Рішення від 12.04.2021 по справі 200/2450/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2021 р. Справа№200/2450/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шувалової Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати позивачеві поточної щомісячної пенсії на відкритий особистий рахунок;

- зобов'язати Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області розпочати виплачувати позивачеві на його відкритий особистий рахунок поточну щомісячну пенсію.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що він перебуває на обліку в Костянтинівсько-Дружківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області як отримувач пенсії за віком.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28.11.2019 року зобов'язано відповідача поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 та виплатити заборгованість за весь період, починаючи з 1 березня 2016 року.

На виконання вказаного рішення відповідачем було проведено нарахування заборгованості по пенсії за період з 01.03.2016 року по 31.03.2020 року у сумі 313 738,62 грн. Виплата пенсії була запланована на період квітня 2020 року через банківську установу АТ КБ «ПриватБанк», але виплата не була проведена, оскільки пунктом 1 Постанови КМУ від 05.11.2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» визначено, що виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені внутрішньо переміщеним особам, проводиться виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв АТ «Державний Ощадний банк України».

22.11.2020 року позивачем через веб-портал Пенсійного фонду за допомогою кваліфікованого особистого електронного цифрового підпису була надана заява про виплату поточної пенсії на його особистий рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк».

02.12.2020 року відповідачем було надано у відповідь на заву позивача лист з роз'ясненням щодо необхідності звернутися до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із даною завою особисто.

На переконання ОСОБА_1 бездіяльність відповідача щодо невиплати поточної щомісячної пенсії на його особистий рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк» є протиправною та такою, що порушує його гарантоване Конституцією України право на пенсійне забезпечення.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12.03.2021 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без проведення судового засідання та повідомлення сторін, відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі.

У наданому суду відзиві на позов відповідач зазначає про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог, обґрунтовуючи тим, що ОСОБА_1 не надав особисто заяву для виплати пенсії через банківську установу АТ «Ощадбанк» відкриту за фактичним місцем знаходженням у Донецькій області, відповідно до Порядку виплат пенсії та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого ПКМУ від 30.09.1999 № 1596 (а.с.22-30).

Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні учасники справи не звертались.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини,

на яких ґрунтується позов та заперечення на нього, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Костянтинівсько-Дружківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області як внутрішньо переміщена особа та отримувач пенсії за віком.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2019 року по справі № 200/12501/19-а за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області визнано протиправними дії Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 1 березня 2016 року та зобов'язано Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 та виплатити заборгованість за весь період, починаючи з 1 березня 2016 року (а.с.36-38)

23 вересня 2020 року на Вебпортал Пенсійного фонду України від позивача надійшли електронні звернення: № ВЕБ-05775-Ф-С-20-056773, № ВЕБ-05775-Ф-С-20-056772, № ВЕБ-05775-Ф-С-20-056778, в яких позивач просив надати відповіді у визначений законодавством строк на наступні питання: «Яка сума заборгованості за рішенням суду належить до виплати та обсяг грошових коштів, виділених у 2020 році ПФ із державного бюджету?»; «Чи здійснюється виплата поточної пенсії на рахунок, відкритий в АТ КБ «ПриватБанк»; «Надати довідку (помісячно) про суми виплаченої пенсії у 2020 році» (а.с.40-42)

У відповідь на звернення позивача, відповідач надіслав на адресу позивача листа від 23 жовтня 2020 року № 137-89/Б-02/8-0577/20, в якому повідомив наступне: ОСОБА_1 перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа. Виплата пенсії проведена по 29.02.2016 року шляхом перерахування коштів через банківську установу ПАТ КБ «ПриватБанк». З 01.06.2016 року виплата пенсії була призупинена. На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28.11.2019 року проведено поновлення виплати пенсії. Проте, виплата пенсії не проведена, оскільки пунктом 1 постанови КМУ від 05.11.2014 року № 637 виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені внутрішньо переміщеним особам, проводиться виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв ПАТ «Ощадбанк». Вказано на те, що позивачем не надано заяву для виплати пенсії за рішенням суду через банківську установу АТ«Ощадбанк» (а.с.43-45).

22 листопада 2020 року через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України позивач за власним електронним підписом надіслав заяву, зміст якої полягав у наступному: «Заява про реквізити рахунку для виплати пенсії згідно рішення суду. Прошу належні мені виплати суми пенсії перераховувати на поточний рахунок, який відкрито у філії ГУ по м. Києву та Київській області АТ «Ощадбанк»» (а.с.46-47).

У відповідь, відповідач надіслав на адресу позивача листа від 02 грудня 2020 року № 180-420/Б-02/8-0577/20 в якому вказав на необхідність позивачу особисто надати відповідну заяву, видану установою банку, для зміни реквізитів на зарахування пенсійних виплат, посилаючись на приписи пункту 10 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 1999 року № 1596 (в редакції ПКМУ від 11.11.2020 року № 1098) (а.с.48).

03 грудня 2020 року на адресу Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області засобами поштового зв'язку надійшла заява позивача від 24 листопада 2020 року (дата поштового штемпеля), в якій позивач просив: належні йому суми пенсії перераховувати на поточний рахунок, який відкрито у ТВБВ № 10026/0790 філії ГУ по м. Києву та Київській області АТ «Ощадбанк», також до заяви було додано картку реквізитів для проведення операції поповнення карткового рахунку, засвідчену печаткою банку.

У відповідь, відповідач надіслав на адресу позивача листа від 17 грудня 2020 року № 057-05-8/14267, в якому вказав на необхідність позивачу особисто надати відповідну заяву, видану установою банку, яка буде відкрита у відділеннях банківських установ в межах Донецької області, для зміни реквізитів на зарахування пенсійних виплат (а.с.49).

Звертаючись з позовом до суду позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачеві поточної щомісячної пенсії на відкритий особистий рахунок та зобов'язати розпочати виплачувати позивачеві на його відкритий особистий рахунок поточну щомісячну пенсію.

Тобто, предметом спірних правовідносин є невиплата відповідачем поточної щомісячної пенсії, а не заборгованості по виплаті пенсії позивачу за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2019 року по справі № 200/12501/19-а.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 Конституції України Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Так, частиною другою статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регламентовані Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до статті 47 Закону №1058-VI (в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин), пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсії, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 року №1596 (далі - Порядок №1596) визначено механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, об'єднаними управліннями (далі - органи Пенсійного фонду), головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення), а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги (далі - одержувачі) в уповноважених банках.

Абзацом 1-3 пункту 10 Порядку №1596 визначено, що заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) або заява про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України.

Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України або органом соціального захисту населення через установи уповноваженого банку.

Заява приймається за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її вік, і визначеного законодавством документа, необхідного для з'ясування місця її проживання, та реєструється в установленому порядку.

Аналогічні положення закріплені у п. 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (надалі Порядок №22-1), яким передбачено, що заяви про виплату пенсії реєструються в журналі вхідної кореспонденції. Заява про виплату пенсії через банківський рахунок подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їхні поточні рахунки у банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року №1596 (зі змінами).

Як вбачається з додатку 1 до Порядку № 1596, заява про виплату пенсії або грошової допомоги, передбачена за наступним зразком:

«Прошу належні мені суми пенсії (грошової допомоги, іншої грошової виплати) починаючи з ____ року перераховувати на мій поточний рахунок, який відкрито у ________ (найменування установи банку) поточний рахунок №_____, рахунок установи уповноваженої банку №______, код банку ____, код згідно з ЄДРПОУ____. Підпис одержувача та дата.

* Я, _____ (прізвище, ім'я, по батькові) уповноважую працівника банку передати від мого імені цю заяву до відповідно органу Пенсійного фонду або органу соціального захисту населення.

* Я, ____ (прізвище, ім'я, по батькові, посада уповноваженого працівника банку) підтверджую, що ідентифікація клієнта під час відкриття рахунку, в тому числі з обов'язковим пред'явленням паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу і підтверджує її вік, та документа, визначеного законодавством, для з'ясування місця її проживання, проведена у повному обсязі відповідно до вимог законодавства та нормативно - правових актів Національного банку, а копії відповідних документів сформовано в окрему справу. Підпис __ (прізвище ініціали). МП (відмітка банку).

* Зазначається у випадках подання заяви через установу уповноваженого банку.»

Аналізуючи вищенаведене, підставою для виплати пенсії через поточні рахунки в банках є заява про виплату пенсії або грошової допомоги, яка може бути подана до органів Пенсійного фонду України, відповідно до п.10 Порядку №1596, двома способами:

- особисто подати до органу Пенсійного фонду України за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України;

- або через установи уповноваженого банку.

Судом встановлено, що позивач двічі звертався до відповідача із заявою про виплату пенсії.

Вперше, 22 листопада 2020 року, через веб-портал електронних послуг Пенсійного Фонду України надіславши текст заяви за електронним сертифікованім підписом. Вдруге, 24 листопада 2020 року, засобами поштового зв'язку надіславши заяву в паперовій формі.

Суд погоджується з аргументами відповідача про те, що подана позивачем заява у паперовій формі не відповідає вимогам її подачі за п.10 Порядку №1596, оскільки не може вважатися поданою особисто, без пред'явлення при цьому паспорту, для встановлення особи заявника.

Проте суд відхиляє аргументи відповідача, що заява подана позивачем за особистим електронним підписом через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України не відповідає вимогам її подачі за п.10 Порядку №1596, оскільки не подана позивачем особисто.

Суд зазначає, що таке тлумачення норм відповідачем, звужує конституційне право позивача на отримання пенсії, тоді як впровадження електронного документообігу, на час спірних правовідносин, врегульовано діючим законодавством України та забезпечує можливість подавати відповідні заяви особисто, через накладення сертифікованого електронного підпису, що забезпечує ідентифікацію автора.

Процес видачі та використання таких підписів регламентується Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг» від 22 травня 2003 року № 851-IV та контролюється Міністерством юстиції України.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги».

Згідно пункту 23 частини першої статті 12 Закону України «Про електронні довірчі послуги» від 5 жовтня 2017 року № 2155-VIII кваліфікований електронний підпис - удосконалений електронний підпис, який створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.

Тобто, кваліфікований електронний підпис за правовим статусом прирівняний до власноручного підпису і передані за таким підписом дані або документи забезпечують їх особисту подачу та ідентифікацію автора.

Крім цього, організаційні засади прийому та обслуговування осіб, які звертаються до територіальних органів Пенсійного фонду України (далі - органи Пенсійного фонду), у тому числі за допомогою засобів телекомунікації, відповідно до вимог Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року №13-1 (далі - Постанова № 13-1), яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Відповідно до пункту 2 Розділу I Постанови №13-1, веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду (система надання послуг в електронній формі) (далі - веб-портал) - сукупність програмно-технічних засобів, що забезпечують оперативне приймання, обробку, зберігання та передачу інформації (даних) під час надання послуг громадянам, застрахованим особам та страхувальникам, а також надання установам банків та організаціям, що здійснюють виплату та доставку пенсій, інформації в електронній формі з дотриманням адресності та заходів щодо захисту відповідних видів інформації (даних).

Електронна персональна сторінка користувача послуг (далі - персональна сторінка) - електронний обліковий запис на веб-порталі, який створюється при реєстрації користувача електронних послуг і забезпечує інформаційний обмін, пов'язаний із наданням послуг.

Користувач електронної послуги - фізична або юридична особа, яка звертається за отриманням послуги, в тому числі електронної, та/або інформаційно-консультаційною підтримкою щодо надання послуги.

Послуга - прийом та обслуговування застрахованих осіб, осіб, що перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду як одержувачі пенсії, осіб, які мають право на призначення пенсії, виплату допомоги на поховання, страхувальників або уповноважених ними осіб з метою вирішення питання, з яким вони звертаються до органів Пенсійного фонду.

Відповідно до пункту 1 Розділу IV Постанови № 13-1, надання органами Пенсійного фонду послуг в електронній формі здійснюється з використанням технологій віддаленого доступу (веб -технологій) та автоматизованої передачі і обробки інформації і включає, зокрема:

- реєстрацію користувачів електронних послуг на веб-порталі;

- доступ до розміщеної на веб-порталі інформації;

- доступ для користувача електронної послуги до інформації про стан відомостей про застраховану особу, пенсійних виплат, стан відомостей реєстру застрахованих осіб Державного реєстру, стан взаєморозрахунків за зобов'язаннями платника (за умови підтвердження ідентифікації особи, що одержує доступ, шляхом реєстрації особи в базі даних веб-порталу);

- замовлення та отримання в електронному вигляді довідок та/або витягу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру з використанням перевірочних кодів (для користувачів, які зареєстровані на веб-порталі та ідентифіковані за допомогою кваліфівзаємодію користувача електронної послуги з органами Пенсійного фонду з питань:

- заповнення бланків заяви, скарги, пропозиції, запиту в електронній формі.

Відповідно до пункту 2 Порядку, реєстрація користувачів електронних послуг на веб-порталі здійснюється на підставі заяв, складених за формою згідно з додатками 2, 3 до цього Положення, поданих до органу Пенсійного фонду особисто з пред'явленням документів, що посвідчують особу. У разі подання заяв через уповноваженого представника до заяви додаються документи, що підтверджують його повноваження.

Реєстрація на веб-порталі осіб, які мають кваліфікований електронний підпис або платіжну картку, що одночасно є пенсійним посвідченням, здійснюється автоматично.

Таким чином, аналізуючи вищенаведене суд доходить висновку, що заява від 22 листопада 2020 року про перерахування пенсії за банківськими реквізитами подана позивачем за кваліфікованим електронним підписом через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, подана ним особисто. У зв'язку з чим, її подача відповідає вимогам діючого законодавства.

За таких обставин, посилання відповідача не відповідність вимогам її подачі за п.10 Порядку №1596 є необґрунтованими.

Щодо аргументів відповідача викладених у листі від 17 грудня 2020 року № 057-05-8/14267 та у відзиві на позов, про те, що подана позивачем заява не може бути підставою для проведення пенсійних виплат, оскільки видана не у відділенні банківських установ в межах Донецької області, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 637 від 05 листопада 2014 року установлено, зокрема, що: виплата (продовження виплати) довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати) та пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюється через рахунки та мережу установ і пристроїв акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" з можливістю отримання готівкових коштів і проведення безготівкових операцій через мережу установ і пристроїв будь-яких банків тільки на території населених пунктів, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

Дія платіжних карток установлюється на строк до трьох років за умови проходження фізичної ідентифікації клієнта в установах акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" кожні шість місяців. Ця умова не застосовується на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - коронавірусна хвороба (COVID-19), та протягом 30 днів з дня відміни карантину. Після завершення строку дії картка перевипускається за рахунок акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".

Фізична ідентифікація клієнта, якому відкрито поточний рахунок в установі акціонерного товариства "Державний ощадний банк України", проводиться:

для отримання пенсії до отримання ним в установленому порядку платіжної картки, яка водночас є пенсійним посвідченням, - кожні три місяці з дня відкриття рахунка або з дня попередньої ідентифікації;

для отримання інших соціальних виплат - кожні шість місяців із дня відкриття рахунка або з дня попередньої ідентифікації.

Відповідно до пункту 4 Порядку №1596 виплата пенсій та грошової допомоги відповідно до цього Порядку здійснюється за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувачів в населених пунктах у межах України, в яких функціонують вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо) (далі - установи уповноважених банків).

Згідно пункту 6 Порядку №1596 одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка. Для внутрішньо переміщених осіб, які перебувають на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. N 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., N 81, ст. 2296; 2015 р., N 70, ст. 2312), уповноваженим банком є АТ "Ощадбанк".

З аналізу вищенаведених норм вбачається, що для внутрішньо переміщених осіб, які перебувають на обліку, уповноваженим банком є АТ "Ощадбанк". Виплата пенсії здійснюється лише після відкриття рахунку у відділенні АТ «Ощадбанку», який функціонує за місцем фактичного проживання особи у межах України.

З наявної в матеріалах справи довідки Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради від 24 грудня 2014 року № 14250 вбачається, що позивач є особою, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України або регіону проведення антитерористичної операції: АДРЕСА_1 . Містом фактичного проживання зазначено: АДРЕСА_2 . У позовній заяві позивач вказує адресу реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 .

Докази анулювання довідки внутрішньо переміщеної особи в матеріалах даної справи відсутні, відповідно, станом на час виникнення спірних правовідносин та під час розгляду даної справи, місце фактичного проживання позивача є: АДРЕСА_2 .

Таким чином, оскільки позивач перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа, за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_2 , суд доходить висновку, що на позивача розповсюджуються вищенаведені приписи діючого законодавства, а тому відкриття рахунку у відділенні АТ «Ощадбанку» має відбуватися за місцем фактичного проживання позивача у межах України, тобто в межах населеного пункту Донецької області.

Як вбачається з наданої позивачем до відповідача заяви про виплату поточної пенсії на рахунок, позивачем відкрито рахунок для виплати пенсії в Головному Управлінні по м. Києву та Київській області АТ «Ощадбанк».

При цьому, відомості щодо фактичного проживання позивача у м. Києві або у Київській області матеріали справи не містять.

Таким чином суд погоджується з доводами відповідача про те, що заява про перерахування пенсії за відкритим банківським рахунком в АТ «Ощадбанк'у м. Києві або у Київській області не відповідає вимогам пункту 4 Порядку №1596, що у свою чергу позбавляє відповідача права здійснювати виплату пенсії позивачу за зазначеним банківським рахунком.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу; адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного вище, враховуючи приписи статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд доходить висновку, що відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб визначений діючим законодавством, у зв'язку з чим, позовні вимоги щодо визнання бездіяльності Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області протиправною та зобов'язання розпочати виплачувати позивачеві на його відкритий особистий рахунок поточну щомісячну пенсію задоволенню не підлягають.

При цьому суд роз'яснює позивачу, що відмова в задоволенні позову не позбавляє позивача права звернутися до відповідача із заявою про виплату пенсії за належними банківськими реквізитами.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями: 9, 73, 77, 90, 139, 241-246, 257-258, 263, 293, 295, 297, пп. 15.5 п. 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ: 42171400, місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25) - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду,або розгляду справи в порядку письмового провадження,зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 12 квітня 2021 року.

Суддя Т.О. Шувалова