номер провадження справи 12/26/21
08.04.2021 Справа № 908/257/21
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Смірнова О.Г.,
розглянувши матеріали справи № 908/257/21
за позовом: Комунального підприємства "Водоканал" (69002, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, буд. 61)
до відповідача: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд. 65)
про стягнення 52 023,04 грн.
Без виклику представників сторін
Комунальне підприємство "Водоканал" звернулось до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою за вих. № 374/21/9.1 від 25.01.2021 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області про стягнення заборгованості за послуги з водопостачання в сумі 51419,76 грн., пені в сумі 190,25 грн., трьох процентів річних в сумі 155,93 грн., інфляційних втрат в сумі 257,10 грн. за договором на закупівлю послуг за державні кошти № 6092В від 24.03.2020, що разом складає 52 023,04 грн.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.02.2021 вищевказану позовну заяву передано для розгляду судді Смірнову О.Г.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 08.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/257/21, присвоєно справі номер провадження 12/26/21, визначено здійснення розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами без проведення судового засідання. Вказаною ухвалою запропоновано відповідачу не пізніше п'яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати заяву із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження; проте не пізніше п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позов із урахуванням вимог ст. 165 ГПК України.
Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та заперечень щодо її розгляду в порядку спрощеного позовного провадження до суду не надходило.
23.02.2021 на адресу суду від відповідача у справі надійшла заява про визнання позову, в якій останній зазначає, що визнає позовні вимоги Комунального підприємства «Водоканал» в повному обсязі за договором на закупівлю послуг за державні кошти № 6092В від 24.03.2020 на суму 51419,76 грн. При цьому вказує, що відповідно до укладеного договору на закупівлю послуг за державні кошти № 6092В від 24.03.2020 протягом його дії позивачем відповідачу надавались послуги з централізованого водопостачання (розподілу води) в повному обсязі, втім у зв'язку з недостатністю фінансування Головного управління ДСНС України у Запорізькій області з отримання послуг на суму 51419,76 грн. виникла заборгованість.
Згідно із ч. 2, 3 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи у порядку спрощеного провадження не проводиться.
Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв'язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення - 08.04.2021.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд встановив.
Позов мотивовано тим, що 24.03.2020 між Комунальним підприємством "Водоканал", далі Водоканал, та Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, далі Споживач, був укладений договір на закупівлю послуг за державні кошти № 6092В, далі Договір.
До вказаного Договору між сторонами була укладена та підписана додаткова угода № 1/01/09/2020 від 01.09.2020.
Відповідно до п. 1.1. - 1.3. Договору Водоканал зобов'язується протягом 2020 року надати Споживачу послуги з розподілу води, зазначені у п. 1.2. цього Договору, а Споживач - прийняти і оплатити такі послуги. Найменування послуг: послуга з централізованого водопостачання код за СРУДК 021:2015 - 65110000-7 - розподіл води. Об'єм послуг з централізованого водопостачання (розподіл води) 11755,0 куб. м. Обсяги закупівлі послуг з централізованого водопостачання (розподіл води) можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.
Згідно із п. 3.1., 3.2. Договору ціна цього Договору становить: 166092,76 грн., у тому числі ПДВ: 27682,13 грн. Ціна цього Договору може бути зменшена за взаємною згодою сторін, з урахуванням фактичного обсягу видатків Споживача.
Пунктом 4.1. Договору сторони визначили, що розрахунки проводяться шляхом: оплати Споживачем після пред'явлення Водоканалом акта-рахунку на оплату послуг (далі - акт-рахунок).
Умовами п. 5.1. Договору (в редакції додаткової угоди № 1/01/09/2020 від 01.09.2020 до Договору строк (термін) надання послуг: з 01.01.2020 по 31.08.2020.
Підпунктами 6.1.1., 6.1.2. п. 6.1. Договору передбачені обов'язки Споживача, а саме:
- своєчасно та в повному обсязі сплачувати за надані послуги;
- приймати надані послуги згідно з актом.
Згідно із п. 10.1. Договору цей договір набирає чинності з дня його підписання і діє по 31.12.2020 року. Сторони домовились, що відповідно до ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, умови цього договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладання, а саме з 01.01.2020 року. Термін дії Договору, а також його певні умови можуть бути переглянуті за узгодженням сторін на підставах та у відповідності до діючого законодавства України.
До вказаного Договору між сторонами був підписаний Додаток № 1, відповідно до п. 8.1. якого основним документом на оплату є Акт-рахунок. Споживач з 15 по 25 число кожного місяця надає Водоканалу звіт про показники приладів обліку питної і гарячої води та об'єми водопостачання за формою, визначеною у додатку, який підписується Споживачем. На підставі даних звіту або акту, зазначеному у п. 4.2. даного додатку, Водоканал визначає обсяги наданих Споживачу послуг і розмір оплати та протягом 2-ох робочих днів виписує Акт-рахунок у 2-х примірниках, підписаних представником Водоканалу. Споживач зобов'язаний протягом 5-ти банківських днів з дати надання звіту самостійно отримати у Водоканалі, підписати всі примірники Акту-рахунку та перерахувати на розрахунковий рахунок Водоканалу суму, вказану в Акті-рахунку. Якщо Споживач не отримує або відмовляється підписати Акт-рахунок, він підписується представником Водоканалу, а в Акті-рахунку робиться відповідний запис про таку відмову або неотримання. Документи пересилаються поштою та вважаються прийнятими Споживачем. Оформлений таким чином Акт-рахунок є обов'язковим для виконання у вказані в ньому терміни, а також є підставою для розрахунків за водопостачання.
Матеріали справи свідчать, що у серпні 2020 позивач надав послуги з водопостачання на загальну суму 51419,76 грн., а відповідач прийняв надані послуги, що підтверджується підписаними сторонами у справі без зауважень та заперечень актами-рахунками за надані послуги, зокрема:
- актом-рахунком № 772672 від 21.08.2020 на суму 10816,08 грн.;
- актом-рахунком № 772673 від 21.08.2020 на суму 17944,86 грн.;
- актом-рахунком № 772677 від 21.08.2020 на суму 2414,82 грн.;
- актом-рахунком № 772690 від 21.08.2020 на суму 6651,60 грн.;
- актом-рахунком № 772970 від 21.08.2020 на суму 10657,02 грн.;
- актом-рахунком № 772982 від 21.08.2020 на суму 2935,38 грн.
Позивач в позові вказує, що відповідач в порушення умов Договору оплату за послуги з водопостачання не здійснив у зв'язку з чим просить стягнути з відповідача заборгованість в сумі 51419,76 грн.
Оскільки відбулося несвоєчасне виконання грошового зобов'язання, позивач намагається стягнути з відповідача пеню за загальний період з 01.09.2020 по 07.10.2020 в сумі 190,25 грн. на підставі п. 11 додатка № 1 до Договору. Так, вказаним пунктом Додатка № 1 до Договору передбачено, що у разі несвоєчасного здійснення оплати за надані Водоканалом послуги Споживач зобов'язаний сплатити Водоканалу пеню в розмірі 0,01 % від суми боргу за кожен день прострочення оплати, але загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу згідно Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
З посиланням на приписи статті 625 ЦК України позивач вказує на прострочення грошового зобов'язання з боку відповідача, в зв'язку з чим намагається стягнути з нього три проценти річних за загальний період з 01.09.2020 по 07.10.2020 в сумі 155,93 грн. та інфляційні витрати за вересень 2020 в сумі 257,10 грн.
Судом досліджені правові норми, які підлягають застосуванню у спірних відносинах сторін. За своєю правовою природою між сторонами склалися правовідносини, які виникли в процесі виконання договору про надання послуг з водопостачання і пов'язані з наданням і отриманням вказаних послуг, які регулюються Законом України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» № 2918-ІІІ від 10.01.2002, Законом України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VІІІ від 09.11.2017, Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.2008 (далі - Правила користування).
Сторони досягли всіх істотних умов договору, встановили його предмет, ціну, строк дії, порядок розрахунків, а тому в розумінні вимог ст. ст. 638, 639 ЦК України договір вважається укладеним. Укладений договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно зі статтями 173, 174, 175 ГК України (статтями 11, 202, 509 ЦК України) і відповідно до ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 19 Закону України “Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення” послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання з урахуванням вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" на підставі договору з:
підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням та/або централізованим водовідведенням;
підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов'язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та/або централізованого водовідведення;
об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами та іншими об'єднаннями власників житла, яким передано право управління багатоквартирними будинками та забезпечення надання послуг з водопостачання та/або централізованого водовідведення водовідведення на підставі укладених ними договорів;
власниками будинків, що перебувають у приватній власності;
індивідуальними і колективними споживачами житлово-комунальних послуг, визначеними Законом України "Про житлово-комунальні послуги". Договір про надання послуг з питного водопостачання та/або водовідведення укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, визначеним у частині першій цієї статті.
Укладений між сторонами договір про надання послуг з водопостачання за своєю правовою природою є договором про надання послуг.
Частиною 1 ст. 901 ЦК України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Договором передбачено щомісячну сплату наданих послуг, тому до спірних правовідносин застосовуються також приписи статті 903 ЦК України, яка передбачає оплату наданих послуг, в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Порядок проведення розрахунків за надані послуги між сторонами узгоджений в п. 8.1. Додатка № 1 до Договору. Так, вказаним пунктом визначено, що основним документом на оплату є Акт-рахунок. Споживач з 15 по 25 число кожного місяця надає Водоканалу звіт про показники приладів обліку питної і гарячої води та об'єми водопостачання за формою, визначеною у додатку, який підписується Споживачем. На підставі даних звіту або акту, зазначеному у п. 4.2. даного додатку, Водоканал визначає обсяги наданих Споживачу послуг і розмір оплати та протягом 2-ох робочих днів виписує Акт-рахунок у 2-х примірниках, підписаних представником Водоканалу. Споживач зобов'язаний протягом 5-ти банківських днів з дати надання звіту самостійно отримати у Водоканалі, підписати всі примірники Акту-рахунку та перерахувати на розрахунковий рахунок Водоканалу суму, вказану в Акті-рахунку. Якщо Споживач не отримує або відмовляється підписати Акт-рахунок, він підписується представником Водоканалу, а в Акті-рахунку робиться відповідний запис про таку відмову або неотримання. Документи пересилаються поштою та вважаються прийнятими Споживачем. Оформлений таким чином Акт-рахунок є обов'язковим для виконання у вказані в ньому терміни, а також є підставою для розрахунків за водопостачання.
Матеріали справи свідчать, що у серпні 2020 позивач надав послуги з водопостачання на загальну суму 51419,76 грн., а відповідач прийняв надані послуги, що підтверджується підписаними сторонами у справі без зауважень та заперечень актами-рахунками за надані послуги
В матеріалах справи містяться звіти про покази приладів обліку питної і гарячої води за підписами представників Споживача, які датовані 21.08.2020, на підставі яких Водоканалом оформлялися акти-рахунки.
З урахуванням п. 8.1. Додатка № 1 до Договору Споживач повинен оплатити суми, вказані в актах-рахунках, протягом 5-ти банківських днів з дати надання звітів.
Таким чином, оскільки звіти датовані 21.08.2020, строк оплати наданих послуг за серпень 2020 за наявними у справі актами-рахунками настав 31.08.2020 (враховуючи що 24.08.2020 - неробочий день), прострочка виникла з 01.09.2020.
Втім відповідач обов'язок щодо здійснення оплати за надані послуги з водопостачання за серпень 2020 не здійснив.
В силу загальної норми, передбаченої у статті 599 ЦК України, та спеціальної норми, визначеної у частині першій ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами. Частиною 1 статті 530 ЦК України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили згідно вимог ч. 2 статті 86 ГПК України. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Позивачем доведено суду факт порушення з боку відповідача своїх зобов'язань за Договором щодо не здійснення оплати за надані послуги з водопостачання, а також доведено порушення відповідачем строку оплати цих послуг, встановленого умовами Договору, а наявність заборгованості підтверджується підписаними сторонами у справі актами-рахунками за серпень 2020 року. Відповідач докази оплати вартості наданих послуг з водопостачання суду не надав.
За таких обставин, позовні вимоги Комунального підприємства "Водоканал" до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області про стягнення заборгованості за послуги з водопостачання в сумі 51419,76 грн. обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Фактичні обставини справи свідчать про те, що відповідач не виконав в повному обсязі обов'язок з оплати вартості послуг з водопостачання у строк, встановлений умовами Договору.
Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України визначено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Згідно із ч. 1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно із ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідно до ст. ст. 1, 3 Закону України від 22.11.1996 р. N 543/96-ВР “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань” платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Матеріали свідчать, що позивач намагається стягнути з відповідача за порушення строку оплати вартості послуг з водопостачання пеню за загальний період з 01.09.2020 по 07.10.2020 в сумі 190,25 грн. на підставі п. 11 додатка № 1 до Договору.
Так, вказаним пунктом Додатка № 1 до договору встановлено, що у разі несвоєчасного здійснення оплати за надані Водоканалом послуги Споживач зобов'язаний сплатити Водоканалу пеню в розмірі 0,01 % від суми боргу за кожен день прострочення оплати, але загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу згідно Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIII від 09.11.2017 до житлово-комунальних послуг належать: комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Частиною 1 ст. 26 вказаного Закону передбачено, що у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов'язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу. Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги. Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином.
17.03.2020 був прийнятий Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 533-ІХ (який набрав чинності 18.03.2020).
Пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 533-ІХ встановлено до 1 липня 2020 року зупинити дію пункту 10 частини другої та пункту 2 частини четвертої статті 7 та частини першої статті 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
17.03.2020 був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 530-ІХ (який набрав чинності 17.03.2020).
Відповідно до п.п. 4 п. 3 Перехідних положень Закону України № 530-ІХ на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги.
Постановою Кабінету Міністрів України № 392 від 20.05.2020 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 22 травня 2020 р. до 31 липня 2020 р. на території Автономної Республіки Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва, м. Севастополя (далі - регіони) із урахуванням епідемічної ситуації в регіоні карантин.
Постановою Кабінету Міністрів України № 641 від 22.07.2020 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 1 серпня до 31 серпня 2020 р. на території Автономної Республіки Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва, м. Севастополя (далі - регіони) карантин.
Постановою Кабінету Міністрів України № 760 від 26.08.2020 внесено зміни до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 641 від 22.07.2020, а саме слово « 31 серпня» замінено цифрами і словом « 31 жовтня».
Враховуючи те, що послуга з водопостачання є житлово-комунальною послугою, в період з 01.09.2020 по 07.10.2020, за який позивач нарахував пеню в даній справі, на території України діяв карантин відповідно до вищевказаних постанов Кабінету Міністрів України, з огляду на норму, передбачену п.п. 4 п. 3 Перехідних положень Закону України № 530-ІХ, позовні вимоги про стягнення з відповідача пені в сумі 190,25 грн. не підлягають задоволенню, оскільки за вказаний період забороняється нарахування пені за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Матеріали справи свідчать, що позивач за прострочення виконання зобов'язань за Договором нарахував відповідачу три проценти річних за загальний період з 01.09.2020 по 07.10.2020 в сумі 155,93 грн. та інфляційні витрати за вересень 2020 в сумі 257,10 грн.
Оскільки мало місце прострочення оплати відповідачем за надані послуги, а надані позивачем розрахунки трьох процентів річних за період з 01.09.2020 по 07.10.2020 та інфляційних витрат за загальний вересень 2020 здійснені у відповідності з приписами ст. 625 ЦК України, тому позовні вимоги щодо стягнення з відповідача трьох процентів річних в сумі 155,93 грн. та інфляційних витрат в сумі 257,10 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Частиною 1 ст. 130 ГПК України визначено, що у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Оскільки відповідач в даній справі визнав позов в частині заборгованості в сумі 51419,76 грн. до початку розгляду справи по суті, суд на підставі приписів ч. 1 ст. 130 ГПК України вважає за необхідне повернути позивачу з державного бюджету судовий збір в сумі 385,65 грн.
Витрати зі сплати судового збору в сумі 8,30 грн. покладаються на позивача у справі -
Комунальне підприємство "Водоканал" відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України.
Витрати зі сплати судового збору в сумі 1876,05 грн. покладаються на відповідача у справі - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 7, 8, 13, 74, 86, 123, 129, 130, 233, 236, 238, ч. 4 ст. 240, 247-252 ГПК України, суд
1. Позовні вимоги Комунального підприємства "Водоканал" до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області задовольнити частково.
2. Стягнути з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд. 65, ідентифікаційний код 38625593) на користь:
- Комунального підприємства "Водоканал" (69002, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, буд. 61, ідентифікаційний код 03327121) заборгованість в сумі 51419 (п'ятдесят одна тисяча чотириста дев'ятнадцять) грн. 76 коп., три проценти річних в сумі 155 (сто п'ятдесят п'ять) грн. 93 коп., інфляційні втрати в сумі 257 (двісті п'ятдесят сім) грн. 10 коп., витрати зі сплати судового збору в сумі 1876 (одна тисяча вісімсот сімдесят шість) грн. 05 коп., видавши наказ.
3. У задоволенні іншої частини позовних вимог Комунального підприємства "Водоканал" до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області відмовити.
4. Повернути Комунальному підприємству "Водоканал" (69002, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, буд. 61, ідентифікаційний код 03327121) з Державного бюджету України судовий збір в сумі 385,65 грн., про що винести відповідну ухвалу.
Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст. ст. 240, 241 ГПК України 08.04.2021 року.
Суддя О.Г. Смірнов
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.