10-14 частини третьої статті 91 Закону України "Про вибори народних депутатів України", в тому числі в частині кількості голосів виборців, поданих за кожного кандидата одномандатного округу.

За наведених підстав та вказаних правових норм, суд вважає протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №87 від 04.04.2021 о 17 год. 25 хв. протиправним в частині не відображення даних, визначених у пунктах 10-14 частини третьої статті 91 Закону №4061-VІ, по виборчих дільницях №261027 і №260025 про підрахунок голосів виборців на таких дільницях.

В решті вимог щодо оскаржуваного Протоколу, станом на час вирішення даного спору, виходячи із обставин у справі та враховуючи не набрання законної сили судових рішень у адміністративних справах №300/1440/21, №300/1485/21, №300/1442/21, у суду відсутні правові підстави вважати протиправним Протокол від 04.04.2021 в частині відомостей відображених щодо виборчих дільниць №261030, №260028, №260515.

У даній справі суд не вправі скасовувати весь Протокол від 04.04.2021, навіть за умови протиправності відображення відомостей по виборчих дільницях №261027 і №260025, виходячи із наступного.

У відповідності до частини 6 статті 108 Закону України "Про вибори народних депутатів України" рішення, дії чи бездіяльність окружної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до суду.

Частиною 9 статті 33 Закону №4061-VІ визначено, що виборча комісія на вимогу трьох членів комісії, а також за рішенням виборчої комісії вищого рівня або суду зобов'язана розглянути на своєму засіданні питання, що належать до її повноважень, не пізніш як у триденний строк від дня заявлення вимоги або прийняття зазначеного рішення, але не пізніше дня голосування, а у день голосування, крім дільничної виборчої комісії, - невідкладно.

У разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, у тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, встановлення підсумків голосування, встановлення результатів виборів депутатів, рішення з цього питання приймає виборча комісія, рішення якої було визнане протиправним, або виборча комісія вищого рівня на підставі рішення суду (частина 7 статті 113 Закону №4061-VІ).

За приписами частини 8 статті 113 Закону виборча комісія вищого рівня на підставі скарги, рішення суду або з власної ініціативи може скасувати рішення виборчої комісії нижчого рівня та прийняти рішення по суті питання або зобов'язати виборчу комісію нижчого рівня повторно розглянути порушене питання. Такі положення закону є сумісними із приписами частини 6 статті 96 Закону, зокрема, якщо після підписання протоколу про підсумки голосування в одномандатному окрузі до відправки його до Центральної виборчої комісії окружна виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на тому ж засіданні розглядає питання про внесення змін до підсумків голосування в одномандатному окрузі шляхом складення нового протоколу, на якому робиться помітка "Уточнений". Протокол з поміткою "Уточнений" виготовляється і підписується у порядку та в кількості примірників, встановлених частиною третьою цієї статті. Складання окружною виборчою комісією протоколу з поміткою "Уточнений" на іншому засіданні комісії без доручення Центральної виборчої комісії не допускається.

Рішення виборчої комісії з розглянутого питання у відповідності до пункту 4 частини 3 статті 35 Закону №4061-VІ оформляється у формі постанови, яка повинна, серед іншого, містити мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії, посиланнями на відповідні положення нормативно-правових актів або рішення суду, якими керувалася комісія при прийнятті постанови.

Переносячи правове регулювання коментованих положень Закону на спірний випадок слідує, що Окружна виборча комісія із урахуванням даного судового рішення про визнання протиправним Протоколу від 04.04.2021 в частині відображення даних, визначених у пунктах 10-14 частини третьої статті 91 Закону №4061-VІ, по виборчих дільницях №261027 і №260025, після набрання такого рішення законної сили і за скаргою учасника виборчого процесу, повинна самостійно прийняти відповідне рішення.

Разом з тим, в силу вимог частини 7 і 8 статті 113 Закону №4061-VІ таке рішення з урахуванням рішення суду може прийняти також виборча комісія вищого рівня, в тому числі шляхом надання Центральною виборчою комісії відповідного доручення за приписами частини 6 статті 96 цього Закону.

Забезпечення публічних інтересів у належному виконанні судових рішень у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій і захисті результатів вільного волевиявлення громадян є легітимною метою обмежень приватних інтересів кандидатів у народні депутати України. Така мета досягається заходами, вказаними у рішеннях судів, які набрали законної сили. А самі ці заходи є пропорційними означеній меті, оскільки немає менш обтяжливого заходу їх досягнення з урахуванням обставин цієї справи. Вказане відповідає суті статті 3 Першого Протоколу Конвенції, яка, не конкретизуючи перелік легітимних цілей обмеження зазначених у ній прав, надає Договірним Сторонам широку свободу розсуду для застосовування таких обмежень. Договірні Сторони вільні виправдати застосування обмежень за умови, що відповідність такої мети принципу верховенства права та загальним цілям Конвенції доведено конкретними обставинами справи.

Визначаючи ефективний спосіб відновлення порушеного права суд покликається до положень пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України, за змістом якого у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Керуючись пунктом 10 частини 2 статті 245 КАС України та частиною 7 статті 113 Закону №4061-VІ як спеціальної норми, яка врегульовує правовідносини спірного випадку, позов належить до часткового задоволення шляхом визнання протиправним протоколу Комісії від 04.04.2021 без відображення даних, визначених у пунктах 10-14 частини третьої статті 91 Закону України "Про вибори народних депутатів України", по виборчих дільницях №261027 і №260025 про підрахунок голосів виборців на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87.

В задоволенні решти позовних вимог, з урахуванням вищенаведених висновків та мотивів суду, слід відмовити.

Щодо розподілу судових витрат у справі.

Частиною 9 статті 273 КАС України встановлено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

В даному випадку судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою, не надано доказів сплати судового збору.

Відповідно до частини 2 статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 за №3674-VI.

Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Станом на 01.01.2021 прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено у розмірі 2 270,00 гривень.

Сума судового збору, яка підлягає сплаті за подання даної позовної заяви становить 908,00 гривень.

З огляду на часткове задоволення позову, відповідно до частини 3 статті 139 КАС України, підлягає стягненню з відповідача до спеціального фонду Державного бюджету України частина судового збору, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, що становить 681,00 гривень.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 271, 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним протокол Окружної виборчої комісії з виборів народного депутата України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 про підрахунок голосів в одномандатному виборчому окрузі №87 від 04.04.2021 о 17 год. 25 хв. в частині невідображення даних, визначених у пунктах 10-14 частини третьої статті 91 Закону України "Про вибори народних депутатів України", про підрахунок голосів виборців по виборчих дільницях №261027 і №260025.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Окружної виборчої комісії з виборів народного депутата України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі № 87 (ідентифікаційний код юридичної особи 43998137, вул. Шептицького А., 36, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 681 (шістсот вісімдесят одна гривня) 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двох днів, з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Строк подання апеляційної скарги, відповідно до частини 5 статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України, не може бути поновлено.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили з моменту проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції

Учасники справи:

позивач - Кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 ;

відповідач - Окружна виборча комісія з виборів народного депутата України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 (ідентифікаційний код юридичної особи 43998137), вул. Шептицького А., 36, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ), АДРЕСА_2 .

Головуючий суддя /підпис/ Чуприна О.В.

Суддя /підпис/ Главач І.А.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.