08 квітня 2021 року
Київ
справа №140/905/20
адміністративне провадження №К/9901/31684/20
Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Мартинюк Н.М., розглянувши клопотання Головного територіального управління юстиції у Волинській області про зупинення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 8 квітня 2020 року та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 1 жовтня 2020 року у справі № 140/905/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Волинській області, Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
У лютому 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного територіального управління юстиції у Волинській області (далі - «ГТУЮ у Волинській області»), Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) (далі - «Західне МРУМЮ» (м.Львів), в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність щодо невиплати йому вихідної допомоги при звільненні та зобов'язати ГТУЮ у Волинській області або його правонаступника Західне МРУМЮ (м.Львів) виплатити таку допомогу.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 8 квітня 2020 року, яке було залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 1 жовтня 2020 року, позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ГТУЮ у Волинській області щодо невиплати ОСОБА_1 вихідної допомоги в розмірі не менше середнього місячного заробітку при звільненні у зв'язку з ліквідацією ГТУЮ у Волинській області. Зобов'язано ГТУЮ у Волинській області виплатити позивачу зазначену вихідну допомогу у розмірі не менше середнього місячного заробітку. В іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з цими судовими рішенням, ГТУЮ у Волинській області вдруге подало касаційну скаргу на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 8 квітня 2020 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 1 жовтня 2020 року у справі №140/905/20, надіславши її засобами поштового зв'язку до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до статті 327 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - "КАС України") 20 листопада 2020 року.
У поданій касаційній скарзі скаржник просить скасувати рішення Волинського окружного адміністративного суду від 8 квітня 2020 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 1 жовтня 2020 року у справі № 140/905/20.
Водночас у касаційній скарзі скаржник заявив клопотання про зупинення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 8 квітня 2020 року та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 1 жовтня 2020 року у справі № 140/905/20 до закінчення касаційного провадження. В обґрунтування заявленого клопотання скаржник вказує, що виконання оскаржуваного судового рішення суду першої інстанції приведе до неможливості повернення коштів до Державного бюджету України, з огляду на неможливість повороту виконання судового рішення.
Ухвалою Верховного Суду від 14 грудня 2020 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Головного територіального управління юстиції у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 8 квітня 2020 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 1 жовтня 2020 року у справі за вказаним позовом, а також встановлено для учасників справи десятиденний строк для подання до суду заперечення щодо клопотання Головного територіального управління юстиції у Волинській області про зупинення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 8 квітня 2020 року та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 1 жовтня 2020 року у справі №140/905/204.
Заперечення на вказане клопотання від інших учасників справи до Верховного Суду не надходили.
Вирішуючи заявлене клопотання, касаційний суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 340 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач в порядку підготовки справи до касаційного розгляду вирішує питання про зупинення виконання судових рішень, які оскаржуються.
Згідно з частиною першою статті 375 КАС України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Одночасно, зупинення виконання оскаржуваних у касаційному порядку судових рішень на підставі статті 375 КАС України чи зупинення їх дії може застосовуватись судом лише у виняткових випадках за наявності на те вагомих і переконливих доводів, підтверджених доказами, або існування об'єктивних для цього обставин й має здійснюватися таким чином, щоб намагатися не допустити порушення прав інших учасників справи. Сама по собі незгода скаржника з оскаржуваними судовими рішеннями не є підставою для зупинення їх виконання чи дії.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Для зупинення дії чи виконання судових рішень, яке допускається як виняток, повинні бути вагомі причини.
Разом з тим, Суд вважає доречними наведені скаржником об'єктивні обставини про те, що у разі задоволення касаційної скарги буде неможливим поворот виконання судового рішення.
Так, відповідно до статті 381 КАС України поворот виконання рішення про відшкодування шкоди, заподіяної суб'єктом владних повноважень, каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, рішення про присудження виплати пенсій чи інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів, а також рішення про присудження виплати заробітної плати чи іншого грошового утримання у відносинах публічної служби допускається, якщо скасоване рішення було обґрунтовано повідомленими позивачем завідомо неправдивими відомостями або поданими ним підробленими документами.
На підставі наведеного Верховний Суд дійшов висновку, що клопотання Головного територіального управління юстиції у Волинській області про зупинення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 8 квітня 2020 року та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 1 жовтня 2020 року у справі № 140/905/20 належить задовольнити.
Керуючись статтею 340 КАС України, Верховний Суд
Задовольнити клопотання Головного територіального управління юстиції у Волинській області про зупинення виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 8 квітня 2020 року та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 1 жовтня 2020 року у справі № 140/905/20.
Зупинити виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 8 квітня 2020 року та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 1 жовтня 2020 року у справі № 140/905/20 до закінчення їх перегляду у касаційному порядку.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, є остаточною та не може бути оскаржена.
......................................
Н.М. Мартинюк,
Суддя Верховного Суду