іменем України
08 квітня 2021 рокуСправа №451/67/21
Провадження № 3/451/95/21
Суддя Радехівського районного суду Львівської області Патинок О.П. розглянувши матеріали, які надійшли з Відділення поліції №1 Червоноградського РВП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Львівської області, громадянина України, середня освіта, не одруженого, не працюючого, який здійснює догляд за інвалідом 1 групи, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якому роз'яснені права за ст. 268 КУпАП -
встановив:
Із протоколу серії ААБ № 098105 від 17.01.2021 р. вбачається, що ОСОБА_1 - 17.01.2021 року о 01 год. 45 хв. в м. Радехів вул. Мишуги керував тз Ford Fiesta д.н.з. НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння, а саме з ознаками алкогольного сп'яніння: нестійка хода, запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився в присутності двох свідків, чим порушив п. 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав, подав до суду клопотання про закриття провадження у справі через порушення Інструкції від 11.10.2015 р. за №1413/27858 «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», яке полягає у відсутності направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння та відсутністю правильного діагнозу із встановленою кількістю проміле. У судовому засіданні також додав, що під час огляду на стан алкогольного сп'яніння в Радехівській ЦЛР, він в прилад для визначення стану алкогольного сп'яніння хотів продути, проте йому давали неправильні інструкції щодо застосування. Результатів «Алконту» не було, лікар склав акт, про те, що він відмовився від проходження медичного огляду, проте у Висновку вказано про стан алкогольного сп'яніння, який лікар визначив по зовнішніх ознаках. Просив провадження закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 з'ясувавши дійсні обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суддя встановив наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з положеннями ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218-221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ, тобто органи Національної поліції (стаття 130 КУпАП).
Відповідно до положень ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі змісту ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин, що передбачено п.2.5 Правил дорожнього руху України.
Порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції закріплено у ст. 266 КУпАП, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція №1452/735).
Відповідно до ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з вимогами п.п 6, 7 Розділу 1 Інструкції 1452/735, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку); у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п. 9, 16, 17, 22 Інструкції № 1452/735 Використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння) (додаток 4), видається на підставі акту медичного огляду (п.16).
Зміст висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повідомляється оглянутій особі в присутності поліцейського, який її доставив, про що робиться запис у вищезазначеному висновку (п.17)
Висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними (п.22).
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 до суду було надано: - протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ № 098105 складеного старшим сержантом поліції Відділення поліції №1 Червоноградського РВП ГУНП у Львівській області Магазинюк В.В., згідно якого - ОСОБА_1 - 17.01.2021 року о 01 год. 45 хв. в м. Радехів вул. Мишуги керував тз Ford Fiesta д.н.з. НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння, а саме з ознаками алкогольного сп'яніння: нестійка хода, запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився в присутності двох свідків (а.с.1); - відеозапис нагрудної камери поліцейського де видно що, ОСОБА_1 був зупинений працівниками поліції, які виявили в нього ознаки алкогольного сп'яніння. ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння за допомогою технічного засобу «Драгер» та пройти огляд в Радехівській ЦРЛ, під час огляду в Радехівській ЦРЛ ОСОБА_2 не зміг належно продути в прилад «Алконт», після чого на нього було складено протокол (а.с. 3); - Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, де зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою алкотестера «Драгер» (а.с.4); - письмові пояснення свідка ОСОБА_3 , свідка ОСОБА_4 ; Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, з якого видно, що ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння (а.с.5). Із аналізу наведених доказів та норм законодавства слід зробити висновок, що висновок на стан алкогольного сп'яніння видається на підставі Акта медичного огляду.
15.03.2021 р. за клопотанням ОСОБА_1 на запит суду надійшов Акт медичного огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №2 від 17.01.2021 р., з якого видно, що ОСОБА_1 від використання технічних засобів для визначення наявності або вимірювального вмісту етилового спирту у видихуваному повітрі (відповідно до встановлено рівня) - відмовився, а висновок та діагноз за результатами огляду був проведений на основі «видимих пов'язаних клінічних даних, та встановлено алкогольне сп'яніння». На підставі вказаного Акту, був виданий висновок від 17 січня 2021 р. про перебування ОСОБА_1 в «стані алкогольного сп'яніння» (а.с.28).
Згідно з п. 6 розділу 2 Інструкції установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові. У висновку щодо результатів медичного огляду від 17.01.2021 не вказано кількість алкоголю в проміле, тобто з даного висновку не можна з'ясувати чи було перевищено граничну норму у 0,2 проміле. При цьому, суд встановив, що після невдалої спроби тестування за допомогою спеціального технічного засобу, ОСОБА_1 не відмовився проходити огляд на стан сп'яніння.
Таким чином із зазначених норм чинного законодавства про порядок проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння та наданих суду доказів встановлено, що огляд в КНП «Радехівська ЦРЛ» 17.01.2021 р. був проведений без застосування вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, які використовуються в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень, а висновок про перебування ОСОБА_1 в «стані алкогольного сп'яніння» був встановлений з «видимих ознак» без зазначення показника алкоголю в проміле.
Із протоколу серії ААБ №098105 від 17.01.2021 р. вбачається «перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння» та «з ознаками алкогольного сп'яніння», що суперечить складу адміністративного правопорушення передбаченого ст.. 130 КУпАП.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, полягає у керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином у протоколі вбачаються розбіжності у встановлені об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, оскільки ОСОБА_1 інкримінується подвійний склад об'єктивної сторони вказаної статті, зокрема поліцейський встановлює «стан алкогольного сп'янінні» та «відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння».
При проведенні огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння в КНП «Радехівська ЦРЛ» було встановлено стан алкогольного сп'яніння не дотримуючись процедури такого проведення, яка передбачена в Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція №1452/735), а відповідно до п. 22 даної інструкції висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Обов'язок щодо збирання доказів, в силу вимог ч. 2 ст. 251 КУпАП, покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Як зазначив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові у справі № 463/1352/16-а від 08.07.2020 у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Відтак, оскільки не було дотримано порядку виявлення у водія ОСОБА_1 ознак алкогольного сп'яніння, а поліцейським було інкриміновано останньому два склади адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП, дані порушення не можуть бути усунені в судовому засіданні, тому підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП не має.
Відповідно до ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин провадження у справі слід закрити у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Оскільки адміністративне стягнення не застосовується, тому судовий збір до стягнення не підлягає.
Керуючись ст. ст. 130, 247, 266, 284 КУпАП,-
постановив:
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Радехівський районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених частиною 5 статті 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.
СуддяПатинок О. П.