Рішення від 01.04.2021 по справі 927/12/21

РІШЕННЯ

Іменем України

01 квітня 2021 року м. Чернігівсправа № 927/12/21

Господарський суд Чернігівської області у складі: головуючого судді Федоренко Ю.В., секретаря судового засідання Сиворакша Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом:

Заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Чернігівської обласної державної адміністрації

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області

До відповідача: Дочірнього підприємства «Чернігівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України»

Предмет спору: про розірвання договору оренди земельної ділянки та приведення земельної ділянки у придатний для використання стан.

Представники сторін:

від позивача: Сокирко Н.В., в порядку самопредставництва.

Від відповідача: Шокур А.Ю., адвокат.

Від третьої особи: Будлянський В.М., в порядку самопредставництва,01.04.2021 не прибув.

В розгляді справи приймав участь представник Чернігівської обласної прокуратури Кошова І.М., наказ №48к від 10.03.2021.

Заступником керівника Ніжинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Чернігівської обласної державної адміністрації подано позов в якому просить суд розірвати договір оренди землі від 14.11.2014, укладений між Чернігівською обласною державною адміністрацією та Дочірнім підприємством “Чернігівський облавтодор” ПАТ “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України”, зареєстрований 04.12.2014 за № 523258574220 з підстав нецільового використання даної земельної ділянки останнім та зобов'язати відповідача привести земельну ділянку площею 2,5 га з кадастровим номером 7422081200:32:083:0005, яка розташована за межами населеного пункту, в адміністративних межах Бірківської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, у придатний для подальшого використання стан відповідно до акту прийому-передачі земельної ділянки. У позовній заяву також зазначено, що спірна земельна ділянка підлягає поверненню у розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації.

Ухвалою суду від 14.01.2021 дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в справі №927/12/21 за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 08.02.2021, учасникам справи встановлено строки для подачі до суду заяв по суті заявлених вимог. Також, за клопотанням прокурора в порядку статті 50 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучено Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, враховуючи, що факт використання земельної ділянки відповідачем не за цільовим призначенням підтверджено останнім при проведенні перевірки дотримання вимог земельного законодавства та за її результатами вказаним органом складено висновки.

26.01.2021 до суду від третьої особи надійшло письмове пояснення по справі № 9-25-0.6-319/2-21 від 25.01.2021 (а.с. 114-118) в якому зазначила, що починаючи з 30.11.2016 згідно змін до Положення Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області здійснює функції державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості грунтів. Відповідно до статті 187 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

20.09.2019 за № 10-3397/0/1-19 на адресу Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області надійшов лист Ніжинської місцевої прокуратури № 63-593 від 19.09.2019 в якому було зазначено, що земельна ділянка площею 2,5 га з кадастровим номером 7422081200:32:083:0005, яка на підставі розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації від 19.02.2014 № 51 передано в оренду відповідачу під розміщення зосередженого резерву ґрунту для ремонту та безперебійного утримання автомобільних доріг за рахунок земель запасу на території Бірківської сільської ради Козелецького району, використовується не за цільовим призначенням (на ній ведеться видобуток корисних копалин - піску).

Під час перевірки Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області (акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельною ділянкою від 06.11.2019 № 520-ДК/582/АП/09/01/-19) встановлено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 7422081200:32:083:0005 розташовані два котловани штучного походження, з яких здійснюється відбір піску (піщаного ґрунту). Частини земельної ділянки з кадастровим номером 7422081200:32:083:0005, на яких здійснюються вищевказані дії мають площі 0,2341 га та 0,1683 га відповідно. Дозвіл на користування надрами у відповідача відсутній. Таким чином, земельна ділянка використовується ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» не під розміщення зосередженого резерву ґрунту для ремонту та безперебійного утримання автомобільних доріг району, як передбачено договором, а для відбору піску, тобто використовується не за цільовим призначенням, що є порушенням вимог ст. 96 3К України.

З огляду на вищевикладене, третя особа просить суд задовольнити позовні вимоги прокурора та розгляд справи проводити без участі представника Головного управління Держгеокадастру в| Чернігівській області.

04.02.2021 до суду від відповідача надійшов відзив на позов від 02.02.2021 № 015-11/53 (а.с. 127-131) в якому просить суд відмовити позивачу у задоволені позовних вимог. Зокрема, відповідач зазначає, що використання зосередженого резевру грунту здійснювалось ним виключно з метою забезпечення будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг, виконання відповідних державних програм, забезпечення сталої роботи на автомобільних дорогах в умовах стихійного лиха, аварій, катастроф і подолання їх наслідків та у відповідності з правами наданими ст. 23 Кодексу України «Про надра» за якою землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення, до яких у тому числі належить пісок (постанова Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 № 827) загальною глибиною розробки до двох метрів. Згідно з листом Міністерства екології та природних ресурсів від 09.10.2000 року № 3516/10/3-10 розробка виїмок ґрунту для потреб реконструкції та ремонту автомобільних доріг може проводитись без спеціальних дозволів на користування.

Отже, на думку відповідача, вищевикладене свідчить про те, що ДП «Чернігівський облавтодор» являючись дорожнім господарством, створеним для ремонту, утримання та експлуатації автомобільних доріг, які в свою чергу є складовою Єдиної транспортної системи України і задовольняють потреби суспільства в автомобільних пасажирських і вантажних перевезеннях, - отримувало і використовувало земельну ділянку з кадастровим номером 7422081200:32:083:0005 за її цільовим призначенням, з дотриманням вказаних вище норм законодавства.

Також відповідач зазначає, що на його думку, разом з позовною заявою прокурором надано документи, згідно яких неможливо встановити і довести чи саме ДП «Чернігівський облавтодор» здійснив відбір піску (грунтопіску) з перевищенням меж встановлених ст. 23 Кодексу України про надра; яку кількість піску (грунтопіску) використовував відповідач для потреб держави; чи відповідає його кількість об'єму двох котлованів про які зазначено в позові.

Відповідач просить суд залучити до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Службу автомобільних доріг у Чернігівській області, обґрунтовуючи тим, що остання була балансоутримувачем автомобільних доріг розташованих на території Чернігівської області та здійснювала замовлення у відповідача на проведення відповідних ремонтних робіт і робіт з експлуатаційного утримання доріг. В цілях виконання таких замовлень задля задоволення потреб держави та користувачів автомобільними дорогами - відповідач здійснював використання зосередженого резерву грунту.

08.02.2021 на електронну адресу суду надійшло клопотання Ніжинської місцевої прокуратури про продовження процесуального строку, встановленого судом прокурору для подання до суду та іншим учасникам справи відповіді на відзив.

У судове засідання 08.02.2021 прибули представники сторін та прокурор, представник третьої особи не прибув; суд постановив протокольну ухвалу про задоволення клопотання Ніжинської місцевої прокуратури про продовження процесуального строку для подання відповіді на відзив та відкладення підготовчого судового засідання на 15.02.2021.

10.02.2021 до суду з Ніжинської місцевої прокуратури надійшла відповідь на відзив відповідача № 71-844ВИХ-21 від 09.02.2021 (а.с. 159-166) в якій зазначив, що твердження відповідача, зазначені у відзиві, є необґрунтованими і не спростовують доводів, зазначених у позовній заяві прокурора, та долучених до позовної заяви доказів, а відтак позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Зокрема, прокурор зазначає, що у матеріалах справи зібрано достатньо доказів, що саме відповідач здійснював відбір піску на земельній ділянці, яка йому передана в оренду, які не спростовані будь-якими належними, допустимими, достатніми та достовірними доказами. Посилання відповідача у відзиві на позов про те, що не встановлено яку кількість піску використовував ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» для потреб держави та чи відповідає його кількість об'єму двох котлованів, про які зазначено в позові, не є предметом спору і не має значення для прийняття рішення у справі, оскільки наведене в позовній заяві законодавство пов'язує обов'язок отримання дозвільних документів з глибинністю розробки (понад 2 метри), а не об'ємом видобутку піску.

Так, у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем обов'язків, встановлених договором оренди землі від 14.11.2014, незабезпеченням використання земельної ділянки за цільовим призначенням, чим порушено вимоги чинного законодавства, що регулює дані правовідносини, та умови правочину, договір оренди землі, укладений між ДП «Чернігівський облавтодор» та Чернігівською обласною державною адміністрацією, який зареєстрований 04.12.2014, підлягає достроковому розірванню, а земельна ділянка поверненню у розпорядження Чернігівської ОДА.

Крім того прокурор заперечує проти клопотання відповідача, викладеного у відзиві на позов стосовно залучення в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Службу автомобільних доріг у Чернігівській області в зв'язку з тим, що вона не є стороною договору оренди землі від 14.11.2014, а відтак рішення у даній справі не може вплинути на права та обов'язки вказаної установи.

У судове засідання 15.02.2021 прибули представники сторін, прокурор та представник третьої особи; представник відповідача заявив усне клопотання про відкладення підготовчого судового засідання в зв'язку з неотриманням від прокуратури відповіді на відзив та для надання часу на підготовку заперечень, яке суд задовольнив та постановив протокольну ухвалу про відкладення підготовчого судового засідання на 25.02.2021.

19.02.2021 до суду від відповідача надійшли заперечення до відповіді на відзив від 18.02.2021 в яких просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

У судове засідання 25.02.2021 прибули представники сторін, прокурор та представник третьої особи; суд постановив протокольну ухвалу про відмову у задоволенні клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору на стороні відповідача - Службу автомобільних доріг у Чернігівській області, оскільки відповідачем не обгрунтовано яким саме чином рішення по суті спору може вплинути на права або обов'язки останнього щодо однієї із сторін.

У судовому засіданні 25.02.2021 представник відповідача заявив усне клопотання про відкладення підготовчого засідання з метою подання письмового клопотання про призначення експертизи. Суд постановив протокольні ухвали: про відмову в задоволенні усного клопотання представника відповідача про відкладення підготовчого засідання; про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 15.03.2021. При вирішенні клопотання про відкладення підготовчого засідання судом враховано, що у відповідача було достатньо часу з 15.01.2021 (дати отримання ухвали про відкриття провадження у справі, а.с.110, для підготовки та подання до суду відповідного клопотання.

У судове засідання 15.03.2021 прибули представники сторін, прокурор та представник третьої особи, які дали усні пояснення по справі, судом досліджено докази; суд постановив протокольну ухвалу про оголошення перерви в судовому засіданні на 01.04.2021.

У судове засідання 01.04.2021 прибули представники сторін, прокурор, представник третьої особи не прибув. Прокурором надані суду письмові пояснення Чернігівської обласної прокуратури від 01.04.2021 № 54-194-21 в яких зазначено, що у зв'язку із початком роботи з 15.03.2021 Ніжинської окружної прокуратури (замість Ніжинської місцевої прокуратури) та Козелецької окружної прокуратури, відбулася зміна назв прокуратур, у тому числі якою подано позов у даній справі. Враховуючи, що юрисдикція Козелецької окружної прокуратури розповсюджується на Остерську міську територіальну громаду до якої включено Бірківську сільську раду, на території якої знаходиться спірна земельна ділянка, просить суд врахувати даний факт під час розгляду справи.

В якості доказів, що підтверджують вказані обставини заявником додані до клопотання: наказ Офісу Генерального прокурора № 40 від 17.02.2021 “Про день початку роботи окружних прокуратур”, наказ Офісу Генерального прокурора № 39 від 17.02.2021 “Про окремі питання забезпечення початку роботи окружних прокуратур”, наказ Офісу Генерального прокурора №2ш від 17.02.2021, яким внесено зміни до структур і штатних розписів обласних прокуратур.

Наведеними вище доказами підтверджується, що юрисдикція Козелецької окружної прокуратури розповсюджується на Остерську міську територіальну громаду, до якої включено Бірківську сільську раду, на території якої знаходиться спірна земельна ділянка, що є підставою для задоволення клопотання та змінити найменування прокурора у справі з Ніжинської місцевої прокуратури на Козелецьку окружну прокуратуру.

У судовому засіданні 01.04.2021 Господарським судом Чернігівської області на підставі частини 1 статті 240 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи по суті, господарський суд встановив:

Розпорядженням Чернігівської обласної державної адміністрації від 19.02.2014 № 51 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та надання земельної ділянки в оренду» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,50 га в оренду на 10 років ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» під розміщення зосередженого резерву грунту для ремонту та безперебійного утримання автомобільних доріг за рахунок земель запасу Бірківської сільської ради Козелецького району та надано в оренду строком на 10 років ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» земельну ділянку площею 2,50 га відкритих земель без рослинного покриву або з незначним рослинним покривом (кадастровий номер 7422081200:32:083:0005), а.с. 48.

14.11.2014 між Чернігівською обласною державною адміністрацією (далі - орендодавець) та Дочірнім підприємством “Чернігівський облавтодор” ПАТ “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України”, (далі - орендар) укладено договір оренди землі (далі - Договір, а.с. 49-50).

У відповідності до п. 1. Договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку під розміщення зосередженого резерву ґрунту для ремонту та безперебійного утримання автомобільних доріг району, яка розташована за межами населеного пункту в адміністративних межах Бірківської сільської ради Козелецького району Чернігівської області кадастровий номер 7422081200:32:083:0005.

Згідно пунктів 15, 19, 26 Договору земельна ділянка передається в оренду під розміщення зосередженого резерву ґрунту для ремонту та безперебійного утримання автомобільних доріг району.

Інші умови передачі земельної ділянки в оренду - заборона зміни цільового призначення земельної ділянки.

На орендовану земельну ділянку обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб не встановлено.

У відповідності до п. 28 Договору орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки відповідно за цільовим призначенням згідно з договором оренди.

Згідно з умовами п. 30 Договору одним з прав орендаря є самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі.

У відповідності до умов п. 31 Договору одним з обов'язків орендаря є дотримуватися режиму використання земель згідно цільового призначення.

Згідно з умовами п. 38 Договору дія договору припиняється, зокрема, шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Вказаний договір зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 04.12.2014 реєстраційною службою Козелецького районного управління юстиції Чернігівської області, де зазначено власником Держава в особі Чернігівської обласної державної адміністрації, форма власності - державна, цільове призначення: для розміщення зосередженого резерву ґрунту для ремонту та безперебійного утримання автомобільних доріг, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо нерухомого майна (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 523258574220), а.с. 53-54.

Підписаним представниками сторін та скріпленим печатками підприємств Актом прийому-передачі земельної ділянки підтверджується, що відповідно до підписаного сторонами договору оренди землі від 14.11.2014 орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду терміном на 10 років земельну ділянку площею 2,5000 га під розміщення зосередженого резерву ґрунту для ремонту та безперебійного утримання автомобільних доріг району, яка розташована за межами населеного пункту, в адміністративних межах Бірківської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, кадастровий номер 7422081200:32:083:0005; земельна ділянка знаходиться у наступному стані: техногенними речовинами не забруднена, забур'яненість в межах норми, сліди ерозії ґрунту відсутні, придатна до використання; на земельній ділянці відсутні об'єкти будівель, споруд, меліоративних систем та інших об'єктів, що можуть перешкоджати її використанню за цільовим призначенням; орендар зобов'язується не вести капітального будівництва на земельній ділянці, дотримуватись гранично допустимих концентрацій шкідливих речовин та повернути її в належному стані орендодавцю після закінчення терміну оренди з проведенням рекультивації (а.с. 52).

Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 24.10.2018, номер кримінального провадження 12018270130000719 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України до Козелецького ВП Ніжинського ВП ГУНП в Чернігівській області 24.10.2018 надійшов рапорт інспектора СРПП цього ж відділення поліції про те, що не встановлені особи неподалік м. Остер Козелецького району Чернігівської області здійснюють незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення (а.с. 18).

Під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12018270130000719 встановлено наступне:

- згідно протоколу огляду місця події 24.10. 2018 в період часу з 12 год. 49 хв. до 13 год. 49 хв. слідчим СВ Козелецького ВП Ніжинського ВП ГУНП в Чернігівській області лейтенантом поліції Хитун Є.А. на підставі повідомлення в присутності понятих проведено огляд місця події на ділянці місцевості, що знаходиться на першому кілометрі дороги Остер-Козелець, на відстані приблизно 500 м від Остерської розв'язки. У ході огляду виявлені та вилучені: автомобіль марки КРАЗ 256Б1, реєстраційний номер НОМЕР_1 , що відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу належить Чернігівському державному дорожньо-експлуатаційному підприємству завантажений піском; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 ; товарно-транспортна накладна №182783 від 24.10.2018 року. В ході огляду з кузова автомобіля вилучено горстку піску (а.с. 19-24);

- згідно протоколу огляду місця події 24.10.2018 в період часу з 15 год. 40 хв. до 16 год. 10 хв. слідчим СВ Козелецького ВП Ніжинського ВП ГУНП в Чернігівській області лейтенантом поліції Хитун Є.А. на підставі кримінального провадження 12018270130000719 від 24.10.2018 в присутності понятих проведено огляд місця події на ділянці місцевості, що знаходиться на першому кілометрі дороги Остер-Козелець, на відстані приблизно 500 м від Остерської розв'язки. У ході огляду виявлені та вилучені: автомобіль марки МАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_3 , оранжевого кольору, що відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу належить підприємству ЗКПО 32016315 ДП «Чернігівський облавтодор», завантажений піском; автомобіль марки МАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_4 , оранжевого кольору, що відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу належить підприємству ЗКПО 32016315 ДП «Чернігівський облавтодор», завантажений піском; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5 ; автомобіль марки КРАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_6 , оранжевого кольору, що відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу належить ДП «Чернігівський облавтодор», завантажений піском; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_7 . З кузозів автомобілів вилучено зразки піску (а.с. 25-31);

-згідно протоколу огляду місця події 24.10.2018 у період часу з 15 год. 32 хв. по 16 год. 01 хв. слідчим Козелецького ВП Ніжинського ВП ГУНП в Чернігівській області лейтенантом поліції Красноталь М.О. на підставі повідомлення ЧЧ Козелецького ВП проведено огляд місця події на ділянці місцевості неподалік с. Жуківщина Козелецького району Чернігівської області, на якій встановлено факт виборки піску в двох кар'єрах. Поблизу кар'єру № 1 виявлено насип піску, з якого відібрано зразок ґрунту. На поверхні піску виявлено сліди шин навантажувача та вантажних автомобілів (а.с. 32-35);

-згідно протоколу огляду місця події 03.12.2018 на ділянці місцевості на відстані 450 метрів на північний схід від с. Жуківщина, Козелецького району, Чернігівської області слідчим СВ Козелецького ВП Ніжинського ВП ГУНП в Чернігівській області лейтенантом поліції Хитун Є.А. в присутності понятих на земельній ділянці з кадастровим номером 7422081200:32:083:0005 за участю інженера-землевпорядника проведено огляд місцевості, під час якого вилучено зразки грунту та встановлено площі кар'єрів 0,1683 га та 0,2341 га (а.с. 36-41).

Відповідно до висновку експерта Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України за результатами проведення судово-грунтознавчої експертизи №756/19-34/19428-19439/19-34 від 17.07.2019 на виконання ухвали слідчого судді Козелецького районного суду Чернігівської області Соловей В.В. по кримінальному провадженню № 12018270130000719 від 24.10.2018 про доручення судово-грунтознавчої експертизи, надані на експертизу зразки піщаної суміші відносяться до середньозернистих не карбонатних пісків та деякі з них мають спільну родову належність (а.с. 55-60).

Постановою слідчого СВ Козелецького ВП Ніжинського ВП ГУНП в Чернігівській області від 13.04.2020 кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12018270130000719 від 24.10.2018, закрито в зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.240 КК України (а.с.76-77).

Листом від 19.09.2019 № 63-593вих19 Ніжинська місцева прокуратура звернулась до начальника ГУ Держгеокадасту у Чернігівській області з проханням провести перевірку цільового використання земельної ділянки площею 2,5 га з кадастровим номером 7422081200:32:083:0005, яка на території Бірківської сільської ради Козелецького району Чернігівської області (а.с. 126).

На підставі вказаного листа Ніжинської місцевої прокуратури начальником Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області видано наказ від 18.10.2019 № 520-ДК згідно якого державному інспектору у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель на території Чернігівської області головному спеціалісту відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Ляшенку А.С. у термін з 24.10.2019 по 06.11.2019 здійснити державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності, родючістю грунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства в частині виконання вимог щодо використання земельної ділянки за цільовим призначенням, як об'єкта перевірки, на території Бірківської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, кадастровий номер 7422081200:32:083:0005 (а.с. 124).

Під час перевірки ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області (акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельною ділянкою від 06.11.2019 № 520-ДК/582/АП/09/01/-19) встановлено, що відділом у Козелецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівсвькій області земельна ділянка з кадастровим номером 7422081200:32:083:0005 має площу 2,5 га перебуває у користуванні ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України», право оренди зареєстроване 04.12.2014 терміном на 10 років. Вказана земельна ділянка розташована на території Бірківської сільської ради (Остерської ОТГ) Козелецького району Чернігівської області, належить до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, має цільове призначення для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій.

У ході перевірки на місцевості із залученням інженера-землевпорядника Дєдкова А.В. встановлено, що у межах земельної ділянки із кадастровим номером 7422081200:32:083:0005 розташовані два котловани штучного походження, з яких здійснюється відбір піску (піщаного грунту). Частини земельної ділянки 7422081200:32:083:0005, на яких здійснюються вищевказані дії мають площі 0,2341 га та 0,1683 відповідно. Землевпорядною документацією, яка складалася при відведенні земельної ділянки з кадастровим номером 7422081200:32:083:0005 було визначено, що вид використання для цієї ділянки встановлюється під розміщення зосередження резерву грунту для ремонту та утримання автомобільних доріг.

Враховуючи вищевикладене, факт використання земельної ділянки шляхом здійснення відбору у її межах піску у даному випадку являється нецільовим її використанням і є порушенням керівником ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України» Ткачем М.М. вимог ст. 96 Земельного кодексу України. Акт підписано державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель на території Чернігівської області головному спеціалісту відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Ляшенком А.С. (а.с. 62-63).

У цей же день, 06.11.2019, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель на території Чернігівської області головному спеціалісту відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Ляшенком А.С., із залученням інженера-землевпорядника Дєдкова А.В., складено та підписано акт обстеження земельної ділянки, яким встановлено, що у межах земельної ділянки із кадастровим номером 7422081200:32:083:0005 розташовані два котловани штучного походження, з яких здійснюється відбір піску (піщаного грунту). Частини земельної ділянки 7422081200:32:083:0005, на яких здійснюються вищевказані дії мають площі 0,2341 га та 0,1683 відповідно (а.с.64-65).

Приписом ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області від 19.12.2019 № 520-ДК/0303Пр/03/01/-19 було зобов'язано керівника ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України» Ткача М.М. у 30-ти денний термін з дня отримання припису усунути виявлене порушення земельного законодавства при використанні земельної ділянки з кадастровим номером 7422081200:32:083:0005, тобто привести її у стан попередній до фактичного використання (а.с. 67-68).

Докази про направлення (вручення) вказаного припису адресату у матеріалах справи відсутні.

Під час перевірки ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області, яку проведено державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель на території Чернігівської області головному спеціалісту відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Ляшенком А.С., (акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельною ділянкою від 25.09.2020 № 699-ДК/593/АП/10/01/-20, акт обстеження земельної ділянки від 25.09.2020 №699-ДК/272/АО/10/01/-20 ) встановлено, що у межах земельної ділянки із кадастровим номером 7422081200:32:083:0005 розташовані два котловани штучного походження, з яких здійснюється відбір піску (піщаного ґрунту). Частини земельної ділянки 7422081200:32:083:0005, на яких здійснюються вищевказані дії мають площі 0,2341 га та 0,1683 відповідно. Інженером - землевпорядником Бригинцем Н.А. було визначено висоти заглиблення на яких здійснено відбір піску, значення глибини кар'єру на окремих ділянках складають більше 3 метрів (а.с. 70).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Як встановлено ч.1,3 та 4 ст.23 Закону України “Про прокуратуру” представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до ч.3-5 ст.53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року у справі № 1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

В кожному конкретному випадку прокурор чи його заступник самостійно визначає, з посиланням на законодавство, підстави подання позову, вказує в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

У позовній заяві прокурор посилається на те, що Ніжинською місцевою прокуратурою листом від 30.04.2020 № 66-5058 вих.20 повідомлено Чернігівську обласну державну адміністрацію про наявні порушення вимог земельного законодавства при використанні відповідачем оспорюваної земельної ділянки (а.с. 78).

Однак, згідно листа Чернігівської ОДА від 20.05.2020 № 01-01-32/3191 вбачається, що інформація від органів, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель, щодо використання орендованої земельної ділянки ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» з порушенням вимог чинного законодавства до облдержадміністрації не надходила. У разі надходження вказаної інформації від контролюючого органу, ОДА в межах чинного законодавства розгляне питання щодо можливого припинення права користування земельної ділянки (а.с. 80).

Незважаючи на те, що Чернігівська обласна державна адміністрація була повідомлена місцевою прокуратурою про наявність кримінального провадження № 12018270130000719 від 24.10.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України, однак починаючи з 20.05.2020 не звернулась за отриманням будь- якої інформації чи документів у межах даного кримінального провадження.

Ніжинською місцевою прокуратурою повідомлено 21.12.2020 в порядку ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» про представництво інтересів держави в особі Чернігівської обласної державної адміністрації (а.с. 79).

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що прокурор належно обґрунтував та підтвердив підстави для представництва інтересів держави у цій справі.

Обставинами, які є предметом доказування у даній справі є наявність чи відсутність в діях відповідача визначених законом підстав для дострокового розірвання договору оренди землі від 14.11.2014, підстав для приведення спірної земельної ділянки у придатний для використання стан та повернення у розпорядження орендодавця.

Статтею 2 Земельного Кодексу України визначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

За частинами 1 та 2 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

За частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст. ст.187,188 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Виходячи з положень статей 5, 6 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” (далі за текстом - Закон 963-ІV) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики в сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, до якого належить Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, територіальним органом якого є ГУ Держгеокадастр у Чернігівській області (третя особа в справі), що згідно покладених на нього повноважень у тому числі здійснює контроль (нагляд) за цільовим використанням земельних ділянок.

Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб (ст.9 Закону 963-ІV ).

Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; складати акти перевірок (ст.10 Закону 963-ІV ).

Таким чином, суд приходить до висновку, що у ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області були повноваження перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельна ділянка з кадастровим номером 7422081200:32:083:0005, на підставі Земельного кодексу України, Закону №963-ІV.

Відповідно до ст.1 Закону 963-ІV невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням - невикористання земельної ділянки, крім реалізації науково обґрунтованих проектних рішень, або фактичне використання земельної ділянки, яке не відповідає її цільовому призначенню, встановленому при передачі земельної ділянки у власність чи наданні в користування, в тому числі в оренду, а також недодержання режиму використання земельної ділянки або її частини в разі встановлення обмежень (обтяжень).

Актами від 06.11.2019 та 25.09.2020 перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельною ділянкою кадастровий номер 7422081200:32:083:0005, актами обстеження вказаної земельної ділянки від 06.11.2019 та від 25.09.2020, ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області встановлено, що в межах вказаної земельної ділянки на площах 0,2341 га та 0,1683 га розташовані два котловани штучного походження з яких здійснюється відбір піску, глибина кар'єру на окремих ділянках складає більше 3 метрів.

Згідно з ст. 1 Закону України “Про землеустрій”, цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою в установленому законодавством порядку.

Відповідно до 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Відповідно до наказу Державного комітету України із земельних відносин від 23.07.2010 №548 “Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 № 1011/18306, до земель секції J відносяться наступні види земель: землі промисловості (розділ 11); землі транспорту (розділ 12); землі зв'язку (розділ 13); землі енергетики (розділ 14); землі оборони (розділ 15).

Так, за вказаним наказом, землі транспорту (12) - це землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту (в тому числі для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства).

Судом встановлено, що спірна земельна ділянка віднесена до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, класифікація виду цільового призначення - землі транспорту, а відповідно до документації з землеустрою надана відповідачу для розміщення зосередженого резерву грунту для ремонту та безперебійного утримання автомобільних доріг.

Отже, категорія спірної земельної ділянки за цільовим призначенням - землі транспорту, а погоджений відповідачу вид її використання - для розміщення зосередженого резерву ґрунту для ремонту та безперебійного утримання автомобільних доріг.

Відповідно до частин 1 та 5 статті 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Отже, цільове призначення земельної ділянки відповідно до законодавчо встановлених категорій земель визначається на підставі документації із землеустрою, а порядок використання земельної ділянки в межах певної категорії визначається землекористувачем самостійно, проте з обов'язковим дотриманням вимог закону, містобудівної документації та документації із землеустрою.

Єдина умова, яку встановлюють положення частини 5 статті 20 Земельного кодексу України при самостійному визначені виду використання земельної ділянки її власником/користувачем, є дотримання вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, та необхідність урахування містобудівної документації та документації із землеустрою.

Правовими підставами для розірвання договору, приведення спірної земельної ділянки у придатний для використання стан та повернення її у розпорядження позивача прокурор визначає п. ґ ст.141, ч.2 ст.168 ЗК України, ч.1 ст.23 Закону України «Про надра»,ч.2 ст. 651 ЦК України, порушення відповідачем умов договору оренди.

Відповідно до п. ґ ст.141 Земельного кодексу України використання земельної ділянки не за цільовим призначенням є підставою для припинення права користування земельною ділянкою.

За змістом ч.1 ст.23 Закону України «Про надра» землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів.

Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельною ділянкою від 25.09.2020 та актом обстеження земельної ділянки від 25.09.2020, які проведені уповноваженим державою органом - ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області, встановлено наявність на спірній земельній ділянці котлованів штучного походження площею 0,2341 га та 0,1683 га з яких здійснюється відбір піску, глибини кар'єру на окремих ділянках складають більше 3 метрів.

Матеріали справи не містять доказів на підтвердження отримання відповідачем спеціального дозволу на видобування піску.

Вказані докази є належними, допустимими та достатніми які підтверджують зміну відповідачем виду використання спірної земельної ділянки з порушенням чинного законодавства, оскільки видобуток піску на ній відповідачем здійснюється без отримання спеціального дозволу, з порушенням приписів ч.1 ст.23 Закону України «Про надра».

Доказів на спростування акту перевірки та акту обстеження земельної ділянки від 25.09.2020 відповідачем не надано.

Відповідно до ст.31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

На вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України (ч.1 ст.32 Закону України «Про оренду землі»).

Згідно з пунктом а) частини 1 статті 96 Земельного кодексу України землекористувач зобов'язаний забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її в попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки.

Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків (ч.2 ст.152 Земельного кодексу України).

Як узгоджено сторонами у п. 38 Договору його дія припиняється шляхом розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Земельна ділянка передавалась відповідача для розміщення зосередженого резерву грунту для ремонту та безперебійного утримання автомобільних доріг району (п.15 Договору), і, як встановлено судом вище, вид її використання був змінений відповідачем з порушенням чинного законодавства (без отримання спеціального дозволу на видобуток піску).

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору (п.1 ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч.2 ст.651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Судом встановлено, що відповідач, в порушення умов договору та чинного законодавства, змінив вид використання орендованої земельної ділянки і її використовує для видобутку піску без отримання спеціального дозволу, що є істотним порушенням умов договору оренди.

За таких обставин вимоги прокурора про розірвання договору оренди, зобов'язання відповідача привести спірну земельну ділянку у придатний для подальшого використання стан відповідно до акту прийому-передачі земельної ділянки та повернути її у розпорядження позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Зміна відповідачем цільового призначення орендованої земельної ділянки не найшла свого підтвердження під час розгляду справи.

Обґрунтовуючи позов прокурор посилається також і на те, що відповідачем порушено вимоги ч.2 ст.168 Земельного кодексу України якою установлено, що власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Ґрунтовий покрив земельних ділянок - поверхневий шар ґрунту, який характеризується родючістю (п. 2 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №1 від 04.01.2005, який був чинним на час спірних правовідносин).

Матеріали справи не містять доказів зняття годючого шару ґрунту відповідачем під час видобутку піску на орендованій земельній ділянці, а тому вказані підстави позову судом до уваги не приймаються.

Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам у цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься в справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

За частиною 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Стаття 129 Конституції України відносить до основних засад судочинства змагальність сторін.

За загальним правилом обов'язок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини. Обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення. Це стосується позивача, який повинен доказати факти, на підставі яких пред'явлено позов, а також відповідача, який має можливість доказувати факти, на підставі яких він будує заперечення проти позову.

Відповідно до положень статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять у предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (частина 1 статті 77 ГПК України).

За статтею 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

За частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

На підставі викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

При ухваленні рішення в справі, суд, у тому числі, вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами.

Згідно зі статтею 129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору покладаються в разі задоволення позову на відповідача. Таким чином, з огляду на те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь Чернігівської обласної прокуратури.

Керуючись ст.52, 129, 232 - 233, 236-238, 240 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Змінити найменування прокурора у справі №927/12/21 з Ніжинської місцевої прокуратури на Козелецьку окружну прокуратуру.

Позов задовольнити повністю.

Розірвати договір оренди землі від 14.11.2014, укладений між Чернігівської обласною державною адміністрацією та Дочірнім підприємством «Чернігівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», зареєстрований 04.12.2014 за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна 523258574220.

Зобов'язати Дочірнє підприємство «Чернігівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», вул. Київська, 17, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 32016315, привести земельну ділянку площею 2,5 га кадастровий номер 7422081200:32:083:0005, яка розташована за межами населеного пункту в адміністративних межах Бірківської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, у придатний для подальшого використання стан відповідно до акту прийому-передачі земельної ділянки та повернути її у розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації, вул. Шевченка, 7, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 00022674.

Стягнути з Дочірнього підприємства «Чернігівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», вул. Київська, 17, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 32016315, на користь Чернігівської обласної прокуратури, код ЄДРПОУ 02910114, вул. Князя Чорного, 9, м.Чернігів, 4 204 грн судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили у строки, встановлені ст.241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Повне рішення складено 09.04.2021.

Суддя Ю.В.Федоренко