Рішення від 09.04.2021 по справі 200/1133/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2021 р. Справа№200/1133/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мозгової Н.А.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

01.02.2021 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ:41247274, місцезнаходження: Донецька область, м. Селидове, вул.Героїв Праці, б.6) про визнання незаконним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії від 06.01.2021 року №69 та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії із зарахуванням до пільгового стажу роботи періоди роботи на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.10.2018 року по 31.12.2020 року за Списком №1, до страхового стажу періоду роботи на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.10.2018 року по 31.12.2020 року загально порахувавши вказаний період страхового стажу відповідно до ч.3 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як 06 років 01 місяць 00 днів з врахуванням висновків суду.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він перебуває на обліку в управлінні як отримувач пенсії за віком відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 06.01.2021 року він через Веб-портал електронних послуг ПФУ звернувся із заявою №69 про перерахунок пенсії згідно ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням від 06.01.2021 року управлінням відмовлено в перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що після призначення пенсії не має 24 місяці страхового стажу. Вважає спірне рішення протиправним, оскільки до заяви надавались довідки про заробітну плату, яка отримана більше ніж за два роки.

Ухвалою суду від 08.02.2021 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на адміністративний позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Свою позицію обґрунтував тим, що позивач звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.42 Закону №1058. Рішенням №69 від 06.01.2021 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058, оскільки після призначення пенсії з 21.01.2019 року не пройшло 2 роки. Страховий стаж враховано по 20.01.2019 року та складає 30 років 20 днів, в тому числі робота в підземних умовах за Списком №1 - 25 років. Право на перерахунок пенсії настане 21.01.2021 року. Вказав, що до страхового та пільгового стажу зараховано періоди роботи з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 02.09.2018 року по 20.01.2019 року.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.

Позивач ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ), громадянин України, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Відповідач, Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 41247274) є суб'єктом владних повноважень, основним завданням якого згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.

Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).

Судом встановлено, що 06.01.2021 року позивач звернувся до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058.

До заяви були додані наступні документи: заява, паспорт і ІПН , трудова книжка, довідки про заробітну плату №1-2685, №1-2686 від 23.12.2020 року.

Рішенням від 06.01.2021 року №69 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії згідно ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У вказаному рішенні відповідач, посилаючись на положення ч.4 ст.42 Закону №1058, вказав про те, що позивачем після призначенні пенсії не відпрацьовано два роки (а.с.6).

Таким чином, спірним у даній справі є рішення пенсійного органу про відмову в перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Частиною 1 статті 43 Закону № 1058-IV передбачено, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Тобто, пенсіонер, який продовжує працювати після призначення пенсії, не звільняється від сплати соціальних внесків та сплачує їх на загальних підставах, а тому законодавцем було передбачено право працюючого пенсіонера на перерахунок пенсії.

Таке право виникає у пенсіонера через два роки після призначення пенсії та кожні два роки після проведення останнього перерахунку незалежно від кількості набутого за цей період страхового стажу.

Судом встановлено та позивачем не заперечується той факт, що 21.01.2019 року останньому призначено пенсію.

Таким чином, перерахунок пенсії позивачу може бути проведений не раніше ніж через два роки з моменту призначення пенсії, а саме - 21.01.2021 року.

Водночас, позивач звернувся до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058 - 06.01.2021 року, тобто менш ніж через два роки після призначення пенсії.

З огляду на викладене вище, суд доходить висновку, що позивачу правомірно було відмовлено в перерахунку пенсії згідно ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», отже позовні вимоги про визнання незаконним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії від 06.01.2021 року №69, зобов'язання повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Посилання позивача на те, що відповідачем не враховано до страхового стажу в одинарному розмірі періоди роботи з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року, з 01.10.2018 року по 20.01.2019 року є необґрунтованими та спростовуються розрахунком стажу Форми РС-право.

Суд звертає увагу на те, що страховий або пільговий стаж позивача після 20.01.2019 року буде врахований відповідачем не раніше ніж через два роки з моменту призначення пенсії, а саме - 21.01.2021 року.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії із зарахуванням до пільгового стажу роботи періоди роботи на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.10.2018 року по 31.12.2020 року за Списком №1, до страхового стажу періоду роботи на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.10.2018 року по 31.12.2020 року загально порахувавши вказаний період страхового стажу як 06 років 01 місяць 00 днів з врахуванням висновків суду відповідно до ч.3 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року).

При вирішені цього спору суд керується ч.2 ст.2 КАС України, в силу якої, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так, критерій "прийняття рішень, вчинення (не вчинення) дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України" - за змістом випливає з принципу законності, що закріплений у ч.2 ст.19 Конституції України: "Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України"

"На підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень:

- має бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України;

- зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

Критерій "прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії" - відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, висновки експертів тощо.

Встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову.

Судом встановлено, що у спірному рішенні відповідача не зазначено про відмову здійснити позивачу перерахунок пенсії із зарахуванням до пільгового стажу роботи періоди роботи на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.10.2018 року по 31.12.2020 року за Списком №1, до страхового стажу періоду роботи на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.10.2018 року по 31.12.2020 року відповідно до ч.3 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як 06 років 01 місяць 00 днів.

У спірному рішенні вказано у якості підстав для відмови в перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058 відсутність відпрацьованих двох років після призначення пенсії.

Оскільки рішення суду не може ґрунтуватись на припущеннях, має бути чітким та зрозумілим, а відсутність у спірному рішенні мотивів не зарахування до стажу роботи позивача окремих періодів відповідно до ч.3 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не дозволяє суду перевірити чи правомірно зазначенні періоди роботи не зараховані, і свідчить про те, що відповідач діяв необґрунтовано.

Враховуючи те, що суд позбавлений можливості на даний час встановити, які саме періоди роботи позивача були зараховані чи не зараховані до відповідного стажу згідно положень ч.3 ст.24 Закону №1058, у зв'язку із чим, зазначені позовні вимоги, є передчасними та задоволенню не підлягають.

Згідно з ч. 2ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем не доведено правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову у суду відсутні підстави для стягнення судового збору.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ) до Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ:41247274, місцезнаходження: Донецька область, м. Селидове, вул.Героїв Праці, б.6) про визнання незаконним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії від 06.01.2021 року №69 та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії із зарахуванням до пільгового стажу роботи періоди роботи на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.10.2018 року по 31.12.2020 року за Списком №1, до страхового стажу періоду роботи на підприємстві ВП «Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.10.2018 року по 31.12.2020 року загально порахувавши вказаний період страхового стажу відповідно до ч.3 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як 06 років 01 місяць 00 днів з врахуванням висновків суду - відмовити.

Повний текст судового рішення складено та підписано 09.04.2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Н.А. Мозговая