Ухвала від 06.04.2021 по справі 450/1130/21

Справа № 450/1130/21 Провадження № 2-о/450/43/21

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2021 року суддя Пустомитівського районного суду Львівської області Кукса Д.А. розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Управління соціального захисту населення Пустомитівської районної державної адміністрації про встановлення факту добровільного залучення до забезпечення проведення антитерористичної операції та перебування безпосередньо в районі антитерористичної операції на території Луганської та Донецької областей в період її проведення,-

ВСТАНОВИВ:

До Пустомитівського районного суду Львівської області надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа: Управління соціального захисту населення Пустомитівської районної державної адміністрації про встановлення факту добровільного залучення до забезпечення проведення антитерористичної операції та перебування безпосередньо в районі антитерористичної операції на території Луганської та Донецької областей в період її проведення.

В своїй заяві заявник просить встановити факт, що він, в період з 27.04.2014 по 14.02.2017 був добровільно залучений до забезпечення проведення антитерористичної операції, в тому числі шляхом здійснення волонтерської діяльності, перебуваючи безпосередньо в районі антитерористичної операції на території Луганської та Донецької областей в період її проведення. Даний факт необхідно встановити заявнику для можливості звернення до органів соціального захисту населення з приводу оформлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.

Дослідивши матеріали заяви, вважаю, що ОСОБА_1 слід відмовити у відкритті провадження з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Як роз'яснено в п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 р. № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Згідно з рекомендаціями, наданими у п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995р. № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», не можуть розглядатись судами заяви про встановлення фактів належності до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до ветеранів чи інвалідів війни, проходження військової служби, перебування на фронті, у партизанських загонах, одержання поранень і контузій при виконанні обов'язків військової служби, про встановлення причин і ступеня втрати працездатності, групи інвалідності та часу її настання, про закінчення учбового закладу і одержання відповідної освіти, одержання урядових нагород. Відмова відповідного органу в установленні такого факту може бути оскаржена заінтересованою особою до суду.

Наказом Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07 жовтня 2014 року № 33/6/а визначено райони проведення АТО та терміни її проведення, зокрема Донецька і Луганська області - з 07 квітня 2014 року.

Таким чином, з 07 квітня 2014 року територія Донецької та Луганської областей визнана районом проведення АТО, на який був поширений спеціальний правовий режим.

Пунктом 13 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національною гвардією України та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.

Механізм надання статусу інваліда війни особам, які отримали інвалідність унаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в АТО, забезпеченні її проведення, визначено Порядком надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, затвердженим Постановою КМУ від 8 вересня 2015 р. № 685 (далі - Порядок).

Відповідно до абзацу 5 пункту 2 зазначеного Порядку статус інваліда війни надається, зокрема, особам, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районі її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу Збройних Сил, МВС, Національної поліції, Національної гвардії та інших утворених відповідно до закону військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії із Збройними Силами, МВС, Національною поліцією, Національною гвардією та іншими утвореними відповідно до закону військовими формуваннями та правоохоронними органами;.

Згідно з підпунктом 3 пункту 4 Порядку підставою для надання особам статусу особи з інвалідністю внаслідок війни є, для осіб, зазначених в абзаці 5 пункту 2 цього Порядку:

-довідка медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності;

- клопотання про надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни керівника добровольчого формування, до складу якого входила така особа, або командира (начальника) військової частини (органу, підрозділу) Збройних Сил, МВС, Національної поліції, Національної гвардії або іншого утвореного відповідно до закону військового формування чи правоохоронного органу, у взаємодії з якими особа виконувала завдання антитерористичної операції. До клопотання додаються документи, що підтверджують участь особи в антитерористичній операції, або письмові свідчення не менш як двох свідків з числа осіб, які разом з такою особою брали участь в антитерористичній операції та отримали статус учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни або учасника війни;

- довідка керівника Антитерористичного центру при СБУ, Генерального штабу Збройних Сил про виконання добровольчими формуваннями завдань антитерористичної операції у взаємодії із Збройними Силами, МВС, Національною гвардією та іншими утвореними відповідно до закону військовими формуваннями та правоохоронними органами, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

У пункті 6 Порядку визначено, що для надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, зазначеним в абзаці п'ятому пункту 2 цього Порядку, керівник добровольчого формування, до складу якого входила особа, або командир (начальник) військової частини (органу, підрозділу) Збройних Сил, МВС, Національної поліції, Національної гвардії або іншого утвореного відповідно до закону військового формування чи правоохоронного органу, у взаємодії з якими особа виконувала завдання антитерористичної операції, подають у місячний строк з дня надходження відповідної заяви особи або її представника клопотання до органу соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання особи про надання особі статусу особи з інвалідністю внаслідок війни разом з документами, що підтверджують її участь в антитерористичній операції. У разі неподання клопотання керівником добровольчого формування, до складу якого входила особа, або командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) Збройних Сил, МВС, Національної поліції, Національної гвардії або іншого утвореного відповідно до закону військового формування чи правоохоронного органу, у взаємодії з якими особа виконувала завдання антитерористичної операції, особи, зазначені в абзаці п'ятому пункту 2 цього Порядку, можуть подати до органу соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання перелічені у підпункті 3 пункту 4 цього Порядку документи без такого клопотання.

Аналіз вище вказаних норм матеріального права свідчить про те, що законодавством передбачено позасудову процедуру надання особам статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.

У своїй заяві ОСОБА_1 просить встановити факт добровільного залучення його до забезпечення проведення АТО з метою отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.

З наведеного можна зробити висновок, що насамперед, передбачено звернення особи до відповідного органу соціального захисту населення, яка претендує на надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, а в разі відмови у наданні такого статусу - особа має право звертатися до суду для оскарження такого рішення.

Проте, з поданої ОСОБА_1 заяви та доданих до неї матеріалів не вбачається, що заявник звертався до відповідного органу щодо надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та отримав відповідне рішення.

Відповідно до ч.4 ст. 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.

З викладених вище положень законодавства вбачається, що встановлення окремо факту добровільного залучення до участі в антитерористичній операції не має юридичного значення, але встановлення таких обставин є складовою процесу надання особі статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, для проведення якого визначений позасудовий порядок, який здійснюють спеціально уповноважені на це органи, рішення яких підлягає оскарженню в судовому порядку.

За таких обставин підстави для розгляду даної заяви по суті в окремому провадженні відсутні, оскільки чинним законодавством передбачений інший позасудовий порядок встановлення факту добровільного залучення до участі в антитерористичній операції, а саме шляхом звернення до органу соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання для встановлення .

Беручи до уваги вищезазначене, суд відмовляє у відкритті провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Управління соціального захисту населення Пустомитівської районної державної адміністрації про встановлення факту добровільного залучення до забезпечення проведення антитерористичної операції та перебування безпосередньо в районі антитерористичної операції на території Луганської та Донецької областей в період її проведення.

Заяву з усіма доданими до неї документами слід повернути заявнику.

Керуючись ст.186, ст. 258-261, 293, 315 ЦПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у відкритті провадження в цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Управління соціального захисту населення Пустомитівської районної державної адміністрації про встановлення факту добровільного залучення до забезпечення проведення антитерористичної операції та перебування безпосередньо в районі антитерористичної операції на території Луганської та Донецької областей в період її проведення.

Заяву разом з усіма доданими до неї документами повернути ОСОБА_1 .

Ухвала може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги в 15 - денний строк з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повної ухвали суду.

Апеляційна скарга подається в Апеляційний суд Львівської області через Пустомитівський районний суд Львівської області.

СуддяД. А. Кукса