06 квітня 2021 рокум. Ужгород№ 260/2206/20
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судових засідань Ватлін Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Чопської міської ради про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -
У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 06 квітня 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини Ухвали. Ухвала в повному обсязі складена 12 квітня 2021 року.
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Чопської міської ради про визнання протиправною відмови, оформленої листом Управління праці та соціального захисту населення Чопської міської ради від 14.05.2020 року № 620/02-12 та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Чопської міської ради нарахувати та виплатити позивачу разову грошову допомогу до 5 травня 2020 року як особі учаснику бойових дій у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком, з врахуванням тієї суми, яка вже була виплачена.
Ухвалою судді від 12.06.2020 р. відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, запропоновано відповідачеві надати відзив на позовну заяву у разі її заперечення.
16.07.2020 року відповідачем було надано відзив на позовну заяву згідно якого, відповідач не погоджується з позовними вимогами з огляду на те, що виплата разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році позивачу як учаснику бойових дій, була здійснена відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року № 112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» у розмірі 1390,00 грн. Вищезазначена грошова допомога не могла була бути виплачена позивачу у розмірі, що перевищує суму зазначену в постанові Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року № 112. Дана грошова допомога є разовою, тобто виплачується щорічно виключно до 5 травня, а чинним законодавством України не передбачена можливість повторних виплат чи доплат.
Ухвалою суду від 10.09.2020 року зупинено провадження в даній адміністративній справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі № Пз/9901/14/20 (№ 440/2722/20).
Ухвалою суду від 24.02.2021 року поновлено провадження в даній адміністративній справі.
19.03.2021 року Управлінням праці та соціального захисту населення Чопської міської ради до суду подано клопотання про закриття провадження у справі на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України. Дане клопотання обґрунтоване тим, що оскаржувані дії Управлінням праці та соціального захисту населення Чопської міської ради по відмові в перерахунку допомоги учаснику бойових дій були виправлені і подальший захист судом порушених прав позивача не потребує визнання таких дій протиправними. Таким чином, відповідач просить суд закрити провадження у справі в частині вимог позивача про визнання протиправною відмови в перерахунку недоотриманої допомоги до 5 травня. Крім цього, зазначає, що після здійснення перерахунку належної позивачу допомоги до 5 травня та визначення суми заборгованості за такою допомогою в конкретному розмірі, ефективним способом захисту порушених прав позивача буде саме стягнення з відповідача такої суми заборгованості.
Розглянувши клопотання відповідача суд вважає, що воно не підлягає до задоволення з таких підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі: 1) якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства; 2) якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом; 3) якщо сторони досягли примирення; 4) якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав; 5) у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб'єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва; 6) щодо оскарження нормативно-правових актів суб'єктів владних повноважень чи окремих їх положень, якщо оскаржуваний нормативно-правовий акт або відповідні його положення визнано протиправними і нечинними рішенням суду, яке набрало законної сили; 7) щодо оскарження індивідуальних актів та дій суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані акти та дії суб'єкта владних повноважень було змінено або скасовано рішенням суду, яке набрало законної сили; 8) щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Отже, наявність хоча б однієї з вказаних обставин є підставою для закриття провадження у справі.
Таке клопотання повинно бути належним чином обґрунтованим, а підстави з яких провадження має бути закрите відповідати вимогам ст. 238 КАС України.
У даному випадку, відповідач у поданому клопотанні просить закрити провадження в даній справі на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України, у зв'язку з тим, що оскаржувані дії Управлінням праці та соціального захисту населення Чопської міської ради по відмові в перерахунку допомоги учаснику бойових дій були виправлені і подальший захист судом порушених прав позивача не потребує визнання таких дій протиправними. Крім цього, відповідачем у клопотанні констатовано, що перерахунок недоплаченої позивачу допомоги до 5 травня було здійснено 05.03.2021 року.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Так, на підтвердження здійснення перерахунку вказаної недоплаченої допомоги, відповідачем додано лист, яким повідомлено ОСОБА_1 про проведення перерахунку разової допомоги до 5 травня, сума якої складає 6800,00 грн. Також зазначено, що виплата вказаної суми буде здійснюватися відповідно до Закону України «Про гарантії держави, щодо виконання судових рішень» за бюджетною програмою КПКВК 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою головним розпорядником коштів якої є Державна казначейська служба України».
Разом з тим, суд звертає увагу, що вказаний лист Управління праці та соціального захисту населення Чопської міської ради не може вважатись належним та допустимим доказом виплати позивачу разової допомоги до 5 травня 2020 року у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Таким чином, скільки відповідачем не надано доказів усунення оскаржуваних порушень, що стали підставою звернення позивачем до суду, суд дійшов висновку, що у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі слід відмовити.
На підставі наведеного та керуючись ст.238, 243, 248 КАС України, суд,-
1. У задоволенні клопотання Управління праці та соціального захисту населення Чопської міської ради про закриття провадження у справі - відмовити.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя С.І. Рейті