Справа № 210/1780/21
Провадження № 3/210/848/21
іменем України
"08" квітня 2021 р.
Суддя Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Вікторович Н.Ю., розглянувши матеріал про адміністративне правопорушення, який надійшов з Відділення поліції №2 Криворізького районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м. Кривого Рогу, громадянку України, працюючої адміністратором кафе «Копоть і Баклажан», проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.44-3 КУпАП, -
07 квітня 2021 року до Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшов адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_1 , за ст.44-3 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №545638 від 27.03.2021 року, ОСОБА_1 , 27.03.2021 року, о 19:57год., знаходячись на робочому місці в кафе « ІНФОРМАЦІЯ_2 », за адресою: пр. Миру, 24 в Металургійному районі м. Кривого Рогу, порушила Постанову Кабінету Міністрів України №1236 від 09.12. 2020 року, а саме: п.11.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні присутньою не була, подала пояснення, в яких зазначила, що не порушувала п.11 Постанови Кабінету Міністрів України №1236 від 09.12.2020 року, не підпадає під перелік осіб, які згідно з п.7 цієї Постанови підлягають самоізоляції, підстави для притягнення до адміністративної відповідальності за ст.44-3 КУпАП відсутні.
Статтею 44-3 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Диспозиція ст.44-3 КУпАП має бланкетний характер, а тому для з'ясування змісту порушення необхідним є звернення до відповідних нормативно правових актів, якими встановлено відповідні правила та норми, а також до рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Із змісту положень ч.ч.1, 3, 4 ст.29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» за №1645-III від 06.04.2000 року (зі змінами та доповненнями) карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації. Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.
У пункті 11 Постанови Кабінету Міністрів України №1236 від 09.12.2020 року «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» визначено - у разі здійснення особою самоізоляції до системи вноситься інформація про: 1) прізвище, ім'я, по батькові особи; 2) стать; 3) дату народження; 4) визначене особою місце самоізоляції (у разі ненадання особою відомостей про місце самоізоляції місцем самоізоляції вважається зареєстроване місце проживання особи); 5) зареєстроване місце проживання особи; 6) засоби зв'язку (номер телефону); 7) місце роботи, заклад освіти із зазначенням їх адрес; 8) наявність можливості забезпечення піклування про особу іншими особами; 9) стан здоров'я (зокрема про перебіг хвороби COVID-19, результати досліджень за методом полімеразної ланцюгової реакції, про госпіталізацію особи); 10) контактних осіб (за наявності); 11) строк самоізоляції.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 порушила пункт 11 постанови Кабінету Міністрів України №1236 від 09.12.2020 року, у якому зазначено яка інформація вноситься до системи у разі здійснення особою самоізоляції.
Згідно з вимогами статті 280 КУпАП орган (посадова особа) під час розгляду справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний насамперед з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (стаття 251 КУпАП).
При цьому частина друга статті 251 КУпАП покладає обов'язок щодо збирання доказів саме на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами (постанова Верховного Суду від 15.03.2019р. у справі №204/2352/16-а).
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом; провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності; застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Обвинувачення не може ґрунтуватися, зокрема, на припущеннях; усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь (частина третя статті 62 Конституції України).
У протоколі про адміністративне правопорушення у графі «склад адміністративного правопорушення» зазначено про порушення ОСОБА_2 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України №1236 від 09.12.2020 року, проте у порушення вимог ч.1 ст.256 КУпАП не зазначено суть адміністративного правопорушення - не зазначені конкретні дії вчинені ОСОБА_2 , в яких є склад адміністративного правопорушення, а з матеріалів, доданих до протоколу та зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення не вбачається, що ОСОБА_2 є особою, яка потребує самоізоляції, про яку йдеться у п.11 Постанови КМУ №1236 від 09.12.2020 року.
Отже, зі змісту положень Постанови КМУ №1236 від 09.12.2020 року, на порушення яких посилається особа, що склала протокол, вбачається допущення помилки під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, однак суд не може змінювати чи уточнювати суть порушення, яке вказане у протоколі, а повинен розглянути справу та ухвалити постанову виключно на основі зібраних працівниками поліції доказів.
Вказані вимоги закону також узгоджуються з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яку національні суди повинні враховувати при здійсненні правосуддя.
Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти Росії» та «Карелін проти Росії»), у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу. У такому випадку справа про адміністративне правопорушення має бути закрита у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
Отже, матеріали справи не містять належних доказів вчинення ОСОБА_2 правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний допустимим доказом, а враховуючи позицію ОСОБА_2 та вимоги статті 62 Конституції України, суд усі сумніви тлумачить на користь особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
З огляду на зазначене, провадження у цій справі слід закрити на підставі пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП за відсутності в діях ОСОБА_2 складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 44-3 КУпАП - порушення п.11 Постанови Кабінету Міністрів України №1236 від 09.12.2020 року, оскільки матеріалами справи не доведено її винуватість у вчиненні цього правопорушення.
Керуючись п.1 ч.1 ст.247, ст.ст.251, 252, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 за ст.44-3 КУпАП - закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в її діях складу та події адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції через Дзержинський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: Н. Ю. Вікторович