12 квітня 2021 року Справа № 160/17768/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коренева А.О.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Дніпропетровської Обласної організації політичної партії «Слуга Народу» до Мирівської сільської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області, Мирівської сільської ради про стягнення грошової застави,-
31.12.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Дніпропетровської Обласної організації політичної партії «Слуга Народу» до Мирівської сільської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області, Мирівської сільської ради, в якій позивач просить:
- стягнути грошову заставу в розмірі 1 000 грн. 00 коп. з Мирівської сільської ради, на користь Дніпропетровської Обласної організації політичної партії «Слуга Народу».
В обґрунтування позову зазначено, що 21 вересня 2020 року Дніпропетровською Обласною організацією політичної партії «Слуга Народу» було здійснено безготівковий платіж на спеціальний (депозитний) рахунок відповідної територіальної виборчої комісії для внесення грошової застави у сумі 22 000 грн. 00 коп. для реєстрації кандидатів у депутати до Мирівської сільської ради, що підтверджується платіжним дорученням № 86 від «21» вересня 2020 року. За результатами перших місцевих виборів депутатів Дніпропетровська Обласна організація політичної партії «Слуга Народу» отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів, обрано депутатом Мирівської сільської ради Петровську М.В . Позивач зазначає, що станом на 28.12.2020 року Мирівська сільська територіальна виборча комісія Нікопольского району Дніпропетровської області в порушення частини п'ятої статті 225 Виборчого кодексу України, не повернула грошову заставу в розмірі 1000 грн. на рахунок Дніпропетровської Обласної організації політичної партії «Слуга Народу». Оскільки грошова застава у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів перераховується до сільського бюджету, то 1000 грн. грошової застави, на переконання позивача, належить стягнути з Мирівської сільської ради.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 січня 2021 року
позовну заяву було залишено без руху.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2021 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Вказана ухвала суду отримана відповідачами 11 лютого 2021 року. Водночас відповідачі не скористалися правом подати відзив на позов. Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Постановою Верховної ради України від 15 липня 2020 року № 795-ІХ «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» було призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25 жовтня 2020 року.
Постановою Центральної виборчої комісії від 08 серпня 2020 року № 160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» було призначено на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1- 24.
Згідно офіційному веб-сайту Центральної виборчої комісії за посиланням, а саме: https://www.cvk.gov.ua/pls/vm2020/pvшl09pt001f01=695.html, вбачається, що політична партія «Слуга Народу» було прийнято рішення про участь її місцевих організацій у місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
Відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 10.09.2020 року № 246 «Про розмір грошової застави на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року» було визначено розмір грошової застави на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
21 вересня 2020 року Дніпропетровською Обласною організацією політичної партії «Слуга Народу» було здійснено безготівковий платіж на спеціальний (депозитний) рахунок відповідної територіальної виборчої комісії для внесення грошової застави у сумі 22 000 грн. 00 коп. (двадцять дві тисяч грн. нуль коп.) для реєстрації кандидатів у депутати до Мирівської сільської ради, що підтверджується платіжним дорученням № 86 від «21» вересня 2020 року.
Відповідно до офіційних даних на веб-сайті ЦВК, які знаходяться у відкритому доступі за посиланням https://www.cvk.gov.ua/pls/vm2020/pvm057pid112=61ріd 102=64444рf7691=64655рt001f01=695геj=0рt0_t001f01=695.html, було встановлено результати виборів до Мирівської сільської ради 25 жовтня 2020 року, що підтверджується витягом, який міститься в матеріалів справи.
Згідно вищезазначеної інформації, Дніпропетровська Обласна організація політичної партії «Слуга Народу» отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів Мирівської сільської ради на виборах депутатів Мирівської сільської ради 25 жовтня 2020 року.
Станом на 28 грудня 2020 року Мирівська сільська територіальна виборча комісія Нікопольского району Дніпропетровської області не повернула грошову заставу в розмірі 1 000 грн. 00 коп., на рахунок Дніпропетровської Обласної організації політичної партії «Слуга Народу» у відповідності до частини п'ятої статті 225 Виборчого кодексу України.
У зв'язку з неповерненням грошової застави у розмірі 1000 грн. Позивач звернувся із вказаним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходив з такого.
Згідно із пунктом 3 частини 2 статті 32 ВК України до виборчих комісій належать територіальні виборчі комісії.
Частиною 8 статті 33 ВК України визначено, що територіальні виборчі комісії є постійно діючими органами.
Відповідно до частин 5, 6, 7 статті 225 ВК України грошова застава, внесена організацією партії, яка висунула кандидатів у депутати, або організацією відповідної партії вищого рівня, або кандидатом, який висувався шляхом самовисування, повертається у разі, якщо за підсумками виборів організація партії отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів або кандидата визнано обраним у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів, на рахунок суб'єкта внесення застави, з якого вносилася грошова застава.
Грошова застава повертається відповідному суб'єкту внесення, якщо за результатами місцевих виборів кандидата визнано обраним сільським, селищним, міським головою.
В інших випадках грошова застава у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів перераховується відповідно до сільського, селищного, районного у місті, міського, районного, обласного, республіканського Автономної Республіки Крим бюджету.
Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави встановлюється Центральною виборчою комісією спільно з Міністерством фінансів України не пізніш як за шістдесят днів до дня голосування.
Процедура повернення грошової застави регламентована Постановою ЦВК від 21.08.2020 № 193 "Про Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах" (далі - Порядок №193) та наказом Міністерства фінансів України від 21.08.2020 №517 "Про затвердження порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах" (далі - Наказ №517).
Відповідно до пунктів 9, 10, 11 Порядку №193 грошова застава повертається відповідному суб'єкту внесення у випадку, якщо відмовлено в реєстрації відповідного кандидата, всіх кандидатів, включених до виборчого списку, протягом десяти днів з дня прийняття рішення про відмову в реєстрації відповідного кандидата, всіх кандидатів, включених до виборчого списку, на рахунок, зазначений у заяві, поданій до територіальної виборчої комісії вказаним суб'єктом.
Грошова застава повертається відповідному суб'єкту внесення у випадку, якщо відповідні вибори були визнані такими, що не відбулися, протягом десяти днів з дня прийняття рішення про визнання виборів такими, що не відбулися, на рахунок, зазначений у заяві, поданій до територіальної виборчої комісії вказаним суб'єктом.
Грошова застава повертається відповідному суб'єкту внесення у випадку, якщо за результатами місцевих виборів кандидат визнаний обраним міським головою або місцева організація партії, що висунула список кандидатів у депутати, отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів, протягом десяти днів з дня офіційного оприлюднення результатів відповідних виборів на рахунок, зазначений у заяві, поданій до територіальної виборчої комісії вказаним суб'єктом.
При цьому територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття рішення про відмову в реєстрації відповідного кандидата, всіх кандидатів, включених до виборчого списку, про визнання виборів такими, що не відбулися, офіційного оприлюднення результатів відповідних виборів інформує кандидатів, місцеві організації політичних партій (організації відповідних політичних партій вищого рівня) про необхідність подання заяви про повернення грошової застави.
В інших випадках грошова застава не повертається і перераховується територіальною виборчою комісією протягом десяти днів з дня офіційного оприлюднення результатів відповідних виборів: до Державного бюджету України в разі проведення чергових, позачергових та перших місцевих виборів; до бюджету Автономної Республіки Крим, місцевого бюджету в разі проведення повторних виборів.
Спеціальний рахунок, відкритий територіальною виборчою комісією для внесення грошової застави, після повернення та перерахування грошової застави відповідно до пункту 8 цього Порядку закривається нею в установленому законодавством України порядку.
Аналогічні норми також закріплені в Наказі № 517. Аналізуючи норми ВК України, Порядку №193 та Наказу № 517 в їх сукупності, суд дійшов висновку, що внесена відповідною організацією політичної партії грошова застава повертається відповідною територіальною комісією у разі, якщо за підсумками виборів організація партії отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів або кандидата визнано обраним у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів, на рахунок суб'єкта внесення застави - відповідною організацією політичної партії, з якого вносилася грошова застава. В інших випадках грошова застава у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів перераховується відповідною територіальною комісією до відповідного місцевого бюджету.
Водночас, як зазначено позивачем, та не спростовано відповідачами, така грошова застава у зв'язку з обранням депутатом до Мирівської сільської ради відповідачем 1 у визначений чинним законодавством строк позивачу у розмірі 1000 грн. не повернута, що свідчить про протиправну бездіяльність такого суб'єкта владних повноважень.
Згідно із частиною 2 стаття 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).
Згідно із ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За приписами ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005 (заява № 38722/02).
Надавши правову оцінку всім обставинам справи, суд, з метою захисту прав та інтересів позивача, з урахуванням вимог ст. 245 КАС України, а також висновків суду у даній справі, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та задовольнити позовні вимоги у спосіб визнання протиправною бездіяльності Мирівської сільської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області щодо неповернення грошової застави у розмірі 1000 грн., та стягнути з Мирівської сільської ради на користь Дніпропетровської Обласної організації політичної партії «Слуга Народу» грошову заставу в розмірі 1000 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Крім того, вирішуючи питання про стягнення судових витрат, суд бере до уваги положення ч. 8 ст. 139 КАС України, відповідно до якої у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Судом встановлено, що позивачем сплачено судовий збір в сумі 2102 грн. При цьому, суд враховує, що вказані судові витрати необхідно присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Мирівської сільської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області, оскільки порушення права, яке потребувало судового захисту, в першу чергу пов'язано з його протиправною бездіяльністю.
Відповідно до частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
У зв'язку з перебуванням судді Коренева А.О. у відрядженні повний текст судового рішення складений - 12.04.2021року.
Керуючись 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Дніпропетровської Обласної організації політичної партії «Слуга Народу» (49000, м. Дніпро, вул. Європейська, 20а, код ЄДРПОУ 43721791) до Мирівської сільської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області (53540, Дніпропетровська область, Томаківський район, с. Топила, вул. Правобережна, 2, код ЄДРПОУ 43780841), Мирівської сільської ради (53540, Дніпропетровська область, Томаківський район, селище Мирове, вул. Правобережна, буд. 49, Код ЄДРПОУ: 04338032) про стягнення грошової застави - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Мирівської сільської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області щодо неповернення Дніпропетровській Обласній організації політичної партії «Слуга Народу» грошової застави в розмірі 1000 грн. (одна тисяча гривень).
Стягнути з Мирівської сільської ради на користь Дніпропетровської Обласної організації політичної партії «Слуга Народу» грошову заставу в розмірі 1000 грн. 00 коп. (одна тисяча грн. 00 коп.).
Стягнути з Мирівської сільської територіальної виборчої комісії Нікопольського району Дніпропетровської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Дніпропетровської Обласної організації політичної партії «Слуга Народу» (49000, м. Дніпро, вул. Європейська, 20а, код ЄДРПОУ 43721791) судові витрати у розмірі 2102,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.О. Коренев