Справа №409/750/21
Пров.№2-о/409/160/21
08 квітня 2021 року смт Білокуракине
Білокуракинський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді: О.Ю.Максименко
за участю секретаря судових засідань: О.В.Скорикової
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Білокуракине Луганської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення (народження), -
Заявниця звернулася до суду з заявою про встановлення факту народження, а саме, що у неї ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася дитина.
Свої вимоги заявниця обґрунтовує тим, що вона перебуває в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 о 20 годині 35 хвилин у ДЗ "Луганська міська багатопрофільна лікарня № 3" м. Луганськ Україна, у неї народилася дівчинка, про що їй було видано медичне свідоцтво про народження № 187. Вказана медична установа знаходиться на території, не підконтрольній українській владі, а тому отримати свідоцтво про народження дитини у м. Луганськ у ОСОБА_1 немає можливості. Крім того, про неможливість зареєструвати народження дитини повідомив Луганський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) та зазначив, що медичні документи видані закладами, які розташовані на території, непідконтрольній українській владі, викликають сумнів у їх легітимності. У зв'язку з чим заявниця просить суд встановити факт народження у неї дитини - дівчинки ОСОБА_3 та зазначити батьком ОСОБА_2 ..
Заявниця в судове засідання не з'явилася, в заяві зазначила про розгляд справи у її відсутність.
Представник заявника в судове засідання не з'явився, в заяві зазначив про розгляд справи без його участі, заяву просив задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Луганський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) в судове засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши докази по справі кожний окремо та в їх сукупності, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.4), перебуває в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 (а.с.7).
Згідно копії медичного свідоцтва про народження № 187 від 07.03.2021, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 о 20 годині 35 хвилин народила дівчинку у Державному закладі "Луганська міська багатопрофільна лікарня № 3" м. Луганськ Україна (а.с.6).
Луганським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) було відмовлено представнику заявниці у реєстрації народження дитини у зв'язку з тим, що медичні документи, оформлені медичними закладами, які розташовані на території непідконтрольній українській владі, вказують на те, що відсутнє підпорядкування медичного закладу у відповідності до відомчої підпорядкованості, що ставить під сумнів легітимність оформлення медичного свідоцтва про народження закладами охорони здоров'я, органами, установами, організаціями, місцем розташування яких є населені пункти, на територіях яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження відповідно до Додатку 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014р. № 1085 (у редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.05.2015 р. № 428-р.) (а.с.13).
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно п.18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995р. „Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 318 ЦПК України у заяві про встановлення факту повинно бути зазначено причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт.
Згідно з Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Наказом Міністерства юстиції України № 953/5 від 17.06.2014 року „Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції" (з внесеними змінами від 05.11.2014р.) з 21.11.2014р. тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Луганської області та Донецької області, в тому числі м. Луганська. Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.
Згідно ч. 1, 3 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Згідно ч.4 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Сімейного кодексу України Дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.
Таким чином, суд при розгляді таких заяв встановлює тільки факт народження, у зв'язку з чим вимоги заявниці підлягають частковому задоволенню з відмовою у задоволенні вимог в частині зазначення ПІБ дитини та ПІБ батька дитини.
Згідно ст. 317 та п. 8 ст. 430 ЦПК України суд допускає рішення до негайного виконання.
На підставі викладеного та керуючись п.18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995р. „Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Наказом Міністерства юстиції України № 953/5 від 17.06.2014 року „Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції", ст.ст. 49, 77-81, 263-265, 268, 315-317, 354-355, 430 ЦПК України, ст. 122 СК України, п.3 розділу XII «Прикінцеві положення» ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Встановити факт народження дитини - дівчинки, яка народилася у м. Луганську Україна ІНФОРМАЦІЯ_3 при одноплідних пологах, друга дитина, матір'ю якого є ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , перебуває в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , громадянином України .
В іншій частині заявлених вимог відмовити.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене до Луганського апеляційного суду через Білокуракинський районний суд Луганської області на підставі п.15.5 ч.1 Розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Заявниця - ОСОБА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Артемівським РВ ЛМУ УМВС України в Луганській області 25.07.2012; зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Представник заявника - ОСОБА_5 , адреса: АДРЕСА_2 , свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 001706 від 08.11.2019.
Заінтересована особа - Луганський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), код ЄДРПОУ 41159356, місце знаходження: вул. Федоренка, 10 м. Сєвєродонецьк Луганської області.
Суддя Білокуракинського
районного суду Луганської області О.Ю. Максименко