Рішення від 15.03.2021 по справі 925/874/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2021 року

м. Черкаси справа № 925/874/20

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., з секретарем судового засідання Макарченко Н.П., за участю представників: позивача - Кирман В.О. за довіреністю, відповідача - Горобець С.О. адвокат за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Черкаської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю “Макк - Трейд” про внесення змін до договору

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов в якому позивач просить суд внести зміни до договору оренди землі від 29.12.2016, зареєстрованого в ДРРП 13.01.2017 за № 18638524, на умовах Черкаської міської ради, з моменту набрання рішенням законної сили, а саме:

1.Абзац 2 пункту 2 Договору викласти у наступній редакції:

“Цільове призначення земельної ділянки - для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку (код відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель - 02.03).”

2.Пункт 5 Договору викласти у наступній редакції:

“Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,6844 га (кадастровий номер 7110136400:01:005:0069) згідно листа міськрайонного управління Держгеокадастру у Черкаському районі та м. Черкасах Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 29.01.2020 № 1162/0/25-20, становить 4 935 961, 24 грн. (чотири мільйони дев'ятсот тридцять п'ять тисяч дев'ятсот шістдесят одна грн. 24 коп.)”

3.Пункт 9 Договору викласти у наступній редакції:

“Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 3 % від її нормативної грошової оцінки і на час укладання угоди становить:

- з 01.01.2017 - 148078, 84 грн. (сто сорок вісім тисяч сімдесят вісім грн. 84 коп.);

- з 01.01.2018 року - 148078, 84 грн. (сто сорок вісім тисяч сімдесят вісім грн. 84 коп.);

- з 01.01.2019 року - 148078, 84 грн. (сто сорок вісім тисяч сімдесят вісім грн. 84 коп.);

- з 01.01.2020 року - 148078, 84 грн. (сто сорок вісім тисяч сімдесят вісім грн. 84 коп.)”.

4.Пункт 11 Договору викласти у наступній редакції:

«Орендна плата за землю вноситься Новим Орендарем щомісячно до 30 числа місяця наступного за звітним в розмірі 1/12 річної орендної плати шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на розрахунковий

рахунок UA 548999980334109812000023002, одержувач платежу: УК у м.Черкасах/Черкаси/ Код бюджетної класифікації: 18010600, код ЄДРПОУ: 38031150, банк: Казначейство України (ЕАП)).

Орендар бере на себе обов'язок уточнення зміни розмірів орендної плати та банківських реквізитів через фінансові та податкові органи на місцях».

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач вказав на необхідність приведення умов договору оренди землі від 29.12.2016 стосовно цільового призначення орендованої земельної ділянки, її нормативної грошової оцінки, суми орендної плати за землю та реквізитів на її сплату у відповідність із зміненими фактичними обставинами щодо цих умов договору та вимогами чинного законодавства.

Справа розглядається за правилами загального позовного провадження.

23.11.2020 від відповідача до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач не погодився із заявленими вимогами позивача вважаючи їх необґрунтованими і протиправними.

Відповідач зазначив, що всі строки відповіді (протоколу розбіжностей) позивачу в частині підписання додаткової угоди дотримані згідно вимог законодавства.

Посилаючись на наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 грудня 2016 р. за № 1647/29777) та враховуючи наказ № 18/15/21/11 від 27.01.2006, який був чинним до 01.01.2017, тобто діючий на момент укладання договору оренди землі від 29.12.2016, відповідач вважає, що функціональне використання даної земельної ділянки на період будівництва, яке наданий час триває, необхідно відносити до Класифікації видів цільового призначення земель підрозділу 02.08, що використовується для цілей підрозділу 02.03, тобто з визначеним коефіцієнтом - 0,5. І лише після здачі об'єкта будівництва в експлуатацію та отримання відповідного акту про його готовність-можливе визначення функціонального використання зазначеної земельної ділянки за підрозділом -- 02.03, тобто з коефіцієнтом - 1,0.

Щодо нормативно грошової оцінки земельної ділянки, в частині внесення змін до пункту 5 Договору від 29.12.2016 відповідач вказував на те, що враховуючи наведені вище обставини щодо класифікації цільового призначення земельної ділянки - нормативно грошова оцінка даної земельної ділянки на момент тривання на ній будівництва повинна складати 2 467 980, 62 грн., де в річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 3 % від її нормативної грошової оцінки і на час укладання даної угоди повинна становити 74 039, 42 грн., тобто на момент тривання будівництва, яке на даний час триває.

На думку відповідача твердження позивача про те, що змінений розмір орендної плати повинен сплачуватись з 01.01.2017 є необґрунтованим, та таким, що суперечить самим же доводам позивача, викладених останнім у відповідному позові.

Відповідач зауважив, що положення додаткової угоди (внесення змін до п. 5 Договору від 29.12.2016), в частині початку сплати зміненого розміру орендної плати, наберуть чинності разом із набранням чинності рішенням суду про укладення такої додаткової угоди.

Також. відповідач вважає, що хоча зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки комунальної власності є підставою для зміни розміру орендної плати за неї, проте, запропонована позивачем редакція п. 9 Договору не доводить свого правового обґрунтування.

Ухвалою суду від 19.01.2021 підготовче провадження було закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 10 год. 00 хв. 09 березня 2021 року

Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти заявлених вимог та просив суд у задоволенні позову відмовити.

Суд видалявся до нарадчої кімнати для ухвалення рішення до 10:00 год. 15 березня 2021.

Відповідно до положень ст.240 ГПК України 15.03.2021 судом було проголошено вступну та резолютивну частини рішення без присутності представників сторін.

Суд, вислухавши представників сторін, оцінивши наявні у справі докази, встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням позивача - Черкаської міської ради від 17.11.2016 № 2-1369 відповідачу - товариству з обмеженою відповідальністю «МАКК - ТРЕЙД» була надана в оренду на 49 років земельна ділянка площею 0, 6844 га (кадастровий номер 7110136400:01:005:0069) по вул. Гагаріна, 41/1 під незавершене будівництво багатоквартирного житлового будинку, за рахунок земель Черкаської міської ради.

29.12.2016 між сторонами був укладений договір оренди вищевказаної земельної ділянки (далі - Договір). Право оренди зареєстровано в ДРРП 13.01.2017 за №18638524.

06.06.2017 між сторонами була укладена Додаткова угода про внесення змін до Договору, згідно якої змінено адресу земельної ділянки площею 0, 6844 га (кадастровий номер 7110136400:01:005:0069), що надана для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з вул. Гагаріна, 41/1 на вул. Гагаріна, 41/2 в м. Черкаси.

Підставою для укладання цієї угоди був наказ департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 26.05.2017 № 2124-а «Про присвоєння та зміну нумерації будинків та споруд на території м. Черкаси».

Пунктом 2 зазначеного Договору було передбачено, що в оренду передається земельна ділянка площею 0, 6844 га (кадастровий номер 7110136400:01:005:0069) під незавершене будівництво багатоквартирного житлового будинку.

За функціональним використанням земельну ділянку віднести: на період будівництва - до категорії земель, зайнятих поточним та відведених під майбутнє будівництво; після завершення будівництва - до категорії земель житлової забудови».

За умовами п.5 цього Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.11.2016 № 1054 становила:

2 328 328, 80 грн. - землі, що зайняті поточним та відведених під майбутнє будівництво;

4 656 657, 60 грн. - землі житлової забудови.

П.9 Договору визначав, що за оренду земельної ділянки Орендар сплачує орендну плату у грошовій формі.

Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється:

- на період будівництва - у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки і на час укладання цього договору становить 69849, 86 грн.(шістдесят дев'ять тисяч вісімсот сорок дев'ять грн. 86 коп.) - землі, що зайняті поточним та відведених під майбутнє будівництво;

- після завершення будівництва -у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки і на час укладання договору становить: 139699, 73 грн. (сто тридцять дев'ять тисяч шістсот дев'яносто дев'ять грн. 73 коп.) - землі житлової забудови.

П.11 Договору було передбачено, що орендна плата за землю вноситься Орендарем щомісячно до 30 числа місяця наступного за звітним в розмірі 1/12 річної орендної плати шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на р/р 33213812700002 отримувач: УК у м. Черкаси, код платежу 18010600 банк: ГУДКС України у Черкаській області, МФО 854018, ЗКПО 38031150.

Орендар бере на себе обов'язок уточнення зміни розмірів орендної плати та банківських реквізитів через фінансові та податкові органи на місцях.

З метою приведення у відповідність до вимог чинного законодавства України договору оренди землі від 29.12.2016 щодо розміру орендної плати, позивачем був виготовлений проект додаткової угоди, підписаний позивачем, який 18.02.2020 був наданий відповідачу (Орендарю) для його ознайомлення та підписання.

Проект додаткової угоди отримано відповідачем був отриманий 18.02.2020, що підтверджується відомостями в журналі видачі проектів змін до договорів оренди орендарям.

10.03.2020 відповідач листом за № 01/17-20 повідомив позивача про наявність заперечень щодо окремих умов запропонованої останнім угоди про внесення змін до Договору оренди землі від 29.12.2016 та направив примірники протоколу розбіжностей.

Зокрема, Додаткова угода про внесення змін до договору оренди землі від 29.12.2016 передбачає наступне:

1. Абзац 2 пункту 2 Договору викласти у наступній редакції:

«Цільове призначення земельної ділянки - для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку (код відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель - 02.03).»

2. Пункт 5 Договору викласти у наступній редакції:

«Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,6844 га (кадастровий номер 7110136400:01:005:0069) згідно листа міськрайонного управління Держгеокадастру у Черкаському районі та м. Черкасах Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 29.01.2020 № 1162/0/25-20, становить 4 935 961, 24 грн. (чотири мільйони дев'ятсот тридцять п'ять тисяч дев'ятсот шістдесят одна грн. 24 коп.)»

3. Пункт 9 Договору викласти у наступній редакції:

«Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 3 % від її нормативної грошової оцінки і на час укладання угоди становить:

з 01.01.2017 - 148078, 84 грн. (сто сорок вісім тисяч сімдесят вісім грн. 84 коп.);

з 01.01.2018року - 148078, 84 грн. (сто сорок вісім тисяч сімдесят вісім грн. 84 коп.);

з 01.01.2019року - 148078, 84 грн. (сто сорок вісім тисяч сімдесят вісім грн. 84 коп.);

з 01.01.2020 року - 148078, 84 грн. (сто сорок вісім тисяч сімдесят вісім грн. 84 коп.)».

4. Пункт 11 Договору викласти у наступній редакції:

«Орендна плата за землю вноситься Новим Орендарем щомісячно до 30 числа місяця наступного за звітним в розмірі 1/12 річної орендної плати шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок UA548999980334109812000023002, одержувач платежу: УК у м. Черкасах/Черкаси/Код бюджетної класифікації: 18010600, код ЄДРПОУ: 38031150, банк: Казначейство України (ЕАП)).

Орендар бере на себе обов'язок уточнення зміни розмірів орендної плати та банківських реквізитів через фінансові та податкові органи на місцях.»

Ст.144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно ст.12 Земельного кодексу (далі - ЗК) України, повноваження щодо розпорядження землями в межах населеного пункту здійснюють відповідні сільські, селищні і міські ради. Статтею 83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам міст є комунальною власністю.

Згідно ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

За приписами п.24 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу (далі - ПК) України.

Пунктами 34, 35 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачено, що до виключної компетенції міської ради віднесено вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

Відповідно до ч.4 та ч.8 ст. 181 Господарського кодексу (далі - ГК) України, за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним або таким, що не відбувся.

За змістом п.п.1.2., 1.3., 1.4 Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 № 548, код та цільове призначення земель застосовуються для забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення у державному земельному кадастрі. КВЦПЗ (класифікація видів цільового призначення земель) застосовується для використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, організаціями, підприємствами, установами для ведення обліку земель та формування звітності із земельних ресурсів.

КВЦПЗ визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів.

Згідно ч.1 ст.15 Закону України «Про оренду землі», істотними умовами договору оренди землі є:

об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);

строк дії договору оренди;

орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Положення ч.2 ст.21 Закону України «Про оренду землі» передбачають, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни до Податкового кодексу України.

Пунктом 4.4 статті 4 ПК України передбачено, що установлення і скасування податків та зборів, а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до цього Кодексу Верховною Радою України, а також Верховною Радою Автономної Республіки Крим, сільськими, селищними, міськими радами та радами об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад у межах їх повноважень, визначених Конституцією України та законами України.

У відповідності до п. 8.1. ст. 8 ПК України, в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.

Згідно з п. 8.3. ст. 8 ПК України, до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

За приписами пунктів 288.1, 288.4 ст. 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Статтею 274 Податкового кодексу України встановлено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Базою для оподаткування земельним податком відповідно до статті 271 ПК України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.

Згідно з ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Статтею 18 Закону України “Про оцінку земель” встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України “Про оцінку земель” дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Оцінивши фактичні обставини справи та приписи наведеного вище законодавства суд приходить до наступних висновків.

Ст.30 Закону України "Про оренду землі" визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

За інформацією, яка міститься в КВЦПЗ, у складі категорії земель - землі житлової та громадської забудови є підрозділ - земельні ділянки для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, код видів цільового призначення земель - 02.03.

Із відомостей Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 02.06.2020 вбачається, що цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 7110136400:01:005:0069 - 02.03, для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

Відповідно до підпункту 288.5.1. пункту 288.5 статті 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідно до п. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Судом встановлено, що рішенням Черкаської міської ради від 27.06.2017 № 2-2219 «Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси» за земельні ділянки, яким згідно КВЦПЗ присвоєно код 02.03 ставка орендної плати була встановлена в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки. Вказане рішення набрало чинності з 01.01.2018.

Як визначено частиною першою статті 15 Закону України «Про оренду землі», однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Орендна плата за землю відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 29.01.2020 за № 1162/0/25-20 КВЦПЗ земельної ділянки, з кадастровим номером 7110136400:01:005:0069, що знаходиться за адресою: м. Черкаси, по вул. Гагаріна, 41/2, встановлено 02.03. нормативна грошова оцінка вищезазначеної земельної ділянки встановлена у розмірі 4 935 961, 24 грн.

Суд також враховує, що згідно п.13 умови цього договору про розмір орендної плати переглядаються у разі зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Ст.652 ЦК України передбачено, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Також судом з'ясовано, що відбулась зміна реквізитів для перерахування орендної плати.

Суд вважає, що такі відомості необхідно відображати у договорі оренди землі.

Позивач, з метою приведення у відповідність до законодавства України та до рішення Черкаської міської ради від 27.06.2017 №2-2219, відповідачу направлявся проект додаткової угоди про внесення змін до Договору оренди землі від 29.12.2016.

Проте, станом на час розгляду справи угода є неукладеною.

Пунктом 36 Договору від 29.12.2016 передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Оцінюючи вище викладене, суд вважає, що договір оренди землі від 29.12.2016 підлягає приведенню у відповідність до норм та вимог чинного законодавства України.

Згідно з частиною 3 статті 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

За правилами ч.5 ст.188 ГК України, якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

З огляду на викладені вище обставини та норми чинного законодавства суд дійшов до висновку, що запропоновані позивачем зміни до Договору є обґрунтованими і відповідають зміненим фактичним обставинам стосовно таких умов цього договору як цільове призначення орендованої земельної ділянки, її нормативна грошова оцінка, сума орендної плати за землю і реквізити на її сплату та вимогам чинного законодавства.

Проте, пункт 9 Договору, який пропонує позивач змінити та викласти у запропонованій ним редакції, суд оцінює критично, оскільки положення додаткової угоди (внесення змін до п.5 Договору від 29.12.2016), в частині початку сплати зміненого розміру орендної плати, мають набрати чинності з моменту набрання чинності рішенням суду про укладення такої додаткової угоди. Відтак, суд вважає за необхідне зазначений пункт (9), викладений у новій редакції виключити, як такий, що суперечить приписам ч.5 ст.188 ГК України.

За таких обставин, суд приходить до переконання, що позов підлягає до часткового задоволення.

Відповідно до ст. 129 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати останнього на оплату судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст. ст.232, 233, 236-241 ГПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Внести до укладеного між Черкаською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Макк - Трейд” договору оренди землі від 29.12.2016, зареєстрованого в ДРРП 13.01.2017 за № 18638524, з моменту набрання чинності рішенням суду про укладення такої додаткової угоди, такі зміни:

- Абзац 2 пункту 2 Договору викласти у наступній редакції: «Цільове призначення земельної ділянки - для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку (код відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель - 02.03)».

- Пункт 5 Договору викласти у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,6844 га (кадастровий номер 7110136400:01:005:0069) згідно листа міськрайонного управління Держгеокадастру у Черкаському районі та м. Черкасах Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 29.01.2020 № 1162/0/25-20, становить 4 935 961, 24 грн. (чотири мільйони дев'ятсот тридцять п'ять тисяч дев'ятсот шістдесят одна грн. 24 коп.)».

- Пункт 11 Договору викласти у наступній редакції: «Орендна плата за землю вноситься Новим Орендарем щомісячно до 30 числа місяця наступного за звітним в розмірі 1/12 річної орендної плати шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок UA 548999980334109812000023002, одержувач платежу: УК у м.Черкасах/Черкаси/ Код бюджетної класифікації: 18010600, код ЄДРПОУ: 38031150, банк: Казначейство України (ЕАП)).

Орендар бере на себе обов'язок уточнення зміни розмірів орендної плати та банківських реквізитів через фінансові та податкові органи на місцях».

В решті позову відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Макк - Трейд” (код ЄДРПОУ: 35220747; вул.Гагаріна,41/1, кв.50, м.Черкаси, 18002) на користь Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ: 38715770; вул.Б.Вишневецького,36, м.Черкаси, 18001) - 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві грн) витрат по сплаті судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.

Повне рішення складено і підписано 09.04.2021.

Суддя К.І.Довгань